Syngonium (Kurt kulağı veya okbaşı)

Araceae familyasının Syngonium adlı cinsinin dünyada içmekan sarmaşık süs bitkisi olarak en fazla Syngonium podophyllum türü yayılmıştır.

Araceae familyasının Syngonium adlı cinsinin dünyada içmekan sarmaşık süs bitkisi olarak en fazla Syngonium podophyllum türü yayılmıştır. Fakat bunun da birçok çeşidi var. Resimde benim geçen yıl bir arkadaştan birkaç zayıf ve sağlıksız dal olarak aldığım çeşidini görüyorsunuz. Elverişsiz toprakta olup iyi bakım görmediği halde ve kışın ve ilkbaharda “sulamayı hep unuttuğum halde” 11 ayda bu kadar büyüdü serpildi. Araceae familyasının evlerde en kolay yetiştirileni potostan sonra budur.

Syngonium podophyllum; kurtkulağı, okbaşı sarmaşığıSyngoniumun anavatanı tropikal Güney Amerika kıtasıdır (Brezilya, Ekvador, vs. civarları). Her çeşidi resimdeki gibi değildir. Yapraklarındaki renkler farklı farklıdır. Daha tatlı yeşil veya daha grimsi yeşil, beyazı fazla veya az, hatta sırf krem rengi ve sırf pembemsi veya mavimsi renkte yapraklı çeşit çeşit Syngonium podophyllum türü kültivarları dünyanın her yerine çiçek meraklıları tarafından götürülmüş. Düz yeşil çeşidi de var.

Resimdeki yaprak şekli ev ve ofis şartlarında en sık rastlanan şeklidir. Dal uzaması devam ederken, uzadıkça biraz daha kuvvetli ışık alırsa yapraklar büyük ve parçalı olur (gerçi bu özelliğinin çeşidine göre değiştiği söyleniyor).

Toprak: Pek toprak seçici değil. Yalnız kökler havadar ortam ister böyle bir toprak sağlamalısınız.

Sulanması: Yazın toprağın ıslaklığı gider gitmez, kışın toprak nemini yarı yarıya yitirince sulayın.

Işık isteği: Benimki yerinden memnun. Bulunduğu yer pencereden birkaç metre uzak olduğu için sadece sabah erken saatlerde bir saat bile sürmeyen, belki on veya yirmi dakika kadar güneş alıyor. Diğer zamanlarda yeri iyi aydınlık.

Nem: Fazlaca nemli havayı sever. Havası kuru olan yerlerde hava cereyanından iyi koruyun. Hava nemliliği ne kadar yüksekse sıcağın da etkisiyle o nispette hızlı büyür.

Besin: İstemez. İlle vermek istiyorsanız verebilirsiniz. Pek bir şey değişmez. Resimde görüyorsunuz, kötü toprakta 11 aydır hiç besin vermediğim halde git gide daha güzel oluyor. Ve daha önemlisi şudur: 11 ayda hiçbir yaprağı bozulmadı! Siz iyi besleyici bir toprak kullanın ve her yıl toprağını değiştirin. Toprağa beşte bir oranında ponza taşı karıştırmalısınız çünkü bu bitki havasız toprakta iyi serpilmez.

Çoğaltılması: Dallarını doğrudan toprağa dikmekle veya önce suda köklendirmekle kolayca çoğaltılabilir. Ben doğrudan toprağa dikmiştim.

Soğuğa dayanıklılık: +1C dereceden daha soğuğa dayanamayacağı söyleniyor.

Adlandırma: Türkçe isim olarak bazıları kurt kulağı diyor ama hiç yaygın değil. Her ülkede insanlar bitkilere farklı isimler verir. Mesela buna İngilizcede okbaşı çiçeği derler, okbaşı sarmaşığı derler. Normaldir. Bütün dünyada herkes kendi dilinde bir isim uydurabilir ama ancak bilimsel isimleri ile insanlar bitkiler hakkında yanılmaz, doğru bilgilere ulaşır. Bunun bilimsel adı da Syngonium podophyllum’dur (singoniyum podofilum).

Zehirlidir, yenmez.

Kategori: Salon Ofis Dekor Tarih: 27 Haziran 2011

Etiketler: |

'Syngonium (Kurt kulağı veya okbaşı)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Alev - Denizli dedi ki:

  Bu çiçeğe bayılıyorum. Denizli’de bulamadım. izmir’de tesadüfen gördüm ve aldım. Aldığımda çok küçüktü. Pencerenin dibine koydum. İyi ışık alıyordu. Yaprakları çok güzel çıktı. Kışın bir kaç metre öteye koydum ama sanki çiçek küstü. Yaprakları iyice sarardı. Nedenini merak ettim.
  ***
  Kışın evler havasız kalıyor: Eğer eviniz sıcaksa, camları da açmıyorsanız evde hava sirkülasyonu kuvvetli değilse sebep budur. Benimki soğuk salonda duruyor. Sabah güneşi alıyor. Şimdi bile yeni yaprak açmaya devam ediyor. Soğuk moğuk demem her gün pencereleri sık sık açarım çiçekler iyice havalanır.

 2. Tuğçe, İzmir dedi ki:

  Bende bu çiçeğin boyuna uzayanından var. Bir metreden fazla boyu. Eniştemden almıştım saksıyla birlikte. Çok da güzel bir sürü yavru yaprak vermeye devam etti ama saksısı küçüktü ve boyuna uzadığından devrilcekti nerdeyse. Bundan 2-3 hafta önce saksınını değiştirdim. Köklerini dışarı çıkarmadan toprağıyla birlikte, başka toprak ekleyerek başka saksıya diktim. Ama şimdi yaprakları boynunu büktü, cansızlaştı ve bir kaç yaprağı sararmaya başladı. Zamanla toplar demi kendini lütfen yardım edin… nasıl canlandırabilirim çiçeğimi..
  ***
  Önce sorsaydınız ya, bu zamanda toprak değiştirsem mi diye.. Yanlış zamanda yanlış iş yapmışsınız. Sonra bu tür bitkiler büyük saksıda bozulur. Eğer toprak çok fazla olursa kökler boğuluyor. Ölçüsü, kökler ve toprak saksının içinde eşit hacim kaplamasıdır. Zamanla kökler saksıya sığmaz olunca sökülür köklerin arasındaki toprak temizlensin diye su dolu kovaya birkaç defa sokup çıkarılır, kökler kontrol edilir, yine aynı şekilde gerektiği kadar büyük bir saksıya dikilir. Buna benzer kalın köklü tüm bitkileriniz için böyle yapın. Sadece afrika menekşesi gibi ipinncecik köklülerde topraktan ayırmadan yapın.

 3. Tuğçe, İzmir dedi ki:

  Teşekkür ederim. evet yanlış zaman :( daha önce bu siteyi görmemiştim. umarım bir şey olmaz çiçeğime. zamanla kendine gelir her halde? ekstra bir şey yapmam gerekir mi peki, besin gibi?
  ***
  Hayır besin istemez.

 4. Alev, Denizli dedi ki:

  Sanki bu aralar az yapraklanıyor. 2 haftada 2 yaprak birden çıkıyor ama sanırım yavaşladı gibi.
  ***
  Gayet normal. Ne bu hırs? Yavaş gelişsin ama sağlıklı gelişsin yapraklar aylarca bozulmasın ölçünüz bu olmalı. Ben isterdim ki ayda bir yaprak çıkarsın ama gelişimi mükemmel olsun.

 5. Halime, Denizli dedi ki:

  Bu çiçekten bende de var. bir yılda bayağı büyüdü. yazin sik sik devrilgi icin saksisini değiştirdim. kısın yine buydu. yaz gelmeden yine degistireyim mi ne dersiniz?
  ***
  Hiç gerekmez. Üç beş yılda bir saksı toprak değiştirmek yeter. Ama isterseniz uzun dalları 15cm gibi parçalara ayırın suda köklendirin. Köklendikten sonra eski saksıdakileri ve yeni köklenmişleri genişçe bir saksıya dikin. Çok zengin görünür.

 6. Muhammed, Samsun dedi ki:

  Bu bitkiyi paludaryumda bakmak istiyorum. Ortamında yüksek nem ve 28 derece civarı sıcaklık olacak. Aydınlatma florasanlarla sağlanacak. Fakat paludaryum olduğu için saksısının dibi delik olmayacak. Çürütmeden nasıl bir sulama yapabilirim veya sulama yapmalı mıyım? Ne tür toprak kullanabilirim? Teşekkürler.
  ***
  Okbaşı sarmaşığı hiç uygun değil. Çabucak uzayıp gidiyor. Boyu uzamayan bitkiler bulmalısınız. Terarium için uygun bitkiler (afrika menekşesi, dua çiçeği, karyağdı çiçeği, fittonia, selaginella, çeşitli aglaonema türleri ve yaprak güzeli) paludaryumda daha sağlıklı yaşarlar. Riparyum (vivaryum) sayfamda 2. maddede bitkiler suya değmeden nasıl yerleştirilir anlatmaya çalışmıştım. Çok kısa bir bilgi gerçi. Sulamaya gelince, toprak ıslaklığını yitirdikçe, nemi fazla gitmeden önce sulamak gerekir. Orada killi toprak ponza taşı karışımı demişim ama sadece su kenarı ve bataklık bitkilerini düşünüp ayrıntıya girmemişim. Yukarda adlarını saydığım türlere hafif asitli kompost toprak kullanın (poşetlerde torf adıyla satılırlar). Saksı kullanacaksanız altında delikler olmak zorunda.

 7. Kamilla dedi ki:

  Merhaba.Bu birkiyı sırf torf toprağa eksem olur mu? Yoksa marketlerde bulunan toprak mı daha uygun olur?
  ***
  Poşetlerde torf adıyla satılan hazır toprak uygundur. Saf torf hiçbir bitkiye hiçbir fayda sağlamaz. Zaten her yerde satılmıyor.

 8. Kenan, Kırıkkale dedi ki:

  Bu çiçeğin toprağında çok fazla sinek var. diğer bitkilerle yan yana duruyor. diğer çiçeklerle toprak türleri ve sulama miktarları aynı olduğu halde diğer çiçeklerin topraklarında sinek yok. ne yapmayım?
  ***
  Sigara izmaritlerini toprağın üstüne ufalayın. Etkisi kesindir.

 9. Yasemin B. -Konya dedi ki:

  2 sene önce komsumdan aldım diktim. Mükemmel gelişti ama son 6 aydır yaprakları açmıyor ya da yırtılarak açıyor. Yapraklar ya yırtık ya da bükük tomurcuk vaziyette. Neden olduğunu bir türlü anlayamadım.
  ***
  Topraktan gereken elementleri alamadığı içindir. Toprağını değiştirmelisiniz. Doğal toprak kullanmanızı tavsiye ederim. Verimli bir tarladan veya bahçeden alabilirsiniz. Bunu biraz kumla ya da hazır poşet toprakla karıştırın.

 10. Yağmur, Ankara dedi ki:

  Bu çiçekten arkadaşımdan almıştım. Çok güzel oldu. Yalnız benim çiçeğimin yaprakları açık, arkadaşımınki koyu. Halbuki aynı çiçek ama çok farklı neden acaba?
  ***
  Güneşte veya çok güçlü ışık alan bir yerde yetişirse yaprak rengi daha açık tonlarda olur.

 11. Muhube Bora dedi ki:

  Bu çiçeğe bayılıyorum. Dört yıldır sadece beş altı yaprak açtı. Toprağını zamanında değiştiriyorum. Besin veriyorum yine de büyümüyoru. Sebebi ne olabilir?
  ***
  İşin sırrı hava akımları. Eğer bulunduğu yerde hava akımları, esinti filan yoksa son derece yavaş gelişir hatta hiçbir gelişim göstermeyebilir. Yani en iyi toprak en iyi gübre bile olsa havadar ortam hepsinden önce önemlidir.

 12. ilhan, Bursa dedi ki:

  Ben bunun çok hızlı büyümesinden endişeliyim..böyle giderse 3 ayda benim boyuma gelecek korkarım. Bunu iki misli büyük saksıya aktarsam ( tabii şimdi değil, zamanında ) yükselmekten vazgeçip daha çok yayılma durumuna geçme ihtimali olabilir mi?
  ***
  Hayır onunla ilgisi yok. Bilakis kökler zar zor sığacak kadar bir saksıda daha gür ve hızlı büyür. Uzadıkça dallarını kırar aynı saksıda toprağa batırırsınız. Zamanla köklenirler. Ana bitki ise üst taraf kırıldığından dolayı birkaç yeni dal uzatır. Böylece çok zengin görünümlü olur.

 13. Hanife, Bursa dedi ki:

  Çiçeğimin yapraklarında su damlacıkları oluştu sanki ağlıyormuş gibi. Neden olduğunu anlamadım. Ne yapmalıyım? Bu Normal bir şey mi?
  ***
  Evet normaldir birçok bitkide özellikle gece boyunca olur.

 14. ilhan, Bursa dedi ki:

  Saksıdaki Syngonium’umun en uzun dalını kesip akvaryuma direkt eksem, acaba yaşar/ürer mi? Diğer sarmaşık türlerini yaşatabilmiştim.
  ***
  Bilmiyorum. İsterseniz deneyin. Su şartları uygunsa ve dalın bir kısmı su dışında kalacaksa büyük bir ihtimalle gelişime devam edecektir.

 15. Birsen, İstanbul dedi ki:

  Benim üç ayrı saksıda kurt kulağı çiçeğim var. Hepsi çok güzeller. Yalnız birinin bazı yaprakları kenardan nokta veya çizgi halinde kurumaya başlayip daha sonra yaprak tamamen kuruyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Sanıyorum toprakları, bakımları ve bulundukları yer aynıdır. Bu durumda “bazı” yapraklar muhtemelen çok eski olduklarından dolayı artık görevlerini tamamlamış ve ölmekteler. Bunu bir problem gibi görmemelisiniz.

 16. İsmail, Bilecik dedi ki:

  Bu çiçeği marketten aldım. Yaprakları buruşmuştu. Saksıyadiktim. Yaprakları döküldü. Kökü sağlam gibi duruyor. Acaba yaprak çıkarır mı? Sadece dalları var.
  ***
  Evet çok dayanıklı bir bitkidir. Yakında yapraklanır. Güneşli pencere önünde tutmalısınız. Hava akımlarının da çabucak yapraklanmasına etkisi olur.

 17. Güler, Antalya dedi ki:

  Benimde kurt kulağı bitkim var. İki hafta öncesine kadar çok güzel büyüyordu. Fakat iki haftadır yaprakları sararip dokulmeye başladı. Yerini değiştirip daha ışık alan ve hava alabilecek bir yere koydum. Ayrıca üstünde toprağı azaldığı için hazır toprak da ekledim. Yine de sararmaya devam ediyor. Ölürse çok üzülecem. Lütfen yardım eder misiniz?
  ***
  Korkmayın kolay kolay ölmez. Gerekenleri yapmışsınız. Bundan sonra düzelir. Ayda bir defa genel amaçlı bitki besini verin (veya orkide besini de uygundur).

 18. Ali, Muğla dedi ki:

  Bu bitkiyi yeni aldım. Saksısını değiştirip değiştirmeme konusunda kararsız kaldım. Gayet uzun bir bitki ama saksısı pek iyi değil. Zaman olarak doğru zaman mıdır yoksa seneye mi bırakmalıyım?
  ***
  Acele etmeyin. Salon-ofis bitkileri genellikle kökleri saksıda epey çoğalınca iyi gelişir. Boyu uzun diye kocaman saksıya dikerseniz kökleri çürüyebilir. Eğer saksı plastik diye beğenmiyorsanız aynı büyüklükte veya çok az farkla az büyük bir saksıya köklerini topraktan ayırmadan aktarabilirsiniz. Genellikle salon bitkilerinin saksı-toprak değişim zamanı mayıs ayıdır.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)