Pencere önünde yetiştirilebilen çiçekler

Pencere önünde hangi süs bitkilerini yetiştirebilirim? Çok soruluyor ama soruda detay verilmiyor, yani pencerenin dışında mı, ev içinde mi? Bu yazımda bildiklerimi elimden geldiğince açıklamaya çalıştım.

Pencere önünde hangi süs bitkilerini yetiştirebilirim? Çok soruluyor ama soruda detay verilmiyor, yani pencerenin dışında mı, ev içinde mi?

Hem içerde hem dışarıda olabilen, fazla güneş gerektirenler

Atatürk çiçeği, cüce gül, Itır, kaktüs, kalanchoe, kolyos, aloe vera türleri, sardunya, çiçeği için yetiştirilen begonyalar, sütleğen
Bunlardan kaktüs hariç diğerlerini kışın soğuktan korumak için içeri almak şarttır. İçerde yine güneş alan pencere önünde bulundurun.
Dikkat: Sütleğen kaktüse ne kadar benzese de hem fazla güneşe ihtiyaç duymaz, hem soğuğa hiç dayanıklı değildir.

Ev içinde bol aydınlık ama az güneşli pencere önünde sağlıklı yaşayabilen süs bitkileri

Bunlar aşırı güneşten korunmalıdır.
Açelya, gardenya, kamelya, kuşkonmaz, onbir ay çiçeği, afrika menekşesi, yaprağı için yetiştirilen begonyalar…
Kolyos da bu guruba dâhil edilebilir ama ne kadar fazla güneşe maruz kalırsa yaprakları o derece güzel renkli olur.

Sadece ev dışında, pencere önünde yetiştirilebilenler

Küpe çiçeği: kesinlikle dışarıda olmalı. Az güneşli ve oldukça serin bir yerleri sever. İlkbahardan sonbahara kadar çiçek açar. Kışın dinlenir. Bu esnada yine dışarıda tutulmalı ama donmaktan da korumalıdır.
Süs narı: Bildiğimiz nar ağacının cüce türüdür. Daha bir karıç boydayken çiçek açmaya başlar. Bol güneş ister.
Pencere dışında ayrıca petunya, ipek çiçeği gibi bol çiçek açan yazlık çiçekler yetiştirilebilir. Bunların tohumunu alıp baharda tekrar ekmek lazımdır.
Fesleğen ve daha birçok mevsimlik tür süs bitkileri pencere önlerinde (dış kısımda) saksılarda yetiştirilebilir.

Pencere dışında kış çiçekleri

Siklamen: Hava aşırı soğuk olmadıkça (ısı sıfırın altına düşmedikçe) dışarıda tutulmalıdır. Ev içinde sıcakta çabucak bozulur ve gelecek sonbaharda yeniden yeşerene kadar bir daha düzelmez. Bu durumda serin bir yerde yarı kuru yarı nemli toprakta ağustos ortalarına kadar bekletilmelidir.
Çuha çiçeği de siklamen gibidir. Farkı, 20 derecenin üstü sıcaklıktan daha fazla rahatsız olmasıdır. Bir farkı da ilkbaharda havalar ısınana kadar tekrar tekrar tomurcuklanır devamlı yeni çiçekler açar. Ayrıca çuha çiçeğinin kökü yumru değildir. Yazın çok serin ve gölgeli bir yerde az sulanmalı, dinlendirilmelidir.
Hercai menekşe ve gazanya: Bunlar bulundukları şehrin iklimine göre hem yazlıktır hem kışlıktır. Kışın İstanbul, İzmir gibi ılıman iklimli yerlerde çiçeklenmeye devam ederler. Güneye bakan pencere önlerinde bulundurulması şartıyla tabi.

Kategori: Püf Noktaları Tarih: 07 Kasım 2009

Etiketler:

'Pencere önünde yetiştirilebilen çiçekler' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Valla evde böcek yapmayan bir çiçek bulursan yazsana abisi seviyorum ama fobim yüzünden yetiştiremiyorum.

  ***
  Büyük alışveriş merkezlerinin yanında bauhaus adında çiçek satan yerler bulunuyor. Oradaki görevlilere sorarsanız hem evinizin konumuna uygun bitkileri öğrenebilirsiniz hem de onların böceklenmemeleri için sprey gibi ilaçlardan alabilirsiniz. İstanbulda bauhaus’tan başka kaliteli iş yapan çiçekçi elbette vardır da ben henüz bilmiyorum.

 2. ışıl dedi ki:

  Bir televizyon programında alp dağları eteklerindeki köyde:yapraktan çok çiçeği olan sardunyaları gördüğümden beri sardunyalarla ilgileniyorum.İstanbuldayım.Bahçıvanımda olmasına rağmen güzel görünen bitkilere henüz ulaşamadım.Seralardan,Bauhaustan v.s çiçekleri alıp bir müddet sonra bozarak vakit geçiriyoruz.Henüz umudumu kaybetmedim.Yurt dışında sardunyaların farklı cinsleri olmadığını ,en iyi sardunyanın bize ait cinsler olduğunu okudum ancak pratikte uygulayamıyorum.Toprak,cins,yer,bahçe,eviçi,balkon,v.s alternatif ve kombinasyonlarını da denedim ancak yeşil bitkiler (çam gibi) ve meyve ağaçlarım oluyor da çiçekli bitkiler olmuyor.Önerebileceğiniz birşey olabilirmi.Teşekkürler.

  ***
  Cevap:
  Bahsettiğiniz bol çiçekli sardunyalar sanıyorum özel bir tür. Çünkü 7 senedir bizim balkonda yetiştirdiğim birkaç tür sardunya var, sadece biri yapraktan çok çiçek açıyor, kışın bile (balkon camekanlı olduğu için) çiçek açamaya devam ediyor. Diğerleri de kışın çiçek açar ama onun gibi soğuğa uyumlu değiller, gelişmeleri kışın neredeyse duruyor gibi.

  Bu işi gücü çiçek açamak olan sardunya türünün görünüşte yaprakları normal sardunyalardan farksız. Tek farkı bol çiçek sapları çıkarması, yapraktan çok çiçek göstermesi. Diğerleri pek çiçeksiz kalmıyorlar fakat verim bol değil.

  Farklı sardunya türlerini denemelisiniz. Yazın bol güneşi severler. Kışın soğuktan korunmaları şarttır. Özel toprak, özel gübre gerektirmezler. Hastalıklara parazitlere karşı oldukça dirençlidirler.

  Bahçeniz için tavsiye edebileceğim yaz boyunca bol çiçek açan mevsimlik ömürlü bitkiler vardır. Mesela petunya, yalınkat ve katmerli çok değişik renklerde cinsleri vardır. Hem görünümleri çok güzel hem bol çiçek açar.

  İstanbulda bahçeler için çok yıllık gazanyayı da ayrıca tavsiye ederim. Hem bol çiçek açar hem susuzluğa dayanıklıdır. İstanbulun kışı gazanyaya zarar vermiyor, kışın kuzeyden korunan yerlerde çiçek açmaya bile devam ederler. Bilgi için aşağıdaki linke tıklayın.
  » Gazanya Çiçeği

 3. ilknur dedi ki:

  mrb
  geçtiğimiz ağstota peygamber kılıcı isminde bir çiçek diktimi bu zamana kadar kurumadı ama büyümedide iki hafta önce oğlum sökmüş, epeyce çillenmiş yeniden diktm ama kurumasından korkuyorum kurumaması ve dallanması için ne önerirsiniz.çiçekleri çk sviyorum ama bi türlü yetiştiremiyorum.yazılarınızı okudum bundan sonra yararlanacağm :) inşallah başarılı olurum.
  *******************
  Cevap:
  Madem epeyce filizlenmiş, toprağını da yerini de sevmiş demektir. yerini değiştirmeyin. Büyük bir ihtimalle yaşayacak büyüyecektir. Merak etmeyin alıştığı şartları değiştirmedikçe ve böylesi kazalarda büyük zarar görmezse bir şey olmaz.

 4. Asu dedi ki:

  benim sardunyamın yaprakları güneşte kızardı ama yeşilken daha güzeldi diye hiç güneş almayan, sadece bol ışık alan bi yere koydum. hata mı yaptım acaba, pencere dışı çok güneşli, pencerenin iç kısmına, tül arkasına alsam mı?
  ***************
  Sardunyalar bol güneşi sever. Hiç olmazsa tül arkasında bulundursan daha iyi.

 5. Sanem Hava - İzmir dedi ki:

  Yazlığımızın bahçesine ağaç ve çiçekler dikmek istiyorum ama bir türlü karar veremiyorum. Yaz kış yeşil görünsün istiyorum ve bakımı çok zor olmasın, ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  İzmir’de kaliteli iş yapan fidanlıklar vardır. Birkaçını dolaşın hem çeşitlere bakın hem ihtiyacınız doğrultusunda sorular sorarak bilgi edinin, görüş alın. Sonuçta hangi türlerde karar kılarsanız, verdikleri tavsiyeler doğrultusunda o türlerden alın derim.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)