Sonbaharda satın aldığımız çiçekli saksı bitkileri

Sonbaharda çiçeklenen ve saksılarda satılan süs bitkileri hakkında..

Şehir hayatı için yeni aktivitelerin başlangıcı olan sonbahar mevsiminde, saksılarda çiçeklenmiş halde satılan bitkileri gördüğümüz zaman güzelliklerine dayanamayıp alırız ama bakmayı beceremeyiz, aslında daha doğrusu evde nereye yakıştırıyorsak, sanki cansız bir dekoratif unsurmuş gibi oraya koyarız, gerisini düşünmeyiz. Sonra da öldüklerinde üzülürüz.

Şimdi bu mevsime mahsus ne gibi saksı bitkileri satılıyor?
En çok kasımpatı satılır. Özellikle küçük çiçekli türlerden, saksıda yetiştirilmeye daha uygun olanları… Üstünde bol bol tomurcuklar vardır ama hepsinin açmaları garanti değil. Bazı kasımpatı cinslerinin saksılarda böyle bir özelliği oluyor; zamanı gelince güzelce çiçekleniyor ama bütün tomurcuklar açmıyor. Eğer saksıda kasımpatı almayı düşünüyorsanız, açık havada tutmanızı tavsiye ederim. Gelecek sonbahara kadar bir daha çiçeklenmeyeceklerini de bilin. Ama almaya değer. Kasımpatı yetiştirilmesi ve bakımı hakkında bilgilerKasımpatı herşeyiyle güzel bir bitkidir. Yaprakları güzel kokar. Yazın bol bol yapraklanır balkonlara iyi yakışır. Sıcağa, aşırı güneşe dahanıklıdır. Sonbaharda bir sürü çiçekler açar insanları şaşırtır.

Sonbaharda çiçekli halleriyle piyasaya çıkanlardan, siklamenler, açelyalar ve kamelyalar… Bakın bunların üçü de açık hava istiyor ona göre iyi düşünün. Gardenya ise evde yaşamaya uygundur ama çok nemli hava, iyi aydınlık ve havadar cam önlerini isterler. Yoksa çiçekleri açmadan bozulur dökülür. Gardenyalar bu hassas özelliğiyle bütün dünyada meşhurdur. Bir alan pişman bir de almayan! Her mevsimde satılan orkideler de çok nemli hava ister ama gardenya kadar sorun çıkarmazlar, çiçekleri de birkaç ay solmadan dayanabilir.

Sonbahar sonunda piyasada daha da artan ve satışları bütün kış devam eden iki ayrı tür, yılbaşı kaktüsü ve Atatürk çiçeğidir. Bunları kış boyunca evde güneşli bir pencere önünde tutacaksınız.

Kategori: Püf Noktaları Tarih: 27 Kasım 2010

Etiketler: |

'Sonbaharda satın aldığımız çiçekli saksı bitkileri' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Begonvilli Ev dedi ki:

    Bu çok faydalı bilgiler için teşekkürler. Bir de Atatürk çiçeği var çok sevdiğim. Onunla ilgili bilgiler de verirseniz çok sevinirim.
    ************************
    Var (iki yıl önce yazmıştım şimdi yeniden düzenledim). Yukardaki yazı içinde link vermeyi unutmuşum. İşte linki:
    http://www.bitkivecicek.com/poinsettia-ataturk-cicegi


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)