Plumeria veya Frangipani Ağacı

Yaygın olarak kullanılan bir adı da “Frangipani” olan Plumeria beyaz, sarı, pembe, kırmızı tonlarında ve gökkuşağını andırır alacalı ebruli pastel renklerde hoş kokulu büyük çiçekler açan tropikal bir süs bitkisidir. Önemli püf noktalarına dikkat edilirse bakımı yetiştirilmesi çok kolaydır.

Apocynaceae familyasından Plumeria cinsinin 8 kadar ana türü var. Genelde çalı gibi ya da doğal ortamlarında çalı gibi yetişirler. İnsan denetimiyle ağaç formunda yetiştirilmeleri kolaca mümkündür. Plümeryanın doğal türleri Meksika’dan Brezilya’ya kadar olan tropikal bölgede bulunuyor. Bunlardan sayılamayacak kadar çok melez, kültivar, hibrit çeşitler türetilmiş. İnsanlar Plumerya çeşitlerini dünyanın tüm tropikal iklimli olan bölgelerine bir süs bitkisi olarak yaymış. Ayrıca birçok kültivarı Akdeniz iklimine uyumludur. Tür özelliğine ve bakımına göre boyları 6 metreyi geçebilir.

plumeria ağacıPlumeria AğacıPlumeria daha çok Frangipani adı ile tanınır. Anavatanı Kuzey ve Güney Amerika kıtalarının birleştiği bölgedir. Buralarda genelde yılda iki mevsim yaşanır: Biri yağışlı güzel mevsim, diğer aşırı sıcak ve kurak mevsim.

Amerika kıtalarının keşfinden sonra Plumerya dünya kültürlerinde yer etmiştir. Bazı Asya ülkelerinde Budist ve Hindu mabetlerinde (tapınaklarda) süs bitkisi olarak kullanılır. Bu yüzden plumeryayı onlardan tanıyanlar Hint mabet çiçeği derler. Bazı yerlerde adı mübarek zakkum’dur. Ayrıca plumeria en çok Havai’yi sevmiş (özellikle Rubra türü çeşitleri), dikildiği yerlerde gürce gelişmiştir. Hatta Havai ile özdeşleşmiştir. Havaililer misafir karşılamada kullandıkları çiçek kolyelerinde plumerya çiçeklerini kullanırlar (başka tür çiçekleri de kullandıkları oluyor, belirli bir tür önemli değil).

Kesme çiçekçilikte önemlidir: Plumeria çiçekleri hem güzel görünümlü, hem hoş kokulu, hem dayanıklı oldukları için iklimi elverişli memleketlerde kesme çiçekçilik amacıyla plumaria yetiştiriciliği yapılır.

Süs bitkisi olarak yetiştirilen Plumeria çeşitlerinin tümü iki ana guruba ayrılır: Obtusa ve Rubra.
Aslında bu iki isim 8 ana türden ikisinin adıdır. Çeşitli türlerden oluşturulan yüzlerce çeşit hibritlerde / kültivarlarda bu ikisinden birinin özelliği ağır basar. Onun için böyle bir guruplama yapılmış.

Obtusa gurubu: Yaprakları daha parlaktır. Çiçeklerinde pek renklilik olmaz, genelde beyazdır. Kokusu daha fazladır. Aşırı sıcak memleketlerde yaygın olarak yetiştirilir.

Plumeria çiçeği

Plumeria rubra ‘Chiang Mai Rainbow’

Rubra gurubu: Süs bitkisi olarak tercih edilen Plumeria’lar en çok bu guruptan melezler ve hibritlerdir. Yaprakları matçadır. Çiçekleri çeşitli renklerde olur. Rubra’lar da oldukça hoş kokuludurlar ama koku Obtusa gurubu kadar yoğun ve keskin değildir. Havai iklimine, yarı tropikal iklimli yerlere ve Akdeniz iklimine uyumludurlar. Yaprakları (safkan Rubra türünde) malta eriği yapraklarına benzer ama daha büyüktür bazen 50 cm kadar uzun olabilirler. Yaprak büyüklüğü kültivarlara hibritlere göre değişir.

Evde mi dışarıda mı yetiştirilir? Türe, hibrite göre değişir. Yaprakları fazla büyük çeşitleri, ayrıca hızlı büyüdükleri için ev içinde küçük odalara uygun değildir. Açık havada yetiştirmeniz daha iyi olur. Zaten çok fazla güneş istiyor.

Güneş ihtiyacı: En az günde 5 saat direkt güneş ister. Ne kadar çok uzun süreli, o kadar iyi.

Kış soğuklarına dayanıklılıkları: Kesin bilgi bulmak zor. Türden türe değişir. Dünyada en yaygın yetiştirilen Rubra gurubu plumerialar kışın 0°C ve -1°C soğuğa dayanıklıdır. Birkaç saati geçmemek üzere -5°C dereceye kadar çok az hasarla dayanabilirler. Soğuk uzun sürerse yapraklar, genç dallar ölür, çürüme başlayıp bütün bünyenin çürümesine sebep olabilir. Gerçi kışın yapraklarını dökerler ama bu da kültivarlara hibritlere göre değişen bir şey.

Toprak: En önemli şey suyu çok iyi süzdürür nitelikte olmasıdır. Bahçenizin gerçek toprağına dikecekseniz 1 metre derinliğinde ve genişliğinde toprağı kazıp boşaltın, dere kumu ve ponza taşı karıştırarak süzelkliğini iyice arttırın, bununla çukuru doldurun sonra plumeryanızı dikin. Saksıda yetiştiriyorsanız poşetlerde satılan özel toprakları 1/4 oranında ponza taşı ile karıştırsanız iyi olur.

Saksı: Plumerialar aşırı sıcak havaya uyumlu oldukarı gibi kökleri de serinde kalması gerekmez yani toprak saksı gerekmiyor, plastik saksılar kullanabilirsiniz.

Sulama: Toprak hafif nemli kalsa bile sulamak riskli. Ancak hava çok sıcaksa ve yapraklar kızgın güneşe maruz kalıyorsa toprağın kupkuru olmasına yakın, neredeyse tamamen kurumuş gibi olunca sulayın. Gerekirse her gün sulanabilir. Diğer zamanlarda toprak kupkuru olmadıkça sulamamalısınız. Sıcak zamanlarda sulama fazlaca bol su ile yapılmalı. Serin zamanlarda köklere biraz olsun su ulaşması yeterli ve daha iyi. Sulama suyunun direkt musluk suyu olmasında hiçbir sakınca yok.

Susuzluğa çok dayanıklıdır ama…
Plumeria susuzluğa o kadar dayanıklıdır ki mesela diyelim bahçede yetiştiriyorsunuz ve kışın don tehlikesi kesin. Topraktan sökün, serin bir odada veya bodrumda öylece saklayın, ilkbaharda tekrar bahçeye dikin. birkaç ay susuz kalsa dalları da kökleri de hiçbir zarar görmez. Ama, kışın soğuk hava sıfırın biraz altına düştüğü yerlerde bahçede veya saksıda yetiştiriyorsanız kışın tamamen susuz kalması sonucu soğuk havaya hiçbir direnci kalmaz, soğuktan yanar ölür.

Besin: Gelişim zamanında her iki veya üç sulamada bir defa hafif dozajda bitki besini verilmesi iyi olur. Ayrıca yapraklara çok düşük dozajda bitki besini karıştırılmış su sabah erken saatlerde fısfıslanmalı. Yazları aşırı sıcak geçen yerlerde yaz başında bir iki defa potasyum oranı yüksek bitki besini vermelisiniz. Bu nişastalı dokuların daha iyi gelişmesini, bitkiyi aşırı sıcaktan ve soğuktan korumasını sağlar. İzmir, Aydın, Muğla civarlarında eğer bahçede yetiştiriyorsanız sonbahar başında yine bir iki defa potasyum oranı yüksek bitki besini verin. Antalya’da ve Mersin’de kıyı  kesimlerinde kışın plumeryalar için tehlike yok. Daha iyi çiçeklenmesi için yaz boyunca çiçek amaçlı bitki besini kullanılmalı.

Dinlenme dönemine girmesi: Eğer yaz sıcaklarında uzun süre toprağı kupkuru kalırsa gelişimini durdurabilir zira anavatanında dinlenme dönemi genelde kurak ve aşırı sıcak mevsimdedir. Yazın sulamaya dikkat edin. Aşırısı da iyi değil. Kışın zaten soğuktan gelişemez, birçok çeşitleri yapraklarını döker. Kışın eğer yeri hiç dondurucu soğuk görmüyorsa ilkbaharın sıcak günlerine kadar hiç sulamasanız da olur. Hafif don olayları oluyorsa kışın tamamıyla susuz kalması iyi değil; arada sırada, toprak kupkuru olduktan beş on gün sonra az su ile sulamalısınız.

Kışın soğuktan zarar görürse: Soğuktan zarar gören yapraklara dokunulmamalı çünkü bitkiyi korurlar: Yapraklardaki zarar çok fazlaysa yaprak sapına birkaç santim mesafeden yapraklar kesilmeli. Geri kalan kısım zamanla kendiliğinden dökülür. Dal uçlarında zarar varsa, zararın ulaşmadığı yerden çok keskin bir bıçakla kesilir, kesik yerden çıkan sütün fazlası giderilip üstüne kuru sülfür tozu sürülür.

Budamak: Her zaman yapılabilir. Fazla uzadığını düşündüğünüzde, yanlış yönlere uzadığını düşündüğünüzde çekinmeden budayın. Daha fazla dallanır, bu da daha fazla çiçeklenmesi demektir. Budadığınız dalları atmayın, bir gazete kâğıdına sarıp kuru bir yerde saklayın. Aylarca durabilir  ölmezler. Gerektiğinde aşağıdaki gibi yeni plümeryalar üretebilirsiniz veya isteyenlere verebilirsiniz.

plumeria çoğaltmaÇelikle çoğaltılması: En az 30 cm uzunlukta bir dalı keserek alın, çok havadar bir yerde bir hafta veya daha fazla bekleterek bir hayli kurumasını sağlayın. 20 cm genişliğinde ve derin bir saksı seçin çünkü iyice yapraklanıp iyice kökleninceye kadar bu saksıda kalacak. Toprak olarak hazırlayacağınız iyi süzdüren karışımı saksıya doldurun, sulayın, bir iki gün bekleyin. Toprak ıslak değil nemli olmalıdır yoksa çürümeye yol açar. Sonra, toprağın ıslatıcılığı azalınca dalı dikin. 8 cm’den derin olmayacak. Dik durması devrilmemesi için dalın yanlarına taş parçaları koyabilirsiniz.
İstanbul şartlarında hazirandan önce bu işe girişilmemelidir çünkü geceleri 18’den, gündüzleri 24’den aşağı düşmeyen sıcaklık gerekir. Daha sıcak daha iyidir, filizlenme ve köklenme daha çabuk gerçekleşir.
Toprağa diktikten sonra hiç sulamayacaksınız: Fakat eğer hava fazla sıcaksa ve toprak felaket derecede kupkuru olursa sulayın. Filizlense bile böyle devam etmelisiniz çünkü henüz köklenmemiştir. Filizlenip 3 – 4 yaprak çıkarması ve bunların en az 5 cm uzaması köklenmenin başladığını gösterir. Bu aşamadan başlayarak haftada bir “hafifçe” sulamaya bir ay devam edin. Hava ne kadar sıcak olursa o kadar fazla sulayabilirsiniz.

Tohumla çoğaltılması: (Plumiera’lar fazlaca melezleştirildikleri için ekeceğiniz tohumlar ana bitkinin özelliklerini taşımaz. Aynı özellikleri korumak istiyorsanız çelikle çoğaltacaksınız.)
Tohumla çoğaltılması çok kolaydır. sadece taze olmaları gerekiyor, aylarca saklamaya gelmez bozulurlar. Tohumlar topraksız çimlendirme karışımına ekilmeli. Bu işi ya yazın en sıcak günlerinde yapmalısınız ya da alttan ısındırmalı kasalar kullanacaksınız. Tohumları 1 cm kadar derine gömün, bastırılıp sıkıştırın, yavaşça sulayın. Çok kısa bir sürede çimlenirler. Az sulamalı. Çimlendikten sonra, iki esas yaprak çıkarınca küçük saksılara alın. Hızla büyür. Çiçeklenme olgunluğuna gelebilmeleri iki veya üç yılı alır.

Zararlıları: Örümcek bitler en sık görülen zararlısıdır. Bunlardan kurtulmak yaprakların altına üstüne ve dallara kuvvetle su püskürtmekle mümkündür. Çok fazla sayıda bitkileriniz örümcek bitlerle kaplanmışsa ilaç kullanacaksınız ama bir iki bitki için hiç gerek yok, temizlik yeter çünkü örümcek bitler yaprakların içine işlemiyor, sadece yaprakların altında besleniyorlar zamanla yapraklar bozulup kuruyor. Su sıkmakla bu mini örümcekleri kolayca giderebilirsiniz.
Bitkilere her gün su püskürtmeli, yaprak altları ihmal edilmemeli. Bitkinin çevresinde toz barındıran yerleri ıslatmalı yıkamalı.. Böylece örümcek bit zararlılarından kurtulursunuz veya sayılarını kolaylıkla en aza indirebilirsiniz az sayıda olurlarsa zararları da önemsiz olur.

Kategori: Bahçe Balkon Tarih: 14 Haziran 2010

Etiketler: | | | | | |

'Plumeria veya Frangipani Ağacı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. hasene dedi ki:

  plumeria için teşekkürler. benimki 1metre boyunda 3dallı ve yapraklanmaya başladı.onu üreteceğim. ağacının görselliğine bayıldım.
  gecen sene kumsaldaki inşaat çukurunda bulduğum soğanların kum zambağı olduğunu fark ettim. antalyadaki bahçeme derin çukura sahilden getirdiğim kumla doldurup soğanları 3 tane diktim. yaprakları hep dik duruyordu hatta geçen sene tek bir çiçek bile açtı. ancak 1haftadır yapraklarının uçlarından sararmalar başladı. hatam nerde acaba. iyi günler dilerim
  ************************
  Hasene hanım, kum zambağı bir deniz kenarı bitkisidir diye deniz kumunda yetiştirilmesi şartı yok. Suyu iyi geçiren gevşek topraklarda daha iyi olur. Sizinki belli gıdasız kalmış. Deniz kenarında olsa deniz suyu köklerine devamlı gıda taşır. Sizin bahçede kumda gıda yok bozulması normaldir. Ya deniz suyu ile sulayın ya da suyu iyi süzdüren bir toprak karışımına ekin. Veya suya karıştırılan besinden verebilirsiniz.
  Bu arada, madem sizde plumeria var, ilerde bana bir dal gönderebilirsiniz inşallah.
  Hiç acelesi yok. Sizinki henüz çok küçük. Ama aklınızda bulunsun unutmayın. Hatta çiçek açarsa tohumundan gönderebilirsiniz.

 2. mehmet t boral dedi ki:

  plumeria ağacı govdeden kesilirse filizlerm plumeria ağacı
  *********************
  Ağacın özelliğine göre filizlenmesi gerekiyor. Yalnız riskli bir iş. Bütün dallarını yapraklarını kesince sulamayı da azaltmak gerekir yoksa çürüyebilir. İyi bakarsanız bütün kuvvet yeni filizlere gideceğinden dolayı yeni filizler çok hızlı büyür.

 3. Betul Arca dedi ki:

  Selamlar,
  Benim en favori çiçegim beyaz , ortası hafif sarılı olan frangipani çiçeği.. filipinlere gittiğimde bana pembesinden bir celtik vermişlerdi ve direk topraga koymuslardı 2 gunde yaprakları soldugu için öldüğünü dusunerek orda bıraktım(keske bırakmasaydım) ama ayrıca kendi koparttıgım beyaz frangipani çeltiğini direk pet şişede suya koymustum, 2 gun orda bişey olmadı yaprakları solmadı, ben de buyuk yapraklarını kopartıp kalanlarını da nemli beze sarıp buraya getirdim ve 2-3 gundur yine pet şişede suda duruyordu buyuk hevesle yaşamasını, kök vermesini umut ediyordum, yaprakları yavas yavas sararmaya başladı fakat henuz boyun bukmediler.
  şimdi yukarıdaki yazıyı okuduktan sonra danışmak istedim, sanırım pet şişede suda bırakarak bitkiyi curutmeye başladım :( hala onu yaşatma şansım var mıdır ve varsa şu durumda ne yapabilirim?
  Ankara da yaşıyorum, salonda bakmayı istiyorum, salon ferah ve doguya bakıyor yani ögleye kadar harika güneş alıyor, tabi ankara herzaman güneşli olmuyor o ayrı, ev merkezi ısıtma oldugu için kışın yeterince sıcak oluyor. bu şartlarda bitkiyi yaşatma şansım var mıdır, teşekkürler :)

  ********************
  Evet, tarif ettiğim gibi saksıya dikin. Ama sakın özel toprak satın almayın çünkü üstelik para verip aldığımız o topraklar böylesi bitkilere çok zararlı. Ne kadar kötü olursa olsun, taşlı çörlü çöplü bile olsa herhangi bir bahçenin toprağından alın ona dikin (tek şart, killi olmasın, yani macun gibi olmasın. Hatta bulabilirseniz yarı yarıya perlit ile karıştırın). Saksı tam pencerenin önünde dursun. Toprak iyice kurumadıkça sulamayın. filizlense bile ilkbahara kadar bu şekilde bakın.
  Gelişiminin mükemmel olması için günde en az 6 saat direkt güneş almalıdır. Ev içinde gerçi zor ama elinizden geldiğince bol güneşli pencere önünden ayrımayın, yeterli olabilir.

 4. Betul Arca dedi ki:

  Teşekkür ederim, hala yaşayabilecek olmasına çok sevindim :) ama netleştirmek için bir kaç ayrıntı sorum olacak, çeltiğin çürümüş olma ihtimali var mıdır, pet şişedeki sudan cıkarttığımda kurutmaya bırakmalımıyım, bırakacaksam nasıl ortamda ve ne kadar süreyle, yaprakları uzerinde durmalı mı kesmelimiyim, kopartmalımıyım, ve çeltiği dalından kopararak almıstım, koparttığım yeri duzgunce kesmelimiyim, ve topraga geçirdiğimde köklendirme tozu sürmelimiyim, teşekkürler..
  ************************
  Çürüse anlayabilirsiniz. rengini kaybetmesi ve haşlanmış gibi görünmesi çürüme alametidir.
  Kopardığınız yer çürük değilse kesmeyin. Yaprakları kesmeyin. Madem suda bekletiyordunuz, kurutmaya gerek yok sadece diktiğiniz saksıda uzun bir süre hiç sulamayın. Bu halde toprağa dikin sıcak bir yerde bulundurun ve sulamayın. Toprak iyice kuruyuncaya kadar bekleyin. sonra sulayın ama yukardaki cevapta unutmuşum, toprak suyu çok geçirir olmalı. öyle ki üsten döktüğünüz su hiç beklemeden hemen süzülüp saksının altından çıkmalı. Yazıda gerekenleri açıklamıştım, onun gibi, bahçe toprağına ponzataşı, perlit, bitkisel lifler ne bulursanız katın ki toprak çok havadar olsun.
  Köklenmesi için sıcak gerekir. Gece en düşük 18 gündüz en düşük 22 gibi. Nekadar sıcak olursa köklenmesi o kadar kesinleşir. Bir de tabi güneş veya en azından kuvvetli aydınlık ortam.

 5. Ömer Tunçay dedi ki:

  Plumeria ağacı ile 2006 yılınde Hawaii de bulunduğum sırada tanıştım.Yaygın olarak çiçeği dıştan içe beyaz sonra sarı olan türü var.Ayrıca ebruli renkli ve kırmızı çiçekli olanı da var.Ağaç çok büyüyor.4 – 5 metre kadar.Bir tanede 15 metre yüksekliğinde kırmızı çiçek açmış olanınada rasladım.İnanılmaz güzellikteydi.Ağaç sürekli ve fazla çiçek dökmesine rağmen üzerindeki çiçekler hiç azalmıyor.
  İki sefer beraberimde 10 cm uzunluğunda çeliklerini getirdim.Kök saldı yaprakta çıkardı ancak bir süre sonra verdiğim su fazla gelmiş olacak ki bitki çürüdü.
  Bu yıl Antalya, Manavgat ilçesi Side belgesinde bu ağacı gördüm.Bütün yaz sürekli çiçek açtı. Şu an Ekim ayının son günlerinde olmamıza rağmen halen çiçek açıyor.
  *******************
  Ömer bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Araştırmalarımdan hatırladığım bilgilere göre, esas anavatanında dinlenme dönemi kurak ve sıcak birkaç ayda oluyormuş ama o günlerde bile üzerinde çiçekler olduğu belirtiliyor.

 6. tarık sözüdoğru dedi ki:

  plumeria ağacımızı saksı değişim zamanı geldiğinde veya yere ekileceğinde eski toprak seviyesinden daha yukarıya (govde kısmına doğru) ekersek zarargörürmü?
  bazı ağaçlarımız gövdeden sallanıyor diye soruyorum.
  *******************
  Yani daha derine demek istiyorsunuz. Boğulabilir. Kökler şimdiki seviyede toprağın altında olmalı. Çok derine hiç hava ulaşmaz.
  Ama başka bir çözümü var: İstediğiniz derinlikte çukur açın, ağacı yerleştirdikten sonra toprağı eski seviyeye kadar doldurun, geri kalan boşluğu büyük taşlarla doldurun.. Ponza taşının fazla parçalanmamış büyüklükte olanları hem çok hafiftir. En küçüğü yumurta kadar, irili ufaklı olarak. Bulabilirseniz bu iyi bir çözüm olur. Böylece aşağı hava gider.

 7. Raşit Bozkuş - Antalya dedi ki:

  Elimde çok sayıda çeşitli plumeria tohumu var. Bunları ekmek istiyorum. Antalyada bile yazın sıcak günlerini beklemeli miyim?
  ***
  Sanmıyorum ama bence bir kısmını şimdi, bir kısmını bir ay sonra ekseniz daha iyi olur. İstanbulun yaz sıcakları sizin oralarda herhalde nisan ortalarında başlıyordur. Gece en düşük sıcaklık 18 dereceden daha aşağı düşmeyen zaman uygundur diye düşünüyorum.

 8. Mehtap - Diyarbakır dedi ki:

  Ben bir internet sitesinde bu çiçekten buldum. 60 liraya satıyorlar. Böyle bir bitkiye sahip olmayı çok istiyorum. Acaba doğuya bakan pencere önünde (3 saat kadar direk güneş ışığı alıyor) tüm gün aydınlık bir yerde yetiştirebilir miyim? İklim olarak da buralar sıcak.
  ***
  Herhalde küçücük, en fazla 40 cm kadar fidanları satıyorlar. Çok pahalı. Üstelik internette satılanların sağ salim elinize geçeceğine dair hiçbir garanti yok. Güvendiğiniz bildiğiniz sitelerde ise o başka. Ayrıca tavsiye etmem. Üç saat değil en az altı saat güneş ister.

 9. Ayla Selçuk dedi ki:

  Ben önümüzdeki yıl Phuket Adası Thailand’da bir resim sergisi açacağım. Plumeria frangipani agacı ve çiçeğini bazı yapıtlarımda kullanmak istiyorum. Bana çeşitli fotoğraflar yollayarak yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  Ayla Hanım siz Googe Görseller’den arayın birkaç saniyede yüzlerce resim bulabilirsiniz.

 10. Filiz - Aydın dedi ki:

  Plumeria bakımını okurken yine aklıma bişey takıldı. ”toprak saksı plumeria çiçeğinin toprağının nemini olduğu gibi çeker alır” demişsiniz yukarıda. Oysa ben, özellikle salondaki çiçeklerimde toprak çamurlaşmasını engellesin ve bitki kökünü serin tutsun diye elimden geldiğince toprak saksı tercih etmeye çalışıyorum. Malum, bizim buralarda yazın sıcaklık hiç 40 dereceden düşmüyor. acaba yanlış mı yapıyorum?
  ***
  Hayır, bilakis en iyisini yapıyorsunuz. Özellikle aşırı sıcak yerlerde veya kışın dışarda tutulan bitkiler için en iyisi toprak saksılardır. Plumerya farklı. Normal toprak kullanılmıyor; bitkisel lifler ağırlıklı olarak ponza taşı ve perlit karıştırılmış toprak istiyor. Bu da çok çabuk kurur, onun için toprak saksı kullanmayın diye tavsiye edilir. Hem köklerinin toprak saksıya yapışmaması için plastik saksılar tavsiye edilir. Bence yine de fark etmez, toprak saksı plumerya için de daha iyi olabilir.

 11. Özlem - Mersin dedi ki:

  Alanya’da bir iş yerinin bahçesinde görüp hayran oldum.. 15 cm lik ufak bir fidan hediye ettiler.mersine dönerken Anamur da bir bahçeden 35-40 cm bir fidan daha satıl aldım.. Alanyada fazla sulamayın dediler. Anamurda hergün sulayın dediler. Ufak fidanım çok güzel ama sulamayı sık yaptığım fidanımın uçtan 6-7 cm odunsu yapısı bozularak buruşmuş hal almaya başladı ve toprağı da kaya gibi. Burda okuduğum bigilerle fidanımın toprağını değiştirip az sularsam kurtarma şansım var gibi görünüyor. Size sormak isteğim şey en büyük saksıya dikmek istiyorum ama yanlış yapar mıyım? Saksı ebatını bitkiye göre her sene değiştirmek mi gerekiyor yoksa direkt büyük saksıya dikemekte bir sakınca olur mu?
  ***
  Bu bir ağaçtır. Mersin’in yüksek yerlerinde değil de deniz seviyesine yakın yerinde yaşıyorsanız bahçeye dikmenizi tavsiye ederim. Saksıya dikecekseniz fazla büyük saksı iyi olmaz. Orta boy bir saksıya dikin gerektiği zaman, iki üç yılda bir daha büyük saksıya aktarın. Her gün sulama meselesi toprağının suyu anında geçiren özellikte olmasına ve akşama kadar nemini kaybetmesine göredir. Değilse, çabuk kurumuyorsa, suyu seven yağmur ormanı bitkilerini dahi her gün sulamak yanlıştır, kökler çürür. Sizinkinin de sanıyorum büyük bir ihtimalle kökleri çürümüştür.

 12. Suna Mızrak - Antalya dedi ki:

  Plumeria’nın bana çeliğini vermeyen bir arkadaşıma içerleyerek çiçekçilere sipariş verip aylarca bekledikten sonra sahip oldum. Şimdi 3-4 m oldu. Kışın budamasını yaptım. O kadar çok çelik çıktı ki, bir kısmını poşetlere bir kısmınıda bahçeye diktim. Şu anda 20ye yakın çeliğim yapraklanmaya başladı. En küçüğü 50 cm, 2-3 dallı 1 m olanı da var. Birde Atatürk Çiçeği gibi açan ağacım var. Ben ismini bilmiyorum. Atatürk Ağacı diyorum. Ama inanılmaz güzel. Belki resmini koyabilirim. Ondanda çelikle ürettim. 15-20 adet var. Benimki tamamen amatörce bir uğraş sadece sevgi veriyorum dikiyorum tutuyor.
  ***
  Suna Hanım, bahsettiğimiz bitkilerin ve bahçenizin resimlerini gönderebilirseniz suna Hanım’ın bahçesi diye siteye yeni bir sayfa eklemek istiyorum. Resimleri email ile gönderebilirsiniz. En yukarda “iletişim” linkinden email adresimi alabilirsiniz. Eğer gönderirseniz şimdiden teşekkür ederim.

 13. Suna Mızrak dedi ki:

  Bahçemin resimlerini görmek beni de çok mutlu eder. Şu anda şehir dışındayım. Ama en kısa zamanda göndermeye çalışacağım. Teşekkürler.
  ***
  O halde beklerim, şimdiden teşekkür ederim.

 14. Hüseyin Taban - İzmir dedi ki:

  Aralık 2010 da avustralyadan 2 adet biri pembe diğeri beyaz olan 35 veya 40 cm boyunda frangipani getirdim. Saksıda normal suladım. Yaprağını döktü. Nisan ayında urladaki yazlığıma götürdüm tam gün güneş alan yerde her gün suladım. Mayısta saksısını değiştirdim yaprak vermeye ve hızlı büyümeye başladı. Şu anda ikişer dallı 70 cm oldu. Yazlıkta olamadığım günler susuz kalmasın diye saksının altına tepsi icine de su dolduruyorum 3 günde suyunu çekiyor. Hatalı mıyım ve ekimde kışlığıma dönerken yere dikeyim mi yoksa eve götürüp bir sene daha büyüteyim mi?
  ***
  Plumeryaların çoğu cinsi kışın her seferinde en fazla birkaç saat süren -1 derece soğuğa dayanabilir. Bir iki cinsi yine aynı şekilde -4 dereceye kadar dayanabiliyor. Ama geneli çok dayanıksız ve izmir iklimine kış için uygun değil. Her yıl olmasa da birkaç yıılda bir veya 10 yılda bir gibi olsa da İzmir’de kışın -4, -6 kadar soğuk görülebiliyor. Onun için bahçeye dikmemenizi tavsiye ederim.
  Sulama hakkında endişelenmeyin. Hiç susuz ve hem de çok sıcak havaya bile hiç susuz birkaç ay dayanabilir. Bunu yazımda anlatmıştım zaten. Gereksiz yere fazla sulamak çürümeye yol açar. Esas tehlike kış soğuğudur. Alanya’da ve Akdeniz kıyı kesimlerinde plumerya için tehlike yok. İzmir tehlikeli.

 15. Filiz - Aydın dedi ki:

  Tekrar merhaba, sürekli sorular sorarak sizi de meşgul etmek istemiyorum ama nerelerde ne okusam da ancak sizin siteye girdiğimde ”işte doğru yerdeyim” hissi yaşıyorum.
  Dün Dalaman – Ortaca’dan bir arkadaşım bana 1 karış kadar boyunda, su bardağı kadar bir saksıda dikili 3 yapraklı bir plumeria getirdi. Az önce saksısını değiştirdim ama bu esnada köklere oldukça zarar verdim çünkü kökler saksının deliklerinden dışarıya fırlamış ve yapışmış durumdaydı. ilk can suyunu verdim az sonra içeriye alıcam. sorum şu; Dalaman, Aydından 2- C daha sıcak. Şimdi çiçeğim hem kökten zarar aldı hem de daha soğuk bir yere geldi. sizce ne yapmalıyım? ikinci sorum; benim çiçeğim yukarda sizin yazınızda çelikle çoğaltmayı gösterdiğiniz türün aynısı. o plumeria, obtusa mı rubra mı? Teşekkür ederim.
  ***
  Yapraklar çok parlaksa optusa.. Ama kesin olarak bilemeyiz zira çiçek rengi ve koku yoğunluğu açısından birçok melez ve hibrit cinsleri türetilmiş. Soğuğa dayanıklılıkları da farklı oluyor. Akdeniz kıyı bölgelerinde, fazla yüksek olmayan yerlerde sanıyorum hiçbir plumeria çeşidi kışın zarar görmez, bu açıdan içiniz rahat olsun. Sizin oralarda yüksek yerler ve kıyı kesimlerinde daha kuzey, mesela izmir plumeria için riskli. Köklerine zarar verdim diyorsunuz. Bu durumda ıslak toprakta ev içinde çürüme ihtimali var. Dışarda iyi güneş alabilen bir yerde tutmanızı tavsiye ederim. Çok havadar ortam çürümeyi önlüyor. ısı 5 dereceye kadar düşmedikçe hiçbir tehlike yok boş yere içerde tutmayın.
  Sorularınıza gelince, lütfen öyle düşünmeyin. Her zaman sorabilirsiniz.

 16. Ebru - Ankara dedi ki:

  Plumeria çeliği elinde olan varsa çok sevinirim. İnternette tohum satan yer var ama güvenilir mi bilmiyorum. Antalya Suna Mızrak hanım çelik varsa elinizde ben satın alabilir miyim? Teşekkürler.
  ***
  Suna hanım yazınızı okur da cevap verir mi bilemem, hiç sanmıyorum çünkü burası bir forum değil, kimse kendisine sorulan soruları takip edemiyor. İnternetten palmiye merkezi sitesinden bakın onlar satıyorsa en güvenilir yerdir. Veya tropik sera sitesinden sipariş verin onlar satıyor.

 17. Filiz - Aydın dedi ki:

  Muğla – Ortaca, Çepkan çiçekçilik – seracılık ve Muğla Köyceğiz Palmiye Merkezi’nde plümeria fidanı satışı var. İnternetten bağlantı kurulabiliyor. Umarım Ebru Hanım dönüp bakar..

 18. Rabia Ünal, Ankara dedi ki:

  Merhabalar.. Ben de evde fulmera diye bildigim cicekten evde yetistiriyorum o kadar guzel ki simdiye kadar cok badire atlatti ama artik bu kivama geldi hatta 2 ay once tek dalken ikiye ayrilip cicek acti ama hemen cicekleri döküldü. Size fotograf yolluyorum. Ben size danismak istedim topragini degistirmek istiyorum saksısı da degisicek bunu nezaman yapmaliyim? Govdesi ince ve uzun budama nasil yapilmali? Tekrar bolunme nasil olur acaba? Verdiginiz bilgiler icin cok tesekkurler.
  ***
  Fulmera diye bir bitki hiç duymadım. Maillere baktım sizden gelen herhangi bir email veya resim yok. Yardımcı olamayacağım.

 19. Halil Paşa, Kıbrıs dedi ki:

  Bu ağaca Kıbrıs’ta fitne diyorlar. Girne deniz kenarı ve birçok evin bahçesini süslüyor. Bizim ağaç 2 metre boyunda. Bu yıl ilk kez dalların uçları sakızlandı ve sakızlanan uçlardan çıkan yapraklar kurumaya yüz tuttu. Ne yapmalı?
  ***
  Bitki bitleri dadanmış. daha önceden tedbirli olup hortumla su sıkarak sık sık yaprakların altlarını yıkasaydınız bu sonuçla karşılaşmazdınız. Şimdi kurtarmak için belki su fayda etmeyebilir ilaçlamak gerekebilir.

 20. Seda, İstanbul dedi ki:

  Sitenizde malta eriği ağacına ait bilgi aradım ama her seferinde bu sayfa çıktı karşıma bende sorunlarımı buradan yazmamın uygun olacağını düşündüm. Sorunlarıma gelince bahçemde güneye bakan yaklaşık 6 yıllık bir malta eriği ağacı var diktiğimiz 2.sene 3-4 tane 3. sene 2 tabak 4.sene neredeyse 2 meyve kasası meyve verdi. fakat 2 yıldır çiçekleniyor fakat tam meyve oluşumuna geçerken kararıp bozuluyor. bu sene daha çiçekteyken bozuldu. Araştırdım fakat bu konularda acemi olduğum için bir çözüm bulamadım. Bu ağacın çok sık hastalandığını özellikle mildyö denilen hastalığa çok çabuk yakalandığını öğrendim. İnternetten okuduklarımda hep profesyonel çözümler olduğu için içinden çıkamadım ve size yazmaya karar verdim. bu ağacı hastalıklardan nasıl koruyabilirim ve tekrar meyve vermesini nasıl sağlayabilirim? Eğer çözüm bulamazsam ve eski haline döndüremezsem en sonunda onun yerine başka bir ağaç dikmeyi düşünüyorum. Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.
  ***
  Şu iki sebepten biri veya ikisi söz konusudur. Ona göre çözümü de yazdım.
  1- Mantar hastalıkları. Faza güneş ve esinti almazsa, toprağı azot zenginiyse kaçınılmaz sonuç.. Tavuk güvercin vb. kuş gübresi veriyorsanız zararı büyük olur. ayrıca tuzlu toprakları hiç sevmez. gübre olarak koyun veya keçi gübresi tercih edilmelidir. gübre şerbeti vermemelisiniz. ya da hiç gübre vermeyin.
  2- Kalsiyum eksikliği. Çok kumlu ve verimli topraklar kalsiyum tutamaz. Sizin tarif ettiğiniz sorun kalsiyum fakiri topraklarda en çok domateslerde görülüyor. Çözüm olarak tarım kireci diye satılan maddeden alıp nasıl tarif edilmişse o şekilde kullanacaksınız.

 21. Seda, İstanbul dedi ki:

  Bir yazınızda solucan gübresi şerbetinden bahsetmişsiniz (şu anda hangi yazınızda olduğunu bulamadım). Solucan gübresi satan güvenilir bir yerden almıştım şu anda da biraz daha var. Bunu yapsam faydası olur mu?
  ***
  Bahsettiğimiz konuda ise ne gübresi olursa olsun o probleme gübrenin faydası olacğını hiç sanmıyorum.

 22. Zeynep, İstanbul dedi ki:

  Bu ağacı veya çiçeği nerde bulabilirim? Türkiye’de aramadığım çiçekçi kalmadı. Bana yardım ederseniz sevinirim.
  ***
  Antalya ve Muğla’da bulabilirsiniz.

 23. Ramazan, Düzce dedi ki:

  Çiçeğim eylül ayında Antalyadan geldi. Şu an boyu 1 mt. serada saklıyordum fakat 14.15 aralık akşamları olan don olayında tüm yapraklar gitti, gövde sağlam gözüküyor. ışık alan kapalı balkonuma koydum. yapraklarını koparmadım. yaşar mı acaba? bu benim hatam inanın bir daha akdeniz iklimi bitki almayacağım. ilklimle uğraşılmaz. Size danışmak istediğim diğer … … …
  ***
  Korkacak bir şey yok. Plumeryayı kış gelince topraktan söküp kökleri topraktan temizlersiniz gazete kağıdına sarıp bodrumda saklarsınız. Bahar gelince tekrar bahçeye bir bahçe bitkisi gibi dikersiniz. Şaka değil Amerikada böyle yapanlar var. çok dayanıklı bir bitki. İklim farklılıklarında haklısınız her beğendiğimizi edinmemeliyiz ama plumeryada işin sırrını bilirseniz çok kolay. Saksıda ise sökmeyip çok serin bir yerde tutun bahar gelene kadar hiç sulamayın. Diğer sorduğunuz bitkilerin üçü de Düzce’de kışın en küçük bir koruma bile istemezler.

 24. Zuleyha, Istanbul dedi ki:

  Merhabalar. Su anda Avustralya’dayim. Haftaya Turkiye’ye donecegim. Burada bu agacin tam ciceklendigi donem, gercekten cok guzeller. Bugun 3 adet celik aldim ve haftaya Istanbul’a getirip, birkac hafta beklettikten sonra saksiya dikecegim. Evim neredeyse tum gun gunes aliyor, pencere kenari ve kalorifere yakin tutarak sicak tutmayi planliyorum. Ancak Sidney’deki sicak havadan sonra Istanbul’un soguguna evde de olsa uyum saglayabilir mi yine de emin degilim. Eger ki koklenirse evde ya da balkonda bol gunes alan biryerde tutmak istiyorum, bahcede olmayacak. Sizin fikrinizi almak isterim.
  ***
  Çelikleri çok ince dallardan değilse birkaç ay susuz kalmaya dayanıklıdır (parmak kadar kalın olsalar iyidir kesin dayanır). Mayısa kadar evde serin bir köşede öylece bekletebilirsiniz (suya koymadan, toprağa gömmeden). Mayıs ortasında çok hafif nemli toprağa dikin güneşli ve esintili bir yere koyun. Toprak adamakıllı kuruyana kadar sulamayın. Sonra az miktarda su ile sulayın böyle devam edin. Haziran sonuna kadar kesin filizlenir ama pek köklenmemiştir. o zaman sulamayı yavaş yavaş arttırırsınız. Aynı saksıda duracak. sonbahara kadar iyice köklenmiş olur. Ekimden mayısa kadar neredeyse hiç sulamayacaksınız. 2014 haziranında saksı ve toprak değiştirebilirsiniz. Yaz mevsimlerinde (haziran – eylül) dışarda tutmalı, sonbahar serinleri başlamadan önce eylül sonuna doğru içeri almalısınız. Sonbahar serinleri başladığında eve alırsanız serin ortamdan sıcak ve havasız esintisiz ortama geçmede kötü etkilenir derhal yapraklarını döker.

 25. Burak, İzmir dedi ki:

  İnternet üzerinden plumerya tohumu aldım. Yaklaşık 6 aydır saksıda ancak besin vermeme rağmen çok az büyüdü. Bazen alt yapraklarını döküyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Güneşi sıcağı seven bir bitkidir. Aynen zakkum gibi düşünün. Toprağı zayıfsa bitki besini verin.

 26. Yasemin E. -Kırıkkale dedi ki:

  Gün boyu güneşe koymamda bir mahsur var mıdır?
  ***
  Zaten ihtiyacı olan şey de bu.

 27. Salahi T. -Ankara dedi ki:

  Bu cicek KKTC’de özellikle Girne ve Lefkoşa’da çokça yetişmektedir. Mahalli adı da ‘Fitne’dir. Çok güzel kokulu bir çiçektir. Nereden temin edebilirim?
  ***
  Akdeniz ve Ege civarı seralarda, çiçekçilerde bulunabiliyor.

 28. Osman, Kütahya dedi ki:

  Kışın aldığım plumeria yazla beraber boy atmaya başladı. 10-12 yaprak çıkardı. Ne zaman çiçek açar? ağacın yaşı etkili mi yoksa başka sebeplerde var mı?
  ***
  Tohumdan yetişmişse yaşı etkili olur ama fazla uzun yıllar süreceğini sanmam. Yetişkin ağaçtan çelikle çoğaltılmışsa her an çiçeklenebilir ama çok güneş istiyor. Güçlü dallanmasına göre gelecek yıl veya iki üç yıl içinde çiçek açacaktır.

 29. Sema, Antalya dedi ki:

  Merhaba, bu bitkiyi çok beğendim. Yalnız ben sürekli renkli çiçekler görmek istiyorum. Plumerya sık sık çiçek açıyor mu? Balkonda yetiştireceğim.
  ***
  Sıcak aylarda çiçek açar. Sanıyorum Antalya’da hazirandan ekim ayına kadar çiçek açabilir.