Sevdiklerimize ne tür çiçek hediye alalım?

14 şubat sevgililer günü kutlamaları ve hediyeleşmeleri Türkiyede artık iyice yerleşti, bir gelenek oldu. Bunun gibi anneler gününde, evlilik yıldönümlerinde ve doğum günü kutlamalarında erkeklerin kadınlara çiçek hediye etmesi iyice kuvvetlenmiş geleneklerimizden oldu. Öğretmenler günü de önemlidir.

14 şubat sevgililer günü kutlamaları ve hediyeleşmeleri Türkiyede artık iyice yerleşti, bir gelenek oldu. Bunun gibi anneler gününde, evlilik yıldönümlerinde ve doğum günü kutlamalarında erkeklerin kadınlara çiçek hediye etmesi iyice kuvvetlenmiş geleneklerimizden oldu. Öğretmenler günü de önemlidir.

Çiçeklerin mesajı var mı? Hangi çiçek ne anlama gelir? Her zaman mesaj verici bir anlamı olması gerekmiyor. Sık sık çiçek hediye ettiğiniz birisine, bu sefer şöyle bir şey alayım, bir dahaki sefere daha başka bir şey almalıyım gibi düşünebilirsiniz.
Çiçek türüne ve rengine göre anlamaları varmış. Öyle olsa bile her yerde başka başka şeyler iddia edilir. Demek ki böyle bir dil yok. Olması da gerekmiyor. Ben de istesem aşağıya şu çiçekler şu anlama gelir diye kafadan bir şeyler uydurup yazabilirim. Siz en iyisi içinizden geldiği gibi çiçek seçip iletmek istediğiniz mesajı ayrıca bir kâğıda yazıp çiçeği öyle gönderin. Elinizle verecekseniz kendiniz söyleyin. Çiçeklerin dili varmış da karşınızdaki kişi anlayacakmış filan bunları hiç düşünmeyin. Kimsenin bir şey anladığı yok.

Hanımlara çiçek hediye etmek isteyen erkeklere tavsiyeler:
1- Saksıda orkide hediye edecekseniz bilin ki çiçek yetiştirmekten pek anlamayan kadınlar bu bitkileri yaşatamıyor ve çok da üzülüyorlar. Dolayısıyla hediyeniz sadece üzüntü ve stres kaynağı olacaktır. Eğer bir kadına ille de orkide hediye edecekseniz, saksıda değil, kesme çiçek olarak yani buket halinde, vazoluk olmalı ve renkleriyle güzelliğiyle çok zarif olmalı. Aslında günümüzde orkidelerin herhangi bir ayrıcalığı ve romantizmi kalmadı. Eskiden batı kültüründe Vanda orkidelerinin iri çiçekleri şık ambalaj içinde hediye edilirdi. Kadınlar için dünyanın en anlamlı heiyelerindendi. Şimdi saksıda yetiştirilenler aynı şey değil ve kesinlikle aynı anlamı taşımıyor.

çiçek hediye etmek

Sıradan olmayan, sade, zarif, farklı..

2- Gül, zambak, karanfil, orkide, antoryum, jerbera, kasımpatı gibi çiçekler çok ayağa düştü. Öyle ki, çiçek olarak neredeyse bir anlamları kalmadı. Her yerde sokaklarda bile satılan bu türler hediyeye bir angarya havası katar. Yani ‘Hiç arama zahmetine girmedim, çiçekse çiçek işte.. Çiçekçilerde ne varsa ondan aldım.. Al sana çiçek. Yaptım oldu.’ anlamına gelir.

Antoryum, kesme çiçek (vazoluk) olarak her çiçekçide satılıyor. Bazıları çok geniş kavanoz kapakları gibi tuhaf şeyler. Bunlar ancak büyük mağazaların ve otel lobilerinin köşelerindeki sehpalarına uygundur. Dekoratif olarak uzaktan bakınca güzel ama tencere kapağı gibi kaba şeylerin bir kadına özel gün hediyesi olabilecek hiçbir özellikleri yok. Eğer daha küçük ve daha zarif şekillerde bulabilirseniz olabilir. Son zamanlarda çok zarif antoryum çiçeklerini yavaş yavaş çiçkçilerde görüyorum. Ama hala büyük çiçekler çoğunlukta her yerde.

Saksıda (köklü, topraklı) çiçekler kadınlara özel gün hediyesi olarak çok yanlış. Bunu yapmayın. Vazoluk çiçek almalısınız. Bir dükkana açılış hediyesi almıyorsunuz. Çiçek, gerçekten buket, demet çiçek olmalı. Ama hediye vereceğiniz kadın evinde saksılarda çiçek yetiştirmeye meraklı ise o başka.

3- En iyi tavsiyelerim: Sevdiğinize onun özel bir gününde çiçek hediye alıp ona değer verdiğinizi göstermek istiyorsanız ben en başta turna gagası, şakayık, yıldız çiçeği, renk renk laleler, gelin çiçeği (kala), yasemin demetleri.. gibi çok özel türler tavsiye ederim. Kısaca, her yerde kıyamet gibi satılan türlerden olmamalı.
Eşinize, annenize, öğretmeninize ya da sevdiğiniz kadına arada sırada çiçek alıyorsanız her defasında farklı farklı şeyler alabilirsiniz. Her türlü çiçek olabilir. Ama… Evlilik yıldönümü, yaş günü, anneler günü, doğum günü, öğretmenler günü ve sevgililer günü gibi çok özel günlerde çok özel türler bulmak zorundasınız.

4- Özel günler için tekrar özellikle ısrarla belirteyim: Çiçek yetiştirmeyle uğraşmayan hanımlara saksılarda köklü topraklı olmayacak. Vazoluk şekilde olacak. Yoksa yaşatamadıkları takdirde çok üzülüp kendilerini suçlu hissediyorlar. Bunu siteme gelen yüzlerce sorulardan biliyorum.

Önemli bir uyarı: sonbahar-ilkbahar arasında “içmekânlarda ısıtıcıların kullanıldığı ve pencerelerin açılmadığı zamanlarda” saksıda bitki hediye hiç düşünmeyin. Çünkü bu zamanlarda havasız, esintisiz sıcak mekanlarda süs bitkileri çabucak bozuluyor.

Kategori: Salon Ofis Dekor Tarih: 30 Ocak 2012

Etiketler:


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)