Sonbahar ve kış boyunca çiçeklenenler

Sonbaharda ve kışın çiçek açan ya da özel şartlarda kandırılıp çiçek açtırılan pekçok bitki türü sayılabilir. Burada amacım doğal olarak ve aylarca süren soğuk mevsim çiçeklenmelerinden bahsetmek. Yani hangi bitkiler sonbahar – ilkbahar arası devamlı tekrar tekrar çiçek açar?

Sonbaharda ve kışın çiçek açan ya da özel şartlarda kandırılıp çiçek açtırılan pekçok bitki türü sayılabilir. Burada amacım doğal olarak ve aylarca süren soğuk mevsim çiçeklenmelerinden bahsetmek. Yani hangi bitkiler sonbahar – ilkbahar arası devamlı tekrar tekrar çiçek açar?

Bugünlerde her yerde en çok satılanlardan biri kasımpatı. Güzelliklerine aldanıp alanlar devamlı çiçek açıp duracağını sanıyor. Oysa kasımpatlarının sadece sonbaharda kısacık bir çiçeklenme dönemi var. Tomurcuklarından sonraya kalanlar genellikle kurur gider. Hem bahçe / balkon bitkisidir evde olmaz.

Açelya kasımpatları gibi yılda bir defa kısa bir süreliğine çiçeklenir. Çiçeklendiği zaman görüntüsü muhteşem oluyor. Maalesef bu da evlere pek uygun değil. Açelyaların çiçeklenmesi -doğal bakım halinde- aslında ilkbaharda olur. Seralarda farklı zamanlarda çiçeklendirirler. Yaz sonundan yaz başına kadar çiçekçilerde çiçek açmış açelya satıldığını görüyoruz.

Yukardakilerden ikisi kısa dönem çiçeklidir. Çiçekleri iki – üç hafta kadar üzerlerinde durur. Yılın geri kalan kısmında çiçeksiz olurlar.

Ev ortamında kış boyunca devamlı çiçekli kalan dört tür: 1) Kalanchoe normal bakımda sonbahar sonuna doğru tomurcuklanır. Dışarda kalmaya devam ederse soğuktan gelişim durur ilkbaharda çiçek açarlar. Eğer tomurcuklandıklarında eve alırsanız gelişimleri yavaşlamaz, çiçeklenirler. Tomurcuklar kış başından yaz başına kadar çiçek açar. Evde bulunduğu sürece toprak kurumadıkça sulamayın, sulamayı az miktar suyla yapın ve yerinin kuvvetli aydınlık ve havadar olan bir yer olmasına dikkat edin. 2) Beyaz kala (gelin çiçeği) yaz sonunda yumruları ekilmelidir. Sonbahar sonuna kadar çiçek açacak kadar gelişmiş olurlar. Sonra yaza kadar devamlı çiçek açarlar. Evlerde güneşli pencere önünde tutmalısınız. Yazın temmuzdan eylül başına kadar sulamayıp dinlendireceksiniz. 3) Atatürk çiçeği, sonbahar sonunda verdiği kırmızı yaprakları dikkatli bakım sayesinde kış sonuna veya ilkbahara kadar canlılığını korur. Yeri fazla sıcak olmamalı, biraz olsun güneşli olmalı, en azından gündüz boyu kuvvetli aydınlık olmalı. Toprak kurumadıkça sulamayıp sık sık pencereleri açıp esinti almasını sağlayın ki bozulmasın. 4) Antoryum yerine alışmış olması şartıyla bütün yıl çiçeklidir. Kışın da yeni çiçekler açmaya devam eder.

Açelya, kasımpatı, kamelya.. Bunların sonbahar/kış çiçeklenmelerine aldanmayın. Yılda bir defalığına ve kısa süreliğine çiçeklenirler. Çiçekleri solup gittikten sonra tekrar çiçek açmaları için bir yıl beklemeniz gerekecek. Hem bunlar ev ortamlarına pek uyum sağlayamıyor. Gardenya onlar kadar müşkülpesent olmasa da evlere uyması çok zor bitkilerden. Evde yerini severse yıl içinde pek sık olmamakla birlikte üç ayrı zamanda çiçeklenebilir.

Sonbahar ve kış boyunca devamlı çiçeklendirebileceğiniz bahçe – balkon bitkilerinin en uygunları şunlar -İstanbul iklimine göre: Siklamen, çuha çiçeği ve hercai menekşe. Üçü de kapalı ve sıcak mekânlara uygun değil. Kışın orta dereceli ve şiddetli don olayları yaşanan yerlerde kış boyunca çiçek açtıramazsınız. Yaşayabilmeleri hayatta kalabilmeleri de pek mümkün değil. Zor.

— Siklamenler yaz sonundan ilkbahar ortasına kadar her çiçekçide gördüğümüz çok şık bitkiler. Evde yaşatabilmek maalesef imkânsız gibi. Her yönden hava akımlarına fazlasıyla ihtiyaç duyar, bu sebeple evlerde birkaç gün içinde bozulurlar (ancak fazlaca serin salonlarda esintisizliği tolere edebilirler). Dışarda tutmak zorundasınız. İstanbul’da kış boyunca soğuktan zarar görmez (yine de kuzey rüzgarı alan cephelerde duruma göre -ısı sıfırın altında birkaç derece düştüğünde- çiçekleri biraz zarar görebiliyor). Karasal iklime sahip bölgelerde kışın dayanamazlar. Aslında siklamenlerin doğal çeşitlerinden çoğu don olaylarına oldukça iyi dayanıklıdır. Fakat ticari hibritlerinin fazla dayanıklılığı yok (bunlara florist’s cyclamen deniyor). En fazla İstanbul kış şartlarına dayanabilirler (-6°C, kuzeyli rüzgar almamak şartıyla). Almak istiyorsanız bu özelliklerine göre düşünün. Kuzey rüzgarlarına pek açık olmayan cephelerde veya soğuk camekanlı balkonlarda sıfırın altında beş – altı dereceye kadar neredeyse hiç zarar görmezler birkaç ay boyunca tomurcukları sırayla açar. Bu iri çiçekli özel hibritlerin dinlendirme zamanı kış sonunda çiçeklerin tükendiği zamandan başlayıp mayıs sonuna kadardır (bu dönemde hiç sulamayın). Haziranda tekrar aktifleşip yapraklanırlar. Yazları fazla sıcak olmayan memleketlerde yazın çiçeklenmeye başlarlar. Diğer yerlerde kışa doğru çiçek açarlar.

— Kıştan yaz başına kadar çiçek açıp duran çuha çiçeği kesinlikle açık hava bitkisidir. Aslında uzun ömürlü oldukları halde mevsimlik bitki gibi muamele görürler. Sonbahar – ilkbahar arasında çiçek açmaya başlayıp hava şartları uygun devam ettikçe devamlı yeni yeni çiçek açarlar. Genelde yaz başında havaların ısınmasıyla gelişimleri durur dinlenmeye geçerler. Yaz sonuna kadar seyrek sulayarak dinlendireceksiniz. Sonra tekrar aktifleşirler. Tekrar çiçek açmaya başlaması bulundukları yerin iklimine göre ya sonbahar ortasından sonra ya da kış sonunda gerçekleşir. Pek sıcak olmayan camekanlı balkonlarda sonbahardan yaz başına kadar çiçek açtırabilirsiniz.

— Hercai menekşeler aynen çuha çiçeği gibi aynı ortamda kış boyunca çiçek açar durur. Yazın da çiçek açar. Yaz kış farketmez. Kısa ömürlüdür. Belki en fazla bir yıl güzelce çiçeklendirebilirsiniz. Bunların çuha çiçeklerinden farkı yaz kış demeden her zaman çiçeklenmeleridir. Diğer farkı hercai menekşeler bir veya iki yıllıktır. Daima tohumundan yeni fideler oluşturmak gerekiyor.

Sardunyalar camekânlı balkonlarda -balkon aşırı soğuk olmuyorsa- kışın yazdan daha güzel, daha canlı renklerde çiçek açarlar. İstanbul’da kuzeyli rüzgârlardan hiç etkilenmeyen cephelerde tamamen açık havada bile kış boyunca çiçek açıp durduklarını görüyorum. Akdeniz iklimine sahip yerlerde sardunyaların en rahatsız oldukları mevsim yaz mevsiminin ortasıdır. Yaz sıcaklarına göre bir buçuk ay, bazen üç ay boyunca bütün keyifleri kaçıyor. Ama bu dönemin dışında gayet güzel çiçeklenirler.

Küpeçiçeğinin açık renkli çiçeklenen çeşitleri kışın camekanlı soğuk balkonlarda çiçeklenmeye devam eder.

Kış boyunca durup dinlenmeden bol bol çiçek açan bitkiler biliyorsanız aşağıya yazabilirsiniz. Benim şu an aklıma gelen başka bir tür yok. Kesin olarak sadece siklamen, çuha çiçeği, hercai menekşe ve sardunya diyebiliyorum.

*** Yukardaki bilgiler İstanbul şartlarına göredir. Kışın daha fazla soğuk olabilen bölgelerde özel şartlar oluşturmak gerekir.

Kategori: Püf Noktaları Tarih: 05 Kasım 2012

Etiketler:

'Sonbahar ve kış boyunca çiçeklenenler' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sema Ercan, İstanbul dedi ki:

  Çok teşekkürler. Bence başka bir söze ne gerek? Gereken herşeyi tek tek, gayet güzel bir şekilde açıklamışsınız sağolun.

 2. Ömer Mahmud, Azerbaycan dedi ki:

  Cam çiçeyi bizde yıl boyunca çiçekli oluyor.

 3. Celal S. -İzmir dedi ki:

  Sıklameni bahçeye dikebilir miyiz, yoksa saksıda dış mekanda mı durmalı? Yazın soğanını çıkarıp saklamalı mıyız?
  ***
  İzmirde devmlı bahçede olmalı. Yumrusunu çıkarmayın. Yazın az sulayın.

 4. Sıla B. -Ankara dedi ki:

  Merhaba.. Sardunyalarım, pimapenle kapalı olan balkonumda duruyor. Sıcaklık gündüzleri 18-19 derece, geceleri ise en düşük 12-13 derece oluyor balkonumda. Sardunyalarım bu balkonda çok güzel ve hızlı büyüdü. Yaprakları kocaman kocaman oldu. Yalnız eylül ayında çiçeklerini döktükten sonra, bir daha çiçek açmadılar. Bir ara bir adet tomurcuk çıktı, o da açmadan öldü. Balkon son derece aydınlık. Tabi bu mevsimde güneş yok. Her gün camları açıp, çiçeklerin bolca hava almasını sağlıyorum. Ama ne yaptıysam, çiçek açtıramadım sardunyalara aylardır. Sorun ne olabilir acaba?
  ***
  Eğer yeterince güneş alamıyorlarsa sorun budur (günde birkaç saat yaprakların direkt güneşten ısınması kışın da çiçek açmasını sağlar). Şimdi gündüzler yavaş yavaş uzuyor. Önümüzdeki ay tomurcuklanırlar. Diğer sorularınıza cevap veremedim özür dilerim.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)