Saksıda çıkan mantarlar ile bitki zararlısı mantarlar

Bitkilere zararlı olabilecek mantarlara karşı kolay çözüm yollarına dair..

Saksılarda çiçeklerin dibinden çıkan şirin mini mantarların zararı var mı diye soranlar oluyor. Zararını hiç duymadım. Çocukluğumdan beri ev çiçeklerinin diplerinden minicik mantarlar çıktığını görürüm. Bir zararı olmamıştır.

Sonra mantar çeşitleri çok. Saksılardaki şirin mantarlar sadece gözle görebildiklerimiz. Halbuki evlerde saksılarda, nemli olan her şeyde yüzlerce tür mantarlar türer hiçbirini gözümüzle göremeyiz. Bekletilen kirli çamaşırlarda da çok olur.

Küfler de mantar çeşitlerindendir.

Ne yaparsanız yapın çiçeklerinizin toprağından mantarları yok edemezsiniz. Havadan oksijeni yok edemediğiniz gibi mantar sporlarını da yok edemezsiniz (mantarların tohumların spor denir). Nerede hava var, orada mantar sporları var. Hem de her çeşidinden. Elverişli ortam bulunca gelişiyorlar.

Bitkilere zarar veren mantarlar
Bitki bitlerinin tahrip ettiği yapraklarda gözle fark edemediğimiz ölü dokular oluşur. Bu ölü dokular mantarların yaşamalarına elverişli bir hale geliyor. Sonra o bitkilerde mantar hastalıkları hızla yayılır. Bazı bitkileri hepten zarar verip öldürürler bazı bitkilerin sadece yapraklarına zarar verirler.

Bitlere bağlı olmayan mantar hastalıkları da var. Esintisiz, güneşsiz ortamlarda bir de gece nemi oluyorsa kaçınılmazdır.

Köklere zarar veren mantarlar en tehlikelileridir.

Alınacak kolay önlemler:

1- Hava akımları ve güneş bir araya gelince mantar türlerinin birçoğu yaşayamaz. Çiçeklerinize her gün uzun süre esinti sağlayın. Ben işin kolayına kaçıp bütün pencereleri açık tutuyorum. Aynı şey vantilatörlerle de yapılabilir. Sadece mantarlara önlem için değil, bitkiler hava akımları olmazsa nefes alamıyor gelişemiyorlar.

2- Köklere sağlıklı ve havadar toprak gerekiyor. Ev / ofis bitkileri için güvenilir marka özel toprakları eşe dosta sorarak titizlikle arayıp bulmalı, onları kullanmalısınız. Yoksa temiz bahçelerin üst yüzey toprakları ne olduğu bilinmeyen poşet topraklarından çok daha güvenlidir ondan kullanın. Havasız esintisiz ortamlar için,  toprak sağlıklı olsa bile 1/4 oranında ince ponza taşı karıştırmak çok iyi olur. Gereksiz sıklıkta sulamayın. Ayda bir defa köklerin ve toprağın iyice yıkanacağı kadar bol bol su ile sulayın, alt deliklerden suyun akıp gitmesine kadar banyoda bekletin. Ortam hep esintisizse gün içinde birkaç defa vantilatör çalıştırıp bitkilere ve toprak yüzeyine bol bol esinti sağlamalısınız.

3- Bitki bitlerine meydan vermeyin. Hiç bitki biti görmeseniz bile on günde bir uygun bir ilaçla hem bitkilerinizi hem saksı toprak yüzeylerini spreyleyin.

4- Çiçeklerinizi güneşten ve özellikle esintiden mahrum etmeyin.

5- Sulamayı sabah ile öğlen arasında yapın. Gece sulamaları mantarlara elverişli ortam oluşturur.

6- Yaprakları ovalamayın. Tutup sıkmayın. Yaprakları silerken sert dokulu bezler kullanmayın. Silme bezi temiz olmalı.

7- Gelişigüzel yapılan su fısfıslamaları yapraklarda mantar hastalıklarına sebep olur. Yapraklara su fısfıslamak havası kuru memleketlerde (ve aşırı sıcak memleketlerde) gereklidir. Havası nemli yerlerde gerekmez, mantar hastalıklarına sebebiyet verebilir. Yapacaksanız da öğle vakti civarlarında yapın. Akşam ve gece yapmayın. Ben istanbuldayım – bizim evde aşk merdiveni, barış çiçeği, difenbahya üstelik hava cereyanındalar ama hiç su fısfıslamam. Sağlıkları da gelişimleri de mükemmel. Sadece tozlarından arındırmak için ara sıra duşun altında yıkıyorum.

8- Bitlere karşı ilaç spreylemelerini, ilaçlı su fısfıslamalarını sabah ile öğle arasında yapın, yaptıktan sonra ortamı esintili tutun ya da bitkiyi ıslaklığı kuruyana kadar dışarda bekletin.

9- Toprak saksı kullanıyorsanız ayda bir defa dış yüzeyini ve üst kenarlarını çamaşır suyu karıştırılmış suda ıslattığınız bezle silin.

10- Başedemediğiniz mantar sorunlarına karşı zirai mücadele ilaçları satan yerlere danışın. Verecekleri ilacı nasıl kullanmanız gerektiğini sorup öğrenin.

Kategori: Uncategorized Tarih: 02 Ağustos 2012

Etiketler: |

'Saksıda çıkan mantarlar ile bitki zararlısı mantarlar' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Elif Ozudogru Dincoglu, İstanbul dedi ki:

  Benim de benjaminimin saksisinda mantar cikiyor. Rengi harika bir sari. :) Onceleri cikinca kopariyordum, baktim basedemiyorum, kendi haline biraktim artik… Bitkiye herhangi bir zararini da gormedim. İki cesit de halinden memnun gibi. :) Ozellikle dun aksam biri cok guzel gorunuyordu. Bugun sabah baktim boynunu bukmus.
  ***
  Evet hiçbir zararları yok. Emin değilim ama belki çürüyüp gidince toprağa azot kazandırıyor olabilirler. Eğer öyleyse faydalı denebilir.

 2. Onur, İstanbul dedi ki:

  Sebebini bilmediğim bir şekilde saksı toprağımın üstünde yeşil bir tabaka oluştu. Sabahtan saat 11’e kadar güneş görür. Çok bol şekilde rüzgar geliyor. Düzenli olarak toprak kurursa sularım. Bu yeşil tabakayı nasıl yok edip önleyebilirim?
  ***
  Bazen benimkilerde de oluyor. Bir çeşit kara yosunu. Zararını görmedim. Her zaman olmaz.

 3. İsimsiz dedi ki:

  Begonvil saksısının üst bölümünde hafif sarımsı mantarlar oluştu. Ne yapabilirim? Zararlı mıdır?
  ***
  Bir şey yapmayın. Bitkiye de toprağa da zararı yok.

 4. Ali, İzmir dedi ki:

  Çimlendirme sırasında oluşan yeşil küf ya da mantar veya yosunlaşma bmini fidelere zarar verir mi? Verirse nasıl kurtulurum?
  ***
  Çok fazla gelişmiyorlarsa zararı yok. Çözümü güneş ve rüzgardır.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)