Vazo çiçekleri için koruyucu su yapmak

Kesme çiçekçilik yapanlar ellerindeki çiçeklerin ellerinde daha uzun süre sağlıklı olabilmeleri için, vazolarını boş bırakmak istemeyenlere ise çiçeklerin solmadan daha uzun süre dayanmaları için fayfalı bir formül.. Bunun sayesinde vazoya koyduğunuz çiçekleriniz çabuk solmayacak.

2 litre “ılık” suya:
1 tatlı kaşığı toz şeker (veya mısır şurubu, veya koyu pekmez, hatta bal)
1 tatlı kaşığı çamaşır suyu
2 tatlı kaşığı limon suyu

Ölçüler böyle.. 20 litre olacaksa ona göre ölçüde olacak. Bu karışımı fazlaca yapıp uzun zaman saklayabilirsiniz, el altında hazır olunca kullanması da kolay olur.

Ne zaman vazoya çiçek koyarsanız bu sudan kullanın. Vazoda en fazla üç gün durmalı. Suyu sık sık yenisiyle değiştirmelisiniz. Her gün ya da en azından 3 günde bir..

Yeni oldukları halde pörsümüş gülleri diriltmek için ise bu su biraz ılıtılmalı, çok da sıcak olmayacak. Yayvan bir kapta meselâ tepside gülleri yatırın suyu üstüne dökün. Önceden sap diplerini çapraz gibi kesmekte de yarar var.

vazoda çiçeklerin daha uzun süre dayanması için

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)