Vapur dumanı çiçeği

Güneşli sıcak bahçe ve balkonlara uygun bir tür olduğu için yetiştirilebilir. Yoksa vapurdumanının pek beğenilesi bir tarafı yok. Mavimsi, pembemsi, mor, eflatun renklerinin soluk tonlarında çiçekler açar. Eğer hem bodur hem canlı renklerde çiçek açanlarını bulabilirseniz bunlar çok güzel.

Bodur olmayan çeşitleri kesme çiçekçilikte aranjmanların arasında kullanılır.

Asteraceae (Papatyagiller) familyasından Ageratum (vapurdamanı)nın yaklaşık 60 esas türü ve yüzlerce kültivarı var. Süs bitkisi olarak en çok Ageratum houstonianum türü ve kültivarları çok yaygın olarak yetiştirilir. Anayurdu tropikal Güney ve Orta Amerika. İngilizcede ‘Floss flower’ denir. Anlamı ipek püskül çiçeği.

Vapurdumanı çiçeğinin en iyi yetiştiği yerler tam gün güneşli ve iyi sulanan yerlerdir. Kuraklığa iyi dayanır (ama bu seyrek sulayın anlamına gelmez). Yaz boyunca susuz bırakmazsanız gayet güzel dallanır budaklanır çok çiçekli olur.

Pek toprak seçmez. Yeter ki suyu iyi geçirir toprak olsun. Orta derece besleyici topraklarda gübre filan istemez. Humuslu toprakları seviyor. Açan çiçekler solunca o dalları dibe yakın budamak yeni çiçek açacak dallar geliştirmesini sağlar.

Vapurdumanı (Ageratum houstonianum)

Vapurdumanı (Ageratum houstonianum)

Çoğaltılması tohum iledir. Son don olayları geçip kış serinleri de bitince tohumları ekmelisiniz. İstanbulda nisan sonuna doğru ekmek daha iyidir. Erken ekseniz zaten çabuk çimlenmez. Veya nisan ortasına doğru ekip üstüne naylon yayın. Zaten tohumları gömmemek lazım. Çimlenebilmek için ışık olursa daha iyi çimlenirler.

İstanbulda kuzeyli rüzgarlardan korunan yerlerde kışın hayatta kalabiliyorlar. Bu durumda bahar gelince dipten budayın yeni filizler kuvvetlice gelişmeye başlar erkenden çiçeklenirler.

Tohumdan yetiştirilenler genelde ağustostan evvel çiçek açmaz. Belki kapalı yerlerde kış sonuna doğru tohumları ekmek gerekir ki yazın çiçek açmada gecikmesinler.

Vapurdumanı (Ageratum houstonianum)

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

  1. Sema Ercan, İstanbul diyor ki:

    Bitki fideleri çok güzel. Bina görevlisi bir şeker begonya, bir vapur dumanı dikmiş bahçeye. İnşallah doğru yapmıştır.
    ***
    Vapur dumanı toprağın özelliğine göre fazla büyüyüp fazla dallanıp budaklanabilir begonyaları gölgede bırakabilir. Cüce vapur dumanında bu risk yok ama Türkiye’de satılan tohumların cüce olmadıklarını gördüm. Bekleyip göreceksiniz artık.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)