Su yasemini Wrightia religiosa

Fazla nemli havayı ve sıcağı sever, bu şartlarda çok hızlı büyür, dallar yere paralel çevreye yayılarak gelişir. Çalı türü bir bitkidir. Apocynaceae familyasındandır. Anavatanı güneydoğu Asyadır. Güzel kokulu çiçekleri için yetiştirilir.

Fazla nemli havayı ve sıcağı sever, bu şartlarda çok hızlı büyür, dallar yere paralel çevreye yayılarak gelişir. Çalı türü bir bitkidir. Apocynaceae familyasındandır. Bilimsel adı: Wrightia religiosa.. Anavatanı güneydoğu Asyadır. İngilizcede yaygın ismi “Water jasmine”dir.

Su yasemini güzel kokulu çiçekleri için yetiştirilir. Ev içinde, salonlarda güzel kokulu çiçek açan bir bitki olarak yetiştirilmeye uygun olan nadir bitkilerdendir. En ağır budamalardan bile zarar görmez. Her şekil verilebilir. Sık yapraklı dalları ile benjaminden bile dekoratiftir, ancak kışın devamlı ısıtılmayan evlerde yapraklarını döker. Ayrıca su yasemini bonsai sanatında en elverişli bitkilerdendir.

Çiçeklenmesi: Normalde ilkbahar ve yaz boyunca devamlıdır. Işık ve ısıda yaz aylarına benzer özel şartlar sağlarsanız sonbahar ve kış mevsimlerinde de çiçek açabilir.

Işık: Günde en az dört saat direkt güneş alması gerekiyor. Yoksa sağlıklı gelişemez ve çiçek açmaz. Ne kadar çok güneş alırsa o kadar iyidir.

Toprak: Suyu iyi süzdüren ve pH 5.6 – 7.5 arası değerindeki her türlü toprak olur fakat besin ihtiyacı fazla olduğu için kırmızı killi toprak + humuslu toprak + eski sığır gübresi + ponza taşı + perlit karışımı sağlayabilirseniz daha iyi. Ponza taşı ve perlit toprağın süzekliğini ve havadarlığını arttırmak içindir. Yoksa su yasemini kolayca kök çürümesine yakalanır. Saksı ve toprak değişimini mayıs veya haziran ayında yapmalısınız.

Sulama: Toprağı biraz nem kaybedene kadar beklemelisiniz. Gerekmediği halde sulamayın çünkü su yasemini kök çürümesi çok görülen bir bitkidir. Bununla beraber hiçbir zaman toprağın tamamen kurumasına kadar susuz bırakmayın.

Hava nemliliği: Ne kadar yüksekse o kadar iyidir. Hava nemliliğini arttırmak için gerekenler dışında ayrıca ara sıra yapraklarına su püskürtmelisiniz.

Besin: Besleyici değeri iyi olan toprakta ise, ilk yıl hiç,  ikinci yıl mayısta ve ağustosta birer defa, üçüncü yıl “sadece gelişim gösterdiği zamanlar” ayda bir besin verilmeli.

Kışa dayanıklılık: Sıcağı çok sever. Isı 15 derece altına düşerse yapraklarını döküp dinlenmeye çekilir. Kışın en fazla -4 derece soğuğa dayanır. -1 dereceden itibaren dalları hasır vesaire şeylerle sarılarak korumak gerekir.

Çoğaltılması: Su yasemini tohum ile, dal çeliği ve kök çeliği ile çoğaltılabilir. Kök çeliği ile çoğaltabilmek için sonbahar sonundan itibaren dışarda tutmalı, ısı sıfırdan aşağı düşmemesi şartıyla hep dışarda bırakılmalı, kök çelikleri böylece bitki tam uyku dönemindeyken aralık ayından şubat sonuna kadarki dönemde alınmalı.

Kategori: Evde Çiçek açan Tarih: 03 Mayıs 2011

Etiketler: | |

'Su yasemini Wrightia religiosa' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Doğu Akansu dedi ki:

    Merhabalar resimden tam anlayamadım fakat su yasemini sanırım koçtaş’larda her yıl satışa çıkan standart yasemin türü. Geçen yıl üzerinde bolca tomurcuk bulunan bir tane satın aldım fakat bütün tomurcukları açmadan yandı, kahverengiye döndü ve bitkinin yaprakları gayet sağlıklı gelişimine devam ederken bir daha çiçek açtıramadım. Bu yıl da 1 hafta önce aynı bitkiden tekrar koçtaş’tan satın aldım bu sefer tomurcuklar açtı fakat yanma olayı yeniden baş göstermeye başladı ve açan çiçekleri de 2 günden fazla dayanmıyor bu normal mi ve yanma olayı için ne yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim.
    ***
    Siz gardenyadan bahsediyorsunuz. Evlere uygun bir bitki değildir. Bakın şu:
    http://www.bitkivecicek.com/gardenya


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)