Uğurlu ve uğursuz çiçekler

Bana soranlar var, şu çiçek uğursuz mu, doğru mu vesaire vesaire. Hatta öyle ki, uğurlu çiçekler var mı diye soran yok, sadece uğursuzluk arıyor millet.

İnsanlar olmadık şeylere inanmada çok hevesli. Mum çiçeği için uğursuz dendiğini internet ortamında duydum. Çocukluğumda kurdele çiçeğine uğursuz dendiğini hatırlıyorum. Bunlar batıl inançlar. İnanırsanız dinden imandan bile düşebilirsiniz.

“Uğur aramak” abartılmadığı takdirde güzel bir şeydir, pozitif bakış sahibi olmamızda bunların iyi bir etkisi vardır. Ama insanların kafalarına göre Allahın yarattığı şeylere uğursuz demeleri çok kötü bir davranıştır.

Uğurlu olduğuna inanılan bitkiler:
Paşa kılıcı: Ev alma niyetiyle ekersen, yaprakları bir metreye gelince ev sahibi olursun derler.
Gül: Hıdrellez günlerinin uğurlu ağacıdır.
Dört yapraklı yonca: Yonca ve benzeri üç parçalı yapraklı bitkilerde nadiren bir veya birkaç yaprak dört parçalı olabiliyor. Bulursanız o size şans getirir diye inanılır.
Şans Bambusu: Feng şui felsefesinde yeri olan bir bitki.

Bu sayfaya uğursuz bitkileri öğrenmek için gelenler varsa tövbe etsinler bir daha böyle saçmalıklara kafalarını yormasınlar.

Uğursuzluk aramak çok çirkin. Herkes kendi uğursuzluğunu kendisinde arasın. Dışarıda değil.

Her dinde ve her manevi yol felsefesinde pozitif düşünce sahibi olmak, güzel bakış açıları geliştirmek tavsiye edilir, insanlar iyilikler, güzellikler, hayır hasenat işleri yapmaya özendirilir. Uğursuzluk aramaya değil.

uğur getirdiğine inanılan dört yapraklı yonca

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

 1. Canan - Trabzon diyor ki:

  Çiçeklerin uğursuzluğu ile ilgili yazdığınız kısım çok hoşuma gitti tebrik ederim sizi. Rabbimin yarattığı herşeyde güzellik aramak lazım bence…

 2. Oya Semerci diyor ki:

  Çiçeklerle ilgi verdiğiniz bilgiler çok hoşuma gitti, ayrıca uğursuzluğun çiçeklerde aranmaması gerektiğine inananlardan biriryim insan uğursuzluğu kendinde aramalı; düşüncesini temizlemezse herşey ona uğursuz gelir. Bu arada pachira aquatica adlı çiçeğin başka bir ismi varmı ve ben nasıl bulabilirim bilgi verirseniz sevinirim. Sevgimle,
  ***
  İngilizce olarak internetten money tree diye arayabilirsiniz. O sayfada da cevap yazmıştım.

 3. Aydan, Baku diyor ki:

  Yazilariniz cok guzel ve cok yararli. Zaten bizim sorularimizin hepsini sanki biliyormussunuz gibi. Her seyde guzellik axtarmaq lazimdir.
  ***
  Çok teşekkür ederim Aydan Hanım. Okuyup bunu görebilmeniz çok güzel.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)