Tırmanıcı fikus, incir sarmaşığı – Ficus pumila

Hızlı büyür, her an yeni yeni yan dallar geliştirerek her yere yayılır. Sıkı bir yer örtücü, deliksiz bir duvar kaplayıcı ve iyi gölge sağlayan bir çardak gibi yetiştirebilirsiniz.

Creeping Ficus (tırmanıcı incir) diye ünlenmiş olan ‘Ficus pumila’ türü bitki hedera sarmaşığından daha beter bir şekilde yerleri duvarları kaplama özelliği gösterir. Duvarlara ağaçlara tırmanması aynen hederada olduğu gibi her bir yaprak altında geliştirdiği tutunucu kökleri sayesinde olur.

incir sarmaşığı, Ficus pumila

Ficus pumila

Bir süs bitkisi olarak evlere uygundur. Sarmaşık şeklinde, hızlı büyür. Dallarının duvarlara tablolara değmesine engel olmalısınız yoksa kuvvetle yapışırlar. Evlerde Ficus pumila için fazlaca aydınlık ve güneşli yer seçmelisiniz.

Aşağıda saydığım müthiş zararlı özellikleri kışın pek don olayı yaşanmayan ya da hafif don olayları görülen yerlerin bahçelerinde (eğer bahçe toprağı kolayca kuruyan aşırı kumlu türden değilse) kesindir.

Tırmanıcı fikusu sevenler olduğu gibi nefret edenler de çok. Hatta baş edemeyip ağlayanlar bile var, şaka değil. Bütün bahçede toprağın altında kökler sürgünler sistemi geliştirebiliyor o zaman söküp yok etmek çok zor, hatta kolay kolay mümkün olamaz. Tırmandığı tuğla ve tahta duvarları mahvediyor.

Bir ağaca tırmanırsa kökleri ağacın kabuğundan içeri sızarak ağacın özsuyu ile beslenebilir. O zaman tırmanan dalı kesseniz bile ağaçta kalan kısım hayatına devam eder. Sardığı işgal ettiği ağaçları kurutuyorlar. Eski tip duvarlara tırmansa o duvar mahvolmuş demektir. Eğer sizin için sakıncası yoksa evinizin dış sıvası yerine artık Ficus pumila dalları ve yaprakları olacaktır.

Hızlı büyür, her an yeni yeni yan dallar geliştirerek her yere yayılır. Sıkı bir yer örtücü, deliksiz bir duvar kaplayıcı ve iyi gölge sağlayan bir çardak gibi yetiştirebilirsiniz.

Ficus pumila, yer örtücü ve tırmanıcı Zararlı ficus pumila

Sonra pişman olmayın önceden yerini iyi ayarlayın. Bahçe toprağına dikmektense geniş bir saksıya dikmek daha iyidir. Aksi takdirde, bahçenizin toprağı yazın nemli kalabiliyorsa tüm bahçenizin altını üstünü kaplar.

Kış soğuklarına -18°C dereceye kadar dayanabilir. Hafif don olaylarından pek etkilenmez. Hafiften biraz yüksek don olaylarında yapraklarını ve dayanıksız ince dallarını kaybedebilir. Orta derece don olaylarında, süreye göre kök kısmına kadar kuruyabilir. Ama baharda daha hızlı gelişim göstererek kısa sürede bütün eksiklerini kapatır. Koyu gölgeli yerleri ve orta alkalinli, yüksek alkalinli toprakları hiç sevmez. Şiddetli don olayları yaşanan yerlerde kışın kökler de donar, bahçelere uygun değildir.

Her şeyi zehirlidir. Eğer meyve verirse: incire çok benzer, çocuklarınıza dikkat edin yemesinler.

Çoğaltılması:
1- » Suda köklendirmeyle
2- » Basit daldırma ile

Kategori: Bahçe Balkon Tarih: 18 Ocak 2012

Etiketler: | |

'Tırmanıcı fikus, incir sarmaşığı – Ficus pumila' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Elif Dincoglu, İstanbul dedi ki:

  İstinye Park’tan kucuk bir dal celigi almistim. Suda koklendiriyorum. Cok guzel minik yapraklari var. Minyatur bir sarmasik gorunumunde. Yaklasik 1 aydir suda koklendiriyorum. Her bogumdan 3lu 5 li kokler cikardi. Boyu da suda oldugu halde hizla uzuyor. Bunun bir de yapraklarinin kenarlarinin beyaz oldugu bir turu var. Onun celigini de almistim ayni yerden ama cok az kok verdi. Gidersem bir celik daha almayi dusunuyorum. :) Bence cok sevimli bir sarmasik turu.
  ***
  Evet, ne de olsa bir Ficus türü..

 2. Habip, Gaziantep dedi ki:

  Ficus pimula sarmaşıgını nerden alabiliriz?
  ***
  Bilmiyorum, satıldığını sanmıyorum. Türkiyede süs bitkileri türleri satışları henüz gerektiği gibi değil. İngilterede Amerikada her şey bulmak mümkün. Bizde çiçekçilerin satmadığı ama ülkemizde bol bol yetişen katırtırnağı fidelerinden bile bulmak mümkün. Bizde satmazlar. Ficus pimula bir yerde bahçede parkta görürseniz bir dal isteyeceksiniz veya izinsiz alacaksınız.

 3. Elif Ozudogru Dincoglu, İstanbul dedi ki:

  Ben tatildeyken nenem sulamayi unuttugu icin incir sarmasigim kurumus.:( Cok uzuldum. Celik olarak aldigim dal ilkbaharda dikip balkona alinca harika bir gelisim gostermisti. Alacali olanindan da Besiktas’ta gorup almistim. İstinye Park’a gidersem yeniden celik almam gerekecek.:) Umarim orada hala ekili duruyorlardir.

 4. Murat, İstanbul dedi ki:

  Elif hanım merhaba; acaba bitkiyi İstinyepark’ın tam olarak hangi bölümünden aldınız bende uzun zamandır arıyorum fakat hiç bir çiçekçide/sera da bulamadım, belki benimde bir dal alma şansım olur, teşekkürler.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)