Süs biberi ve acı sivri biber Capsicum annuum

Bildiğimiz süs biberleri, tatlı çarliston ve dolmalık biberler ve meşhur acı sivri biber tümü aynı tür bitkilerdir: Solanaceae (Patlıcangiller) familyasının Capsicum cinsi bitkilerinin Capsicum annuum türünün çeşitleri, kültivarlarıdır.

Bildiğimiz süs biberleri, tatlı çarliston ve dolmalık biberler ve meşhur acı sivri biber tümü aynı tür bitkilerdir: Solanaceae (Patlıcangiller) familyasının Capsicum cinsi bitkilerinin Capsicum annuum türünün çeşitleri, kültivarlarıdır.

Capsicum cinsinin biber olarak yenen birkaç türü var. Burada anlattığım tüm çeşitler Capsicum annuum türünün kültivarlarıdır. Bu kültivarlar muhtemelen diğer Capsicum türleri ile melezleştirmelerle elde edilmiştir. Ama özellikler ve ihtiyaçlar bakımından ağırlıklı olarak Capsicum annuum türünden diye sınıflandırılırlar.

Dünyada belki sayılamayacak kadar çok biber çeşidi var. Meksikalılara özgü acı biberler, Hindistanlılara özgü acı biberler ve bizim sivri biberimiz bütün dünyada bilinir. Yetiştirmede ihtiyaçları genel anlamda aynıdır denebilir. Fakat yetiştirilme amaçlarına göre ve kültivarlara göre farklı bakım gerektirirler. Meselâ acılık ve farklı aroma ikisi bir arada en iyi çok sıcak memleketlerde olabiliyor. Özellikle de aşırı sıcağa göre hava nem oranı düşükse orada biberin acılığı, lezzeti, aroması başka bir güzellikte olur.

Türkiye biber üretimi: Dünya çapında dolmalık, çerliston ve acı biber üretiminde Türkiye Çin ve Meksika’dan sonra, üçüncü sırada, Endonezya ile rekabet halindedir.

Biberlerin kökenleri: Capsicum annuum türünün anavatanı Güney Amerika kıtasıdır. 6000 yıl önce Ekvador ülkesi dolaylarında bilinçli olarak yetiştirilmeye başlandığı biliniyor. Daha sonra biber üretimi tüketimi tüm Orta Amerikaya yayılmış. Amerikanın keşfinden sonra Avrupaya ilkin İspanyaya getirilmiş. Sonra da tüm Avrupa ve Asya ülkelerine yayılmış.

Süs biberi: Tek çeşit bir süs biberi yok. Farklı şekillerde biber yapan süs biberleri var. Bunlar da her Capsicum annuum türü kültivarları gibi yenebilir fakat acılıkları aşırı yoğundur, lezzet kalitesi pek iyi değildir. Bazı özel acı biberler de küçük oldukları için süs biberleriyle karıştırılır. Karıştırmanın başka bir yönü, gerçek süs çeşitleriyle bu özel küçük acıların aynı ortamda yetiştirilip çiçek polenlerinin karışması, tohumlarından farklı çeşit süs biberleri oluşmasıdır. Ayrıca süs için saksılarda satılan hazır yetişenleri yetiştiriciler tarafından böceklere karşı kimyasal maddelerle ilaçlandıkları için yenilmeleri durumunda ölümcül zehirli olabiliyor. Hazır almamış, kendiniz tohumdan yetiştirmişseniz güvenle yiyebilirsiniz.

Süs biberi Capsicum annuum 'Chilly Chili'

Süs biberi Capsicum annuum ‘Chilly Chili’ kültivarı 2002 yılında Amerikada ödül almış. Hem güzel görünümlü, hem acılığı giderilmiş, çocukların canını yakmaz. Evde yetiştirilebilir.

Bizim acı sivri biber: Bütün dünyada eşsiz lezzeti ile Capsicum annuum ‘Aci Sivri’ olarak tanınır bilinir. Tohumlarını özel olarak edinip yetiştiren Avrupalılar çok. Türkiyeye özgü acı sivri biber sadece acılığıyla değil, üstün kaliteli aroması ve lezzetiyle çok sevilir. Hoş lezzeti acılığından ilerdedir.

Acı biberin faydası: Toksinleri vücuttan atar. Kafa derisini terletici özelliği vardır. Kılcal damarlarda ve lenf sisteminde yoğun faaliyet sağladığı anlaşılıyor. Beyne etkisi ise mutluluk veren seratonin hormonunu salgılatır. Acı biber yeme alışkanlığı olan insanlarda sıcak kanlılık, yüksek sosyallik, girişkenlik, hareketlilik, beceriklilik, hamaratlık, yardımseverlik özellikleri sık görülür.

Diyabet (şeker hastalığı) kaynaklı sinir hasarlarına faydalıdır. Artrit ve romatizma ağrılarına, meme kanseri ameliyatı sonrası dönemi ağrılarına ve baş ağrısına iyi gelir.

Psikolojik olarak, şiddetli acı biber yemek büyük heyecan / korku duygusunu yaşamaya, bunun sonucunda adrenalin salgılanmasına sebep olur. Adrenalin için tehlikeye, koşup paralanmaya durumu müsait olmayanlar acı biber yiyerek oturdukları yerden adrenalin kazanabilir.

Biberlerin hayat döngüsü: Türkiye’de büyük çoğunluk, hatta yetiştiricileri bile biberleri tek yıllık sanır. Oysa çok yıllıktır. Capsicum annuum türü bitkiler yaz aylarında biber verirler sonra biberler olgunlaşınca bitki bir hayli güç kaybetmiş olur. Birkaç ay kurak döneme ihtiyaçları vardır. Bu dinlenme döneminde ana gövde ve kökler güç toplar. Ama Türkiyede tam dinlenme dönemi zamanında yağışlı sonbahar soğukları başlıyor, peşinden kış soğukları böylece biberler hayatta kalamıyor. Ya da iklim uygun olsa bile insanlar söküp atar.

Kışın sardunyaların hayatta kaldığı yerlerde biberler de hayatta kalabilir. Bahara kadar mümkün olduğunca az sulamalı ve kendi haline bırakmalısınız. Kış sonunda çelimsiz dallarını budayın. Baharda havalar ısınınca normal sulamaya geçin. Tekrar dallanıp budaklanacaktır. Kışın hayatta kalabilmeleri şiddetli don olaylarından korumak ve az sulamak ile mümkün olmayabilir. Toprağının fazlasıyla havadar olması da gerekiyor. Uzun ömürlü olmaları dolayısıyla biberler küçük çalı türü bitkilerdendir. Bu arada, çok da uzun ömürlü olamayacaklarını bilelim. Belki en fazla 5 – 6 yıl yaşatabilirsiniz.

Saksıda biber yetiştirilmesi, bakımı

Tarlalarda biber tarımı sitemin konusu değil. Aşağıdaki bilgiler özellikle saksılarda süs biberi yetiştirmekle ilgilidir.

Evde süs biberi yetişir mi? Yaz kış her gün, gün içinde sık sık esinti almasını ve yeterince kuvvetli güneş almasını sağlarsanız evlerde süs biberi yetiştirilebilir.

Biberler tohumuyla çoğaltılır: Capsicum annuum türü biberler kolay yetiştirilen, hızlı büyüyen bitkilerdendir. Erginleşip çiçek açmaları türüne göre 1,5 ay ile 3 ay arasında gerçekleşir. Tohumlarını ne kadar erken ekerseniz o kadar tez vakitte biberlere kavuşursunuz. Tohumların çimlenebilmesi için sıcaklık gün içinde çoğunluk saatlerde 13 dereceden daha düşük olmamalıdır.

Güneş ihtiyacı: Fazladır. Gölgede iyi olmaz; kof gelişim, az çiçeklenme (veya hiç çiçeklenememe), lezzette eksiklik, geç kızarma gibi sorunlar görülebilir.

Toprak: Biberlere gereken toprağın öncelikle çok havadar olması şarttır: değilse ponza taşı karıştırın. Biberler hem alkalinli toprak sevmiyor hem kalsiyuma çok ihtiyaç duyarlar; böyle bir çelişki ile karşı karşıyayız. Asitli, orta asitli ve nötr topraklarda yetiştirmelisiniz. Bu mümkün değilse, toprağınız fazla alkalinli (kireçli) ise toprağına bol bol ponza taşı ve eski sığır gübresi karıştırın. Dediğim gibi biberler asitli toprak sever fakat bu durumda kalsiyum eksikliğinden kaynaklanan üzücü problemler başgösterebilir. Asitli topraklarda yetiştiriyorsanız toprağa kalker taşı parçaları katmalısınız. Böylece çok sağlıklı, yüksek verimli gelişirler.
Yukarda ponza taşı dedim. Biberler fazlasıyla havadar toprak sever. Her halükarda ponza taşı iyi olur. Suladığınız zaman toprak ve kökler iyice ıslanmalı ama su derhal süzülüp gitmiş olmalı.

Sulama: Bazı biber çeşitleri sıcak yaz aylarında suzuluğa çok dayanıklıdır, bazıları değildir. Hepsine aynı muameleyi yapmakta yarar var.  Aşırıya kaçmamanız şartıyla suyu severler. Tekrar sulamak için toprağın iyice kurumasını beklemeyin. Toprak zaten fazlaca ıslak ise kesinlikle sulamamalısınız. Süs biberlerine ekim ayı sonundan itibaren, diğerlerine ağustos ortasından sonra sulamayı seyrekleştirin.

Besin / gübre: Alkalinli topraklarda yetiştiriyorsanız herhangi bitki besinlerinden verebilirsiniz. Asitli ve nötr topraklarda yetiştiriyorsanız piyasaya henüz yeni çıkan kalsiyum katkılı özel domates gübresi veya besini (bulabilirseniz) en iyisidir.

Güvercin, tavuk vb. kuş gübreleri fazla azotlu olduklarından dolayı biberlere hiç iyi değildir. Eski (yanmış) sığır gübresi en güvenli gübredir.

İyi mahsul almak için çiçek açtıktan sonra biberler yaklaşık 2cm olunca başlayarak iki üç haftada bir gübre şerbeti verin. Hazırlarken en fazla 5 – 6 saat bekletin. Şerbeti daha fazla bekletirseniz azot oranı yükselir, biberlere iyi değildir. Gübre şerbeti yerine fosfor oranı yüksek bitki besini verebilirsiniz.

Kategori: Bahçe Balkon Tarih: 03 Temmuz 2012

Etiketler: | |

'Süs biberi ve acı sivri biber Capsicum annuum' hakkında sorular, açıklamalar

 1. admin dedi ki:

  Bugün Şişli Koçtaş’ta gördüm küçük saksılarda fiyatı 3.25 TL.

 2. İsmail Tezyürek, Çorlu dedi ki:

  Gübre şerbeti harika bir şey. Ben de bunu öğrenince başladım fidelerin diplerine vermeye. Biberler olsun diğer sebzeler muazzam oldu. Topluyorum üç gün sonra bakıyorum gene uzamış bir sürü biber. Deneme yaptım bazılarına şerbet vermedim onlarda birkaç tane var sadece. Yazınızda da belirtiğiniz gibi şerbet 24 saatten fazla beklerse bu sefer bitkiyi bozuyor bu çok önemli..
  ***
  İsmail Bey bu deneyimi yazdığınız için çok teşekkür ederim. Eski (yanmış) gübrelerden yapılan gübre şerbeti her türlü suni gübreden çok daha iyidir. Yetiştirdiğiniz şeylerin lezzet kalitesi de yüksek olur. Gelecek yıl tavuklarınızın gübreleri de kullanılabilir hale gelecek: biberlerde domateslerde kullanmamanızı tavsiye ederim. Azot oranı çok yüksektir anca lahana, mısır gibi büyük yaprakları sayesinde ürün verebilen veya büyük yaprakları için yetiştirilen bitkilere uygundur.

 3. Aydan, Baku dedi ki:

  Benim saksida biberim var. Kucuklerden, yapraklari sarili yesilli olanlardan. Ama cicekleri henuz kucukken acmadan dokuluyorlar. Zaten benim ciciceklerimin tumu acmiyor. Kocamin ofisinde cok guzel yetisiyorlar. Neden acaba? O yuzden mahsulunu da goremiyorum ama cok istiyorum.
  ***
  Esintisiz yerlerde nefes alamadıkları için gelişim hep sekteye uğrar çiçekler biber verse bile bu sefer onlar küçükken dökülür. Eğer problem bu değilse toprakta kalsiyum yetersizliği var demektir. Tarım kireci veya okullarda kullanılan tebeşiri toz hale getirin 1 litre suya 1 tatlı kaşığı karıştırıp sulayın. 5 – 6 gün sonra bitki besini verin. Ayda bir defa bunları tekrarlayın.

 4. Tijen, İstanbul dedi ki:

  Evimde acı yenilebilen minik biberler var. Saksıda çok güzel görünüyorlar. Ancak yaprakları yapış yapış oldu ve kepeke bezer birşeyler dökülüyor. Biberler çıkmaya devam ediyor. Acaba evde kimyasal olmadan onları nasıl temizlerim ve tedavi ederim? Çok iştah acıcı görünüyorlar.
  ***
  Yaprak bitleri dadanmış. Zehirsiz ama bitleri yok etmede etkili bir ilaç tarifi: 1 litre çok sıcak su içine 2 çorba kaşığı kırmızı pul biber akşamdan karıştırın sabaha kadar beklesin. Sabahleyin 1 çorba kaşığı arap sabunu bu suya karıştırın. Yarım saat bekletin arap sabunu iyice erisin. Amerikan bezi gibi sıkı dokulu bir bez ile süzün. Şişeye doldurun. İlacı sabah erken saatlerde yapraklara dallara fısfıslayın. İki üç günde bir tekrarlayın. Bitler yok olana kadar devam edin. Bitene kadar ilacı buzdolabında saklayın.

 5. Elif Alıcı, Adana dedi ki:

  Küçük bir bahçem var. Çin biberi ekmek istiyorum. kaç cm aralıklarla dikmeliyim?
  ***
  Birbirleriyle alakasız birkaç bitkiye Çin biberi deniyor. Bildiğimiz biber gibi ise fidelerini 15 – 20cm aralıklarla dikmelisiniz. Tohumdan yetiştirecekseniz önce tohumlarını çimlendirin biraz büyüsünler sonra fideleri dediğim gibi dikersiniz.

 6. Ubeyde A. -Adana dedi ki:

  İki dönüm bir bahçem var. Domates ekmek istiyorum. Sizce kaç cm aralıklarla ekmeliyim?
  ***
  Hangi çeşit olduklarına göre değişir. dallarının ne kadar yayılacağını ve köklerinin toprakta ‘en az’ ne kadar yer kaplayacağını hesaba katmalısınız.

 7. ismail, Biga dedi ki:

  Ben yetiştiriciyim turşuluk için.

 8. Nurcan Tümkaya dedi ki:

  Balkonumda süs biberi yetiştiriyorum, geçen yılın bitkisini budadım, oldukça sağlıklı görünüyordu, inanılmaz sayıda çiçek açtı. Ancak yaprakları kahverengi beneklendi ve ardından zayıf düşerek dökülmeye başladı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Fazlaca sulayıp geceleri ıslak ortam oluşması yüzünden mantar hastalığı olmuştur. Çözüm toprak kurumadıkça sulamayın, suladığınız zaman sabah sulayın. Gece çevre ıslak olmamalı.

 9. Sergen, Adana dedi ki:

  Bahçede sivri biber yetiştiriyorum çiçek açıyor düşüyor neden acaba?
  ***
  İyi inceleyin sadece beyaz taçtaprak kısmı düşüyorsa problem yok. Biber oluşmaya başlamıştır.

 10. Ayhan, Mersin dedi ki:

  Evimde süs biberi yetiştiriyorum. Topragını gübresini ve suyunu özenli bir sekilde verdim. Henüz üç haftalık. Boyu 20cm falan oldu. Acaba yapraklarında falan seyreltme yapmam gerekir mi?
  ***
  Hayır sağlığını bozarsınız yaprak seyreltmesi yapmayın.

 11. Remziye, İzmir dedi ki:

  Tohumdan sus biberi yetistiriyorum. Fideleri saksilara diktim. Basta cok iyi gittiler ama sonra uzadilar ve yapraklari sararmaya basladi.
  ***
  Tam gölgede tuttuğunuzu sanıyorum. Biberler güneş ister. Ya da evde kapalı ve esintisiz rüzgarsız yerde tutuyorsunuz. Bunlar yanlış. Şartlarda hatanız yoksa toprak kötüdür.

 12. Ayhan, Mersin dedi ki:

  her gün düzenli olarak suladığım kuvvetli olmasada yapraklarını sürekli sallayan bir esinti ve güçlü bir güneş alan ortamda henüz 5 haftalık sivri yeşil süs bibeberim var. boyu 30-35 cm oldu görünüşte çok sağlıklı. yeni dallar oluşuyor bol yaprakları var. çok sayıda çiçek açıyor ama çiçekleri sapıyla birlikte bir süre sonra kuruyup düşüyor. şimdiye kadar hiç biber vermedi. bu durum normal mi acaba?
  ***
  Her gün sulamanız yanlış. biberler o kadar sık suyu hiç sevmez. Çiçeklerde polenleşme olamıyor. Normal bir şey. polenleşme için rüzgar lazım gündüz sıcak lazım. gece serinliği lazım. Bunlar yetmiyorsa anlaşılan böceklerin polenlemesi gerekiyor. tam dışarda açık havada tutmalısınız. gece ayrı böcekler gündüz ayrı böcekler dolaşır. hangileri gelir çiçeklerle ilgilenir belli olmaz. gece gündüz dışarda tutmakta yarar var. tabi eğer çevrede tarım ilaçlarından sağ kalmış böcek varsa..

 13. hasibecatak dedi ki:

  … …
  ***
  bakınız: http://azbitki.com/bitler

 14. Ömer, Şanlıurfa dedi ki:

  Bende süs biberi tohumu var. Toprağa nasıl ekmeliyim? derinlik kaç cm olmalı?
  ***
  İlkbaharı bekleyin. Toprağa hafifçe, belli belirsiz gömün (en fazla yarım cm gibi). 5-6 yapraklı olduklarında fideleri esas yerlerine dikin.

 15. Canan dedi ki:

  İlkbaharda süs biberi ektim ama boyları çok kısa. Neden acaba?
  ***
  Siz kışın ekmişsiniz. İlkbahara gireli daha bir iki hafta oluyor. :) Sabredin büyürler.

 16. Canan dedi ki:

  Süs biberi satılan yerlere gittim. Onların süs biberi boyu 10 santimden fazlaydı. Ben size en baş sormak istediğim soru buydu. Ne zaman süs biberi alabilirim?
  ***
  İlkbaharda, havalar biraz daha ısınınca, mesela istanbul havasına iklimine göre nisan ortalarında alabilirsiniz. Boyları önemli değil. Türüne göre ve yetiştirmeye göre bir karışken de çiçek açabilir biber verebilir 40cm kadar da uzayabilirler. Siz doğru bakımı yapmaya çalışın. Yukarda açıklamalar var. Okuyun lütfen.

 17. Canan, Adana dedi ki:

  Arkadaşım dikerken farklı bir toprağı ekti. Ben balkonda o bahcede büyütüyor. Onunki 15cm benimki ise 5cm.
  ***
  Toprak için bir şey diyemem ama bütün bitkiler açık havada çok hızlı büyür. Kapalı yerlerde gelişim fena geri kalıyor. Arkadaşınızınki bahçede olduğu için iyi gelişmiş. Dışarı imkanınız yoksa en azından açık pencere yanında tutmalısınız.

 18. Canan dedi ki:

  Toprağı gübreledim. Ayrıca gübre şerbeti yapmaya gerek var mı?
  ***
  Hayır yok. Güneşten rüzgardan mahrum etmezseniz çok güçlü ve hızlı büyür.

 19. Levent, Adana dedi ki:

  Nisan ayının başında 25 cm uzunluğunda üzeri çiçekli 6-7 tane süs biberleri aldım. Apartmanın güneş alan, havadar, kırmızı topraklı bahçesine ektim. Hiçbiri büyümediği gibi o canlı yaprakların yerini kısmen büzüşmüş, sararmış yapraklar aldı. Zenk ilacı sıktım ama değişmedi. Bu bir hastalık mıdır? Hastalıksa ilacı var mıdır?
  ***
  Nisanın başı serin bir zaman. Aldığınız biberler ise belli ki sera ortamında yetiştirilmiş, sıcağa alışıkmış. Aniden çok fazla serin gecelere, soğuk toprağa gelince şoka uğramış ve kökler zarar görmüş. Eğer kökleri fazla bozulmadıysa şu sıralar yeniden yapraklanıp çiçeklenmeleri gerekiyor.

 20. Mine, Ankara dedi ki:

  Mart ortalarında tohum olarak ektiğim çin biberlerimi başka saksılara aldım. Yerlerini genişlettim. İşyerimde pencere kenarındalar fakat akşamları kapatıyorum pencereyi. Şu an yaklaşık 30 cm oldular. İki aydan fazla oldu ama hâlâ çiçek vermediler. Acaba neden olabilir?
  ***
  Belki güneş yeterli değildir ama iki ayda çiçek açmamaları normaldir de diyebiliriz. Güneşte sorun yoksa çok yakında çiçek açarlar.

 21. Mine, Ankara dedi ki:

  Bu sefer de çin biberimin yaprakları sararmaya başladı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Kapalı mekanlarda örümcek bitler musaalt olup yapraklara zarar verirler. Büyüteçle incelerseniz görürsünüz. Yıkamakla giderilebilirler ama hep tekrarlamak lazım. Bit yoksa ya yerini sevmemiştir ya da bitki besini vermiyorsanız sebep budur.

 22. Ali, Gaziantep dedi ki:

  Fazla sulama iyi gelmez biberlere.

 23. Toprak, İstanbul dedi ki:

  İkea’dan saksıda sus biberi aldık. Bunları yiyebilir miyiz merak ediyorum. Tohum alma nasıl oluyor? Nasil çogaltılır? Biberler pencere önünde fazla gunes almayan yerde yetiştirmek zorundayım. Bana nasıl bakmamı tavsiye edersiniz?
  ***
  Yenebilir ama şimdikiler belki zehirli olabilecek maddelerle ilaçlanmıştır. Sizin evde yeni çiçek açtıktan sonra oluşan biberleri yemenizin bir tehlikesi yok. Tohum tam olgunlaşmış biberlerin içindedir.

 24. Kenan Ş. -Afyonkarahisar dedi ki:

  Çok yıllık olan bir saksı biberi yetiştiriyorum. Bu bitkilere budama yapılıyor mu? Yapılıyorsa tarif eder misiniz?
  ***
  Aktif gelişim dönemlerinde cılız dalları, verimsiz dalları kesebilirsiniz. Bunun özel bir zamanı yok.

 25. Adana dedi ki:

  Acaba ne zaman sus biberi ekmeliyim?
  ***
  Tohumlarını şimdi ekmelisiniz. Aslında her zaman ekilebilir.

 26. Seyit M. -Konya dedi ki:

  Ben serada biber fidesi yetiştirmekteyim. Fakat bir türlü fideler boya kalkmadı. Ne yapmam gerekir?
  ***
  Sıcak seviyorlar. Eğer seranızda ısıtma tertibatı yoksa geceleri ısı düştüğü için gelişimleri yavaş olur. Konya’da gece ısısı hızlı gelişim için henüz yetersiz. Toprağında ve sulamada problem olmadığını düşünerek sıcaklık yetersizliğine bağladım.

 27. İsimsiz dedi ki:

  Bahçede sivri biber yetiştiriyorum ama büyümüyorlar. Gübre de verdim. Uzamaları için ne verebilirim?
  ***
  Acele etmeyin. Sabredin. Havalar ısındıkça o da hızlanır. Daha çok erken.

 28. Sumish, Paris dedi ki:

  Evde biber bakıyorum. Biberler çok büyüdü. Topladım ama yaprakları sararıp dökülüyor. Saksısı çok küçük. sizce değiştirmeli miyim ne yapmalıyım?
  ***
  Evet hemen daha büyük saksıya aktarın. Evde yeri mutlaka çok sık açık tutacağınız ve güneş alan bir pencere önü olmalı. Yoksa evde sağlıklı gelişim olabilmesi mümkün değil.

 29. Arif, Antep dedi ki:

  Arkadaslar ben damda biber yetiştiriyorum. Hem daha iyi güneş alıyor hem de rüzgar. Geçen yıl da ektim baya biber verdi. Şu anda 70 kök biberim var. Ben sandıkta yetiştiriyorum. Daha iyi oluyor.

 30. Semih, İzmir dedi ki:

  Mayıs ayı başında Bayındır Çiçek Festivalinden 3 tane birbirinin aynı sivri acı kıl biber fidanı alıp balkona güneş gören bir yere büyük saksı içine yan yana ektim. Tavsiye üzerine gübreli bahçe toprağı kullandım. Fidanların biri 1 metreye ulaştı bol çiçek açtı ve biber verdi. Diğerinin boyu 1 karışta kaldı ama çiçeklendi biberler vermeye başladı. 3. fidan ise boyu en uzun oldu bol yapraklı ve 1.5 metreye yakın. Ama hiç çiçek açmadı ve biber vermedi. Bu durumun nnedeni nedir? Bunu ben söküp atayım mı? Artık bir işe yarar mı bu saatten sonra? Yanıt verebilirseniz çok teşekkür ederim.
  ***
  Söküp atmayın. Eğer yabani ot değilse, biberse bugünlerde o da çiçek açar. Yeri az güneşli ise gecikmesi bu yüzdendir. Ayrıca kışın donmazlarsa biberler birkaç yıl yaşar.

 31. Serdar, Diyarbakır dedi ki:

  Biberler sık sulanmayı sevmez sulamayı seyrekletirin dediniz de. Diyarbakır havasının ne kadar sıcak olduğunu bilirsiniz az çok. Ben biberlerimi balkonda ve plastik saksılarda büyütüyorum. Yerler de fayans olduğu için güneş ışınları çok ısıtıyor. Biberlerim çiçek açıyor ama bir kısmı biber olmadan dökülüyor…
  ***
  Yaz boyunca toprak fazla kurumadan sulayacaksınız. Bazı çiçeklerin dökülmesi gayet normaldir. Çok fazla dökülüyorsa polenleşmeme sorunu vardır. Polenleşme böceklerin ve rüzgarın sayesinde sağlıklı olur ve çiçeklerin pekçoğu dökülmez ürün vermeye döner. Balkonlarda polenleşememe sorunlarını çok sık duyuyorum. Yapılacak pek bir şey yok. Az oluyorsa buna da şükür diyeceksiniz.

 32. Hatice, Malatya dedi ki:

  Merhabalar, ben saksida biber yetistiriyorum.baslarda çicek verimi cok iyiydi hatta su an uzerinde 3-4 tane biber de var ama sonradan cikan cicekler meyveye donusmeden dokuluyor. Yeri gunes alan bir yer ve sulamayi da yaklasik 2 gunde bir yapiyorum. Sizce eksik olan nedir?
  ***
  Saksılarda sıradan bahçe toprakları değil de hazır poşet toprakları kullanılarak yetiştirilen balkon bitkileri havaların ısınmasıyla birlikte büyük rahatsızlık çekiyor. Sebep budur sanıyorum. Bahçe / balkon saksılarınızda poeşetlerde satılan özel toprakları kullanmayın.

 33. Yunus, Niğde dedi ki:

  Saksılara tohumdan çok çesitli süs biberi ektim. Yerim güneş görmüyor. 2-3 yaprak oldular fakat büyümüyorlar. Onlara nasıl bir gübre iyi gelir? gelişimlerini nasıl hızlandırabilirim?
  ***
  Günde birkaç saat güneş almaları şart. Gübre filan bu durumda işe yaramaz.

 34. Mehmet, Mersin dedi ki:

  Balkonda saksıya süs biberi ektim biberler büyüyüp çok sayıda çiçek verdikten sonra birden solup ölmeye başladı acaba bunun nedeni ne olabilir?
  ***
  Kökler çürümüş. Biberlerde kök çürümesi olabiliyor. Kumlu, taşlı toprak karışımında yetiştirirseniz bu risk olmaz.

 35. İbo, Kırıkkale dedi ki:

  Tarlamda biber yetistiriyorum. Gayet iyi verim aldım. Fdeler halen yesil ve canl. Birkaç haftadır 3 günde aldığım verimi 10 gunde ancak alıyorum. Çiçekleri yok denecek kadar az.
  ***
  Sonbahara girdik. Şimdi artık sizin oralarda geceleri fazla serin oluyordur. Yapılacak bir şey yok. Bundan sonra bir şey beklemeyin.

 36. İsimsiz dedi ki:

  Diyabetde süs biberi iyi gelir mi?
  ***
  Maalesef bu konuda hiçbir bilgim yok.

 37. Aynur, İzmir dedi ki:

  Tohum ektim 20 gün old. İçerde bakıyorum. Kıl gibi çıkmışlar. Onları ne zaman güneşe açık havaya çıkarmalıyım?
  ***
  Aynur hanım biber tohumları toprağa ekildiğinden itibaren hep güneşte tutulmalı. Yoksa ilk çimlenmede çok ince ve çok uzun, sağlıksız olarak uzantılar çıkar ve normal hayata adapte edebilmek çok zor olur.

 38. Burcu, İstanbul dedi ki:

  Saksıda biberim var ama siyah küçük küçük böcekler oluyor. Ne yapmam lazım?
  ***
  Şu sayfada tütün ile yapılan ev yapımı ilaç tarifi var: http://azbitki.com/bitler Uygulayın faydası olmazsa pul biberle olan ilacı yapın. Onu öncelikle tarif etmedim çünkü yapraklarda leke bırakıyor.

 39. Elif, Ankara dedi ki:

  Saksıda biber yetiştirmeye başladım. Yapraklar çıkmaya başladı. Gayet güzel yemyeşil fakat bitkinin sapı kararmaya başladı ve saksıdaki toprak gitgide küçülmeye başlamış. Toprak falan mı değiştirmem lazım?
  ***
  Anladığım kadarıyla hazır poşet topraklardan gerçek torf oranı yüksek topraktan kullanmışsınız ve oldukça da susuz bırakmışsınız. Çünkü ancak torf susuz kalınca küçülür, azalır. Balkon ve bahçe saksılarında bildiğimiz sıradan bahçe-tarla topraklarından alıp kullanmanızı tavsiye ederim. Hazır poşet topraklar evlerde yetiştirilen tropikal süs bitkilerine uygundur sadece.

 40. Burcu, Akhisar (Manisa) dedi ki:

  Yaklaşık bir buçuk ay önce turşuluk biber ektim. İki dölüm kadar. Şimdi çiçekteler. Kiminin üzerinde meyva var ama bir sırada mesela dördü çiçekliyse birkaçı meyvalı, diğerleri dalları sağlıklı gözükmesine nazaran tomurcukları açmadan yanıp kalıyor üzerinde. Yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Biber sıcak havayı seviyor ama sık sık da sulanmak ister. Şimdi biberlerin coşacağı yaz sıcakları henüz yeni başladı. Düzenli sularsanız her hafta daha da bolca meyve vereceklerdir.

 41. Alper, Adana dedi ki:

  Merhaba benim süs biberlerim uzun uğraş sonunda bir kaç tane de olsa biber vermeye başladı. Onları toplarken tekrar vermeleri için nereden kopartmalıyım? Dibinden mi yoksa çiçek açan yerden mi?
  ***
  Bu hiç farketmez. Yeniden meyve oluşmasının bununla ilgisi yok. Şartlar elverişli ise bol bol meyve yani biber verirler. Ben biber toplarken saplardan makasla kesiyorum ki dallar zarar görmesin. Size de bunu tavsiye ederim. Çekmek, zorlayarak koparmaya çalışmak dalları kırabilir.

 42. Zeynep, İzmir dedi ki:

  Balkonda çarliston biber yetiştirmeye çalışıyorum. İki tane küçük fidem var 10 cm. Bir de büyük var 30 cm. Onu hazır alıp diktim. 3-4 biberi vardı aldığımda. Olmuştu kopardım. Daha da biber vermediler. Bir hafta oldu koparalı. Nezaman yeni biber vermeye başlar? Diğer fidelerin yaprakları büyüyüp düşüyor. Üzerinde az yaprak kalıyor. Gelişimleri çok yavaş. Esinti güzel ama güneş çok yakıcı diye gölgede tutuyorum. Toprak kurumaya yüz tutunca suluyorum. Hazır torflu toprak kullandım.
  ***
  Mutlaka günde birkaç saat direkt güneş almaları lazım. Bu şart. Güneşten zarar görmezler. Daha sık sulayabilirsiniz. Ama torflu hazır toprak pek uygun olmamış. Biberlerin köklerine sıcak havayı derhal iletir bu da hiç iyi değil. Balkon ve bahçe saksılarında kesinlikle hazır toprak kullanmayın. Özellikle İzmir gibi sıcak yerlerde tavsiye etmiyorum. Sadece ev içi süs bitkilerine uygundur.

 43. Alperen, Eskişehir dedi ki:

  Süs biberleri kışın yapraklarını dökmeli mi? Eğer dökmeli ise bunu nasıl sağlarız?
  ***
  Hayır öyle bir şart yok. Zaten kışın hayatta kalabilmesi zor. Çok güneşli bir pencere önünde tutmalısınız. Eskişehir’de dışarda kışın sağ kalması imkansız. Tohumunu saklayın ilkbaharda yenilerini üretirsiniz.

 44. Ahmet, Ankara dedi ki:

  Saksıda biber ve domates yetiştiriyordum. 20 gün izin için evden ayrılınca leğene su koyup saksıları da leğene koyup gittim. Döndüğümde saksılar su içinde yüzüyordu ve fideler pörsümüş ve yaprakları kurumuş haldeydi. 3 gündür saksıları kurutmaya bıraktım ama fidelerde değişim yok. Ne yapabilirim fideleri kurtarmak için?
  ***
  Kökler çürümüş. Artık yapabileceğiniz hiç bir şey yok.

 45. Nadiye, İstanbul dedi ki:

  Benim de çiçek marketinden aldığım iki küçük saksı süs biberim var. Geçen hafta aldığımda üstünde olan mor, sarı ve kırmızı süs biberleriyle ve yemyeşil yapraklarıyla çok canlı ve güzeldi. Evde cam önüne dışarıya koydum ama şimdi yaprakları alttan başlamak üzere sararıp dökülüyor. Acaba suyu mu ayarlıyamadım yoksa aldığım minik saksıyı değiştirmediğim için mi bu sorun oluştu?
  ***
  Problemin sebebi sonbahar ortasında olmamız ve hava sıcaklığının biberlerin gelişimi için yeterli olmayışı. İçeri alın. Kuuvvetli güneş alan pencere önünde tutun. Eğer ölürse üstündeki biberlerin tohumları ilkbaharda ekerek yenilerini yetiştirirsiniz.

 46. Serkan, İstanbul dedi ki:

  Merhaba, şu an kilitli poşet içerisin de süs biber tohumlarımı çimlendiriyorum bir haftaya artık görünecekler.. Daha sonra saksıya alacağım. Bol güneş elbetteki artık bu mevsim de zor ama evde küçük bir seram mevcut. Sera ile bu durumu toparlayabilir miyim? Sıcaklık nem oran ölçerim mevcut ama rüzgar işini hiç düşünmedim bilmiyorum ne olur. Boşa kürek mi çekiyorum?
  ***
  Hobi işi zaten deneyerek bir şeyleri yapmaya çalışmaktır. Başarılı olmak şart değil. Deneyin bakalım sonuç ne olur…

 47. Erkan, Antalya dedi ki:

  4 tane süs biberim var. Gayet iyi ve canlılar. Ancak son bir iki gündür yaprakların üstü parlak parlak ve yapış yapış. Ne olduğunu anlayamadım.
  ***
  Bunun sebebi kesinlikle bitki bitleridir. Onların bu tarif ettiğiniz tahribatlarını mantar hastalıkları takip eder ve bitki tüm yapraklarını kaybederek ölür.

 48. Nadiye, İstanbul dedi ki:

  Biberlerimi içeriye alıp arada güneşi gördüğümde de camın dışına koyuyorum. Şimdilik sararma durdu ama çiçeklenme falan yok tabi. Üstündeki biberlerden olgunlaşanları toplayıp kurumaya bıraktım kalanları da (tohuma kaçarsa) tavsiyenize uyup seneye saklayacağım.

 49. Emin, İstanbul dedi ki:

  bugüne kadar yetiştirmeyi başaramıyordum. bu yıl komşumun getirdi süs biberlerini mayıs ayında torf a diktim. bir gelişme olmadı. temmuz sonunda burada “kalsuyumu” okuyunca farklı bir yöntem denedim. yumurta kabuğu kalsiyumdan oluşur. yumurta kabuklarını kurutup un haline getirip 5 lt bidonda suyun içine döküyorum. yazın hergün çözelmiş suyu verdim. bu günlerde 3-4 günde sadece bu eriği verdim . başka bir şey vermedim. ilk verdiğimden beri müthiş coştu. hem bol ürün alıyorum hemde hala bol çiçek veriyor. cam balkonda elbise naylonun içinde . insallah bu kışı donmadan geçirebilirse çok yıllık yapacağım. SADECE YUMURTA KABUĞU ERİĞİ. faydasını gördüm. deneyin. bir FATİHA okursunuz.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)