Süsen – iris

En çok mezarlıklarda rastladığımız koyu mor süsenler rizomlu iris gurubundandır. Amerikalılar beyaz süsenlere mezarlık süseni adını veriyor. Soğanlı süsenler başkadır ama aynı familyadandırlar (iridaceae).

Mor süsen çiçekleri

Süsen çiçeği

En çok mezarlıklarda rastladığımız koyu mor süsenler rizomlu iris gurubundandır. Mezarlıklarda beyaz süsenlere de rastlamışımdır. Amerikalılar beyaz süsenlere mezarlık süseni adını veriyor. Soğanlı süsenler başkadır ama aynı familyadandırlar (iridaceae).

Rizomlu süsenler bütün yıl yapraklıdır. Şiddetli kuraklıklara dayanıklı oldukları gibi kış soğuklarına da dayanıklıdır. Onun için mezarlıkların olmazsa olmaz süs bitkilerinden olarak tercih edilirler. Rizomlu süsen rizomlarından ayrılarak çoğaltılır. Bunu her zaman yapabilirsiniz. İlkbaharda kocaman çiçekler açar. Bütün yıl yaprakları yeşil kalır.

[Rizom toprak altında kalın bir dal gibi ilerleyen yumrulara denir.]

Iris xiphium (Dutch Iris) türünden birkaç renk soğanlı süsenler.

Soğanlı süsenlerin çiçekleri daha küçüktür. Soğanlarını sonbaharda bulursanız toprak saksılarda yetiştirebilirsiniz. Sonbaharda dikeceksiniz. Saksı kışı dışarda geçirecek. Sonbahardan itibaren köklenip gelişmeye başlar. İlkbaharda iyice yapraklanır çiçek açar. Sonra laleler gibi havalar ısındıkça yapraklar kurur gider. Yaz sıcaklarında yapraksız kalır. Serin bir yerde bekletin sulamayın. Toprak sadece tamamen kurudukça azar azar sulayabilirsiniz. Sonbaharda toprak değiştirin yeniden dikin.

Soğanlı iris yavru soğanlar oluşturmuşsa bunların bölme işlemi sadece ilkbaharda yapılmalı. Ayrıca acele etmemeli, yavruların en az iki yıl büyümelerini beklemelisiniz.

Kategori: Bahçe Balkon Tarih: 21 Şubat 2012

Etiketler: | |

'Süsen – iris' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sema Ercan, İstanbul dedi ki:

  Çevremde birkaç yerde Süsen çiçeği (rizomlu, mor olan) mevcut. Ve yaprakları hala yeşil, çevrelerinde yeni yeni sürgünler de mevcut. Ben onları hepsini bir yerde toplamak istiyorum. Ne zaman söküp yeniden dikebilirim? Dikkat etmem gereken hususlar var mıdır?
  ***
  Bunlar bütün yıl yeşil yapraklı kalıyor. Her zaman söküp ayırıp dikebilirsiniz. Kışın bile farketmediğini gördüm. Kışın belki rizomları ayırmak zarar verebilir. Ama şimdi tehlike yok.

 2. Sema Ercan, İstanbul dedi ki:

  Süsenlerin yerlerini değiştirdim hatta ufak ufak uç bile vermeye başladılar. Fakat sanki yerleri gölgede kaldı gibi pek içime sinmedi. Yer değiştirmem gerekir mi?
  ***
  Hayır.

 3. Yaren, Konya dedi ki:

  İris çiçeği ekildikten kaç ay sonra çiçeklenir?
  ***
  Hava şartlarına göre, bitkinin olgunluğuna göre ve bakıma göre bu tarih değişir. Mevsim, çiçek açma zamanına göre zamanında dikilmesi de önemli.

 4. Gülendam, Antalya dedi ki:

  Süsen çiçeklerim çiçek açarken kutularını değiştirdim. Şimdi çiçekler soluyor. Yeniden açar mı?
  ***
  Şimdi çiçekleri solar normaldir. Doğası böyle. Gelecek yıla kadar artık çiçek açmaz. Bahardan bahara çiçek açarlar.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)