Peperomia

Peperomyalar yaprak güzellikleri için yetiştirilir. Dallı türleri genellikle 30cm’yi geçmez.

Peperomia caperata

Peperomia caperata

Piperaceae (Karabibergiller) familyasının Peperomia cinsinin 1000’den fazla türü tespit edilmiştir. Hemem hemen tümü Güney Amerika kıtasının kuzeyinde ve daha kuzeyde, Kuzey Amerlka kıtasının güneyinde, Orta Amerika’da bulunur. Dolayısıyla tropikal ve yarı tropikal bitkilerdendir. 17 kadar türü Afrika’da bulunur. Sıcağı, yoğun nemli havayı severler. Genellikle epiphytic özellik gösterirler. Çürümüş ağaç kabukları üzerinde yaşarlar.

Peperomyalar yaprak güzellikleri için yetiştirilir. Dallı türleri genellikle 30cm’yi geçmez. İkliminize uygun türlerini bahçenizde dekoratif bir yer örtücü olarak yetiştirebilirsiniz. Dallı türleri ayrıca saksılarda sarkıcı süs bitkisi şeklinde yetiştirilir.

Peperomia obtusifolia

Peperomia obtusifolia

Ortamı: Hem yüksek hava nemliliğine sahip hem esintili olmalı. Yakıcı güneşten korumalısınız (yaz boyunca öğle civarı güneşi almamalı). Yeri gölge olabilir ama kuvvetli aydınlık olmalı. Kışın daha fazla güneş sağlamalısınız.

Toprak: Peperomia orta asitli veya kuvvetli asitli toprak istiyor. En basitinden şu toprak ideal olur: Poşetlerde torf ismiyle satılan KTS marka gibi bir kompost toprak kullanacaksanız eleyip ince tozundan iyice arındırın. Buna 1/4 oranında leonardit ekleyin. Daha lifli, daha özel bir toprak kullanacaksanız elemeye gerek yok ama yine aynı oranda leonardit ile karıştırmanız iyi olur.
Daha sağlıklı bir karışım: 5 ölçü elenmiş kompost toprak + 1 ölçü ince ponza taşı + 2 ölçü leonardit

Peperomia maculosa

Peperomia maculosa

Sulama: Peperomyalar biraz succulent özelliklidir yani suyu ve besini bünyesinde depo eder, susuz kaldığı zaman ondan kullanır. Bu özellik succulent kabul edilmeseler bile falanopsis orkide ve antoryum gibi birçok epifitik bitkide var. Yukardaki gibi toprak hazırlarsanız yaz boyunca her gün sulayabilirsiniz ama dikkat edin toprak gün boyunca tamamyıla kuruyorsa her gün sulayın. Toprak zaten ıslakken sularsanız çürüme ihtimali yüksektir. Sulamada toprağı ve kökleri güzelce yıkayıp gidecek miktarda fazlaca su kullanmalısınız. Besinli su verdiğiniz zaman fazla su olmayacak – saksının dibinden az miktarda çıkacak kadar. Ve ayrıca besinli su verdiğiniz zaman toprak kuru olmamalı birkaç saat önce veya bir gün önceden sulanmış olmalı. Kışın toprak iyice kurumadan sulamayın, gelişme yoksa besin vermeyin.

Peperomia puteolata

Peperomia puteolata

Saksı: Terracota – kalitesiz toprak saksı en uygunudur (suyu çabuk emen kalitesiz çömlek saksılar; eskiden sadece bunlardan vardı). Dibi delikli olmalı ve yere temas etmemeli, alt delik hava alabilmeli. Plastik saksı kullanacaksanız dibinde fazlaca delikler olmalı. Kenarlarına da delik açabilirsiniz.Saksı altına üç dört pet şişe kapağı koyarsanız yere temas etmez alt delikler hava alır.

Peperomia incana

Peperomia incana

Bitki besini: Tavsiye ettiğim gibi toprak kullanırsanız bir ay sonra başlayarak ayda bir bitki besini verin. Genel amaçlı olmalı (hem yaprağı hem çiçeği için yetiştirilen bitkilere göre besin). Çiçekcoşturan marka uygundur (bunda çeşitli asitler var peperomia için idealdir). Her sulamada verin tavsiyesine uymayın ayda bir veya hızlı gelişime göre 10 – 15 günde bir verin.

Çoğaltılmaları: Peperomia türleri özelliklerine göre dal çeliği ve yaprak çeliği ile çoğaltılabilir. En iyi zaman ilkbahar ortasından yaz başına kadarki dönemdir. Kestiğiniz dalı veya yaprağı akşam kesip sabaha kadar açıkta bekletin kesik yer iyice kurusun. Yaprak çeliğinde yaprak uzun sapıyla alınmalıdır.

Peperomia sandersii

Peperomia sandersii

Açık havayı sever. Sık sulanması gereken çok yeşillikli bahçeniz varsa havası yeterince nemlidir burada peperomyalar daha hızlı büyürler. Kış şartları uygunsa bazı türlerini devamlı bahçede yetiştirebilirsiniz veya toprak saksılarda yetiştirerek bütün yıl bahçede / balkonda tutabilirsiniz. Böyle daha sağlıklı gelişirler. Hangi tür ne kadar soğuğa dayanır aşağıda birkaç türü için bilgi var.

Peperomia puteolata: -15°C
Peperomia obtusifolia: -3°C
Peperomia griseo argentea: -7°C
Peperomia griseo argentea ‘Pink Marble’: +3°C
Peperomia caperata: +3°C
Peperomia incana: -3°C
Peperomia scandens: +1°C
Peperomia maculosa: +1°C
Peperomia argyreia (p sandersii): -3°C

Kategori: Salon Ofis Dekor Tarih: 27 Mayıs 2012

Etiketler: | | | |


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)