Paşa Kılıcı (Sansevieria Trifasciata)

Bazı insanlarımız kılıç çiçeği veya peygamber kılıcı der. En bilinen cinsleri, kendine has desenli yaprakları olan cinsi ve yine aynı şekilde ama kenarlarında sarı şeritler olan cinsidir. Yaprakları dimdik yukarı doğru kılıç gibi uzarlar. Bodur paşa kılıcı cinslerinde yapraklar fazla uzamaz ve genellikle dik değil çevreye rozet gibi yayılır şekilde gelişir.

Paşa kılıcının anavatanı batı Afrika’nın tropikal bölgesidir. Asparagaceae familyasının Sansevieria cinsi bitkilerinden ‘Trifasciata’ türü. Kış soğuklarına hiç dayanıklılığı yoktur. Kuraklığa, susuzluğa kaktüsler kadar dayanıklıdır. İç mekânlara oksijen sağlamada diğer bitkilerden çok daha etkilidir, havayı temizler, geceleri oksijen açığa çıkarır. Havalandırma sorunu olan ofislerde çok sayıda bulundurulmalıdır çünkü kırtasiye malzemelerinden yayılan zararlı gazları çeker alır. Sıradan bir süs bitkisi değildir, dekorasyon amacı ile yetiştirilir. Bu yüzden toprağının kalitesine, iyi bakıma dikkat edilmelidir yoksa güzel bir görünümü olmaz.

Işık ihtiyacı: Direkt güneşte daha sağlıklı olur. Öte yandan, paşa kılıcı iyi aydınlık olmayan odalarda bile sorunsuz büyüyebiliyor. Işık ve su eksikliğinde neredeyse hiç zarar görmez. Bu yüzden evlerde, ofislerde bir köşeye unutulmaya uygundur. Tek sorun, yeterli ışık almazsa gerektiği gibi fotosentez yapamaz. Hızlı büyümesi için havadarlık, esinti önemlidir.

Sulama: Paşa kılıcı succulent bitkilerdendir: suyu ve besinleri önce depolar, sonra kullanır. Onun için toprak yarıya yakın kurumadıkça sulamamalısınız. Kışın çok daha az sulamalısınız, o da ince kökler kurumasın diye  (ana kök ‘rizom’ ince kökler ölse bile uzun zaman hayatta kalır).

Saksı: Paşa kılıcının ince köklerinin aşırı çoğalması önemli değildir bu yüzden büyük saksı hiç gerektirmiyor. Gerçi her yıl saksı değiştirmek iyi olur. Paşa kılıcı bir iken beş veya on ayrı bitki haline gelebilir, saksıya sığmaz. Her nisan ayında ayırmalısınız yoksa ne kadar çoğaldı ise gelecek yaz çok daha fazla çoğalacaktır saksı yetersiz olacaktır. Derince ve topraktan yapılmış saksı kullanılmalı. Toprak saksı, nem çekerek toprağın havadar olmasını ve yerine sığmayacak şekilde çoğalmış olan paşa kılıcınızın saksıyı kırabilmesini mümkün kılar.

paşa kılıcı, peygamber kılıcı, uğurlu çiçek

Paşa kılıcı evin havasını temizler, geceleri oksijen salar.

Nasıl toprak ister? Nötr veya hafif alkalinli toprak (iyi bahçe toprağı uygundur). Uzun ve ağır yapraklarından dolayı devrilmemesi için toprağı sıkıştırmak gerekiyor; iyi desteklenmesi için ve hem köklerin havasız kalmaması için en az dörtte bir oranında ponza taşı kullanılmalı. O zaman toprağı sıkıştırmanın paşa kılıcına zararı olmaz. Bodur cinslerinde de köklerin havadar ortamda olması için aynı karışım kullanılmalı. Şu ölçülerle hazırlanmış karışım uygundur:
2 ölçü ponza taşı + 5 ölçü toprak + (kuvvetsiz toprak kullanırsanız, ayrıca 2 ölçü sığır gübresi). Ponza taşı yerine strafor kullanılabilir, hem toprakta rizomlar fazlalaşırsa strafor taneleri ezilir küçülür yer açılır.

Besin vermek: İki yıl aynı toprakta kalanlara besin vermeli. Dozajı çok düşürülmüş olmalı. Hiç vermeseniz daha iyi. Her yıl toprağı değiştirin yeter.

Çoğaltılması: Genç bir paşa kılıcı ikinci yıldan başlayarak çok sayıda kök sürgünleri verir. Bunları ayırarak çoğaltabilirsiniz. Yılın her zamanı uygundur. Yaprak çeliği ile de üretilir.

Genç yaprakların devrilmesi sorunu: Yeni gelişen yaprakların dipleri son derece esnek olur; bazen devrilir ama kırılmaz. Tekrar düzeltip yapraklar iyice olgunlaşana kadar ya diğerlerine bağlanmalı ya da yanlarına bir değnek dikilerek değneğe bağlanmalı.

Kök çürümesi: Genelde kış sonunda rizom kökte değil ince köklerde görülür. Sebebi, ya toprağın havasız kalmasıdır, ya çok sulamaktır ya da kışın hiç sulamamaktır. Önemli bir zararı yoktur. Toprak adamakıllı kuruyana kadar hiç sulamayın ve gün içinde bol bol esinti, rüzgar almasını sağlayın. 15 gün hiç sulamayın. Sonra az miktarda su ile sulayıp sulama miktarını ve sıklığını zamanla yavaş yavaş arttırın. Havalar ısındıkça yeni kökler çıkarır. Yazın kökler çürümüşse sebebi toprağının hem havasız kalmış hem fazla sulanmış olmasıdır. Söküp çürüklerden arındırın, iyice yıkayın, kurulayın, iki gün açıkta bırakıp kurutun, sonraki gün havadarlığı ponza taşı veya strafor ile arttırılmış toprağa dikin ve yarı güneşli bir yerde tutun. Rizom kök de çürümüşse sağlam kalan yapraklardan yaprak çeliği ile yeni paşa kılıcı yetiştirebilirsiniz.

paşa kılıcı, peygamber kılıcı, uğurlu çiçek

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

 1. Saadet diyor ki:

  Yaprakları neden birbirine bitişik dar şeklinde? Boyu da çok zaman aldı ama pek fark etmedi uzamadı. Acaba yerini mi sevmedi?
  ***
  Şimdi kıştayız yazı bekleyeceksiniz. Ama şimdi eğer havadar, aydınlık, güneş gelen bir yerde bulundurursanız şimdi de büyüyebilir.

 2. Funda - Kırşehir diyor ki:

  Kılıç bitkimin topragında ismini bilmedigim degişik türden böcekler var ve gelişimini engelliyor. Nasıl bi tedavi uygulayabilirim sizce?
  ***
  O böceklerin gelişimi engellediğini nereden biliyorsunuz? Zaten kış mevsimindeyiz bir de siz esintiden güneşten ışıktan uzak tutuyorsanız büyümeye ara vermiştir. Bekleyin ilkbahar gelsin o zaman büyümeye devam eder.

 3. [...] her kişi için 4 omuz boyunda areka palmiyesi gerekli ki işini tam anlamıyla yapabilsin.Paşa Kılıcı, diğer adı ile yatak odası bitkisi geceleri karbondioksidi oksijene çeviren yegane bitkilerden [...]

 4. Tuba - Kırıkkale diyor ki:

  Peygamber kılıcı çiçeğim bir akşam baktım ki devrilmiş. Köklerin içi boşalmış resmen. Niye böyle oldu anlamadım. Yaprakları kesip suya koydum ama hala köklenmediler. Hatta bazilarinin suda kalan kisımlari çürür gibi olmuş. Ben simdi ne yapmalıyım?
  ***
  Rizom kökler havasızlıktan ve çok sulamaktan dolayı çürümüştür. Sağlam yapraklarından yeniden üretebilirsiniz ama suda bekletmeyle olmaz.
  Şu sayfada nasıl yapacağınıza dair bilgi var:
  http://www.bitkivecicek.com/yaprak-celigi-ile-bitkileri-cogaltmak

 5. Esra diyor ki:

  Ben yeni kılıç çiçeği beslemeye başladım. Komşuzdan aldığım kök sanırım çürümeye başladı. Kılıcın sağlıklı bir yaprağını kesip başka saksıya diktim. Acaba tutar mı? Diğer çürüyen kökü de başka saksıya diktim ikisi de tutarmı diye merak edyirum.
  ***
  Yeni dikince, köklü veya köksüz farketmez, fazla sulamak çürütür. Toprak devamlı kuru kalmalı, tamamen kuruduğunda üstte az miktar su dökün, üst yüzeyi birkaç santim derine kadar ıslatacak kadar.

 6. İrfan Yarşı - İzmir diyor ki:

  Paşakılıcı çiçeğim sanırım çiçek açacak. Şimdiye kadar ne duydum ne gördüm. Tam göbeğinden etrafı tomurcuk bir filiz uzamış sizden bilgi almak isterim.
  ***
  İyi güneş alanların çiçek açtıklarını gördüm. Kökler stres altında kalırsa çiçek açıyor sanıyorum. Benim gördüklerim yıllarca aynı saksıda kalmış, birbirine sıkışmış vaziyette ve artık kuvvetli gelişememekte olanlardı. Yerleri de fazla güneşliydi.

 7. Gül Turhan - Kocaeli, Gebze diyor ki:

  Benim çiçeğimde küçük böcekler var. Ne yapmam gerekir?
  ***
  Neresinde, ne tür böcek bundan bahsetmemişsiniz. Şimdiye kadar paşakılıcında hiçbir böceklenme görmedim duymadım. Yapraklarda varsa her gün ıslak bezle silin temizleyin zamanla tamamen kaybolurlar. Eğer toprağında varsa onlar zararsızdır. Toprak bitlerinin ve toprak sineklerinin bitkilere zararı olmaz.

 8. Esma - Ankara diyor ki:

  Bir yıldır kılıç çiçeğim var toprağında kurt var ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Toprakta böcekler olur genelde zararsızdır. Çok rahatsız oluyorsanız mayıs ayına kadar çok az sulayın, sonra topraktan söküp kökleri iyice temizleyin temiz havadar bir toprağa dikin, hemen sulamayın yoksa çürür. İlk bir hafta on gün kadar sulamayın (eğer toprak kurumuyorsa).

 9. Filiz - Aydın diyor ki:

  Az önce güneybatı cephesine bakan arka balkonumda duran paşa kılıcımın en son 3 sürgününün dipten çürüdüğünü farkettim. çok sulamış olabilirim ya da bir hastalık olabilir. Bizim burada havalar soğumadı da daha. Yani soğuktan zarar görmüş olamaz. 10 dakika içinde deli olabilirim:( Çok üzüldüm. O bölümü dipten kestim attım. geri kalan sağlam 3 yaprağı nasıl koruyabilirim? eğer bir hastalıksa onları nasıl kurtarabilirim? Yardımcı olur musunuz? Resmini mail adresinize yolladım.
  ***
  Bence çok serin geçen günlerde fazla sulama zarar vermiştir. Rizomları sağlam sanıyorum. Hiç sulamayın, toprak kuruyunca içeriye alın. Bende hiç çürüme vakası olmadığı halde en çok bunları sularken korkarım. Gelişim döneminde bile toprak yarıya yakın kurumadıkça sulamamak gerekiyor. Ancak elenmiş tozu giderilmiş ponza taşı karıştırılmış toprakta fazla sulamanın zararı olmaz. Hem bu bitki bazen tüm köklerini terk ediyor. Sadece yapraklar ve rizomlar kalır. Şimdi sizinkinin kökleri de çürümüştür sanıyorum. İsterseniz sökün rizomları güzelce yıkayın evde bir hafta kadar kurusun sonra elenmiş tozu giderilmiş (ve bulabilmişseniz ponza taşı eklediğiniz) toprağa dikin sulamayın. Toprağın nemi gittikçe sularsınız.
  Ayrıca, dibi çürümüş yaprakları en sağlam kısımlarından keserek bir gün kurutup yaprak çeliği yapabilirsiniz. Kapalı kaplarda yoğun hava nemliliğinde birkaç ayda köklenip filizlenirler.

 10. Nuriye Kaplan - Manisa diyor ki:

  Paşa kılıcımın uç kısımları kuruyor bu nedenle boyu uzamıyor. Ne yapmam gerekir?
  ***
  Uçlarının niçin kuruduğunu bulmanız lazım ki yapılacak şey de ona göre belirlenebilsin. Soba yanında mı tutuyorsunuz, çok mu soğukta bırakıyorsunuz, evde kedi veya çocuklar mı uçlara zarar veriyor.. Her şey yolunda diyorsanız iyi bir toprak bulup toprak değiştirmek gerekir ama bu mevsimde çok riskli.

 11. Bulut - Uşak diyor ki:

  Paşa kılıcı çiçeğim sineklendi. Sineklerden arındırmak için ne yapmalıyım?
  ***
  Şu yazımı okuyun: http://www.bitkivecicek.com/toprak-sinekleri

 12. Filiz - Aydın diyor ki:

  Merhaba, iki mesaj yukarıda bundan tam bir ay önce bahsettiğim paşa kılıcımın bir yaprağı daha çürüyüp dipten koptu bugün. Ben de geriye kalan iki yaprağı topraktan çıkardım. güzelce yıkadım. kök çürümesi yok sağlamlar. Şimdi ne yapayım?
  ***
  Muhtemelen toprak fazla asitli ve kalsiyum eksikliği söz konusu. Eğer özel süs bitkisi toprağı kullanmışsanız kuvvetli ihtimal budur. Bir müddet hiç sulamayın toprak iyice kurusun. Sonra tebeşiri toz haline getirip mesela bir litre hacmi olan toprağa bir çay kaşığı kadar olacak şekilde suda eritin onunla sulayın. Bendekiler gelişmeye devam ediyor.. sabah güneşi alan yerde tutuyorum. Kullandığım özel poşet toprakta kalker taşı parçacıkları vardı – kalker taşı toprakta eriyip gitmez, köklerin her zaman kalsiyum alabilmesini sağlar – kalsiyum tüm bitkiler için çok önemlidir..

 13. Kader - İstabul diyor ki:

  Kılıç çiçeğim daha küçük bir fidan yeni ektim. Toprağını hazır aldım. Çok dikkatli diktim ama yine de büyümedi. Bir ay oldu nerdeyse. Bir de çiçeğimde kırışma var. Bu benim çiçeğimin kuruduğunu mu gösteriyor?
  ***
  İnce köklerin o toprakta çürüdüğünü gösteriyor. Aslında her toprakta görülebilen bir problem. Sık sık havalandırılmayan odalarda gereksiz yere sulama yüzünden ince kökler kolayca çürüyebilir. Toprak kurumadıkça sulamayın. Havalar ısınır siz odayı daha sık havalandırırsınız o zaman köklenir büyümeye başlar. Yeri çok da iyi aydınlık olmalı.

 14. Amasya diyor ki:

  Merhabalar bende de uzun süredir kılıç çiçeği var fakat hiç çiçek açmadı. Çiçek açmayandan sanırım. Kılıç çiçeğinin çiçek açandan olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? Kılıç çiçeğinin çiçek açması için ne yapmak lazım? Nasıl bir ortamda durması gerekir?
  ***
  Her paşa kılıcı türü çiçek açar. Bunun için sanıyorum iyi güneş alan bir yerde bulunması gerekiyor. Ama bunlar çiçeği için yetiştirilmiyor. Çiçekleri önemli değil. Paşakılıçlarını aşırı güneş alan pencere önünde tutan bir Madam Jeni vardı sadece onunkilerin çiçek açtıklarını gördüm. Yıllarca aynı saksıda, iyi bakılmayan talihsiz bitkilerdi zavallıcıklar. :) Herhalde uzun süren yoğun stres, ölüm kalım mücadelesi sonucu çiçek açmaya karar veriyorlar. Çiçekleri dediğim gibi gösterişsiz. Bitkileri hiç yormayın eziyet yapmayın.

 15. Erol, Bursa diyor ki:

  Çiçeğimi oğlumun odasında pencerenin yanında tutuyorum ama bazı tedirginliğim var. Sizce bu bitkinin zararları var mıdır?
  ***
  Hiç duymadım. Olsa olsa topraktan çıkabilecek tozların alerji yapması olabilir. Çocuğunuzda bir problem yoksa zararı yok.

 16. Hayal, Bursa diyor ki:

  Ben kılıç çiçeğini 6 yaprak falan diktim. En büyük saksıya dikmiştim ki değiştirme sorunu yaşarken bitkiye zarar vermeyeyim diye. Tam bir yıl hiç bir değişiklik olmadan öylece kaldı. Ümidimi kesmiştim. Toprağını karıştırırken bir uç geldi elime. İki küçük kök gördum. Diktiklerimin uzayacağını sanıyordum. Meğer dibinden başka kökler çıkıyormuş. Üç yıla yakın oldu 20 köke yakın ve bir metreyi geçti. Gayet de saglıklı görünuyorlar. Işık alan ve ortamı sıcak yerde. Burayı okuyana kadar sadece çok suladığımı farkettim. Bitki severlere sevgiler.

 17. Bedia, Artvin diyor ki:

  Kılıç çiçeği gece oksijen verdiğine göre gece karbondioksit salgılar mı? Saksısı büyük olsa olur mu?
  ***
  Bedia Hanım siz şurayı okuyun: http://www.bitkivecicek.com/bitkiler-gece-odanin-oksijenini-tuketir-mi

 18. Canan diyor ki:

  Ben kılıç çeçeğimi 6 sene once diktim fakat hiç buyumedi aksine yaprak ve yanında yavru çikardıkça eskı yaprakları kuruyup dokuluyor. Elimden geldiği kadar bakmaya calışıyorum ama bu sekilde olunca moralim bozuluyor. Ne yapmam lazım? Pencere önünde ve toprağı tamamen kuruyunca suluyorum.
  ***
  Galiba 6 yıldır hiç toprak değiştirmemişsiniz. Havalar ısınsın toprağını değiştirin. Veya besin verin.

 19. Canan, Balıkesir diyor ki:

  Aksine bu yaz toprağini değiştırdım ve besin de veriyorum. Suyla karıştırılandan olan var ya onlardan…
  ***
  Daha bu yaz değiştirmişsiniz. Bekleyin. Besin vermeyin. Besinin paşa kılıcına zararı olur. Ancak çok kuvvetli yapraklar çıkarırsa besin az miktarda verilebilir.

 20. Emine, İstanbul diyor ki:

  Benim kılıç çiçegim var arkadaşim vermişti köktn çürümeye başladı cok üzülüyorum ne yapmalıyım?
  ***
  Lütfen farklı isimlerle tekrar soru yazmayın. Aynı isimle isterseniz yüz soru sorun yeter ki boş soru olmasın. Ama farklı isimlerle yazmak doğru değil. Üstelik aynı soruyu tekrarlamışsınız. Hangisini beğenirsem onu cevaplayayım diye mi? :) Ayrıca kimsenin gerçek ismini beklemiyorum sadece tek isimle yazın, isterseniz rumuz kullanın. Ve sorunuza cevap: Eğer ana kök çürümüşse yaprakları en sağlıklı yerinden kesip onları temiz bir toprağa dikeceksiniz. Nasıl yapılır şu sayfada bilgi var:
  http://www.bitkivecicek.com/yaprak-celigi-ile-bitkileri-cogaltmak

 21. Elif Dincoglu, İstanbul diyor ki:

  Pasa kiliclarimi nisandan itibaren balkona cikarmali miyim? Balkonum acik ve ogleden sonra gunesinin tamamini aliyor.
  ***
  Ev bitkilerinizin hiçbirini dışarı çıkarmayın. Ciddi şoklarla zar zor dışarı alışacaklar sonbaharda içeri alınca daha fazla sorun baş gösterecek. Özellikle paşa kılıcı ani sıcaklık değişikliklerinde bir hayli tehlikeli şoklar yaşıyor. Kauçuk olabilir ama dışarda yazın öğle civarı güneşi (birbuçuk saat öncesinden üç saat sonrasına kadar) iyi değil. Yapraklar belki daha sağlıklı olsa bile gerektiği gibi genişleyemezler güdük kalırlar.

 22. Sonay, Hatay diyor ki:

  Paşa kılıcının uç kısmı klimadan kurudu. Ne yapmalıyım?
  ***
  Klimanın önünde tutmayın.

 23. Tuğçe, İzmir diyor ki:

  Merhaba, yaklaşık 8-9 ay önce dikdiğim paşa kılıcım dibinden çürüdü. bende söktüm çürüyen kısmını kesip tekrar diktim ve hiç su vermedim. yaklaşık bir hafta oldu, dün baktığımda yavaştan tekrar çürümeye başlamış :( ne yapmalıyım kılıcımı kurtarmak için. kese kese hıç kalmayacak..
  ***
  Yine kesin, dikmeden önce dört beş gün açıkta bekletin. Sonra dikince açık havada tutun.

 24. Yasemin, İstanbul diyor ki:

  Kılıç çiçeğimin toprağında çok minik beyaz renkli böcekler var (bit gibi) toprağını mı değiştireyim, suyunu mu azaltayım, güneşe mi çıkartayım? Yeşil yapraklı bitkiler için bitki besini aldım ne ölçüde ne kadar aralıklarla kullanmalıyım?
  ***
  Onlar toprak bitleridir. Zararlı değil faydalıdır. Besini tavsiye edilen dozaja göre daha az verin. Her sulamada verin yazıyorsa siz ayda bir verin. Ayda bir verin yazıyorsa dozajı beşte bir oranında azaltıp yine ayda bir verin.

 25. Hatice, Kocaeli diyor ki:

  Kılıç yaprağını 5-6 cm uzunluğunda parçalara böldüm ve saksıya diktim. Sonra biraz toprağı ıslattım. Bu şekilde çürür mü? Toprak kuru mu olmalıydı? Kaç günde köklenir filizlenir?
  ***
  Toprak iyice kurudukça sulayın. İki ayda sonuç belli olur. Bekleyeceksiniz.

 26. Yeşim, İzmir diyor ki:

  Paşa kılıcını 2 yaprak şeklinde yeni satın aldım. Toprağı şu anda nemli. Salonda perde arkasından güneş alan bir yerde tutabilir miyim? Tepelerinde hafif açıklık var oralardan mı gelişiyor yapraklar, klima zarar verir mi?
  ***
  Benim klima deneyimim yok. Pencereleri çok sık açıp rüzgar almalarını sağlıyorum. Bu çok önemlidir. Yaz boyunca pencereler daima açıktır. Yeri biraz güneşli olsa iyi olur. En azından kuvvetli aydınlık olmalı. Havayı esintiyi unutmayın. Toprak fazla ıslak kalıyorsa sulamayın. Yeterince nem kaybetmesini bekleyin.

 27. Hakan, Bursa diyor ki:

  Yaprakları çok tozlanıyor. Evde çok hızlı da çoğalıyolar. Önceden vardı da artık bakmıyorum.
  ***
  Paşakılıçsız ev olmaz. :) Yine edinmelisiniz bence.

 28. Fatma Aktan, Ankara diyor ki:

  Arkadaşımdan paşa kılcı aldım. Sagolsun kayınvalidem de getirmiş. Sağlı sollu tvnin yanına koydum. Güneş görmüyorlar. Kayınvalideminki yaprak alttan sararmaya başlamış. Rengi de acık. Yapraklarında da kurumalar olmuş. Yeni dikip getirmiş. Sanıyorum alltan çürüyor. Ne yapmalıyım? Evim öğleden sonra güneş görüyor. Güneşe mi koymalıyım?
  ***
  Cansız eşya gibi yakıştırdığınız yere koyarsanız hayatta kalabilmeleri zor. Direk güneş olmasa bile kuvvetli aydınlık ve çok iyi havadarlık (pencereden gelen esinti) şart. Toprak ıslakken sulamak ve esintisiz yer; bunlardan biri veya ikisi bir araya gelince kesin çürürler.

 29. Oğuz, Yozgat diyor ki:

  Birinden tek dal paşa kılıcı aldım ve bunu makasla bölüp kestiğim yerinden toprağa diktim sizce doğru mu? Tutar mı?
  ***
  Tutar. Yaprak uzunsa en fazla ikiye bölmenizi tavsiye ederim. Ne kadar kısa parça, o kadar geç ve zayıf gelişim anlamına gelir. Kesilen yerin üst kısmını hemen dikmeyip toprak altında kalacak olan kesik kısmın kuruyup kabuk bağlaması için bir veya iki üç gün açıkta bekletmek iyi olur böylece çürüme riskini bertaraf etmiş olursunuz.

 30. Esra, Tekirdag diyor ki:

  1.5 yıl kılıc ciceğim yaklasık 1 ay önce cicek actı ve hala devam ediyor. Son 5 gundur de köklerinde sinekler ucmaya basladı. Çicekleri mi yapıyor?
  ***
  Toprak hiç kurumadan tekrar tekrar sulamak sonucu oluyor. Onların zararı yok ama her gün çamur gibi kalan toprak kılıç çiçeğini çürütür öldürür.

 31. Serpil , Aydın diyor ki:

  Yaklaşık 1 yıldır paşa kılıcı yetiştirmeye çalışıyorum. Hiç gelişme göstermiyor. Toprağı iyice kurumadan sulamıyorum, salonumun sabahları güneş alan cephesinde tutuyorum fakat gelişme olmuyor.
  ***
  Acaba çok fazla mı susuz bırakıyorsunuz? En önemli şey esinti alabilmesi. Buna dikkat edin. Kaç yıldır iyi anladım ki odaların esintisiz köşelerinde bitkiler hiç gelişim gösteremiyor – yılda bir yaprak açaması bile büyük bir başarı olur. Yani en iyisi siz hava cereyanı olan yere alın. Pencereleri açtıkça püfür püfür esen bir yerde tutun.

 32. Serpil, Aydın diyor ki:

  Dediğiniz gibi sanırım hava akımından yoksun kaldığı için gelişme göstermiyor. Yerini değiştireyim bakalım.

 33. Oğuz, Yozgat diyor ki:

  Paşa kılıcımı dikeli nerdeyse bir ayı geçti kuruma falan yok ama filizlenme de yok bu durum normal mi?
  ***
  Normaldir. Esintili yerde tutarsanız bir aya kalmaz büyümeye başlar.

 34. Aysel Ok, Londra diyor ki:

  Benim peygamber kilicim var. Yapraklari yukardan asagi kuruyor. Bunun sebebi ne olabilir acaba? Kuruyan yerinden kesiyorum acaba o yapragi kokten mi kesmem gerekiyor?
  ***
  Toprakta hiçbir şey bulamayınca zavallıcık kendi bünyesindekileri kullanıyor bu yüzden en eskilerden başlayarak yapraklar bozulur. Uygun bir toprak bulup toprağını değiştirin ya da uygun bir bitki besini verin. Kuruyan kısmı kesmekle doğru yapıyorsunuz, tamamını kesmeyin.

 35. Nihal, İstanbul diyor ki:

  Merhaba yaklaşık on senedir baktığımız bir kılıç çiçeğim var. Son 1 haftadır toprağında mantarlar çıkıyor. Çoğalmaya başladılar. Ne yapmalıyım?
  ***
  İstanbulda salgın galiba. Eskiden de olurdu ama bu kadar çok değildi. Ben bir zararını görmedim. Toprak yüzeyi kuruyana kadar sulamayın sonra toprağı kabartın havalandırın. Paşa kılıcı daima sırılsıklam toprakta olmayı sevmiyor zaten.

 36. Bedia, Gaziantep diyor ki:

  Paşa kılıcım yanları sarı olan çeşidinden ama yeni çıkanların yanları sarı değil neden?
  ***
  İlkin öyle oluyor. Büyüdükçe kenarlarda farklılaşma başlar.

 37. Fatma Aktan, Ankara diyor ki:

  Kayınvalidem kılıç çiçegi getirmişti tamamen çürüdü. çekip çıkardım kök erimiş ama yanına 5-6 cmlik kılıçtan parçalar ekmiş. 23 nisandan beri kuruma da yok öylece duruyorlar. altından patlar dediler doğru mu acaba? arkadaşının hediyesi tuttu ortasından da filizleri çıktı yavaş yavaş büyüyorlar. çok seviniyorum.
  ***
  Evet o parçalar sağlıklıysa yakında kapkalın filizler çıkarırlar. Yalnız yeri esintili olmalı yoksa bir yıl daha beklersiniz.

 38. Yaşar, Kayseri diyor ki:

  ilk önce size böyle her soruya bıkıp usanmadan cevap verdiginiz için teşşekür ederim. Benim gibi kılç çicegi seven bayağı kişi varmış. Kılıç çiçeğinin açmış olduğu çiçekler kokar mı? Anladıgım kadarıyla çiçek açması hiç de hayra alamet değil.
  ***
  Çiçekleri kokar mı duymadım bilmiyorum. Çiçek açması niçin hayra alamet olmasın? Öyle bir şey yok.

 39. Filiz, Aydın diyor ki:

  Bu sitenin forum olmadığını biliyorum ancak bir şey eklmek istedim. Kusura bakmayın. Paşa kılıcının çiçeğini ben çok gördüm. Çok sıcakta, bakımsız kalmış paşa kılıçlarında gördüm. Drecenia messangena çiçeklerine benziyor ama ondan daha çirkin. Çiçeği çok da gerekli değil gibi…
  ***
  Rica ederim, forumdan tek fark soru soranlara haftalar sonra cevap verilirse soranların haberinin olmamasıdır. Ama katkı katkıdır teşekkür ederim. Evet, sıcak, güneş ve susuz kalma stresine maruz kaldıklarında çiçek açtıklarını ben de gördüm. Çiçekleri pek güzel değil. Kokusunu hâlâ bilmiyorum.

 40. Almina Altın diyor ki:

  Yaklaşık iki ay önce komşumun yaprak halinde dikip verdiği kılıcım kısa zaman sonra yan tarafından yavru verdi. Çok güzel büyümeye devam ediyor. Ama saksısı çok küçük. Eylül ayında saksıyı değiştirsem bitkime zarar verir mi? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.
  ***
  Saksı küçük değildir. Paşa kılıcı için önemi yok. Bekleyin gelecek yıl mayısta saksı değiştirin. İstanbuda iseniz (veya kışın daha soğuk olmayan bir şehirde iseniz) eylülde de saksı değiştirebilirsiniz. İlkbahardan yaz başına kadar ve yaz sonunda saksı / toprak değiştirilebilir. Sonrasında en az üç hafta ‘fazlaca esintili’ bir yerde tutmalısınız ve sulamayı seyrek tutmalısınız böylece kökler çürümez.

 41. Meral, Ankara diyor ki:

  Yaklaşık 15 yıldır kılıç çiçeği yetiştiriyorum. Benim için çok önemli bir çiçektir. Sadece bir kez donarak ölmesine sebeb oldum.(kök ve yaprakları cıvık bir durumda bulmuştum) Onun dışında yıllardır edindiğim tecrübe kılıçın toprağı güneş görürse daha çok sürgün veriyor.
  ***
  Önce değerli tecrübenizi aktardığınız için teşekkür ederim. Evet, hem güneşte yapraklar çok daha sağlıklı ve sağlam gelişiyor. Ancak benim denemelerimde direkt güneş almasa bile sürgün verebilmekte. bunun sebebi sanıyorum tepeden dibe kadar kuvvetli ışık alabilmesi.. Hiç alakası yok ama barış çiçeğinde de bunu gördüm. Dip kısmı kuvvetli ışık ve biraz direkt güneş alırsa bol bol yavru oluşturuyor. Yoksa yavru vermiyor.
  Dip kısmı kuvvetli ışık ve bir parça ısıtıcı güneş alabilirse bitki kendisini kalabalık bitkiler arasında gibi hissetmiyor, yer geniş diye düşünüp bol bol yavru oluşturuyor.

 42. Perihan, İzmir diyor ki:

  Paşa kılıcı çıiçek açıyor ve çok güzel kokuyor. Bol miktarda bal akıtıyor. Çocuklarım başına geçip onları parmaklayıp yerlerdi. Çiçek açmak doğasında varsa neden yorulsun ki?
  ***
  Perihan hanım galiba yanlış anlamışsınız. Paşakılıcının çiçek açması pek görülen bir şey değildir. Niçin neden çiçek açmaya gerek duyuyorsa bu konudaki yazıları siz sanıyorum çiçek açmak bu bitkiyi yorar diye anlamışsınız. Ama yazdığınız bilgi güzel bir katkı oldu çok teşekkür ederim.

 43. Ali, Mersin diyor ki:

  Bende Sansevieria Futura Superba türünden paşa kılıcı var. Acaba bodur mu yoksa uzayabilenlerden mi?
  ***
  İkisinin ortası denebilir. Genelde 20 – 35cm arasında olup iyi bakarsanız rizom kuvvetlenince sonraki yeni yapraklar en fazla 70cm’yi bulabilir. Diğer paşa kılıçları 1 metreyi geçer, bu pek uzamaz. Özelliği yapraklarının kısa boyluyken bile geniş ve sağlam olmasıdır.

 44. Nida, Gaziantep diyor ki:

  Benim 7 aylık kızım yürüteçte yürürken kılıç çiceginin ucundan ısırıp yedi. Zararı olur mu acaba?
  ***
  Paşa kılıcı zehirli bitkilerden değil ama yenirse zararı olur. Kızınız ucunda biraz yemişse en küçük bir zararı olmayacaktır. Zehirli bitkilerin zararı anında veya ilk iki saat içinde ciddi halde ortaya çıkar. Kauçuk, benjamin, difenbahya, Atatürk çiçeği, devetabanı, antoryum, bunlar ve neredeyse tüm süs bitkileri eğer yenilirse zarar verir, bazıları öldürücü zehirlidir. Dikkatli olun. Paşakılıcının zararı eğer karın doyuracak şekilde çok miktarda yenirse görülür ama insanlara öldürücü bir zararı yok.

 45. Dilbeste, İstanbul diyor ki:

  Kılıcımın boyu 1,5 metrelerde ve yaklaşık 12 yaşında. Saksı boyu 22 cm, çapı ise 27 cm. Boyuna göre saksısının küçük olduğunu düşünüyorum. Saksıyı büyütmeli miyim sizce?
  ***
  Paşa kılıcının havuç gibi kalın esas kökleri var, bunlara rizom denir. Önemli olan şey o rizomların rahatça sığabileceği büyüklükte saksıda olmasıdır. İnce kökleri için alan önemli değil. İnce kökler zaten zaman zaman yok olurlar sonra yeniden ortaya çıkarlar. siz toprak aldında ne oluyor bilmezsiniz. Yani ince köklerin fazla geniş alana ihtiyacı yok siz rizomlara göre saksı büyüklüğü düşünün. Bir de toprak iyi havadar olmalı ki rizomlar çürümesin.

 46. Nurten, Manisa diyor ki:

  5 yıldır kılıç çiçeğim var. Bir saksı ile başladım şu anda 10 adet saksıda ve herbiri en az 8 kök 14 köke kadar var. Beni kılıç çiçegi sevdi ben de onu isteyen komşu ve arkadaşlarıma da verdim. Her yıl yaşlı yaprakları kesiyorum ve üretiyorum.
  ***
  Bravo Nurten Hanım. Bana sorarsanız paşa kılıçsız ev olmaz. Bazı kişiler bu bitkiyi sevmiyor anlamadım gitti. Bende üç ayrı çeşidi var. Klasik çeşidi şimdi en uzun yaprak 1 metreyi aştı. Gelecek yıl çok daha iyi olacak inşallah.

 47. Mehtap, İstanbul diyor ki:

  Paşa kılıcı çiçeği açtığında yaklaşık 15-20 gün kalıyor, gösterişli çiçekler değildir ama muazzam yoğun ve güzel kokar, bal tadında bir salgısı da vardır.
  ***
  Sağolun. Böylece paşakılıcının güzel kokulu çiçekler açtığı bilgisi kesinleşti. Gerçi çiçeği için yetiştirilmiyor ama madem çiçekleri çok güzel kokulu o halde çiçek açtırmak için uğraşmaya değer. İlkbahar başından itibaren kuvvetli güneş almasını sağlamak lazım. Havalar iyice ısındığında sulama sıklığı seyrekleştirilirse en geç yaz ortasına kadar çiçek açması lazım. Açmamışsa fazla zorlamamalı gelecek yıl tekrar denemeli.

 48. Eda, İstanbul diyor ki:

  Bir ay önce dikdörtgen saksıların birinde artık dışarı fırlayacak 3 ayrı kök ama her bir kökte 6-7 öbek, bodur boylu paşa kılıcı edindim. bugün elimde olan, önceki saksılarda boş duran tüm toprakları karıştırıp her birini böldüm, ayrı ayrı saksılara diktim. Toprak nemlenecek şekilde suladım ve evin tek güneş alan kısmı olan salon camının önüne koydum. toprak kurumadan sulamayacağım bunu anladım yukarıdaki yazılardan. Peki şimdi besin vermeli miyim? çünkü toprak ne şekilde pek bilmiyorum. içinde strafor ve bir takım bitki atıkları, çekirdekler vardı.. bir diğer soru da, havalar iyice soğuyup doğalgaz yanınca camın önünden almak zorunda kalacağım onları, ve evin diğer hiçbir yeri pek güneş almıyor, bu konuda ne yapmalıyım? lambaların yakınlarında bir yerlere mi koymalıyım? ya da peteklerin sıcağından bir bozulma yapmazsa öylece camın önünde bırakayım mı?
  ***
  İlkbahara kadar besin vermeyin. Toprak zayıf olsa bile kendi bünyesindeki ile idare eder. Güneşten daha önemlisi esintidir. Paşa kılıcı gölgede de olur ama esinti, temiz hava akımları kesinlikle çok önemli. siz esas buna dikkat edin. Her türlü paşa kılıcı için bu geçerlidir. Kalorifer radyatörlerinin ısısı çok fazla ısıtmayacaksa paşakılıcına zarar vermez. Yani biraz uzağında olabilirler. Tam bitişik olmamalı.

 49. Asuman, İstanbul diyor ki:

  Benim de kılıç çiçeğim var. yaklaşık 6 yıldan beridir bakıyorum. yazları balkona kışları yatak odama alıyorum. şu anda bile diplerinde üç yada dört adet yavru var. iki yıldır çiçek açıyor. son saksısını 3 ay önce değiştirdim. benim sorum saksıda çok fazla yaprak oluştu. yaşlanmış yaprakları kesmem mi gerekiyor? sizce ne yapmalıyım? kesmem gerekiyorsa nasıl hangi ayda ve ne şekilde kesmek gerekir? çiçeğime zarar verecek bir şey yapmak istemiyorum. bilgi verirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler.
  ***
  Yaprakları kesmek gerekmiyor. Fazlalığı çirkin buluyorsanız yazın balkona çıkardığınız zaman eskileri kesebilirsiniz. Şimdi tavsiye etmem çünkü kök kısmı ile yapraklar arasında ve toprağın ıslaklığıyla ilgili olarak bünyedeki su dengesi bozulur ana rizomlar çürüyebilir. Yazın açık havaya çıkardığınızda kesmeniz daha güvenli olur. Veya 6 yıldır nasıl tecrübeleriniz varsa.. mesela kış boyunca hiç sulamıyorsanız kışın da kesebilirsiniz. ama suluyorsanız şimdi kesmek iyi değil. Ya da çok iyi esintili bir yerde tutuyorsanız ve kış boyunca seyrek suluyorsanız kesebilirsiniz tehlikesi olmaz diye düşünüyorum.

 50. Süleyman K. -Yozgat diyor ki:

  İki saksıdaki şeritli kılıç çiçeğimi büyükçe bir saksıda birleştirdim. Daha dolgun görünüm için. Bu durum gelişimini olumsuz etkiler mi? (Zayıf yapraklar, kısa boylu bitki gibi). Kökten yavru vermesi için geniş saksı mı yoksa daha dar saksı mı daha uygun olur?
  ***
  Bu zamanda kökleri rahatsız etmeniz yanlış. Geçen yıl ben de aralık ayı sonunda hepsini aynı saksıya dikmiştim. İlk on – onbeş gün boyunca hiç sulamadım. Toprak da çok havadar yapıdaydı. Böylece çürümediler. Her biri güzelce gelişime devam etti. Kökten yavru vermesi için yapraklarının dip kısmı kuvvetlice ışık almalı. yeri de güzelce esintili olursa kökten sürgünler vermesi kesindir.

 51. Mustafa, Kırıkkale diyor ki:

  Ev şartlarında ve iş yerlerinde bakılacak en uygun çiçek türü olduğunu düşünüyorum. kendim evde bakıyorum. yaklaşık 3 yıldır penceremin önünde her bahar bütün köklerinden çiçek acar ve ortalama 1 ay kadar devam eder. kötü ve zayıf olanları tamamen kesiyorum. yeni fidanlar daha çabuk açıyor.

 52. Sevim, İstanbul diyor ki:

  Paşa kılıcı çiçeğim bii hayli yaşlı (30 yaşın üzerinde) boyu ve eni bir ev bitkisi için çok heybetli. Bu güzel bitkinin ortalama ömür süresi nedir?
  ***
  Bunu hiç bilmiyorum ama çok uzun yıllar boyu yaşadıkları kesin. Özellikle amerikalılarda ev bitkilerinin aile içinde nesilden nesile miras kalarak yetiştirildiğine dair çok şey okudum. İlk diken kişi ölmüş gitmiş.. aradan 50 yıl geçmiş ve bitki hala yaşatılıyor. Adını unuttum, Atatürkün bir süs bitkisinin hâlâ yaşatıldığını bir yerden okumuştum.

 53. Ali, Denizli diyor ki:

  Üç yıl önce diktigimiz kılıc cicegimiz tek yapraktı. Şu an 12 yapragı var. 15 gün önce sobanın yanında iki yaprağı herhalde sıcaktan yumuşamış, büküldü ve ordan çürümeye başladı. O bölgesinden kestim ama hala yavaç yavaç çürüyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Köklerde fena halde çürüme olmuş. Hemen topraktan sökün. Bütün kökleri güzelce yıkayın temizleyin. Sonra serin bir odana 20 gün kaar belkletin. Bu sürede kalın kök kendiliğinden düzelmeye girer. Sonra çok az nemli olan toprağa dikin çok sık açık duracak bir pencere yanına koyun. Toprak adamakıllı kurumadıkça sulamayın.

 54. Kadriye, Antakya diyor ki:

  Benim 9 yıl bebeğim olmadı. Bir gün ezan okunuyordu. Ben de ayıptır söylemesi adetliydım. Peygamber kılıcını ekecektim. Dedim ki rabbime bu son adetim olsun bana da bır evlat ver, sağlıklı bır kızım olsun dedim. Öyle oldu son adetim oldu hamile kaldım. Şimdi 8 aylık kızım var elinizden öper. O çiçeği ekerken dilek dileyin dua edin. Mübarek çiçek bir metre olduğunda kırılmadan çürümeden dileğiniz kabul olur. Sağlıkcakla kalın.

 55. Kenan, Kırıkkale diyor ki:

  Paşa kılıcımı edineli 1,5 yıl oluyor. Yazın balkondaydı eylül gibi içeri aldım. Bu 1,5 yıllık sürede ne yeni sürgün ne de en ufak bir büyüme gerçekleşmedi. Yukarıdaki yazınızı okudum artık balkona çıkartmayacağım. Benim asıl sormak istediğim bu bitki tropikal bitki midir yani nemlendirmek için geniş bir kaba çakıl taşı ve su koyarak nem ihtiyacını karşılamak doğru mudur? Yoksa yapraklara su püskürtmek yeterli midir, su püskürtme işlemini kışın da yapmalı mıyız?
  ***
  Ev süs bitkilerinin tümü tropikaldir ama çok azı özel nemlendirmeye ihtiyaç duyar. Paşakılıcına hiç gerekmez. Sizinkinin sorunu toprağının bozuk olması. Açık havada bile gelişmiyorsa tek problem toprak.

 56. Kenan diyor ki:

  Paşa kılıcının toprağı nemli olmasına rağmen yaprakları buruşmaya başladı. sizce ne yapmalı?
  ***
  Yazı içinde son paragrafta bu konuda bilgi var. Şimdi yeniden düzenledim. Orayı okuyun gereğini yapın.

 57. Oğuz, Yozgat diyor ki:

  Bugün bir bahçe çiçeği gördüm. yaprağı hardal gibi ama üstünde menekşe gibi bir sürü çiçeği vardı.Sanki buket gibi ama ismini bilmiyorum internettede bulamadım acaba ismini biliyor musunuz?
  ***
  Bimiyorum çıkaramadım.

 58. Cezminur, İstanbul diyor ki:

  Topraklarını değiştirmek üzere olduğum paşa kılıcı, çili begonya, deve tabanı, telgraf çiçeği gibi çiçeklerimin kuvvetsiz topraklarına sığır gübresi yerine eskimiş koyun gübresi koysam bir zarar verir mi? Elimde sadecede bu gübre olduğu için emin olmak isterim.
  ***
  Olabilir dörtte bir oranda karıştırabilirsiniz.

 59. Semra, İstanbul diyor ki:

  Yıllardır evimde olan ve sürekli dibinden kökler veren ancak boyu daha son 1-2 yıldır en fazla 20 santime ulaşan bu bitkinin adını inanın daha geçtiğimiz yıl öğrendim. Dediğim gibi boyu fazla uzamamakla birlikte (ki uzamasın zaten bence böyle daha güzel) sürekli dipten kök veriyor. Canlı bir şeyi atmaya asla kıyamadığım için de çoğalıp çoğalıp duruyorlar. Hatta en son tek kök olarak ayırdığım birinin dibinde çıkan 4 kökün kendileriyle beraber toprağı da kaldırmaları cidden çok ilginçti. Fışkırmışlar adeta. Güzel ama bir o kadar da sıkıcı bu kadar çoğalıyor olması. Yorumlardan birinde çiçek açtığını okudum. Benimki çok uzun yıllardır mevcut ama hiç açmadı. Oysa ben çiçek açan çiçekleri çok daha fazla severim. Ne yapmalıyım ki kök vermek yerine çiçek açsın?
  ***
  Kök vermek yerine çiçek açması diye bir şey mümkün değil. Yerini sevmiş ki çoğalıyor. Çiçek açması da yerini sevmesine bağlı. Bildiğim kadarıyla şidddetli güneş alınca çiçek açarlar. Toprak iyice kurumadıkça sulamayın. Bu da çiçek açmasına etki eder. Bir başka faktör rizomları (toprak altındaki kalın kısımları) yaşlanması gerekiyor. Sizinki de yaşlı. Üstelik birbirlerine bağlı koloni oluşturmuş. Bu durumda hâlâ çiçek açmıyorsa iyi bakıyorsunuz, güneşin fazlasından koruyorsunuz ve pek susuz bırakmıyorsunuz sonucu çıkıyor. Şiddetli güneş ve az sıklıkta sulama sonucunda çiçek açabilir.

 60. Yüksel Tuncel diyor ki:

  Benim pasa kilici ciceyi filizlenme var. Damlaciklar olusuyor. Tadina baktim bal gibi. Acaba bir seye faydasi var midir? sifa falan yani bilen varsa buraya eklesin lutfen.
  ***
  Çiçek açtığında lezzetli tatlı sıvı oluyor. Şifalı olduğunu duymadım.

 61. Ramazan, Ankara diyor ki:

  1,5 yıldır paşa çiçeğim var. Eşim evlendiğimizde getirmişti. Küçük bir saksıda olan çiçeği ekim ayında büyük bir saksıya aldık. 6′dan fazla kök vardı. Toprak olarak ormanın insanlardan uzak bir kesiminden aldığımız yüzey toprağı kullandık. Toprak ve saksı değişiminden sonra hızlı bir büyümeye geçti ve çiçek açtı. Bu yıl kışın hiç sulanmadan kuzeye bakan salonumda soğukta kaldı.Şubat ayının sonlarında çok az ışık gören daha sıcak olan bir odaya aldım ve suladım. Hava ısınınca tekrar eski yerine aldım. Fakat yaprakların bir kısmı dipten yukarıya içe doğru kıvrıldı. Bazı yaprakların uç kısımlarına yakın sarı lekeler var. Bazılarında kuruma var. Uçlarda kuruyan kısımları kestim. Sararan ve leke şekilde kurumaya başlayan kısımlara dokunmadım. İçe kıvrılan 2 yaprakta toprağa yakın kısımda çizgi şekilde kesik oluşmuş durumda. Uzun yaprakların bir kısmı boynunu büküyor. İlk toprak değişiminden bu yana hiç toprağı değişmedi. Son sulamada biraz fazla su vermişim zannedersem 2 haftadır su vermedim ve toprağın kurumasını bekliyorum. Yaprakları 1m den daha uzun hale gelmişti. Şimdi gözümün önünde ölüyor sanki. Kurtarmak için ne yapmam gerekir? Sararma olan yaprakları kesmenin zararı olur mu?
  ***
  Daima kuvvetli aydınlık (mümkünse güneşli) ve havadar bir yerde tutmalıydınız. Yer değişikliği iyi değil. Önce ince kökler çürümüş -belki kış boyunca hiç sulamadığınızdan, belki yer değişkliğinden ötürü (soğuktan sıcağa alıp sulamak ani şoklara ve kök çürümelerine yol açar)… Sonra yeniden köklenmeye fırsat bulamayacağı derecede sürekli ıslak toprakta kalınca da rizomlar çürümeye başlamış. Bir daha bu hataları yapmayın. Şimdi sökün, hastalıklı çürük kısımları kesin, iyice yıkayın, kurulayın, üç beş gün serin esintili yerde tutun kesik yerler tamamıyla kupkuru olsun. Sonra uygun bir topraya dikin. Güneşli ve esinti alabileceği bir pencere yanında tutun. Yeniden köklenir sonbahara kadar yeniden gelişmeye de başlar.

 62. Ramazan, Ankara diyor ki:

  Cevabınız için teşekkür ederim. Dün akşam saksının toprağını tamamen boşalttım, sadece boynunu büken 2 yaprağın köke yakın kısmında çürüme başlamış, ana kökler ve diğer yapraklarda çürüme yok. boynunu büken 2 yaprağı köklerinden ayırdım , yıkadım ,kuruladım, çürüme olan kısımları ayıkladım, 20 cm lik parçalara ayırdım , güneş almayan serin koridora koydum. Ana köklerde ise çok az ince kök vardı bu durum normal mi bilmiyorum, onları da yıkayıp temizledim ve kuruladım aynı serin yere koydum. Yaptığım işlemler doğru mu? Bundan sonra yapılacak işlemlerde nelere dikkat etmem gerekir.
  ***
  Önceki anlattıklarınıza göre ana kök yani rizom kısmında çürüme olduğu anlaşılıyordu. Siz rizomları mı dörde böldünüz? Aslında pek sakıncası yok (bu ayrı saksılara çoşaltmak için yapılır). Çok az ince kök olması normal değil. ince kökler çürümüş demek ki.. ama rizomlarda çürüme yoksa durumu o kadar da kötüleşmiş sayılmaz. Bundan sonra, uygun toprağa diktikten sonra yerinin oldukça kuvvetli aydınlık, biraz da güneşli ve çok sık esintili olmasını sağlayarak toprakta farkedilir derecede kuruma olmadıkça kesinlikle sulamamalısınız.

 63. Nesrin diyor ki:

  Kilicim hic buyumuyor. yeterince havadar ve isik alan bir yerde. buna ragmen hep ayni boyda.
  ***
  Toprağını değiştirin. Zor sığacağı kadar küçük saksıya dikin. Güneşten biraz olsun ısınacağı bir yerde tutun.

 64. Kamilla, İstanbul diyor ki:

  Merhaba ekmem için bana yaklaşık 15 santimlik yaprak verildi. Ben de bitkilerden pek anlamadığım ıçın 2 haftadır kök vermesi çın suya koydum (kökü daha çikmadı). İnternette de baktım direkt ekilebılır yazıyor. Acaba şimdi direkt ekebilir miyim yoksa üçe bölüp ondan sonra mı ortasını alarak toprapa dikim?
  ***
  Suda çürür. Dikmeniz lazım. Üçe bölmeyin. Parçalar ne kadar küçük olursa o kadar güçsüz kalırlar. Ya bütün dikin ya da iki parçaya ayırıp dikin. 15cm çok kısa. Bölmeden dikseniz daha iyi.

 65. Merve, Sivas diyor ki:

  Merhaba,kılıç çiçeğimin (kenarları sarı değil) kökünün çürüdüğünü fark edince hemen temizleyip açıkta bırakıp yeniden diktim ama kök çürümesi devam etti. Bu sefer köke yakın sağlam yerinden kestim suya koydum. şimdi çok güzel kökleri çıktı. yaprakları dirileşti. böyle suda yetişmesinin bir sakıncası var mı? suyu pek sevmediğini biliyordum ama şimdi suda çok güzel gelişiyor.
  ***
  Hiç güvenmeyin bu da yakında çürür. Kökleriyle anca sığabileceği kadar küçük bir saksıya dikin. yeri havadar ve güneşli olursa bir tehlike yok. Bir daha gerekmediği halde kocaman saksılara dikmeyin. Kök ve rizom sistemine zor yetebilecek kadar büyüklükte saksılarda yetiştirin. Toprak çok havadar olmalı. Toprağa 1/4 oranında ponza taşı karıştırmalısınız.

 66. Merve, Sivas diyor ki:

  Çok teşekkür ederim saksı konusunda karar veremiyordum. önceden de büyük bir saksıdaydı.
  ***
  Paşakılıcında bu çok önemlidir. Rizom sistemi ne kadar gelişmişse ona zor yetecek büyüklükte saksı lazım. Her yıl az farkla biraz büyük saksıya aktarmalısınız.

 67. Yasemin T. -Aydın diyor ki:

  merhaba, sanırım sekiz senedir çiçeğimle beraberim. penceremin hemen dibinde. boyu 1,30 vardır. hala da bazı yaprakları uzamaya meyilli gibi. 30 cm.çapında saksısı var ama bu bile yetmiyor sanırım. sımsıkı dolu saksısı. inanın su dökecek yer yok. her su döküşümde zorlanırım nerden dökeyim diye. ben onu çok severim o da beni. yeri çok havadar. esintili. güneşi direk görmez ama pencere yanı olması sebebiyle o halinden çok memnun. çiçek açma meselesine gelince 2 veya 3 defa açtı. bal özü gibi gözyaşı gibi damlaları var. böylece dalında asılı kalan çok hoş. bu aralar açmıyor üzülüyorum. temmuzda açar benimkisi. açarsa tam sıcaklarda. az kaldı bekliyorum bakalım nolcak?
  ***
  Yasemin Hanım benim paşa kılıcı haziran başında çiçek açtı. Şimdi çiçekler solmuş durumda. Bence çiçek açmasının aşırı sıcak havayla ilgisi yok. Ben istanbuldayım. Paşaçadırım sabah güneşini direkt alır. pencereden esintiyi de direkt alır. Kışın soba kalorifer filan yakmadığımız halde kışın da gelişime devam ediyor. Ne zaman ne sebeple çiçek açtığına dair fikrim yok. Bahar serinlerinde çiçek tomurcuğu verdi. istanbulda mayıs ayı Aydına göre nisan gibi hatta mart sonu gibidir. Dediğim gibi benimki haziran başında çiçek açtı. Toprağı çok çabuk kuruyor. Ben tekrar sulayıncaya kadar biraz su sıkıntısı çekiyor. Sanıyorum bu sebeple çiçek açmaya yöneldi. ama sık sık susuz kalsa da gelişimi mükemmel maşallah.

 68. Hatiçe T. -Tokat diyor ki:

  Peygamber kılıcım çiçek açaçak. aynen buğday başağı gibi çiçek tomurcuklarının arası açıldıkça her tomurcuğun dibinden bal akıyor. peygamber kılıcı çiçeğinden bal akar mı bilmiyorum. çiçeğimi dikeli 3 sene oldu. bilgilendirirseniz sevinirim.
  ***
  Evet öyle oluyor. Herkes bal der. Siz de öyle demişsiniz. Geçenlerde benimki de çiçek açtı. tarif ettiğiniz gibi bembeyaz ince damlalar vardı. Hiç de tat alamadım. Tatsız gibiydi. Lezzetinin bal ile bir benzerliği yoktu. Bilmiyorum belki benimki başka çeşittir.

 69. Mine, İstanbul diyor ki:

  Kılıç çiçeğimi çoğaltmak istiyorum. çoğaltmak için bu ay uygun mu? hangi aylarda çoğalta bilirim?
  ***
  Her zaman yapılabilir ama kökleri ayrımak hiç iyi değil. Bitkinin bütün performansını sıfırlatır. Kökten çoğalan sürgünler 10 taneyi geçmedikçe ayırmayın. Ayırınca da en az 4′er tane birleşik guruplar halinde ayırmalısınız. Türkiyede nedense herkes adeta nümunelik gibi kel saksılarda sap gibi tekli cılız bitki yetiştirmeye eğilimli. Bırakın büyüsünler serpilsinler. Daha güzel görünürler.

 70. Mine, İstanbul diyor ki:

  Kılıçlarım bir saksıda beş kök. Kökleri ayırmayı düşünmüyorum. Çelikten çoğaltmak istiyorum. Sizce uygun mu?
  ***
  Galiba çelik demekle yaprak çeliğini kastediyorsunuz. Yaprakları azaltmak da iyi değil. Her kökte en az 3 yaprak kalmalı. En eski yapraklardan deneyin. Uzun bir yaprak ikiye üçü bölünüp daha fazla üretim yapılabilir. Her parça en azından 15cm olmalı. Ne kadar kısa olursa o denli güçsüz kalmış olur. Ne kadar uzun, o kadar iyi. Bunun zamanı yok. Her zaman yapabilirsiniz. Sadece eğer kışın çok fazla soğukta kalıyorsa kışın yapmayın. Kestiğiniz parçaları önce bir iki gün açıkta bekletin kesik yerler tamamıyla kurumalı.

 71. Yeşim, Silivri diyor ki:

  Kılıc çiceğim çicek actı ne yapmalıyım?
  ***
  Zararı yok. Akşamları çok güzel kokar.

 72. Yasemin, İstanbul diyor ki:

  Yakın zamanda bir sansevieria aldım. Bir hafta kadar oldu. Saksısı ticari bir saksı, yaklaşık 4 cm eni var. Bitkinin kökleri tersine dönüp saksı yüzeyine çıkmış. Mevsimi değil fakat değiştirmezsem de belli ki kılıç çok zarar görecek. Değişimin yapılması için yukarıdakilere ilaveten özel bir önlem almalı mıyım?
  ***
  4cm enindeki saksı içinde paşa kılıcı! Böyle bir şey hiç görmedim. Şimdi biraz büyük bir saksıya geçirin. Derin saksı uygun değil. Topra altı kısmının biraz sor sığacağı kadar genişlikteki saksıya dikin. Her yıl aynı şarta göre az farkla büyük saksıya aktarmalısınız.

 73. Maside diyor ki:

  Bu ayda kilic ciceginin saksisi degistirilebilir mi?
  ***
  Evet ama saksıya sığmıyorsa değiştirin. Yoksa kalsın.

 74. Hasan Güngör diyor ki:

  Paşa çiçeği saksıda sularken aniden dönüşümde gözümün içini yaprağin ucları girdi. göz kirpik yerine beyaz bir yuvarlak küçük parça yapışmış. elimle aldım ama sonra allerji gibi bakmamda zorlaşma yanma gibi oluyor. dört gündür kuru göz sendromu var bende. devamlı damlalar kullanmaktayım ama yine de rahatsızlık veriyor. doktora gidecem. 16.eylül.2013 oldu. allerji yapar mı?
  ***
  Hayır öyle özellikleri yok. Batmasıyla yara yapmış olmalı. Yine de doktara gidin ihmal etmeyin.

 75. Emel, Sinop diyor ki:

  Benim bir büyük saksıda, iki tane de yeni çoğalttığım üç adet paşa kılıcı çiçeğim var. Camla kapatılmış balkonumda duruyorlar. Yerlerini çok sevdiler ve büyümeleri çok güzel. Fakat havaların soğuması beni tedirgin ediyor. kışın orada kalmaları sorun olur mu? Sinop nemli bir bölge olduğu için donma olayı olmaz diye düşünüyorum.
  ***
  Donma olmasa da soğuk havada ıslak toprakta çürüyorlar. Yaz sıcakları diner dinmez, sonbahar serinleri başlamadan önce içeri almalısınız.

 76. Emel, Sinop diyor ki:

  Kaloriferler artık yanmaya başladı. Ani ısı değişikliğinden zarar görürler mi aceba? Bir de Sinop Sarıkum civarında denize yakın sayılabilecek bir alanda kaktüsler bulduk. Birkaç tanesini alıp saksıya diktim. Onlar da kapalı balkonumda duruyorlar. Onları da içeri almam gerekir mi?
  ***
  Kaktüsleri zaten dışarda bulmuşsunuz. Yani anlaşılanoranın kışlarında dayanıklılar. Bırakın balkonda kalsınlar. Paşakılıcını toprak iyice kurumadan sulamayın. Sulayınca da en üst yarısı ıslanacak kadar sulayın. Yaza kadar böyle devam edin.

 77. Deniz A. -Ankara diyor ki:

  Bugün bir yerden çaldığım paşa kılıcı sürgününü toprağa diktim. Fakat zannedersem sulamada biraz aşırıya kaçtım ama tabaktaki suyunu döküp saksıyı mutfakta yere cam önüne koydum. Çünkü bu çiçeğin rutubeti sevdiğini duydum. acaba yanlış mı biliyorum? Yoksa salonun cam önüne mi koyayım orası güneş alır öğlene kadar ama kalorifer yani olduğu için de size sormadan koymamayı düşündüm.
  ***
  Güneşli ve havadar yerleri sever. Toprağı da çok havadar ve geçşek olmalı. Toprak iyice kurumadan sulamayın.

 78. Serap, İstanbul diyor ki:

  Kılıç çiçeğini 2 ay önce diktim. Şu an dışarıda balkonumda duruyorlar. içeriye alıcam oturduğum odamda yer yok. peteğini yakmadığım odaya koysam olur mu?
  ***
  Olur da o odada toprak iyice kurumadan asla sulamayın sulayınca da az miktarda su ile sulayın. Yoksa fazla ıslaklık soğuk havada kılıç çiçeğini çürütüyor.

 79. Nejdet, İzmir diyor ki:

  Yukarıdaki bilgileri okudukca inanın çok sevindim. Soru ve cevap şeklinde çok bilgilendirici olmuş. Keşke hayatta enerjimizi böyle bilgi paylaşımlarla harcayabilsek, çiçekler kadar birbirimizi sevsek ne güzel olur. Ben de çiçek seven biri olarak, dairemde ve evimde birçok çeşit çiçek yetiştiriyorum. Hepsi de çok güzeller. bence çiçek yetiştirmek için önce sabırı öğrenmek gerekiyor. Yukarıyı okuyunca hemen olsun düşüncesini gördüm bir çok insanda. oysa ki sabır etsek, sabırla baksak, sonuç daha güzel olacak. Paşa kılıcı çiçeğim var. dört yaşına bastı. yaklaşık bir metre üzerinde boylandı. bolca da kardeşleri var. Yeri balkonda cam kenarında. saksısı normal. biraz hayvan gübreli geçirgen bir toprakta çokta sağlıklı. hatta ondan bölme usulü ile birkaç saksılık elde ettim. İsteyenede veriyorum. bir de kaktüs hastalığım var. Burada beni de etkileyen çiçek açması, işte onu başarmış değilim kılıç çiçeğinin. inşallah sabırla onu da bekliyorum. biraz katkı vermek istedim okuyuculara. herkese çiçekler kadar güzellik diliyorum.

  ***
  Çok teşekkür ederim. Ne güzel söylemişsiniz: “çiçekler kadar birbirimizi sevsek ne güzel olur”.. Ama maalesef mümkün değil. İnsanlarımız ikiye ayrılıyor. Büyük kısmı 100 yıllık kin taşıyor. Küçük bir kısmı bin yıllık kin taşıyor. Ne olursa olsun kin, nefret, öfke, sevgisizlik saygısızlık iyi değil. Meselelere bilimsel yaklaşımla bakılsa, gerçekçi olunsa bu kinlerin de sebepleri anlaşılır ve terk edilebilir. Bunu ise kimse yapmaz. Herkes dahil olarak bizim sosyal kültürümüz düşünceye değil telkinlere dayalıdır. Empati diyorlar ya, en çok kim empati diyorsa bilin ki kendisinde empati yok. Her şeyimiz ezber. Ötekileştirme terimini kullananlarsa, en çok kimler kullanıyorsa esas ötekileştirici kendileri. Garip ama gerçek. :)

  Süs bitkilerinin kimi zehirli kimi dikenlidir. Ama güzelliği görebiliyor ve tehlikelerinden zarar görmeyerek onlarla uğraşabiliyor, o zehirli veya dikenli bitkilerin güzelliklerinden zevk alabiliyoruz. Birbirlerimize karşı da aynı anlayışta olabilsek keşke.

 80. Nejdet, İzmir diyor ki:

  Bu güzel temenlilere kayıtsız kalamadım. Çok teşekkür ederim. İnanın hayatımda kine yer yok. Her bir yaratığın benim için ayrı değeri var. Art niyetli olarak kimsenin kapısını çalmam, kim karşısındakine ne düşünce beslerse inanın o da onu yaşamak zorunda kalır. Bu cennet ülkemizde sevgiyle yaşayalım. Yaşatalım. Sevgi tohumlarımızı hayata bolca bırakalım ki! yavruları da sevgili olsun.
  Çiçek konusuna gelince,inanın onları çok sevmek gerekiyor. Ben onları her sabah ve akşam görmeyince duramıyorum. Dertleşiyorum adeta, onları anlamaya çalışıyorum. Eksikleri görebiliyor, gerekeni vakit geçirmeden uygulamaya sokuyorum. Birşeyi faydalı yapabilmek için deneyerek ilerliyorum. Uygulama yapmayı tekrar tekrar çok seviyorum. Her bir uygulama benim için ders oluyor. Ağaçlarla, çiçeklerle ilgili nasıl daha iyi olur, düşüncesi benim uykularıma bile giriyor. Bir yerde ilgimi bir ağaç veya çiçek çekmişse onu mutlaka yetiştirmek için her yolu deneyerek mutlaka başarmak istiyorum. Çoğu zamanda başarılı oluyorum. köküyle olmuyorsa, çelikle; olmuyorsa aşı ile olmuyorsa daldırma yöntemiyle; takii başarıncaya kadar devam ediyorum. Başarmakta beni çok mutlu kılıyor. Çok konuda böylece kendimi yetiştirdim. Bir gül aşılamak beni mutlu ediyor. Bir arıcılıkla uğraşmak daha farklı bir duygu, dileğim burada insanlara birazcıkta olsa bişeyler kazandırmak. Elbette sizlerin de derin fikirlerinden faydalanabilmek çok güzel oluyor. Öğrenmenin inanın sonu yok. Daha mükemmel nasıl olurum deniyorsa, okumak, araştırmak ve uygulamak gerekir derim. Bence hiç bişey aşılamaz değil, yeterki amaç edinelim.
  Çiçekcilikte anladığım, kışın az su vermek bir kere öncelik, diğer taraftan saksı ve toprak değişimi mart ayına doğru bırakmak gerekir. Gübreleme de bahara doğru olursa daha iyi, mutlaka gübrelenecek diye de şart yok. Gerekiyorsa vermek gerek, yoksa birileri dedi diye değil. Geçirgen topraklarda çiçek yetiştirmek daha iyi sonuç veriyor. Saksı büyüklüğü de gerektiği zaman uygulanmalı, büyük saksıda çiçeğim daha büyük ve güzel olur düşüncesi çoğu zaman ters tepebiliyor. Yaprakları silmek bence çok faydalı, hatta ben çok az zeytin yağı koyuyorum sileceğim beze, küçük ve çok yapraklılarda bu elbette imkansız oluyor. Bunları yıkama veya püskürtme yöntemini uygulamak gerekiyor. Bu olayları da genelde yaz aylarında yapmakta yarar var. Yer bakımından çiçekten çiçeğe değişiklik arz eder. Genelde yazın aşırı güneşten, kışın da çok soğuktan korumak gerek. Ilıman iklimli yerlerde havadar ve biraz güneş gören balkonlarda bulundurmak ve yerini değiştirmekte yarar var. Kışın don olaylarının yaşandığı yerlerde içeri almak gerekir. Bu değişimi de sonbahar başlarında yapmak, bence yeni yerine alışması açısından faydalı olur. Aklıma gelen bunlar daha sonra gerektikçe bişeyler yazmak, faydalı olmak isterim.

  ***
  Sağolun Nejdet Bey. Her şey insanın kendi görgüsüne bağlı. Ben mesela her farklı insanlarla anlaşırım. Ama hırçın tabiyatlı insanlar aynı inançları aynı siyasi görüşü paylaşan kişilerle bile geçimsiz olabiliyor. Demek ki geçimsizlik sebebi ayrı görüşlerde olmak değil. Karakter meselesi.
  Bazen öyle üzücü şeyler oluyor ki haksızlıklara ses çıkarmak haksızların ekmeğine yağ sürebiliyor. Bu yüzden yanlış anlaşılabiliyoruz. Müthiş zor bir zamanda yaşıyoruz.

  Bitkiler hakkında sıraladığınız bilgileri çok sayfalarda ayrıntılı olarak dile getirmiştim. Siz özetle bahsetmişsiniz. Bir de esinti şartı var. Esinti bitkiler için sudan ve güneşten daha öncelikli olarak gerekiyor. Bunu çok kişi bilmez. Sonra da havasız salonlarında bozulan bitkileri için çare ararlar. İşin püf noktası havadar yerdir. Bazı bitkiler ise gece nefes alır (orkide, kalanchoe, kaktüsler, paşa kılıcı). Onlar için özellikle gece havadarlık önemlidir. Bunlardan bir kısmı, çoğu orkide türleri gece “serin” esinti istiyor yoksa gelişimleri duruyor. Her bitki için ayrı ayrı püf noktaları var. Salon / ofis süs bitkileri tropikaldir ama hepsi aynı şartları sevmez. Alçak rakım orman bitkileri, dağ ormanı bitkileri, sis ormanı bitkileri, bataklık ve çöl bitkileri gibi tropikal kuşak bitkilerinin anavatan şartları ayrı ayrı. Karaibler bitkilerinden difenbahya her eve kolayca uyum sağlarken aynı yerin küpe çiçeği evlerde kolay kolay yaşayamaz. Aynı bölge ama küpe çiçeği o bölgenin dağlarına tepelerine aittir sürekli hava akımlarına ihtiyaç duyar. Kısaca her bitkinin doğal yaşam alanlarının iklim özelliklerini de ayrıca öğrenmekte fayda var.

 81. İsimsiz diyor ki:

  Benim 5 yıllık kıliç çiçeğim var hala diplerin den yavru kökler gelmedi. toprağını ve saksısını değiştirdim yine de bir değişiklik yok. ayrıca cam kenarinda güneşgörüyor. bu durum moral mi?
  ***
  Uzun yıllar çok ihmal etmişsiniz. Saksı değiştirince hemen süper bir gelişim beklemeyin. Güç toplaması birkaç ay sürebilir. Ayda bir defa bitki besini verin.

 82. Gül, İstanbul diyor ki:

  Eylül ayında kılıcımın toprağını değiştirip çiçek torf toprağı koydum saksısını büyüttüm. Sanırım yeni toprağa bağlı olarak bu sabah kılıcımın dibinde 8-10 tane küçük 3 tane büyük mantar gördüm. Yukarıda verdiğiniz cevapların birinde bu mantarların çiçeğe zarar vermeyeceğini söylemişsiniz. mantarlar kalmalı mı yoksa atmalı mıyım? Bir de mantarların sporla çoğaldığı düşünürse sanırım daha fazlası çıkacak. Tüm toprağı sararsa toprağı mı değiştirmeliyim.
  ***
  Ne kadar çok olurlarsa olsunlar hiçbir zararı yok. Görmezden gelin.

 83. Ezel, Aydin diyor ki:

  8 senedir gozum gibi baktigim kilic cicegim ilk defa uclardan uclardan kurumaya basladi. ustelik en uzun yapraklari. kuruyan yapraklarini kestim hep. neredeyse yaprak kalmadi. kurtarmak icin ne yapabilirim?
  ***
  Yer değiştirdiyseniz eski yerine alın. Yer değişikliği olmadıysa anlaşılan hiç bakım yapmamışsınız. Her ilkbaharda söküp yeni toprağa dikerseniz çok sağlıklı olur. Saksı ise fazla derin olmamalı. fazla geniş de olmamalı. Zor sığacağı kadar olması idealdir. Ayda bir defa bitki besini vermelisiniz.

 84. Fatma, Denizli diyor ki:

  Benim kılıcım çiçek açıyor ama her zaman açmıyor. 1980′den beri 3 defa açtı. Paşa kılıcının çiçek açması iyi bir şey midir?
  ***
  İyi bir şey veya kötü bir şey denemez. Bazı şartlarda çiçek açıyor. En çok da kışın biraz susuz ve serinde kaldıktan sonra baharda havalar ısınmaya başlayınca çiçek açar. Paşakılıcı çiçeği için yetiştirilmez. Çiçek açıp açmamasını hiç önemsemeyin.

 85. Samet, Maraş diyor ki:

  Üç ay önce sansevieria almıştım. Boyu 45cm, eni 10 cm. Bu kılıç çiçeğinin türünü merek ediyorum bulamadım. Yaprakları kalın acaba uzamaz mı diye kuşkulandım. Türü ne olabilir aceba?
  ***
  Hepsinin türü aynıdır. Çeşitleri, kültivarları farklıdır. Sizinkini bilmiyorum. Bence zamanla çıkaracağı yeni sürgünlerinin yaprakları daha uzun olacaktır. Bekleyin.

 86. Samet, Maraş diyor ki:

  Kılıç çiçeğimi aldığımda saksısı küçüktü değiştirdim. Yanında yavrusu vardı onu da ayrı bir saksıya aldım. Küçük olan sağlıklı uzadı. Büyük annesi diyorum ben aynısı gibi duruyor. Neden olabilir? Gelişmesi için ne yapabilirim?
  ***
  Ayırmakla yanlış yapmışsınız. Bir arada birbirlerine bağlantılı olarak daha güçlü gelişirler. Büyük saksı istemez çünkü ince kökleri hem azdır hem geçicidir ara sıra yok olurlar yenileri çıkar. Rizom sisteminin sığacağı kadar ve derin olmayan saksılarda yetiştirilmelidir. Havadar ve güneşli yerlerde daha hızlı büyürler.

 87. Büşra, Antep diyor ki:

  Bir evde kılıç çiçeği gördüm istedim. Bir yaprak çeliği aldım toprağa direkt diktim. Doğru mu yaptım bilmiyorum ama tutar mı?
  ***
  Yüzde doksan ihtimalle tutar. Paşakılıcı yaprak çeliğiyle kolayca çoğaltılabiliyor.

 88. Dilek, Bursa diyor ki:

  Geçen sene peygamber kılıcı ektim tuttu büyümeye başlamıştı. Yanlarından yeni dalları geliyordu. Kışın eve aldım ve cam kenarına koydum. Çocuklar oynarken bir dalını kırmışlar. O günden beri büyümüyor. Dalları yukarıdan aşağı sararıyor. Yanından gelen yeni küçük dalları çürüyor.
  ***
  Gerekmediği halde sulayıp duruyorsanız sebep budur. Yukardaki bakım bilgilerini okuyun.

 89. Melisa, Adana diyor ki:

  Kılıç çiçeğini suda köklendirilebiliyormuş. Ben yaprak çeliğini direkt toprağa eksem de tutturamıyorum. İtina ile baksam da çürüyor. Suda köklendirebilir miyim?
  ***
  Hayır suda olmaz. Siz belki kapalı havasız odada tutuyorsanız ondan çürüyordur. Toprağı da havadar olacak ve yarıya yakın kurumadıkça sulamayacaksınız. Havadar, kumlu toprağa dikin. Dışarda tutun. Kesin köklenir çok da hızlı büyür. Yalnız iki ay kadar bekleyeceksiniz. Acele etmeyin. Dışarda güneşin ısıttığı bir yerde şimdi başlatın. Mayıs gelince mutlaka topraktan kalın bir sürgün çıkarttığını görürsünüz. O zaman daha az güneşli yere alın. Adana güneşi yazın pişirir gelişimi durur.

 90. Yasemin, Nevşehir diyor ki:

  Peygamber kılıcı çiçeğim yavru veriyor çiçek açıyordu. Saksıyı kocaman doldurmuştu. Ayırıp iki saksı yaptım. Tam bir sene oldu ama yavru da vermedi çiçek de açmadı. Neden olabilir? Haftada bir suluyorum. Altındaki tabağını dolduruyorum. Doğru mu?
  ***
  Yanlış suluyorsunuz. Şimdiye kadar çürümemesi mucize gibi bir şey. Toprak iyice kurumadıkça sulamayın ve kesinlikle su dolu tabakta bekletmeyin.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)