Saksı toprak değiştirmek

Bu yazım yine evlerde yetiştirdiğimiz ‘iç mekân süs bitkileri’ hakkında. Bilgileri ona göre dikkate alın.

Çok büyük mecburiyet olmadıkça bu işi sadece ilkbaharda, baharın başında değil, havalar biraz daha ısındığı zaman yapmalısınız. Meselâ İstanbul’da nisan ortasından mayıs ortasına kadar iyi bir zamandır. Daha genel bir ifadeyle ayva ağaçları çiçek açtığı zaman diye de düşünebilirsiniz.

Bu yazım yine evlerde yetiştirdiğimiz ‘iç mekân süs bitkileri’ hakkında. Bilgileri ona göre dikkate alın.

Toprak: Çiçekçilerde orda burda satılan poşet topraklar genelde bozuk, zararlı kompostlardır. Poşet toprak alacaksanız güvenilir markalardan ve kaliteli yerlerden almalısınız. Ben bunları bile kullanmadan önce bir leğene boşaltarak balkonda birkaç hafta (duruma göre birkaç ay) havalandırıyorum. Zamanla birkaç farklı toprağı birbirine karıştırıyorum. Ama hepsi güvenilir markalar olmalı. Ayrıca şimdi kendi kompostumu yapmaya başladım bakalım sonuç nasıl olacak..
— Yeni saksıda kullanılacak toprak ıslak olmamalı, yeterince nemli olmalı. Eğer ıslaksa bekletin yapış yapış olma hali gittiği zaman saksı toprak değişimi yapın.

Ponza taşı: Ev, ofis, büro, mağaza gibi kapalı yerlerde yetiştirilen bitkilerin ve dışarda tutsanız bile succulent bitkilerin toprağına ¼ oranında karıştırılmalıdır. Bulamazsanız en azından kalın rendelenmiş strafor (yeni alınan beyaz eşya kutularından çıkan beyaz köpük) kullanın (rendeleyeceğiniz parçalar irili ufaklı, ortalama kuru nohut taneleri kadar olsun).

Saksı: Dibinde mutlaka delikler olmalı ki suladığınız zaman su içerde kalmasın alt delikten süzülsün gitsin. Çok nemli hava isteyenlere suyu emen basit toprak saksılar tavsiye ederim. Çünkü bu tip kalitesiz toprak saksılar çevreye daima nem salar, nemli hava isteyen bitkilere hayat verir. İyi derecede güneş isteyen bitkilere de yine toprak saksı, çünkü güneşin ısıtıcılığını içeri geçirmez; görmüşsünüzdür kökler devamlı ilerleyip saksının iç çeperine yapışık gibi dururlar, güneşin ısısını geçiren plastik saksılarda kökler fazla rahatsız olur bitkinin gelişimi sekteye uğrar.

saksıdan sökmek..Bitkiyi eski saksıdan çıkarmak: En sevmediğim iş. Duruma göre çeşitli şekillerde çıkarılabilir. Adi plastik saksıları yanlardan kesebilirsiniz. Eğer daha büyük bir saksıya dikecekseniz, önce sularsınız, birkaç saat sonra resimdeki gibi kalıp halinde çıkarabilirsiniz. Kök budaması yapılması gerekenleri ise toprağın hafifçe kurumasını beklemelisiniz.
Bazı bitkilerin kökleri çok hassas; tutunmuş olduğu toprak parçalarından ayırmadan sökmelisiniz. Kauçuk ve Benjamin hiç hassas değildir ama yine de hassas bitkilerdeki gibi muamele etmeniz daha iyi olur.

Kök budaması: Pek tavsiye etmem. Bazı istisnai durumlar olabiliyor, bunu gerektiren bitkiler olabiliyor. Siz bitkileriniz hakkında gereken ne ise ona göre davranın. Pek bilginiz yoksa, eğer kökler aşırı çokluktaysa dörtte biri budanabilir bir sakıncası yok. En sağlıksız görünenleri kesebilirsiniz.

Köklerin arasındaki eski toprağı gidermek: Her zaman her bitki için şart değil. Ama eğer giderilse daha iyi olur. Özellikle tekrar aynı boy saksıya dikilmesi gereken bitkilere: hem kök budaması yapmak hem kökler arasındaki eski toprağı köklere zarar vermeden gidermek iyi olur.

çiçeği yeni saksıya aktarmak..Yeni saksıya dikmek: Alt deliklerin üzerine taşlar dizin (yeterince geniş strafor parçaları da olur). Onların üstünü 3 – 5 cm toprakla örtün biraz bastırın. Sonra bitkinizi içine oturtun. Yeni toprağı fazla bastırmadan boş yerlere doldurmaya çalışın. Köklerin arasına itin. Bunun için parmaklarınızı kullanabilirsiniz, bir çubuk kullanabilirsiniz. Hafifçe bastıracaksınız. Uzun boylu bitkilerin dik durmaları için toprağı daha çok bastırmak sıkıştırmak gerekiyor. Eğer toprağa gerektiği kadar ponza taşı ya da kalın rendeleniş strafor karıştırmışsanız bastırmanızda bir problem olmaz.

İlk sulama: Hemen anında şart sanılıyor. Her zaman her durumda şart değildir, zararlı bile olabilir. Ben bir ay önce (kışın hep soğuk olan salonumuzdaki) paşa kılıçlarını ayrı ayrı saksılardan çıkarıp hepsini daha geniş bir saksıya dikmek zorunda kaldım. Dikince sulamadım. İki hafta kadar sonra suladım (sonraysa bugüne kadar sulamadım). Saksı değiştirmeden önce kılıçlardan biri gelişim halindeydi. Yeni yerinde gelişim aynen devam ediyor, yeni iki yaprak soğuğa rağmen şimdiye kadar iki misli büyüdü.

İlk günlerde bakım: Hassas bitkilere ilk on gün boyunca daha nemli hava sağlanmalı, direkt güneşten korumalı. Toprak yeterince nemli idiyse bazı bitkileri yeni toprağa aktarınca hemen sulamamak lazım (hemen hemen tüm succulent bitkiler ve duaçiçeğigiller) – çünkü köklerin yeni toprağa adapte olmaları böylece daha kolay oluyor, elbette kullandığınız toprak yeterince nemliyse. Bazıları hemen sulanmak ister.
— İki hassas bitkiden örnek vereyim: Barış çiçeğinizi yeni yerine dikince hemen sulayın. Dua çiçeğinizi hemen sulamayın. Her ikisini de ilk on gün boyunca direkt güneşten koruyun, çok daha fazla hava nemliliği sağlayın, öğleye doğru yapraklarına su fısfıslayın. Dua çiçeğinizi sulamak yerine birkaç gün fanus gibi bir şeyle kapalı tutsanız daha iyi olur. Aynı şey afrika menekşesi (ve benzerleri) için de geçerli. Ortalama 6 gün yeter. Sonra açıkta tutup sularsınız.

Kategori: Püf Noktaları Tarih: 23 Ocak 2012

Etiketler: | |

'Saksı toprak değiştirmek' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sudenur, Ankara dedi ki:

  Çok yararlı bilgiler edindim, emeğinize bilginize sağlık. Teşekkürler..

 2. Tuğçe, İzmir dedi ki:

  Merhaba, öncelikle böyle faydı bilgi paylaşımlarınızdan dolayı teşekkür etmek isterim. Bu bilgileri okuman önce çiçeklerimi dikerken poşet toprak almıştım, markalarına dikkat etmeden. Son aldığım poşet içinde sanki çay kurusu gibi toprak vardı. Bu bilgileri okuduktan sonra 5-6 adet salon saksılarımı değiştirmek istiyorum. İzmir’de yaşıyorum. Yeni diktiğim (yaklaşık 3 hafta oldu) Difenbahyam, Antoryumum, Küçük yapraklı salon sarmaşığım, Kurt Kulağım ve Adını bilmediğim Boydan uzayan yeşil yaprakları olan bir bitkim var. Yaklaşık 1 yıl oldu dikeli. Ama dediğim gibi toprakları içime sinmiyor. Hangi ayda toprakların değişimini yapmam gerekir ve herhangi bir besin vermem gerekir mi? Bilgilerinizi bekliyorum. Teşekkürler.
  ***
  Bauhaus gibi yerlerden elemanlara danışarak en güvenilir markalardan alsanız daha iyi. Yerliler de var ben yerli markalardan alıyorum memnunum. Çevrenizden danışabileceğiniz kişiler varsa onlara sorabilirsiniz. Çarşıda pazarda çok ucuza satılan topraklar genelde bozuk çıkıyor. Ya bitkileri zehirlerler ya da samandan beter besleyicilikte sıfır şeylerdir. Besin ve toprak hakkında söylenecek çok şey var. Sağ taraftaki listelerde besin kategorisini bulun ondaki yazılara bakmanızı tavsiye ederim. Çünkü madem çeşitli şeyler yetiştiriyorsunuz, amacınız basit bir dekor amaçlı değil, o halde daha geniş bilgi donanımına ihtiyacınız var. Toprak değiştirme zamanı istanbul için mayısın ikinci haftasından haziran ortasına kadar. İzmirde belki nisan ortasından mayıs sonuna kadardır. O zamana kadar biraz bilgi araştırmalısınız, acele etmeyin.

 3. Aydan, Baku dedi ki:

  Yeni bir krasula aldim, sanirim diyer ismi dolar ciceyidir. Saksisini simdi deyisdirmek mumkun mu? Bir tehlikesi var mi ve ya nasil yapmaliyim?
  ***
  Saksısını toprağını şimdi değiştirebilirisiniz. Toprak yanlış olmazsa bir tehlikesi yok. Şu sayfaya da bakın: http://www.bitkivecicek.com/yesim-agaci-crassula-ovata

 4. Gökhan, Ankara dedi ki:

  Merhaba, yapımarketlerden alınan seri üretim çiçeklerin saksı değişiminde sorun yaşıyorum. Torf içinde saksılandıkları için kökü çıkardığımda her yeri kök sarmış oluyor ve sünger gibi toplu bir yapı çıkıyor saksıdan. Toprağını dökme, kökleri ayırma gibi bir şansımız olmuyor. Anca kökleri parçalayınca ayrılıyor. Böyle çiçekler için ne yapmalıyız acaba? Hiç dokunmadan sadece etrafına mı toprak eklemeliyiz?
  ***
  Önce en az 10 gün yeni ortamın havasına alışmasını bekleyin. Aynı tip bir toprak hazırlayacaksanız (ki çok iyi olur), en son dediğiniz şekilde yapın. Eğer farklı toprak olacaksa şöyle yapın: Bir kovaya su doldurun. Birkaç defa batırıp çıkararak toprağın yumuşayıp çözülmesini sağlayın. beş on dakika su içinde bekletebilirsiniz. Böylece kökler arasındaki toprak dağılır. Köklerin sıkıca tutunduğu parçaları koparmayın öylece yeni toprağa dikin.
  ..
  Veya aynı tip ve üstelik besleyici toprak hazırlamak için:
  Humuslu doğal toprak bulun. İki ölçü toprak + 1 ölçü hindistan cevizi lifleri karıştırın. Siz düşünerek farklı madelerden benzer topraklar oluşturabilirsiniz. Yeni sitemde birkaç örnek var. Mesela biri şu yazıda: http://azbitki.com/icmekan-sus-bitkileri-icin-toprak diğeri yılbaşı kaktüsünde: http://azbitki.com/yilbasi-kaktusu
  Köklerin bol bol saçaklanması böyle topraklarda mümkündür. En iyisi budur. ne kadar çok kök olursa bitki topraktan o kadar rahat besin alabilir.

 5. İbrahim, Aydın dedi ki:

  merhaba, ben çiçeklerimin topraklarını 1-2 haftada bir hava alsın diye karıştırıyorum, acaba bir sakıncası var mıdır? Mümkün olduğunca köklerine ve çiçeğin toprak üstünde kalan kısmının yerinden oynamamasına dikkat ediyorum. bu konuda bir tavsiyeniz var mıdır?
  ***
  Bitkiden bitkiye değişir. Mesela açelyalarda, antoryumlarda yapmayın çünkü kökler toprak üst yüzeyine dağılmış oluyor. Büyük zarar vermiş olursunuz. Kökleri bu özellikte olmayan türlere iyi gelebilir. Özellikle de gerçek doğal toprak kullanmışsanız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)