Tuzlu toprağa, kuş gübresine, deniz kenarına uyumlu bitkiler

Tuz denince aklınıza sadece yemeklik tuz gemesin. Başka tuzlar da var. Bitkilere etkileri hemen hemen aynıdır. Filan bitkiye filan tuz zararlı, falan bitkiye falan tuz zararlı demeye gerek yok. Kimyada tuzların belirli bir özelliği vardır ki tümüne tuz demişler. İşte o belirli özelliğine göre bitkileri etkiliyorlar.

Ayrıca her toprakta az oranda tuz çeşitleri bulunur. Bazı yörelerin musluk sularında da az oranlarda tuz çeşitleri bulunur. Bunlar genellikle bitkilere hiçbir zarar vermiyor. Hatta en güvenli gübre sığır gübresi bile az oranda tuz içerir. Bunun da bir zararı yok.

Zarar verici oranda tuzluluk için aşağıdaki üç maddeye bakın. birçok türlere zararlıdır. Ama bazı bitkilere hiçbir zararı olmuyor.

Yeni bir kategori düzenledim: » Tuzlu topraklara uyumlu bitkiler. Bu kategori altında topladığım bitkiler aşağıda üç guruba ayırdığım tuzlu topraklarda problemsiz gelişirler.

1- Doğal olarak tuzlu topraklar: Kıraç topraklar genellikle tuzludur da. Az yağışlı yerlerin kıraç arazilerinde toprak tuzludur.
2- Deniz kenarı: Fırtınalarda zaman zaman deniz dalgalarının ıslattığı topraklar..
3- Kuş gübresi verilen toprak: Kuş gübresi de çeşitli tuzlar içeriyor. Onun için kuş gübresi her bitkiye uymaz.

Bütün bunlar yeterli bilgiler değil. Tuz spreyi denen olaylar var. Ya kıraç arazili yerlerde tuzlu toprağı rüzgarın bitkiler üzerine taşıması ya da deniz suyunun kuvvetli rüzgarlarla zerreler halinde bitkilere taşınması.. Sonuçta yapraklarda bozulmalar olur. Böyle olayların görüldüğü yerlere sadece kökleriyle değil, yapraklarıyla da tuza dayanıklı bitkilerin tercih edilmeleri gerekiyor.

Deniz kıyısı bitkileri

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)