Tomurcuk Dökülmesi Yaprak Sararması Bitki Besini

Yetiştirdiğiniz süs bitkilerinizin ihtiyacı olan her türlü gıdayı sağlayacak kaliteli bitki besinlerinden edinerek ve “gereken ölçülerde” kullanarak bitkilerinizi gıdasız bırakmayın. Güneşten ve sudan mahrum etmeyin, aşırısından koruyun. Su, Güneş, Azot, Fosfor, Potasyum.. Bitkilerin ihtiyaçları sadece bunlardan ibaret değil. Daha birçok maddelere ihtiyaçları var: Diğer elementler, bileşikler, oksitler, mineraller, madensel tuzlar, asitler, hormonlar, enzimler vesaire.

Bu konuda öncelikle şunu bilmeliyiz: Bitkilerin gelişiminde topraktan alacağı besinlerden çok daha önemli şey yeterli derecede güneş ışınlarından faydalanmalarıdır. Toprağın kalitesi bundan sonra gelir. Her şey yerindeyse bitkinin sağlıklı gelişimi güneş etkisiyle fotosentez yapabilmesine bağlıdır.İşte işin püf noktası budur, yani fotosentez. Bitkilerinizi evde loş köşelerde tutuyorsanız aşağıda yazdıklarımı hiç okumayın önce onları ışığa kavuşturun.

Tomurcuklar dökülüyor çiçekler az veya zayıf

Tomurcuk dökülmesi ve iyi çiçeklenmemeyle ilgili olarak yaygın sorunlar
1- Tomurcuklar belli belirsiz ilk ortaya çıktığı anda öylece mimi mini kalıyor ve hiç gelişmiyor. Bunlar tomurcuk muydu değil miydi diye şüpheleniyorum.
2- Tomurcuklar iyi gelişiyor gayet güzel sorunsuz çiçek açıyor ama aynı bitki aynı şartlarda başkalarında bir topta 50 tane çiçek açıyorken bendeki 10 taneyi geçmiyor.
3- Tomurcuklar ilkin güzelce ortaya çıkıyor ama sonradan gelişmeleri duruyor kuruyup dökülüyor veya kararıp yanıyor çürüyor.
4- Bitkilerim çiçek açıyor fakat çiçekleri küçük ve zayıf oluyor.

Yukardaki dört sorunun sebeplerine bakalım:
Sorun 1- Fosfor fazlaca az veya hem fosfor hem potasyum fazlaca az.
Sorun 2- Fosfor tam yeterli değil.
Sorun 3- Potasyum çok az, veya tam tersi potasyum çok fazla bu sebeple bitki topraktan kalsiyum ve magnezyum alamıyor. Ya da toprakta birçok elementler eksik.
Sorun 4- Potasyum az (veya kalsiyum ile magnezyum az veya hiç yok).

Tomurcuk ve çiçek oluşumunda Fosfor ve Potasyum elementlerinin önemi
Fosfor çiçek tomurcuklarının oluşmalarında işe yarar. Ne kadar “yeterli” fosfor, o kadar kaliteli tomurcuklar demektir. Hücre bölünmelerinde, yeni hücre oluşumunda fosforun önemi büyüktür.

Potasyum çiçek tomurcuklarının büyümelerine, sağlıklı, iyi kalitede çiçek açmalarına büyük yardımcıdır. Bitkilerinizde tomurcuk oluşuyor ama gelişmeden dökülüyorlarsa ya da çiçekler gereken kalitede olmuyorsa sebebi potasyum eksikliğidir. Hücrelerin güç kazanmaları, her türlü besinin çiçeklere meyvelere iletilmesi potasyuma bağlıdır.

Yaprakların çabuk sararması

Azot elementinin çok az olması yaprakların sararıp dökülmelerine sebep olur. Yeşil yaprakların oluşumu ve dayanıklılığı azot elementine bağlıdır. Bu açıdan bakarsak, azot dünyadaki bütün dengelerde adeta kilit rol üstleniyor. Azot olmasa yapraklar gelişemez, sonuçta fotosentez gerçekleşemez ve dünyada oksijen hızla tükenir.

Azot yeterli olsa bile demir ve/veya magnezyum eksikliği de aynı şekilde rol oynar. Bakın bir sorun çok farklı şeylerden kaynaklanabiliyor.

Hücre oluşumu, hücrelerin diğer hücrelerle iletişimi ile besin alması vesaire sebeplerden anlıyoruz ki bitkilerin ihtiyacı olan besin sadece azot (N), fosfor (P) ve potasyumdan (K) ibaret değildir başka maddelere de ihtiyaçları vardır. Bitkiler fotosentezle de kendi gıdasını üretebiliyor. Fotosentez için ise azot, potasyum ve demir elementleri büyük önem taşıyor. Yeni hücrelerin oluşumunda fosfor önemlidir, bir o kadar da kalsiyum önemlidir. Bunlar ve diğer elementler su ve güneş gibi bitkilerin en temel gereksinimleridir.

Ayrıntılar çok fazla. Yazmak sayfalar sürer.

Bitkilerin temel gıdaları

Bitkilerde gelişimin durması veya yavaş ve kalitesiz gelişim, ince, cılız, kolay eğilen kendini taşıyamayan dallar, normalden küçük sağlıksız yapraklar, fazla hızlı ama kof ve sağlıksız büyüme, kolayca yaralanma, çürüme vb. problemler en temelde şunların bazılarının veya tümünün eksikliğinden ya da aşırılığından kaynaklanıyor:

Güneş – Fotosentez içindir ve güneşin ültraviyole ışınları sağlık sıhhat demektir; pek çok zararlı mikroorganizmaları öldürür.
Su – Her bitkinin su gereksinimi hem kendi yapısına hem mevsimlere göre değişir.
Azot – Bitkilerin temel gelişimi, sağlıklı yaprakların gerektiği gibi gelişimi içindir: Sağlıklı yapraklar karbonhidratları, proteinleri ve oksijeni üretir.
Fosfor – Hücre gelişimi için, ince köklerin sağlıklı gelişimi içindir. Fosfor eksikse ince kökler iyi gelişemez, toprakta gıda arayıp bulamaz. Fosfor eksikliği hem çiçek tomurcuğu oluşumunda büyük aksamalara yol açar.
Potasyum – Klorofil oluşumunda çok önemlidir; bu da hücrelerin güç kazanmasını, çiçekleri ve meyveleri beslemelerini tetikler. Potasyum ayrıca hastalıklara dirençte, böcek zararlarını telafide ve soğuğa karşı güçlü olmada büyük rol oynar. Nişasta oluşumunda da potasyum devrededir; nişasta şeker çeşitlerinin üretiminde ve depolanmasında işe yarar. Potasyum eksikliği belirtileri: Dallar cılız ve güçsüz olur, yapraklarda sarı ve kahverengi lekeler oluşur, tomurcukların açmadan dökülür veya çiçek kalitesi oldukça kötüdür.

Su, Güneş, Azot, Fosfor, Potasyum.. Bitkilerin ihtiyaçları sadece bunlardan ibaret değil. Daha birçok maddelere ihtiyaçları var: Diğer elementler, bileşikler, oksitler, mineraller, madensel tuzlar, asitler, hormonlar, enzimler vesaire.

Kalsiyum: Hücre duvarlarının oluşumunda, dirençlilikte, hatta güçlü bağışıklık sisteminde önemli bir madde. Kalsiyum olmasa sistem çöker.

Ve daha birçok maddeler..

Yetiştirdiğiniz süs bitkilerinizin ihtiyacı olan her türlü gıdayı sağlayacak kaliteli bitki besinlerinden edinerek ve “gereken ölçülerde” kullanarak bitkilerinizi gıdasız bırakmayın. Güneşten, sudan ve kalsiyumdan mahrum etmeyin, aşırısından koruyun. Ben kalsiyumu güneş ve su ile birlikte yazdım. Zira özel bitki besinleri kalsiyum içermez. Toprakta olması gerekir. Doğal (gerçek) topraklarda » kalsiyum eksikliği pek söz konusu olamaz ama şimdiki yapay topraklarda eksikliği sık görülüyor ve daima problemlere yol açıyor.

Kategori: Püf Noktaları Tarih: 12 Haziran 2010

Etiketler: | |

'Tomurcuk Dökülmesi Yaprak Sararması Bitki Besini' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Nalan Özbirecikli dedi ki:

  2,3 ve 4. sorunlar çeşitli bitkilerimde var.Fosforu biliyordum ama tomurcuk gelişiminde potasyumun önemini sizden öğrendim.Geçen sene 20 20 20 gübre ile iki çiçeğimi yaktıktan sonra marketlerde satılan sıvı besinlere geçtim ama çok randımanlı değiller bence. Danıştığım ziraat teknisyeni Poly-N ismli bir sıvı besin önerdi. Süs bitkilerinde tecrübeli olmadığını düşündüğüm için Karasız kaldım.Potasyum ve fosfor açısından zengin, güvenle kullanabileceğimiz önerdiğiniz bir marka var mı? Deniz yosunlarından elde edilen sıvı besin yeterli olur mu?
  Sitenizde birçok yerde bulamadığım spot bilgileriniz var.Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
  *********************
  Potasyum çok önemli. klorofil oluşumundan tutun aşırı sıcaklara ve soğuklara karşı direnç kazandırmaya kadar çok büyük önemi var. Sadece fosfor tek başına önem taşımaz, Her besinin ayrı önemi var. Fosfor tomurcuk “oluşumunda” önemli. sonrası yani tomurcuğun gelişmesinde büyümesinde çiçek olmasında potasyuma daha fazla iş düşüyor.
  Deniz yosunlarından olan besin daha değerli, tavsiye ederim. Yapraklardan beslemede de esas bu tercih edilmeli.
  Bir de güneşin önemi çok büyük. Bitkilerinizi sıkı dokulu tül ile filtrelenerek de olsa güneşten mahrum etmeyin.

 2. zzamba52 dedi ki:

  öncelikle sitenizde verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. kendim faydalanıyorum çevreme de aktarıyorum. ben suların kireçli olması nedeniyle kalan buzlu suları kaynattığım sulardan kalanları biriktiriyorum gerektiğinde çiçeklere kullanıyorum bazen yetersiz kalınca mecburen çeşme suyu ilave ediyorum. bilmeden bitkilere zarar mı veriyorum acaba. bitkilerde sorun olunca başka nedenlere bağlıyorum çünkü. kolay gelsin teşekkür ederim.
  *****************
  Musluk suyundaki kireç her bitkiye zarar vermiyor ancak asitli toprak isteyen bitkilere biraz zararı olabilir ama tabi sadece kireç yok başka maddeler de var. En az iki gün bekletip tortuların iyice dibe çökmesi sağlanmalı. asitli toprak isteyen bitkilerin toprağının PH derecesi kireçli su yüzünden yükselmesin diye 20 litre kadar su alan bir kaba musluk suyu doldurun, nohut büyüklüğünde limon tuzu karıştırın iki gün bekletin. Bu suyun üst tarafından suyla çiçeklerinizi sulayın. dibe çöken tortular tekrar karışmasın dikkat edin. bu suyun kireçliliği giderilmiştir, asitli toprak seven bitkiler için iyidir. Aslında en iyisi yağmur suyu veya kaliteli su arıtma cihazlarında arıtılan suyu kullanmaktır. Esas bunu tavsiye ederim.

 3. Feyyazk dedi ki:

  Yalnız genelde topraklarımızda yeterli potasyum var olduğunu tahmin ediyorum.Bundan dolayı bir bitkide yukarda görülecek eksiklikle veya toprak tahlili ile ortaya çıkar sonuca göre potas verilmelidir.Herşeyin fazlası zarar ilkesini unutmayalım.
  ******************
  Haklısınız. Eskiden bahçe toprağı kullanırdım çok da memnundum. Şimdi topraktan bahçeden uzağız. Mecburen hazır satılan karışımlardan kullanıyoruz. Çoğu kişi böyle yapıyor. Bahçesi olanlar bile solucansız böceksiz olduğu için saksılarda yetiştirdikleri bitkilerine hazır satılan özel karışımları kullanıyor. Böylece besin vermede iyi bir denge gözetmek şart.

 4. resul çeçen dedi ki:

  ben 20 tane tomurçuk çıkarmaya çalışıyorum nasıl çıkartabilirim
  *******************
  Şimdi bu mevsimde hangi bitki ile uğraşıyorsunuz?
  Öncelikle bitkinin tam olgunlaşmış olması ve köklerinin toprağa iyice yerleşmiş olması lazım. İyi besleyici bir toprağa alıştıktan sonra geriye kalan şey ışıklandırma ile ilgilidir. Aynı toprakta bir yıldan fazla bulunuyorsa veya besleyici olmayan bir toprakta bulunuyorsa bitkiye uygun besinleri vermek gerekir. Genelde, çiçeklenme döneminden önce azot oranı biraz yüksek besin, tomurcuklanma başlamadan hemen önce fosfor oranı biraz yüksek besin verilir.

 5. Ayla Türen, Kırklareli dedi ki:

  Benim büyük bir çilli begonyam var. Nerdeyse tavana deydi. Yalnız yaklaşık iki aydır yaprakları eskisi gibi canlı değil ve kuruyup kendiliğinden dökülüyor. Bu mevsimde azot vermek doğru olur mu? Hazır bitki besini aldım ancak zamanı mı değil mi diye tereddüt ettim. Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.
  ************
  Besin bence şimdi hiç vermeyin, sulamayı azaltın. Yaprakları fazlaca dökülüyorsa çok serin bir yere alın sulamayı ilkbahara kadar tamamen bırakın (toprak tamamen kuruyunca az sulayabilirsiniz). İlkbaharda gereken budalamarı yapıp iyi bir toprağa dikin. Besin verme hakkında, şu yazımın son yarısını dikkatli okumalısınız:
  http://www.bitkivecicek.com/ciceklere-besin-vitamin

 6. Ayla Türen, Kırklareli dedi ki:

  Harika! Çok teşekkür ederim. Sitenize baktım ve gerçekten çok faydalı bilgiler buldum. İnsanın elinin altında böyle bilgiler olması ne kadar güzel bir şey. Bir kaç yıldır çiçek yetiştirmeye başladım. Nerdeyse bildiğim bütün şeyler yanlışmış. Paylaşımlarınız için ÇOK ÇOK TEŞEKKÜR…

 7. Filiz - İstanbul dedi ki:

  Sıvı gübre kullanım sıklıgı ne olmalı? Balkon süs bitkilerinde özellikle. Ayrıca tüm çiçeklere sıvı gübre verilir mi? Bir de kaliteli olan sıvı gübre ismi söyleyebilir misiniz?
  ***
  Aslında sıvı besin vesaire kullanmak uzmanlık gerektiriyor. Piyasada satılanların çoğu bitkilere zarar veriyor diye saptanmıştır. Gerekmediği halde besin vermek, ayrıca besin yüzünden toprağın kimyasal dengesinin bozularak köklerin çürümesi gibi sorunlar sık görülür. Doğal gübreden doğal yollardan başka daha iyi bir çözüm yoktur.
  Şu kategorilerdeki yazılarımı okumanızı tavsiye ederim:
  1- http://www.bitkivecicek.com/tag/saglik
  2- http://www.bitkivecicek.com/tag/toprak

 8. ferhatsirin dedi ki:

  Sardunyalarimin boyu yaklasik 80 cm olmasina ragmen iki senedir hic cicek acmadı. Besin vermek faydali olabilir mi?
  ***
  Hiç gerekmez güneş almıyordur o kadar.. Yani siz güneşli bir yerde bulundurmalısınız. Sardunya güneş alırsa küçük bir fide iken bile çiçek açar.

 9. Mine - İstanbul dedi ki:

  Bodur ağaç aldım. Nisan ayında bahçeye diktim. Yapraklandı ve meyve tomurcuğu verdi. Mayıs ayında bazı yapraklar sarardı. Nasıl önlem alabiliriz?
  (Şeftali ve kiraz ağacı.) Hangi ürünleri tavsiye edersiniz?
  ***
  Belki fazla suladığınız için sararmıştır. Bu türdeki ağaçları toprak kurumadıkça sulamamalısınız.

 10. Makbule Taner - İstanbul dedi ki:

  Merhaba, benim sorunum sardunyalarımın çiçeklerinin sürekli dökülüyor olması. Kurumadan, ömürlerini doldurmadan sürekli dökülüyorlar. Yenileri çıkıyor onlar da öyle dökülüyor. 9. kat ve kuvvetli rüzgar alan bir balkondalar. Ben bu sebepten döküldüğünü düşünüyorum ancak diğer balkonlardaki sardunyalar son derece güzel görünüyorlar ve hiç dökülmüyorlar gibi…… Benim sardunyalarımın çiçeklerinin dökülme nedeni rüzgar dışı bir neden olabilir mi?
  ***
  Tek saksı değil fazla saksılarda ama hepsinde aynı sorun var ve diğer balkonlarda sorun yoksa sebep rüzgar olabilir. Değilse gıdasız kalmışlardır.

 11. Hatice Ayan dedi ki:

  Limon 7 veren diye almıştım 7 verenin özellikleri ne bilmiyorum. Baharda bolca çiçek açtı ve meyveye geçti ama büyümeden sararıp dalından düştüler o kadar çok çiçeğe karşı şu anda dalında 3 tane limon büyüyor.Erik ağacında da bolca güzel çiçekleri açtı meyveye geçti ve hepsi dalında sararıp düştü bu arada tüm yaprakları ters kıvrıldı ve içlerinde kurtlar vardı .Ziraat ilaçı ile (problemi yetkiliye anlattık onun tavsiyesi ile bu işlem yapıldı.)sulandırarak ilaçlandı. Bu işlem iki kere tekrarladık.Ama ağaç yaprakları hala düzgün değil yalnız içlerinde kurt yok. Kiraz ağacı da 3 yaşında oda bu yıl çiçeklerini artırmış olarak açtı ve meyve tomurcukları büyümeden sararıp döküldüler. Ama ağaç çok canlı ve kocaman.Ne önerebilirsiniz saygılarımla.
  ***
  Eğer kapalı, havadar olmayan bir yerde yetiştiriyorsanız her türlü sorun her zaman ortaya çıkar ve baş etmek imkansız gibi zordur. Böyle yerlerde az sayıda ağaç bulundurmalı. Toprak eski sığır gübresi gibi doğal gübreyle gübrelenmeli ki bitkiler sağlıklı bir şekilde besin alabilsin, savunma mekanizmaları da böylece çok güçlenmiş olur. Ağaçlar için olan zirai ilaçlar genelde ilkbahar başında filizlenmeler başlamadan önce yapılmalıdır ve daha sonra hiçbir sorun olmasa bile tekrarlanmalıdır. Siz iş işten geçtikten sonra ilaçlama yapmışsınız, bunun bir faydası olmaz zararı olur.

 12. Sema Ercan, İstanbul dedi ki:

  Sanırım şimdilik bu konuya kadar iyi geldim. Gübre verdim, solucan topladım, evdeki atıkları toprağa gömdüm. Ama bu konudan çekiniyorum. Zira bundan sonrası problemler başgöstermeye başlayacak. Hatta şimdi bir çalı; tamamen yeşil bir bitki. Geçen sene de yaprak üzerlerinde beyaz noktacıklar vardı. 3 gün önceye kadar iyiydi. Ama baktım şimdi yeniden o beyaz noktacıklar oluştu üzerinde.
  ***
  Doğada hiçbir şey mükemmel olamaz, mümkün değil. Mesela ben antoryum meraklısıyım. Evde sıfır sorun, her şeyiyle sağlıklı gelişiyor. Ama bunları doğada anvatanında görseniz, hastalıklar ve parazitler onları hiç rahat bırakmıyor. Yaprakları delik deşik.
  İkincisi, toprağın besleyiciliği iyi olsa bile fazla su tutması yapraklarda hastalık oluşturur. Yaprak sağlığını bozan çok şey var. Bahsettiğiniz bitki açıklık yerdeyse herşeyi normal karşılayacaksınız. Apartmanlar arasında kuytuda ise böyle yerlerde bazı bitkiler çeşitli hastalıklara kapılıyor. Bunu da normal karşılamalısınız. Ya da o bitkinin yerini değiştireceksiniz. Ya da ondan vazgeçeceksiniz. Benim tavsiyelerim peysajcılarınki gibi değil. Kimyasal mücadelelerden hiç anlamam.

 13. Sema, İstanbul dedi ki:

  Balkon bitkilerine ne tür toprak kullanılmalı? Yapı marketlerden aldığım topraklarla cam güzeli, yaprak güzeli, sardunya, petunya, küpe çiçeği ve karanfiller ektim çiçeklerim hiç gelişip büyümüyor toprakla alakası var mıdır acaba?
  ***
  Olabilir de olmayabilirde. Bu tür topraklar aslında kalın köklü ev içi bitkilerine uygundur. İncecil kökleri olan mevsimlik bitkilere genelde uygun değildir ve çoğu zaman kökleri yakıp bitkileri çürütür. İyi toprağı olan bir bahçe varsa oradan yüzey toprağı alın balkon çiçeklerinize kullanın daha iyi olur.

 14. Osman, Kayseri dedi ki:

  Kaysı ve erik ağacımda yaprak kalmadı. Yapraklar sararmadan dökülüyor. Üzerlerinde yeterince meyve var. Ağaçlar sanki kurumuş gbi duruyor. Bu konuda ne yapmalım?
  ***
  Hiç bilmiyorum. Bölge ziraat ofislerine danışmalısınız. Siz eğer toprak düzenleyicisi, suni gübre, besin vesaire vermişseniz onlar sebep olmuştur. Veya yaprak bitleri. Her şeyi iyice düşünüp incelemelisiniz.

 15. İpek A. -İtanbul dedi ki:

  15 gün önce bir sera’dan limon ağacı aldım. Satıcı limonun yerli ve aşılı olduğunu söyledi. Bahçem güneşi az aldığı için bahçeue dikmek yerine 45 kg toprak alan bir saksıya satıcının tavsiyesi ile diktim ve bahçenin en çok güneş göre yerine koydum.. Aldığımda üzerinde bolca çiçek vardı, pek çogu döküldü ve alt yaprakları sararmaya başladı. Az suladığımdam şüphe ettim ama toprak ıslak ve su koyduğumda da çekmiyor zaten. Sorun ne olabilir, ne yapmalıyım?
  ***
  Sorun hiç gerekmediği ikide birde halde sulayıp kökleri boğmuş olmanızdır sanıyorum. Yer değişikliği, zararlı bozuk toprak kullanmak, çiçeklendiği zaman toprak değiştirmek, toprak değiştiriken kökleri rahatsız etmek, ayrıca büyüteçle inceleyin bitler de zarar vermilş olabilir.

 16. Halil E. -İstanbul dedi ki:

  İstanbul tuzla ilçesinde mevcut ekili kirazlarım bulunmaktadır. bu kirazlar her sene fazlaca çiçek vermektedir ama sonra kirazlar çiçekleri üzerinde kuruyor. verdiği çiçekten sadece çok azı meyvaya dönüşüyor. 2 sene önce 15 15 15 attım yine fark etmedi. bu sene 20 20 0 attım yine fark etmedi.
  ***
  Gübreyle ilgisi yok, polenleşememe sorunu var. Sebep ya bölgenizde tarım ilaçlamaları yüzünden arı vb. böceklerin olmaması ya da rüzgarsızlık yüzünden gece neminin etkisiyle çiçeklerde matar benzeri hastalık oluşması olabilir. Bitki bitlerinin zararı da sözkonusu olabilir. Bölge ziraat ofisine danışırsanız onlar daha doğru cevap verecektir.

 17. İpek A. -İstanbul dedi ki:

  Daha once size danistigim limon agaci simdi iyi. Minik limonlar var artik. Tirnak buyuklugunde yesil limonlar. Agacin alt kisminda yeni dallar cikti ve yeni cicekler acti. Minik limonlarin buyumesi icin alttan cikan dallari kesmem gerekir mi? Yoksa bu hali ile mi birakmaliyim?
  ***
  Kesmek tam tersi zarar verebilir. Yapmanız gereken şey o filizler ilk belirdiklerinde koparıp köreltmenizdi. Geç kaldınız ama pek zararı yok. Her filize izin vermemelisiniz. Yeterince dal bırakmalısınız hepsini değil. Yeni sağlıklı dallar geliştikçe cılız ve güdük kalanları budamalısınız (onlar zaten kendilerini belli eder). Bundan sonra daha dikkatli olun. Yeni dallar çiçek açmışsa kuvvetli gelişiyorsa sorun yok. Uzun vadeli düşünün. Hemen ilk yılda her şeyin dört dörtlük mükemmel olması için limonunuzu rahatsız etmeyin. Ayrıca, limonunuz aşılıysa (genelde öyledir) aşı bölgesinden daha aşağıdan çıkan filizleri derhal yok etmelisiniz. Onlar farklı bir bitki olur (greyfurt vb), aşılı kısmın yukarsındaki limondan değildir.

 18. Celal S. -İzmir dedi ki:

  2-3 yıl önce üzerinde çiçekleri ve tomurcuklarıyla alıp bahçede devamlı güneş gören esintili bir yere diktiğim limon fidanım 2.ci yıldan itibaren hiç çiçek açmadı. Tüm yapraklarının uç kısımları sarıya çalan açık yeşil bir renk aldı. Bitişik bahçe komşuma bir yıl sonra aldığımız limon fidanı da aynı durumda ve onun da yapraklarının uçları sarıya çalan açık yeşil. Neyi eksik veya yanlış yapıyoruz?
  ***
  Anlaşılan toprak fazla alkalinli. Koçtaş gibi yerlerde paketlerde satılan taneli gübre var. Üzerinde Rhododendron ve ortancalar içindir diye yazar. Ondan verin.

 19. Celal S. -İzmir dedi ki:

  Gübreyi hangi mevsimde vereyim? Çok büyük bir saksıya bu sene diktiğim ve bahçede duran 2. limon fidanı üzerinde 2 tane ceviz büyüklüğünde limon var. Onun da akıbeti ilave ettiğim toprağın aynı bahçeden olduğunu düşünürsek, aynı mı olacak? Şu anda meyve ve yaprakları koyu yeşil.
  ***
  O tavsiye ettiğim gübre İzmirde farketmez her üç ayda bir miktar verin. Pakettte de tarifi yazılıdır. Diğer limonda sorun yok gibi ama ona da bitki besini ya da bahsettiğim gübreden mutlaka vermelisiniz. Her limon çeşidinin toprak uyumu aynı olamıyor. Bazıları alkalinli topraklara uyum sağlayabiliyor. Gerçi Aşılandığı kök bitkisine göre durum değişir. Neyin üzerine aşılandığını anlamak zor.

 20. Nagihan dedi ki:

  … …
  ***
  Lütfen bakım bilgilerini okuyun: http://orkide.azbitki.com/phalaenopsis

 21. Medine, Samsun dedi ki:

  Bodur limonum aldıktan sonra salonda güneş alan bir yerde çok güzel çiçeklendi. Fakat çiçekleri hep döküldü. Tomurcuklar olmaya çalışırken onlar da döküldü. Hastalıgını anlayamıyorum. Salondan balkona çıkardım.
  ***
  Hastalık değil. Yerine alışamamış. Havasız kalmış. Belki güneş de yetersiz kalmış olabilir. Balkona çıkarmakla iyi etmişsiniz. Tekrar içeri alırsanız (Samsunda gerek yok ama) eylül ortasında alın ve sık sık açacağınız hem kuvvetli güneş alan bir pencere önünde olması lazım.

 22. özlem, Ankara dedi ki:

  Yaklaşık 1 ay önce 3 sakız sardunya aldım o zaman bir tanesinde tomurcuk vardı sonra diğerleride tomurcuk verdi ama çicek açmıyorlar. Işık alan yere koydum sonra yer değiştirdim olmadı. Sabah güneşi akşam güneşi alan yer farkeder mi? Bir de çiçek olayında yeniyim. Gübreydi ilaçtı falan kolay bulacağım neler var?
  ***
  Dışarda tutuyorsanız gece serinleri henüz fazla. Acele etmeyin. Evde tutuyorsanız ev ortamını hiç sevmezler. Ancak çok kuvvetli güneş alan pencere önünde olabilir. Bütün bilgiler için lütfen sayfasını okuyun: http://azbitki.com/sardunya-pelargonium

 23. İsimsiz dedi ki:

  Bahçemde bir iğde ağacı var. Yaklaşık 10 yıllık. Yeri havalı suyu yeterli ama birden yaprak dökmeye başladı. Üstleri bırakın bedendeki yapraklar bile dökülüyor. Kocaman ağaç ağacı kurtarmak için ne yapabilirim?
  ***
  Bildiğim kadarıyla iğdeler sonbaharda yaprak döker. Bulunduğunuz bölgenin iklimine ve bahçenizin konumuna göre erkenden yaprak dökmeye başlayabilir normaldir.

 24. Asya, Eskişehir dedi ki:

  Merhaba benim tatlı tuplu bir limon ağacım var. Üstünde 3 limonu var. Bu limonlar ne kadar suürede sararıyor? Evim bütün gün güneş görüyor. Üç günde bir bir sürahi suyu kamkat ve limon ağacına yarı yarıya dokuyorum. Bitki hiç bakmadım. Sizce sulamam doğru mu? Limon ağacımın yaprağında sarı sarı benekler var. Bu durumda ne yapmalıyım?
  ***
  Sararmaları meyvelerin olgunlaşmasına bağlıdır. Çiçeklerden yeni oluşan meyveleri en geç 7 ayda olgunlaşır ve sararırlar. sizin sulamanız çok zararlı. toprağın daima aşırı ıslak kalması her türlü zarar yol açar. Bekleyin toprakta biraz olsun kuruma olmalı. Toprak kaydadeğer ölçüde kurudukça bol su ile sulayın. Benekler hakkında kesin bir şey diyemiyorum. Gün içinde defalarca pencereleri açarak ve uzun süre açık tutarak havalandırmanız iyi olur.

 25. İrfan K. -Bozüyük dedi ki:

  Benim limon ağacım çiçeklerini döküyor. Meyve alamıyorum. Çiçekteyken su vermiyorum ondan mı acaba?
  ***
  Ağaç içerde saksıda değil dışarda bahçede diye anladım. Bozüyük’te bildiğim kadarıyla nisan ayı ortalarına kadar geceleri don ve kırağı olayları olabiliyormuş. Dolayısıyla martta çiçeklenmiş limonunuz dondurucu soğuktan zarar görüyor. Zararı gözle anlayamayabilirsiniz ama çiçeklerdeki çok küçük ve incecik olan hassas organlar donup öldükleri için meyve oluşamıyordur. Sulamamakla ilgisi yok.

 26. Ahmet, Kocaeli dedi ki:

  Şeftali ağacının yaprakları sararmaya basladı. Ne yapmalıyım? Budamadan sonra bordo bulamacı atmıştım ama sanırım az geldi.
  ***
  Ahmet Bey şeftaliler o kadar toprak seçici değil. Eğer toprağınız felaket derecede alkalinli ise (mesela adeta bembeyaz toprak veya beyaz killi toprak ise) bordo bulamacı gibi çareler aramak yerine toprağınızı adamakıllı terbiye etmeniz en doğru çözüm olur. Bol bol çürüntü, kırmızı killi toprak ve mil ile toprağınızı karıştıracaksınız. Hatta bunlara ilaveten metrekareye en az 1 litre ölçüsünde leonardit de karıştırın. Toprakta o kadar sorun yoksa muhtemelen sizin ağacınız fazla yaşlıdır. Şeftaliler daima genç tutulsa iyi olur. Yani yaşlı ağaçları söküp yeni fidanlar dikmek iyi olur.

 27. Cengiz, Fransa dedi ki:

  Merhabalar ben yaklaşık 3 hafta önce evde yetiştirmek için limon ağcı aldım. Aldığımda üstünde yeşil yeşil küçücük limonlarda vardı. Evde sabah güneş alan odaya öğleden sonrada salona güneş görsün diye taşıyorum havalandırıyorum vs. Güzel güzel çiçekler açıyor meyveye dönüşüyor hemen. Limon sayıları arttı ama ufak bir sarsıntıda limonlar pat düşüyor anlamıyorum bunlar büyürse hiç tutunamaz niye düşüyorki . Bazen sallamadanda sabah bi bakıyorum limonu düşmüş ?
  ***
  Yeni almışsınız ve üç haftada yeni yerinin şartlarına adapte olması çok zor. Bir de yerini ikide birde değiştirmek çok yanlış. Dolayısıyla meyve oluşamadan çiçeklerin dökülmesi gayet normaldir. Yeni almanızı görmezden gelirsek, meyve oluşamamasının üç sebebi var. Birincisi, polenleşme olmamıştır ve bitki çiçekle beraber hazırlamaya başladığı meyveyi, polenleşme olmayınca atar. Polenleşme bazı bitkilerde böceklerin, bazı bitkilerde rüzgarın, bazı bitkilerde güneş ışınlarının ısısı yardımıyla gerçekleşir. İkinci sebep ise besleyebilmekle ilgilidir. En başta sağlıklı nefes alabilmek çok önemlidir. İçmekanlarda bitkiler düzgün nefes alamaz ve yeni oluşumları besleyebilmesi zorlaşır. Hava akımlarının sürekliliği çok önemlidir. Bitkiler hayvanlar gibi kolay nefes alamıyor. Hava akımlarının yardımına büyük ihtiyaçları var. Üçüncüsü narenciyeler çok çiçek açar ama her çiçek meyve olmaz. Limonunuzda on çiçekten biri meyve olabilirse normal karşılamalısınız. Zaten bir dalda çok meyve olmuşsa, bitki kendisi zaman zaman bazılarını beslemeyi kendisi keser ve onları döker. Besleyebileceği, taşıyabileceği, büyütebileceği kadar meyveyi tutar.

 28. Cengiz Y. -Söke dedi ki:

  Mandalina bahçemiz var. Kaliteli ve iri ince kabuklu mahsul konusunda sıkıntı yaşıyorum. Bir de bu ot kurutma ilacı kullanımı hakkında bilgi rica ediyorum.
  ***
  Bu konuda şimdilik pek bilgim yok ama yanılmıyorsam narenciyelerde gençleştirme budamaları önemlidir. Genç ve sağlıklı dallar daha iyi kalite ürün verir. Yaşlı dallar yıllar geçtikçe verimsizleşir. Ayrıca toprağı gübreleme çok önemlidir. Basit bir element eksikliği mesela meyvelerde kalite yüksek olacak iken , meyvenin tam olgunlaşacağı zaman en dış kabukta sakatlıklara ve dolayısıyla bütün meyvenin ziyan olmasına sebep olabiliyor. Ot bitmemesi için sorduğunuz türden ilaçlar ve suni gübreler toprağın kimyasal dengesini bozar. Sonuçta en iyi gübreden bile verseniz kökler gübreden faydalanamaz.

 29. Sema, Adana dedi ki:

  Bal kabağını çok güzel güneş alabilen bahçeye ektim. Yaprak ve çiçek gelişimi gayet iyi ancak kabaklar 3-4 cm çapına eriştiğinde sararıp ölüyor. Lütfen bu sorunla ilgili bilgi verir misiniz?
  ***
  Sema Hanım, kabakgillerden bitkilerde dişi ve erkek çiçekler ayrı ayrı açarlar. Dişi çiçekler açarken mini meyve hazırdır ama bu sizi aldatmasın. Zira çiçek açtığında erkek çiçeklerden polen gelmezse o meyveler sararır düşer. Aslında bu normaldir. Özellikle yeni çiçeklenmeye başladığında (belki erkek çiçeklerin henüz az olmasından dolayı) böyle olur ama bir iki hafta sonra durum düzelir merak etmeyin.

 30. İbrahim Makas dedi ki:

  … …
  ***
  Sizden bir önceki Sema / Adana sorusuna yazdığım cevabı okuyun lütfen.

 31. Halit, Ş.Urfa dedi ki:

  Benim pamuktaki çiçek ve tomurcuklar sararıp düşüyor. Ne kadar ilaçlama yaptıysam da bir faydası olmuyor. Yaprakları sararıp düşüyor. Bunun sebebi ne ola bilir? Bunu önlemek için ne tür ilaçlar kullanmalıyım?
  ***
  Önce bölgenizin ziraat ofisine başvurup onlara danışmanızı tavsiye ederim. Çünkü o bölgedeki zirai üreticilikle ilgili problemleri ve çözümlerini en iyi onlar bilir. Tarlalarda birkaç yıl boyunca kullanılan suni gübreler ve zirai mücadele ilaçları zamanla toprağın kimyasal dengesini bozar. Sonra da hiçbir gübre fayda etmez. Çaresi toprağa bol bol bitkisel çürüntüler katmaktır ama zor olur. Şimdi adını hatırlamıyorum sıvı bir organik madde satıyorlar. Az miktarda toprağa (suni gübre verildiği gibi) karıştırılınca toprağın dengesini düzenler, organik maddelerce toprağı zenginleştirir, yıllar boyu toprağı bozmuş olan suni gübrelerin ve zirai ilaçların birikimi zararını ortadan kaldırır. Bunu da yine bölgenizin ziraat ofisinden veya zirai mücadele ilaçları satılan yerlerden satın alabilirsiniz.

 32. Levent A. -K.Maraş dedi ki:

  Benim limon agacım yaz kıs cam balkonumda yazın camlar acık kısın tamamen kapalı. Hava 0 derecenin altınada dusse de yerini oynatmam bunun bir zararı olurmu? Ayriyeten ceşitli kaynaklardan öğrendiğim kus gubresini sulandırarak ve pirinc suyunu değişimli olarak ayda bir olarak uyguluyorum. Bu yanlış mı?
  Sizin evde dogal olarak verebilecegim başka onerilerinizle var mı ?
  Ev ortamında kimyasal olarak agacıma besin vermek istemiyorum. Besin takviyelerini dengeli sekilde nasıl verebilirim.
  Limon agacımın yeni cıkan surgunlarindeki yaprakların damarları yesil yaprak sarı arastırdıgımda bunun demir eksikliğinden olabilecegine kanaat ederek daemir saplantı kullanıyorum . Bu durumun baska nedenleri var midir?
  Limonum gecen seneden kalan eski yaprakları sarararak sapları agacta kalacak sekilde dokuluyorlar nedeni ne olabilir
  ***
  Kuş gübresini bilmem ama pirinç suyu çok zarar verir ve en iyi gübreyi bile etkisiz kılar. Büyük bir saksıda doğal tarla toprağında yetiştirin. Koyun veya keçi gübresi sonbahar sonlarında toprağın üst kısmına toprakla karıştırın. Başka gübre gerekmez.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)