Petunya

Petunyalar genelde mevsimlik yetiştirilen süs bitkileridir. Park ve bahçelerde, balkon ve pencere önlerinde saksılarda kolayca yetiştirilebilir. Aşırı güneşli yerlerde rahatsız olmaz. Susuzluğa ve sıcaklara dayanıklıdır. Fazla ihmal edilmezse, susuz ve bakımsız bırakılmazsa ilkbahardan sonbahara kadar devamlı çiçek açar. Çok aşırı sıcak memleketlerde yaz ortasında çiçeklenmeye ara verebilir.

Katmerli petunya

Katmerli petunya

Solanaceae familyasından petunia cinsi çok sayıda türe sahiptir. Süs bitkisi olarak yetiştirilenlerin çoğu uzun ömürlü idi. Fakat yeni hibritler kısa ömürlüdür. Bunlar tohumdan zahmetsizce yetiştirildikleri için diğerlerine tercih edilmiş durumda. Eski türleri artık bulamayız. Yeni hibrit ve kültivarlardan bir kısmı tohum vermez bir kısmı tohum verir.

Çoğunlukla yalınkat olan petunyaların katmerli çeşitleri de var. Katmerlileri çok daha güzel olur.

Eski türlerin çiçeklenmesi için tepe kırpması yapmak gerekiyor. Böylece yan filizler çiçek açacaktır. Yeni hibrit çeşitlerde bu hiç gerekmese de daha fazla dallanıp budaklanması, sonuçta daha fazla sayıda çiçeklenmesi açısından tepe kırpmaları tavsiye edilir.

Güneş ihtiyacı çok fazladır. Ona göre, yeriniz gölgeli ise hiç petunla ile uğraşma zahmetine girmeyin.

Toprak: Her türlü toprakta yetişir, genelde gübre istemez. En iyi gelişim hafif asitli topraklarda olur. Poşetlerde satılan özel süs bitkisi topraklar uygundur fakat genelde ince köklü fidelerde çürümeye yol açar. Kullanmadan önce iki hafta kadar havalandırmalı ve 1/4 oranında ponza taşı karıştırmalısınız. O zaman sorun olmaz. Fideler tutup iki misli kadar büyüdüklerinde bitki besini vermeye başlamalısınız zira bu toprakların pek besleyiciliği yok.

Petunyalar

Petunyalar

Sulama: Toprak biraz kurudukça sulamalısınız. Aşırı sıcak zamanlarda toprağa dikkat etmelisiniz eğer aşırı sıcaklarda petunyalarınız fazla susuz kalırsa gelişmesi bozulur, yeni filizler kurur.

Besin: İlkbahar sonu en aktif gelişim gösterdiği zamandır. Bu zamandan başlayarak her beş sulamada bir defa hafif dozajlı besin karıştırılmış su ile sulamalısınız. böylece sonbahara kadar güzelce çiçeklenirler.

Çoğaltılması tohumladır. İlkbaharda tohumları ekilir. Hızla büyüyüp tez vakitte çiçeklenirler. İhmal edilirlerse yaz sıcaklarında ölürler. Eğer ihmal edecekseniz gelecek yıl için tohum almada acele edin. İyi bakılırlarsa kışa kadar yaşarlar kışın ölürler.

Tohumları gömmeye gerek yok. Toprak yüzüne serpin ve sulayın. Güneşli yerde tutun. birkaç günde ya da en geç iki haftada çimlenirler. Tohumları çok sık ekmişseniz birkaç santim büydüklerinde birer ikişer veya öüçer beşer ayırın şaşırtma yapın. Daha sonra esas yerlerine en az 7cm aralıklarla dikin. Bu bile çok sık sayılır. Çokluğa değil, gür gelişime dikkat etmelisiniz.

Tohum vermeyen ya da özel kültivar olup tohumlardan başka petunyalar çıkan melezleri çelikle çoğaltmak: Petunyaları çelikle çoğaltmak ancak tohumla aynen devam ettirilmesi mümkün olmayan çeşitlerde gereklidir. Çelikler eylül ayında dikilir. Kış boyunca yerleri 5°C dereceden daha soğuk olmamalı.

Petunyalar

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

 1. Ali, Ankara diyor ki:

  Petunya tohumları nasıl oluşuyor acaba?
  ***
  Solmuş çiçeklere dikkat edin. Aşağıdaki resimdeki gibi.
  petunya tohumları

 2. Fatma, İstanbul diyor ki:

  Merhaba, öncelikle sitenizdeki bilgiler ve emeğiniz için çok teşekkürler. Benim katmerli petunyalarımın bazıları büyük bazıları çok küçük çiçekler açıyor bu durum normalmidir. Evim giriş kat çiçeklerim dışarıda pencere önünde ama yukarda balkon çıkıntısı var aslında cephesi öğleden sonra hep güneşli ama çıkıntıdan dolayı gölge oluyor güneş direk gelmiyor bu durumdan çiçeklerim etkilenir mi? Sardunya, petunya, büyük katmerli küpe ve bir tanede gülüm var. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.
  ***
  Yapraklara hiç güneş değmiyorsa iyi değil. Ama çevreden kuvvetli yansıyan güneşin kuvvetli aydınlığı belki yetebilir. Bunu bilemem. Bekleyip göreceksiniz. Eğer geçen yıl sardunyanız aynı yerde güzelce çiçeklenmişse sorun olmaz demektir. Eğer oraya uyum sağlayıp çiçeklenebiliyorlarsa ayda bir bitki besini verirseniz daha iyi, daha büyük çiçek açarlar.

 3. Hulya, Tokat diyor ki:

  Petunyaların sıcaklarda yapış yapış olmaması için ne yapabiliriz?
  ***
  Sıcakla ilgisi yok. Bitki bitleri yüzünden oluyor.

 4. Cengiz Akkoyunlu, Hollanda diyor ki:

  Çelik ne demek? Tüm petunya tohumları filizlenir mi? Çiçekten alınan tohumlar gelecek sene için nasıl korunmalı? Kapağı acik bir kavonozda korumak uygun mudur?
  ***
  Köklendirmek için kesip aldığınız dallara çelik denir. Tohumlar sağlıklıysa çimlenir büyür. Saklamak için kağıt mendil ile sarıp sonra kavanoza koyun. Hava almayacak şekilde kapağını kapatın. Sonra serin bir bodrumda veya buzdolabının en alt kısmında saklayın.

 5. Nurcan, İstanbul diyor ki:

  Öncelikle merhaba,ilk baharda satın aldığım, saksıda balkonumda petunya yarı yaprakları sarmasına rağmen hala çiçek açmakta.Kışın ölmemesi için içeriye almalı mıyım?Ölse bile ilk baharda tekrar yeşerir mi? Eylül ayında alınması gereken çelikleri şimdi diksem tutar mı? Petunya çiçeğini yeni tanıyan biri olarak ne yapmam gerektiği hakkında bilgilendirirseniz çok sevinirim.
  ***
  Birkaç farklı petunya var. Hangisi hangisidir ayırt edebilmek zor. Sorularınıza kesin bir cevap veremeyip hem evet hem hayır diye cevap veriyorum. Yani her şeyi deneyin. Diğer iki petunya için petunyalar kategorisine bakın: http://www.bitkivecicek.com/tag/petunyalar

 6. Ceyhun, Rize diyor ki:

  Benim geçen yazdan kalma iki tane petunyam var. Birisi beyaz yalınkat, diğeri ise katmerli olanından. Yalın kattan tohum alabildim. Katmerli olanından tohum elde edemedim. Çiçekler hiç tohuma dönmedi. Şu an elimde başka çiçeklerden temin ettiğim çeşitli renkte tohumlarım var. Şubatın sonuna geldik. Hava sıcakları da mevsim normallerinin üstüne. Tohumları şimdi eksem hata mı etmiş olurum? Çünkü martta ektiğim tohumlar çok geç kalıyor. Çiçek açabilecek konuma gelmeden yaz bitiyor.
  ***
  Aslında en iyisi şimdi ekmektir. Bunun için bahçenizde / balkonunuzda küçük bir sera gibi bir şey yapmalısınız. İyi derecede güneş alabilen camekanlı balkonunuz varsa daha iyi. Tohum vermeyen petunyadan çelikle çoğaltmaya çalışın belki köklenebilirler. Diğer kısmı sildim. Öyle düşünmeyin. Her soruyu cevaplıyorum. Yazılar okunması için var. Eksik bilgileri sorular cevaplar tamamlıyor. Okuyanlar soruları cevapları da okuyor. Yani her soru bir katkı. Çok teşekkür ederim.

 7. Zeynep, Malatya diyor ki:

  İlk defa petunya çiçeği aldım. Besinli su verilmesi önerildi. Nasıl bir şey tarif ederseniz sevinirim. Bozulmasını istemiyorum çiçeklerimin.
  ***
  Çiçekçilerde yarım litrelik plastik şişelerde satılır (çiçekcoşturan, vilmorin, genta vb markalar). Ayda iki defa sulama suyuna karıştırın. Üzerinde tarifi yazılı ama siz o ölçüye göre ayda iki, en fazla üüç defa verin.

 8. İsimsiz diyor ki:

  Balkonumdaki saksılara çiçekçiden hazır aldığım petunyaları ekiyorum. Yaz boyu çok gür açıyorlar. Bol çiçek açtığı için tercihimdir. Hele kırmızı ve pembe renkliler müthiş. Ancak 4 sene evvelinden beri başlayan bir sıkıntım var. Çiçeklerim ektikten kısa bir süre sonra üzeri şerbetlenip çöküyor. Devamlı yenisini ekmek zorunda kalıyorum. Daha önce böyle bir derdim yoktu. Tavsiyenize ihtiyacım var. Çok acil. Lütfen.
  ***
  Herhangi bir yaprak biti olmadığından eminseniz sebep büyük bir ihtimalle kullandığınız topraktır. Poşetlerde satılan hazır topraklar balkon bitkilerinin bazılarına yaz sıcaklarında fena zarar veriyor. Plastik saksının toprağı pişirmesi ayrı, hazır toprağın sıcağı köklere derhal iletmesi ayrı dert.

 9. nazan istanbul diyor ki:

  … …
  ***
  bakınız: http://azbitki.com/bitler

 10. Celal S. -İzmir diyor ki:

  Petunya ile sardunya yan yana dikilirse iyi bir kombinasyon olur mu?
  ***
  Bu bir zevk meselesi. Renkler ve zevkler tartışılmaz demişler. Bence uygun değil ama belki birçok kişi çok hoş olacağını düşünebilir. Dekoratif amaçlı kombinasyonda ya şekiller ya da renkler arasında çarpıcı güzel görünen zıtlıklar sağlanmalı. Mesela kana (tespih çiçeği) önünde petunyalar veya bodur sardunyalar gibi. Aşk merdiveni yanında paşa kılıcı gibi. Veya arka planda yeşil yapraklı uzun boylu bitkiler, ön planda mor yapraklı kısa boylu bitkiler. Kombinasyon deyince benim düşünebildiklerim bunlar. Farklı bir konuyu kastettiyseniz lütfen yazın belirtin.

 11. Esra K. -Bursa diyor ki:

  Aralik ayinda petunya cicegi tohumu alarak topraga ektim. Suyuna dikkat ettim. Gunes almasina ragmen olmadılar. Acaba nerde hata yaptim? Neden olmadilar?
  ***
  Bahçe-balkon bitkisidir. Tohumlar ilkbaharda ekilir. Siz kış başında ekmişsiniz. Hem daima dışarda açık havada durmaları lazım. Mart sonunda veya nisan ayında tekrar tohum ekin. Bir daha yazlık mevsimlik bitki tohumlarını yanlış zamanlarda ekmeyin.

 12. Ece, Bursa diyor ki:

  Dün petunya tohumu satın aldım. Bunları plastik saksıya eksem bir zararı olur mu? Hazır bitki toprakları satıldığını gördüm. Ondan mı koysam yoksa normal bahçe toprağı mı koymalıyım?
  ***
  Plastik saksıda olabilir. Tohumları ise hazır poşet topraklarda ya çimlenemez ya da çimlenince çürürler. Çevrenizdeki bahçelerden iyi bir bahçe toprağı alın onu kullanın. Balkonlarda plastik saksılar için de en iyisi gerçek topraklardır. Hazır topraklarda kökler pişiyor gelişim sekteye uğruyor.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)