Parlak Mustafa çiçeği (İsveç sarmaşığı)

Bilimsel adı: Plectranthus verticillatus. Sarkıcı olarak yetiştirilen yeşil yapraklı bir ev bitkisidir. İyi bir yer örtücü bahçe bitkisi olabiliyor.

Yaprakları parlak oluyor bunu anladım da Mustafa’yı anlamadım. Her neyse. Sarkıcı olarak yetiştirilen yeşil yapraklı bir ev bitkisidir. İngilizcedeki isimlerinden biri ‘sürünen Çarli’dir (creeping Charlie). Diğer adı Swedish ivy (İsveç sarmaşığı) – ivy aslında hedera sarmaşıklarına denir. Bunun onlarla hiçbir ilgisi yok.

Lamiaceae (Ballıbabagiller) familyasının Plectranthus cinsinden bir tür olup bilimsel adı sanıldığı gibi Plectranthus australis değildir. Esas bilimsel adı: Plectranthus verticillatus. Anavatanı Avustralya değil. Güney Afrika’dır. Dünyaya bir süs bitkisi olarak tanıtanlar İsveçliler olmuş.

İyi bir yer örtücü bahçe bitkisi olabiliyor. Özellikle de bahçelerin ihmal edilen yerlerinin yeşillendirilmesi için kullanılır. Ne kadar az ilgi, o kadar mutlu parlak Mustafa.

Işık ihtiyacı: Fazla sıcak memleketlerde az güneş, normalde çok güneş sever. Tam gölgede iyi gelişmez. Cılız ve kuvvetsiz olur, çirkin görünür.

Toprak: Yabani otların çok sevdiği herhangi bir park bahçe toprağı en iyisidir. Evde saksıda yetiştirmek için bu toprağa 1/3 oranında perlit veya ponza taşı karıştırın.

Sulama: Toprak bir hayli kurudukça sulayacaksınız.

Soğuklarla arası: Kışın çok hafif don olaylarına dayanır. En fazla -3°C kadar. Rüzgâr almayan kapalı camekanlı balkonlarda -5°C dereceye dayanabilir.

Çiçeklenmesi: Sonbahar ve kış aylarında küçük çiçekler açar ama önemli değil.

Budama: isterseniz ilkbaharda bütün dallarını kesebilirsiniz. Ayrıca kış hariç her zaman dallarından kesip aynı saksıya dikebilirsiniz daha zengin görünür. Dallarını kırıp toprağa dikerseniz tutacağı kesindir. Birkaç günde köklenip hızla büyürler.

Çoğaltılması: Dallarından kırın toprağa dikin. Yüzde yüz tutar. Yeter ki toprak çamur gibi ıslak kalmasın. Yani fazla sulamayın yoksa köklenmek yerine çürür gider.

Kategori: Uncategorized Tarih: 07 Mart 2012

Etiketler: | |

'Parlak Mustafa çiçeği (İsveç sarmaşığı)' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Filiz, Aydın dedi ki:

  Bizim burada Egede köylerde hemen hemen her evde vardır. Kadınlar arasında espri konusu olur. evin erkeğinin adını alır. parlak ahmet, parlak ali gibi..

 2. Elif Dincoglu, İstanbul dedi ki:

  Besiktas’ta bir otelin onunde gormustum. Otele rica ederek minicik bir dal almistim. Demek ki adi buymus. Ogrendigim iyi oldu. Aslinda alirken sakiz sardunya sanmistim. :) Yazida yazdiginiz gibi de tuttu. Yeni yapraklar cikarmaya basladi.

 3. Gülçin Karaca, İzmir dedi ki:

  Bende de var. Bir sene oldu. Gecen gün sularken çok güzel koktugunu farkettim.

 4. Osman Hikmet Anık, Kayseri dedi ki:

  Örtücü olarak mükemmel lakin balkonumda yer sorunum var. Sarkıcı ya da tırmanıcı olarak deneyebilir miyim? Çok çabuk yetiştiğinden bir bambu dalına sardırmaya çalışıyorum. Başarabilirsem paylaşırım yine de önerileriniz benim için çok önemli.
  ***
  Zaten en çok saksılarda sarkıcı olarak yetiştirilir. Genelde 50cm’yi bulmaz. Taze dip filizlerinden yeni yeni sarkan dallar oluşur durur. Bir değneğe sararsanız fazla uzamayacaktır. 90cm kadar uyar deniyor. Pek sanmıyorum. Deneyin sonucu yazmayı unutmayın.

 5. Çiğdem, İzmir dedi ki:

  Seneler önce bizde de vardı çok güzeldi kurudu. Şimdi nerde bulacağımı bilmiyorum.

 6. Adanur dedi ki:

  Benim çiçeğimin nedense yaprakları sararmaya başladı. ne yaptıysam sararım kurumasını engelleyemedim.
  ***
  Kışın havasız yerlerde birçok bitkide bozulma olabiliyor. Esinti yoksa hiçbir şey çözüm getiremez.

 7. İsimsiz dedi ki:

  Parlak mustafanın yaprak uçları kuruyor. neden olduğunu bilen varsa yazarsa sevinirim.
  ***
  Yeri havadar ve güneşli olmalı. Sağlığı için bu iki şart çok önemlidir. Ayda bir defa bitki besini verin. Toprak ıslak kaldıkça sulamayın bunun da zararı oluyor. Toprak elinize yaşlık vermeyecek kadar kurumadıkça sulamayın.

 8. Emin G. -Kayseri dedi ki:

  Güneş gören havadar bir yerde duruyor. Lakin yapraklar beyazlamaya başladı. boyu bayağı uzadı ondan mıdır?
  ***
  Ayda bir defa bitki besini vermelisiniz. Eski yaprakların bozulması normaldir.

 9. Miray, İstanbul dedi ki:

  Benim parlak mustafam nedense çok yavaş büyüyor ve yaprakları sararmaya başladı. Hiç iyi gelişmiyor. Çiçeğimi nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Güneşli ve havadar ortam istiyor. Kışın ev bitkilerinin çoğu havasızlık yüzünden bozulur.

 10. Mustafa, Kayseri dedi ki:

  Benim parlak mustafamın yaprakları karardı. Tekrar eski haline döner mi?
  ***
  Hem çok havadar, hem çok aydınlık ve biraz da güneşli yerde olması lazım.

 11. Leyla Ö. -İzmir dedi ki:

  Parlak mustafa ciceginin yapraklarını lekeler oluşmaya başladı. Ne yapmam gerek?
  ***
  Yeri daha havadar olmalı. Yapraklarını ıslatmamalısınız. Bu iki şeye dikkat ederseniz sorun biter.

 12. Birkan, Kayseri dedi ki:

  İki saksıda parlak mustafa çiçeğim evde hiç güneş almayan bir yerde duruyor. 2-3 haftadır yaprakları kırılıyor. Yeni çikan filizler ölüyor.
  ***
  Evlerde az ışıklı yerlerde hemen hemen her tür bitki sağlıksız olur. Çok güçlü ışığa, hatta biraz da direkt güneşe ihtiyaçları var. Pencere önünde tutmalısınız.

 13. Emrah, İstanbul dedi ki:

  Ben bu parlak Mustafa çiçeğinden bir komşudan çelik ile almıştım. Suya koydum koklenmedi. Toprağa diktim 2-3 günden beri ses yok. Acaba koklenip filiz verir mi?
  ***
  Suda bekletmeye hiç gerek yok. Toprakta kısa zamanda köklenir. Belki 10 gün kadar sürebilir. Yeri havadar ve güneşli ise köklenmesi ve filizlenmesi garanti.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)