Saksıda toprakta küf nasıl önlenir

Saksılarda toprak yüzeyinde küf oluşmasından şikâyetçi iseniz, küf nasıl önlenir diye soruyorsanız kısa cevap şu: Işık yetersizliği ve havasızlık.

Saksılarda toprak yüzeyinde küf oluşmasından şikâyetçi iseniz, küf nasıl önlenir diye soruyorsanız kısa cevap şu: Işık yetersizliği ve havasızlık. Güneş gelmese bile, kuvvetli gün ışığı olan yerde kolay kolay küf oluşmaz. Küf varsa ışıktan fazlaca yoksunluk var demektir. Bu da bitkilere hiç mi hiç uygun değildir. Hava akımının olmayışı, esinti olmayışı da ayrıca küflenme sebebidir. Oysa bütün bitkilere esinti gerekir. Özellikle çok havadar toprak isteyen bitkiler için esinti olmazsa olmaz şarttır.

İşte bu yönleriyle küfler çok faydalı yaratıklardır. Sizinle konuşuyor diyorlar ki: “Çiçeklerinize yeterli ışık sağlamıyorsunuz. Ortamda esinti yok. Bu gidişat hayra alamet değil. Gereken düzeltmeleri yapın!”

Beyaz pamuk gibi veya gri tüylenme gibi küf oluşumları ışığın ve esintinin çok yetersiz olduğunu anlatır. Sarı noktalar halindeki küfler ışığın ve hava akımının “birazcık” yeterli olduğunu gösterir.

küf oluşumuna çözüm nedir?
Çok aydınlık ve çok havadar ortam kalıcı çözümdür. Çok daha kesin ve en sağlıklı çözüm, ya güneş ile ya da özel lambalar ile ortama “ültrviyole ışınlar” sağlamaktır. Bazı marketlerde kasap reyonlarında görürsünüz, soluk mavi ışık veren flüoresan lamba bir köşede durur. Bu lamba ültraviyole ışığı lambasıdır. Bundan amaç ortamda birçok zararlı mikroorganizmaların faaliyetini önlemektir. İlaçlamayı tavsiye edenler var. Buna hiç gerek yok. Kuvvetli ışıkta ve havadar yerde küf oluşmaz, en iyi çözüm şartları uygun hale getirmektir. İlaçlasanız bile havada küf yapacak mantar sporları daima vardır, hiçbir yerden eksik olmazlar. İlaçlamak boşa masraf.

Bazen küf sadece geceleyin oluşur. Gündüz ortalık aydınlanınca küfler yok olur. Işığın kuvvetine ve esintiye göre yok olmaları çabuk gerçekleşir veya biraz uzun sürer. Gece küf oluşmasının sebebi o sırada esintinin olmaması veya çok hafif olması, ortamda hava nemliliğinin yüksek olmasıdır.

Küfün çiçeklere zararı nedir?
1- Esas zarar küften değil küfün oluşum nedenlerinden, yani ışık yetersizliğinden ve havasızlıktan gelir. Ortamda küf olmasa bile bu uygunsuz şartlar zarar getirir. Işık yetersizliği yüzünden fotosentez yapamamak, dolayısıyla hayati önem taşıyan yapıların oluşamaması.. Esintisizlik yüzünden yapraklarda sağlıklı terleme olamaması, nefes almada güçlük, toprağın hava alamaması ve köklere hava ulaşamaması.. Küfe sıra gelene kadar bu yazdıklarım zaten bitkiye verecekleri yazarı veriyorlar. Kaldı ki her küf gözle görülmez. Nice nice zararlı mikroorganizmalar vardır. Onların dostu loş ve havasız ortamdır.

2- Kökler arasında hava boşlukları sağlayan büyük gözenekli toprak gerektiren orkide gibi bitkiler iyi aydınlatılmamış ve esintili olmayan yerlerde bulunuyorsa, köklerin barındığı içerikteki maddelerde küf tabakaları birikerek köklerin tamamen havasız kalmasına sebep olur. Bu da kökleri çürütür ve yeni çürüntüler küflere yeni gıda olur. Onun için, orkidelere hem esintili hem çok aydınlık ortam ve ışığı tam geçiren tam şeffaf saksılar gerekir.

Kategori: Püf Noktaları Tarih: 06 Aralık 2010

Etiketler: |

'Saksıda toprakta küf nasıl önlenir' hakkında sorular, açıklamalar

  1. azra ıstanbul dedi ki:

    … …
    ***
    Anlaşılan o ki orkidenizi gündüz güneşsiz gece havasız bırakıyorsunuz. Zaten her eve uygun değildir. Evinizin şartları uymuyorsa orkideden vazgeçin. Bu konularda ihtiyacınız olan bilgiler şu sayfada: http://orkide.azbitki.com/phalaenopsis
    Fiyatlara gelince: Alışveriş merkezlerinde üç dört misli ucuz olmasının sebebi, onların bozulmaya yüz tutmuş olmalarıdır. Çiçekçilerdeki fiyat ise olması gerekenden bir hayli üstünde. Normal fiyatı büyüklüğüne göre 30 ile 60 lira arasında olmalı (minyatür Phalaenopsis orkideleri 25 tl’den fazla etmez). Daha fazlası abartılı kazık fiyat. Ancak bir saksıda iki ayrı orkide varsa belki o fiyat yerindedir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)