Para ağacı, Refah çiçeği (Pachira aquatica)

Ebegümecigiller familyasının Pachira türünün Pachira aquatica adlı cinsidir. Guyana cevizi, Saba fıstığı vb. isimleri de vardır. İngilizce en yaygın isimleri para ağacı ve refah çiçeğidir. Tropikal bir ağaç olup ana vatanı Amerika kıtalarının tropikal bölgesidir. Daha çok bataklıklarda yetişir. Bulunduğu yerler sulu olduğu için “aquatica” demişler. Hem dekoratif bir salon unsuru hem de susuzluğa, ihmallere müthiş dayanıklı bir bitkidir.

Neden para ağacı deniyor? Uğurlu olduğuna, bulunduğu ev halkına çok para kazandırdığına, sahibini zengin ettiğine inanılıyor. Feng Shui felsefecilerinin değer verdiği bitkilerdendir.

Bazı özellikleri: Gösterişli ilginç çiçekler açar. Meyvesi yenir. Çekirdekleri de yenir, tadı fıstığa benzetiliyor. Çekirdekleri çiğ veya kavrulmuş olarak yenildiği gibi öğütülüp unundan ekmek yapılabilir. Çiçekler ve yaprakları da ayrıca yenebilir.

Süs bitkisi olarak: 1986’da Japonya’da içmekân süs bitkisi olarak yaygınlaşıp uğurluluğuyla meşhur olduktan sonra tüm Doğu Asya’da popüler olmuş. Tayvan orkidecilikte olduğu gibi para ağacı ihracatından da bir hayli gelir elde etmektedir. Gerçekten uğurlu mu bilinmez ama üreticilerine bir hayli para kazandırdığı kesin. :)
Bonzai için uygundur. Ev ve ofisler için ideal süs bitkilerindendir.

Para ağacı Pachira aquatica en iyi nasıl yetiştirilir?
Güneşi çok sever, iyi güneş alırsa daha iyi gelişir. Ana vatanında bataklık bitkisidir diye fazla su sevdiğini düşünmeyin. Saksılarda aşırı sulama kökleri çürütebilir. Kökler temiz hava istiyor. Bunun için suyu süzdürebilirliği mükemmel herhangi bir toprak karışımı gerekiyor. Bir de fazla büyük saksı iyi değildir ki köklere hava ulaşımı zor olmasın.

Bahçede: Kışın en fazla -5 derece soğuğa ‘kısa süreli’ olarak dayanabilir. Soğukta bütün yapraklarını dökebilir. Akdeniz bölgesi kıyı kesimlerimizde bahçe bitkisi olarak yetiştirebilirsiniz, buralarda sorun yok. İzmir, İstanbul, Samsun, Trabzon gibi kışları fazla soğuk geçmeyen yerlerde kuzeyli rüzgarlardan korunmuş, güneyli yönlere bakan duvar diplerine dikebilirsiniz. Yazın aşırı güneşe maruz kalmayacak yarı gölge yarı güneş bir yere dikin. Koyu gölgeyi sevmez.

Besin istemez. Havadar olması kaydıyla her türlü toprak uygundur. Hazır süs bitkisi toprağını yarı yarıya ponza taşı ile karıştırırsanız en iyi toprağı sağlamış olursunuz.

Sulama: Susuzluğa dayanıklı olsa da siz toprağını uzun süre susuz bırakmayın. Toprak kurudukça vakit kaybetmeden tekrar sulayın.

Hava nemliliği: En az orta derecede nemlilik gerektirir. Yıkanmayı, ıslatılmayı sever. Sıcak günlerde sık sık yapraklarına su püskürtün.

Sorunlar: Uzun süre sevmediği yerde durması, kışın fazla üşümesi gibi sorunlarda bütün yapraklarını döker. Şartlar düzeldiğinde yeniden yeşerir. Uzun süre gelişim göstermeyip yaprakları güzelliğini kaybetmişse yaprakları koparıp atın. Bu sayede yeni yapraklar çıkarır.

Yapraklarda bozulmalar: Eğer yaprakların en uç, kenar yerlerinde kuruma oluyorsa ya az sulamadan ya da hava neminin yetersizliği yüzündendir. Eğer yaprakların genelinde bozulma, kahverengi noktalar veya sararma oluyorsa aşırı sulamanız yüzündendir. Sulamada ve hava nemliliğinde kusur yoksa toprağının besinsiz kalması yüzündendir. Güneşten mahrum etmek de yapraklarda bozulmaya yol açar.

Çoğaltılması: Yeni bir dalını kesip doğrudan toprağa dikeceksiniz. Saksıyı günde beş saat gibi iyi güneş alan bir yerde tutmalısınız. Güneşin ısıtıcılığı ve kuvvetli ışık sayesinde çabuk köklenir. Yaz ortasında güneş ve sıcak hava bir araya gelince iyi olmaz, bu durumda güneşin pencere tülü gibi şeylerle filtrelenmesi gerekir.

Satış şekilleri: Bilinen süs bitkisi satışlarında olduğu gibi saksıda yapraklı olarak ve ayrıca kökleri ve yaprakları yok edilmiş kuru ana gövde dal olarak da satılır. Bu kuru parçalar güneşli sıcak bir yerde nemli toprakta hızla köklenir ve yapraklanır. Kuru satış daha çok ticari amaçla yetiştiricilik yapanlara yöneliktir.

Para ağacı, refaf çiçeği, feng shui bitkisi

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

 1. Oya Semerci diyor ki:

  Pachira aquatica adlı çiçeği nerden alabilirim? Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.
  ***
  Türkiye’de kim nerede satıyor hiçbir bilgim yok. Belki Bauhaus gibi Koçtaş gibi yapı marketlere arada sırada geliyor olabilir. Yurt dışında alibaba gibi online marketlerde köksüz yapraksız dal olarak satıldığına rastladım. İnternette arayınca bulursunuz. Ama ne derecede sağlıklı bir alışveriş olur onu bilemem.

 2. Kemal Yıldız - K.K.T.C. diyor ki:

  Bana bu bitki 1 ay kadar önce hediye olarak geldi ama bendekilerin yaprakları daha koyu renkte acaba neden ? ikincisi de bu bitki ne zaman çiçek açar ve meyve verir?
  ***
  Yaprak rengi toprağının özelliğine göre ve güneş alıp almamasına göre değişebilir, normaldir. Çiçek açması için, çok güneşli bir yerde bulundurulması şartıyla iki metre kadar büyümesi ve bolca dallanıp budaklanması gerekir.

 3. Kemal Yıldız – K.K.T.C. diyor ki:

  Yapraklardan bazıları zaman zaman sanki makasla kesilmiş gibi yırtılmalara maruz kalıyor. Bunu nasıl önleyebilirim ve neden olur?
  ***
  Belki fazla kuru havadan, belki bir parazitten kaynaklanabilir. Yaprakları sık sık ıslatın ve haftada bir veya iki defa ıslak bezle yaprakların altlarını üstlerini silin.

 4. Z.Y - İstanbul diyor ki:

  Cevahir alışveriş merkezindeki koçtaş’ta var.

 5. Sayime Yılmaz diyor ki:

  Para ağacı benim de ilgilendiğim ama ulaşamadığım çiçek. Çiçekçilere istettiğim halde bulamıyoruz diyolar. İzmirde hangi çiçekçiye sorduysam bilmiyolar. Bldiğiniz yer ve adres yazarsanız istetirim teşekkürler.
  ***
  Yukarda Z.Y.’nin dediği gibi, ben de geçen hafta Şişli’de Cevahir alışveriş merkezindeki Koçtaş’ta gördüm. Buyu bir metreden fazla, fiyatı ise 80 veya 60 lira gibi bir şeydi. Benjaminlerde yaptıkları gibi üç ayrı bitkinin ana dalını saç örgüsü gibi yapmışlar. Yaprakları resimlerde gördüğümden daha güzel, daha canlı, çok hayat dolu bir bitki. Siz İzmirde Koçtaş, Bauhaus vb. yapı marketlerde arayın. Çiçekçilerde ve fidanlıklarda henüz bulunmuyor.

 6. Hamide - İstanbul diyor ki:

  Ben geçen hafta aldım 150 tl den 60 tl ye indirimli aldım ilgilenenlere ayrıca unutmadan şişli cevahir avm’de.

 7. Serdar - İstanbul diyor ki:

  Ben de bugün Cevahir-Koçtaş’tan 60 TL’ye aldım. Güneş almayan ama bol ışık alan bir pencerenin yanına koydum. Umarım sorun olmaz. Görevli bayan sorun olmaz demişti.
  ***
  Siz o görevlilere bir şey danışmayın. Hiçbir şeyden anlamazlar. Kış boyunca güneşli bir yerde tutsanız daya iyi olacak.

 8. Hayati - İzmir diyor ki:

  Para ağacını nereden bulabiliriz izmirde yetişir mi?
  ***
  İzmr, istanbul samsun, trabzon gibi kışları fazla soğuk geçmeyen yerlerde kuzeyli rüzgarlardan korunmuş bahçelerde güneyli yönlere bakan duvar diplerine dikebilirsiniz. Yazın aşırı güneşe maruz kalmayacak yarı gölge yarı güneş bir yere dikin. Koyu gölgeyi sevmez.

 9. Hayati İzmir diyor ki:

  Limon yapraklarında kurtcuklar var bu kurtcuklar yaprakları yiyor bu meyve verimini düşürür mü bu mevsimde ilaclama yapabilir miyim?
  ***
  Yaprakların bozulması kesinlikle meyve verimini çok kötü etkiler bitkiyi de öldürebilir. İlaç hakkında o bitkinin tarımı hakkında bilgili kişilere danışmalısınız.

 10. Hande - Istanbul diyor ki:

  Ikea’da var..

 11. Faruk - Elazığ diyor ki:

  Nasıl alabilirim?
  ***
  Belki bir yerden kargo ile getirtebilirsiniz ama kışın Anadoluya giden kargolarda bitkiler fena halde donabiliyor bu riski göze almayın.

 12. Faruk - Elazığ diyor ki:

  Bildiğiniz bir yerin adresini verebilir misiniz acaba?
  ***
  Bilmiyorum ne yazık ki.

 13. Mükerrem, İstanbul diyor ki:

  Ben vatan caddesindeki migros ta gördüm küçük saksıda fiyatı 6-7 tl civarındaydı. (İstanbul da olanlar için söylüyorum)
  ***
  Teşekkür ederim. Diğer migroslarda da olması lazım. Yarın hemen çıkıp araştırırım. Bundan ne zamandır istiyorum ama çok büyük boyda çok da pahalı.. 6 – 7 lira fiyat benim için uygun. İnşallah bulurum.

 14. Yeşim, İstanbul diyor ki:

  Çok severek begenerek aldim. boyu 1.50 cm.. evimin salonunda aydinlik bir koseye koydum. haftada bir su veriyorum. boyu uzar mi diye merak ediyorum.
  ***
  Uzar. Yeterince güneş alırsa çiçek bile açar.

 15. Emel, İstanbul diyor ki:

  Yaklaşık 8 aydan beri baktığım refah çiçeğim 4 daldan örgü şeklinde ve son zamanlarda 2 dalında aşırı bir yaprak kaybı oldu ve bu dallar diğer yeşil dalların aksine kahverengiye dönmeye başladı. Üstünde küçük yapraklar çıkarıyor ama yapraklar büyümeden uçlardan kahverengileşip dökülüyor. Dalların üstü de koflaşmış gibi geliyor hafif sıktığımda. Diğer dallar da bazen kahverengileşip dökülme olsa da oldukça fazla yeni yaprak veriyor. Acaba kahverengileşen kısımları üstten budasam yeşil kısımlara kadar kurumaya yüz tutan dallar yaşar mı? Ya da ne yapmalıyım o dalları yaşatmak için? Evimdeki en sevdiğim bitki.
  ***
  Önce istediğiniz şekilde budayın, sulamayı kesin toprak iyice kurusun. Sonra yazımın içinde anlattığım gibi yeniden dikin (çok havadar süzek toprak ve gereğinden daha küçük saksı). Zaten bu bitkiler hazır örgülü dalları saksısız topraksız köksüz yapraksız kupkuru odunlar şeklinde satılır. Bizimkiler öyle ithal ediyor seralarında dikip yeşertip satıyorlar. Pachiranın ve birçok bataklık türü bitkilerin böyle bir özelliği vardır. Doğal yaşam alanlarında bataklık bazen tamamen kurur. Yağmurlu mevsim gelince orası tekrar bataklık olur, içindeki kurumuş ama ölmemiş bitkiler hayat bulur canlanır.
  Çiçekseverlerimizin en büyük hatası bitkileri evlerde kuytu köşelere koyup “esintisiz” ve güneşsiz bırakmaları, bu da yetmiyormuş gibi habire sulamalarıdır. Siz de böyle yaptıysanız tamamen çürümemesi mucize gibi bir şey. Şunu hiç unutmayın: Bitkilerin sudan daha çok esintiye rüzgara ihtiyacı var. Esinti sudan önce önem taşır. Çok önemli bir faktör. Çünkü bitkilerin bizim gibi kolayca nefes alma kabiliyetleri hiç yok. Esinti yoksa nefes alamazlar.

 16. Aslı diyor ki:

  Para ağacını Marmara forum bahausedan 54 tl ye aldım.

 17. Fatma Özalhan diyor ki:

  Ben de çicek hastasıyım. Para çiceğini Kadıköy Kuyubaşı’ndaki Kuyubaşı Fidanlığındaki serada buldum. Seranın sahibi Veda Hanım sizi güler yüzüyle karşılıyor. Para çiçeği istiyorum dediğimde internetten latince adına bakarak serasından getirdi. 25 TL.

 18. Nihal Koca, İzmir diyor ki:

  İzmir’de nerede bulabilirim bilgisi olan var mı?

 19. Selen, Ankara diyor ki:

  Bugün migrosta gördüm araştırmak istedim ama benim gördügüm 10 cm ve küçücük saksıdaydı. Sizce normal mi? Ayrıca nasıl kökü 10 cm bir para agacı örgülü olur?
  ***
  Evet küçük de olabilir. Siz hiç ulu çınar görmediniz mi? Onun bile küçücük fidanları var. Para ağacının niçin olmasın? Örgü meselesine gelince mini fidanları da örmek mümkün. Büyüklerde de küçüklerde de ben örgüyü doğru bulmuyorum. Bu işler gerçek doğaseverlerin yapacağı şeylerden değil. Bitkileri sadece bir dekorasyon unsuru gören insanların işi.

 20. Gozde, İstanbul diyor ki:

  Benim agacim 160 cm. Ancak yapraklarinin ortasindan 50 cm. civarinda yeni bir tek dal uzadi, pek hos gorunmuyor. Acaba etrafinda yeni dallar uzayip duzelir mi, beklemeli miyim, yoksa o dali kesmeli miyim?
  Ayrica agacin govdesinden dallar ve yapraklar cikti, altta ve ustte olmak uzere iki grup yesillik var. Bu normal midir, alttaki yaprakli dallari ne yapmaliyim? Tesekkurler.
  ***
  Her şey normal. Yerini de sevmiş. İyi bakıyorsunuz ki yeni yeni filizlenmelerle gelişim gösteriyor. Beğenmediğiniz dalları isterseniz kesip başka saksılarda köklendirmeye çalışın. Daima yeni filizler çıkarır beğendiklerinizi bırakın beğenmediklerinizi kesin.
  Bu arada, Şişli civarında iseniz beğenmediğiniz dallardan bir iki tanesini sizden alabilirim. :)

 21. Gozde, Istanbul diyor ki:

  Acibademdeyim. Ayrica agacin govdesinden dallar ve yapraklar cikti, altta ve ustte olmak uzere iki grup yesillik var. Bu normal midir,alttaki yaprakli dallari ne yapmaliyim?
  ***
  Normaldir çünkü normalde o kısım (anavatanında doğal ortamında) ancak kurak mevsimde su dışında kalıyor, dolayısıyla o dönemde hiçbir gelişim olmuyor. Yağmur mevsiminde yaşadığı yerler göl olur bataklık olur alttan filiz veremez. Ama evlerde öyle şeyler olmadığından dolayı dipten de filizlenir. Onları keserek istediğiniz görünümü kazandırabilirsiniz. Zararı olmaz. 20 metreye yakın büyüyebilien bir ağaçtır. Ağaç şekli verebilirsiniz yani dipteki veya gövdedeki filizleri kesebilirsiniz. İsterseniz olduğu gibi bırakın çalılık gibi gelişsin. Tercih zisin. Ne yaparsanız yapın zararı olmaz.
  Yalnız dikkat edin, dipte gelişen filizlerin ana dallarını yukarı doğru takip edin bakın acaba yukarsı kuruduğu için mi dipten filizlendi? Birkaçı bir arada örgülü olduğu için anlaşılmayabilir.

 22. Yeşim, İstanbul diyor ki:

  Pachirama dun su verirken topragin ustunde dolasan minik kurt gibi bir sey gordum hizli hizli hareket ediyordu. Zararli midir? Yapraklarinin renginde dalgalanmalar oldugunu goruyorum. Yesilin acik tonlarinda kucuk halkalanmalar goruyorum. Bu normal midir?
  ***
  Toprak böcekleri topraktaki daha küçük böceklerle ve mantar gini şeylerle beslenir zararı olmaz faydası olur. Eski yapraklardaki bozukluklara aldırmayın. Yer değişikliklerinde her şey olabiliyor. Sizin evde gelişen yaprakları gözleyin onların sağlığı iyi ise sorun yok.

 23. Tomay, istanbul diyor ki:

  Pachiramin eski yapraklarinda kurumalar var. Yapraklar kuruyor ve dokuluyor.. fakat ustten yeni yapraklar cikiyor. vitamin, bitki costuran vs kullanmam iyi olur mu? Sulama hakkinda kafam karisik. haftada bir mi su vereyim, iki haftada bir mi? haftada bir verdigimde fazla nemden mantarlar turuyor topraginda. sulama nasil olmali?
  ***
  Toprağı elinizle kontrol edin. Elinize yapışmayacak kadar ve ufalanabilecek kadar ıslaklığını yitirmişse çok nemli olsa bile sulayın. Kışın biraz daha kurumasını beklemelisiniz. Besin piyasada en çok satılanlar hafif dozajlıdır her sülamada verilmesi tavsiye edilir. Bunlardan bir tane alın ama her sulamada vermeyin. her 4 sulamada bir verin. Kış boyunca gelişim yoksa besin vermeyin. Toprakta mantar olabilir hiç zararı yok.

 24. Aylin Tuna diyor ki:

  Benim para agacimin yapraklarinin altinda beyaz yapiskan damlalar olusuyor. Ayrica govde yana dogru yatmaya basladi. Agacin geneli saglikli, yeni filizler veriyor ve yaprak renkleri gayet guzel. Yapiskan damlari ve yana yatikligi nasil gecirebilirim?
  ***
  Büyüteçle dikkatlice inceleyin o damlalar bitki bitleri yüzünden olabilir. Varsa ilaç kullanmalısınız. Yana yatmaması için bir yere bağlamak lazım.

 25. Yeşim diyor ki:

  Pachiramin orgulu dallarindan birisi kurudu.. genel olarakta yapraklarinda dokulmeler var, seyreklesti yapraklar. bu normal midir ? yoksa pachirami kayip mi ediyorum?
  ***
  Ev içinde ise havasız yerde tutma sonucu bunlar yaşanabilir. Şimdi bol güneşli bir yerde tutun pencereleri açıp uzun süre hava almasını sağlayın (her gün).

 26. Yelda Erdogan diyor ki:

  Pachiramizi aldigimizda 1.50 idi ama 7 ayda 2 metreye ulasti. Orgulu olan kismi yaklasik 1 metre uzadikca tekrar orulmesi gerekir mi? Nasil yapalim? Bir de agacin orguli kismi 5 kok. Ama yaninda 20cm uzunlugunda bir kok daha cikmis. Ucu kesilmis dal gibi gorunumu, orguye dogru da egimi var. Agacin gorunumunu bozar mi, kalsin mi yerinde? Son olarak cogaltmak istedigimizde tek dal olarak mi dikmeliyiz yoksa orebilmek icin 3-4 dal birlikte mi dikilsin?
  ***
  Dalları örgülü yapmak bitkilerin doğasına aykırı. Bırakın kendi doğal gidişatına göre büyüsünler. Zaten biz örmeyi beceremeyiz dalları kırarız.

 27. Elif, İstanbul diyor ki:

  1,5 yıldır bir para ağacım var. uzun zamandır hiç büyümüyor hatta sürekli yaprak döküyor. gövdesinde iki dalı da tamamen kurudu. toprağı kuru değil hatta sanırım biraz fazla sulamış olabilirim. gövdesinden de dallar vermeye başladı. ne yapabilirim?
  ***
  Sulamayı yok denecek kadar azaltıp nisan sonuna kadar dinlendirin. Sonra toprağını değiştirin dışarda güneşli bir yerde tutun. Hava ısındıkça sulama sıklığını arttırın. Harizandan ekim ayına kadar öğle civarı güneşinden koruyun. eylül sonunda, sonbahar serinle başlamadan önce tekrar eve almalısınız.

 28. Deniz, Ankara diyor ki:

  Benim ağacım iki senedir bizimle birlikte. Son zamanlarda dalların uçları kurumaya başladı. Dallarda daha acık yeşil tonlu lekelenmeler olmaya başladı. Çok üzülüyorum. Örgülerden biri tamamen kurudu. Alttan kesip çıkarttım. Kesmemem mi gerekirdi?
  ***
  16C dereceden daha serin olmayan saaatlerde rüzgar almasını sağlayın. Yazın sık sık sulamalısınız. İki yıl geçmiş. Bu süre içinde bitki besini filan vermemişseniz kötüye gidiş devam edecektir. Öldüğünden emin olmadığınız dalları kesmeyin. Biraz güneş de almalı.

 29. Eda, Bolu diyor ki:

  Merhaba benim çiçeğim üç dal seklindeydi ikisi gayet iyi durumda ustten yeni yapraklar veriyor fakat tek dali tamamen kuru bu kökü digerlerinden ayirmalimiyim? Birde diger bir dalin yanindan kuru bir dal cikmis o daldan da yaprak almak icin ne yapmaliyim?
  ***
  Hem güneşli hem esintili yerde tutarsanız hızlı ve sağlıklı gelişir. Ölü kısımları atabilirsiniz.

 30. Gülsüm, Kocaeli diyor ki:

  Belki saçma gelcek ama ban ada sorup duruyolar gövdesinin örgü şeklinde oluşu Allah tarafından mı yoksa üretim eseri mi? Bu arada ben aile çiçekçimizden 200 tl ye indirimli aldım. ama güzel heybetli bir şey. Çok mu pahalı aldım acaba?
  ***
  1.20 metre boyundakiler (koskocaman saksısıyla 1,5 metre) Koçtaş’ta 80-90 tl civarlarında satılıyordu. Sağlığı da görselliği de mükemmeldi. Örgüye gelince, insanlar öyle yetiştiriyorlar.

 31. Mustafa Aydın diyor ki:

  merhabalar öncelikle.bende de yaklaşık 1,5 m pachira var zamanla filizlendi ancak son 2-3 aydır havaların ısınmasıyla yaprakları sararma ve kurumaya dayalı dökülmeler oluyor ve son 1 aydır da yoğunlaşmaya başladı bu dökülmeler.bu normal bişeymidir yoksa ters giden bişeyler mi var?
  ***
  Soyadınız mı aydın yaşadığınız yer mi Aydın anlayamadım. Aşırı sıcak olan yerlerde yaz boyunca günde iki üç defa sulamak gerekir. Bu bitki sıcak bölgelerin bataklık bitkisidir. Su sorunu yok diyorsanız sebep bitki besini vermemenizdir. Ayrıca havadar yerleri sever. Evlerde esintisiz kuytu köşeler iyi değil.

 32. Mustafa A. -Bursa diyor ki:

  Haftada 1 yada 10 günde 1 bitki besini veriyorum. 3 günde 1 su veriyorum. bu sıklıkla su verdiğim zaman çogu zaman su hemen saksı dibine ulaşıp yaklaşık 1 gün saksı dibindeki su bitmiyor. günde 3 defa su vermem daha zararlı olur bu durumda değil mi? bitki işyerimde salonda havadar bir yerde. güneşde alıyor. ancak pencerelerden kaynaklı yapraklar çok tozlanıyor. Yaprakların sararıp dökülmesi normal mi oluyor acaba?
  ***
  Suda bekletmeniz yanlış. Suladığınız zaman saksı su dolu tabakta bekliyorsa bunun zararı mutlaka olur. Bataklık ortamında suydaki oksijen farklıdır. Ama sizin ortamınızda suda oksijen tükenir. Birçok bakteri oksijeni tüketir. Yosun ve su bitkileri olmayınca kökler oksijensiz kalıyor. Bir daha suda bekletmeyin. Hava sıcaksa toprağı fazla kurumadan tekrar sulamalısınız. Yapraklarda bit var mı diye büyüteçle inceleyin. Tozları ıslak bezle silmelisiniz. En azından 10 günde bir silin.

 33. Mustafa A. -Bursa diyor ki:

  Ne yaptıysam düzelmedi. söylediğiniz her seyi yaptım ancak nerdeyse bütün yaprakları döküldü. en büyük dalıda kurudu üstelik..tahminim 1 haftaya tüm yaprakları dökülür. ne yapabilirim acaba?
  ***
  Anlaşılan sulama hataları ve devamlı bitki besini verme yüzünden toprağın dengesi bozulmuş. Toprak yıkama sulaması ayda bir gibi yapılmalı.
  Ayrıntılı bilgi: http://azbitki.com/sulama

 34. Yunus D. -Kayseri diyor ki:

  Bu bitkiyi alalı bir yıl oldu. beş daldan üç tanesi çürüdü. sürekli yaprakları sararıp dökülüyor. ağacı nasıl kurtarabilirim? saksısını değiştirdim büyük seramik bir saksıya koydum. hata yapmışım. o günden sonra daha kötü oldu. iki dalı kaldı. çürüyen dalları keseyim mi?
  ***
  Kuruyan çürüyen dalları kesebilirsiniz. Her bitki havadar esintili yer ister, güneş ister. En başta önemli olan şey esintidir. Evlerin esintisiz kuytu köşelerinde bitkiler zamanla bozulur.

 35. Torpak, istanbul diyor ki:

  Arayanlar için: ikea tepeüstünde satılıyor. normal bir araçtan ziyade bir minibüs ile gitmeniz gerekiyor çünkü 2 metre yüksekliğinde. Fiyatı da 100TL. kasım-2013

 36. Erdem Y. -İstanbul diyor ki:

  Ağacımın yapraklarının altında bal damlaları oluştu. Dokumdum tadına baktım tatlı ama aromatik değil. Ayrıca bitlenme de değl. dikkat ettim böcek yok sadece damla bal var. su damlaları gibi orta damar üzerinde.
  ***
  Birçok bitkide olabiliyor. Islak bezle silmek lazım yoksa hastalık yapabilir.

 37. Gülsüm, Kocaeli diyor ki:

  Ağacımın yapraklarının genelinde sararmalar olustu. Hemen hemen sararmalar başlamadan önce toprağının üstüne çakıltaşları dökmüstüm. Onla bir alakası var mıdır?
  ***
  Ne tür taş koyduysanız belki zararı olabilir. Mesela dolomit taşları çok yerde çakıl taşı diye satılır. Bu taşlar toprağın alkalin derecesini yükseltiyor. sonuçta bitki topraktan demir alamıyor ve yapraklar sararıyor. Ancak çok çabuk tesir edeceğini sanmam. Kışın Havasız ve sıcak odalarda bitkiler genellikle bozulur bu da bir etkendir.

 38. Meryem, Bursa diyor ki:

  Para ağacımın yaprakları sararıp dökülüyor. Toprağı havadar, yeri esintili, serin ve güneş gören aydınlık bir yer. Suyunu da normal döküyorum. Sorun nerede bulamadım.
  ***
  Yeni aldıysanız yerini yadırgamıştır. Şimdi sulamayı azaltıp iki üç hafta dinlendirin. Havalar ısınınca yavaş yavaş sulamayı arttırın. Sıcağın etkisiyle hızla yeniden yapraklanır. Yeni yapraklar geliştikten itibaren her üç sulamada bir bitki besini vermelisiniz.

 39. Anıl, İstanbul diyor ki:

  Para ağacının toprağına doğru ve toprağında bir sürü minik sinekler var. Salona da yayılmaya başladı. Ne yapmalıyım acaba?
  ***
  Sigara izmaritlerini toprak yüzeyine yayın. Üstlerini iyice ıslatın. Ya da sulamak gerekiyorsa onların üstünden sulayın. Toprak sineklerine en etkili ilaç budur. Birkaç günde tamamen yok olurlar.

 40. Anil Turan diyor ki:

  Para ağacının örgülerinden bir tanesi sanki kuruyor gibi. Yapraklar yeşil ama örgülerden bir tanesin,n rengi odun rengi olmuş ve dokununca yumuşak. Ne yapabilirim acaba?
  ***
  Hiçbir şey yapmayın. O ölürse ölür. Diğerlerine zararı olmaz.

 41. İsimsiz diyor ki:

  Koçtaş’ta gezinirken hem ismiyle hemde örgülü dallarıyla dikkatimi çekti. Çok güzel bir ağaç. Benim kafama takılan evlerimiz malum kaloriferli kışın doğaya aykırı olarak sıcak oluyor. Bu ağaca zarar veriyor mu?
  ***
  Şimdiden ev ortamına alışırsa kışı en az zararla geçirir. Ama pencereleri kapalı tutup ısıtıcı kullandığınız zaman alırsanız aniden havasız ve sıcak ortama gelmesi yüzünden şok yaşayabilir çok büyük zarara uğrayabilir. Belli olmaz. Ev bitkilerini yaz aylarında almak lazım.

 42. Gizem, İstanbul diyor ki:

  Yaklaşık 9 ay önce mini pachira almıştım. 2 ay önce saksısını biraz büyüttük ve toprak ekledik. 1 aydır yaprakları sararıp dökülüyor ve yeni yapraklar gelişmiyor eskisi gibi. Koçtaşa gidince yeşil yapraklı bitkiler için besin verdiler ve yanlış zamanda toprak değiştirdiğimiz için bitkinin öleceğini söylediler. Tekrar canlanabilmesi için yapabileceğim bir şey olur mu? Bir aydır az güneş alıyor. Güneşte tutmaya çalışsam canlanır mı acaba?
  ***
  Koçtaş elemanları hiçbir şey bilmez. Pachira sıcak bataklık bitkisidir ve kökleri sıcak toprak ister. Büyük saksıya dikmeniz, güneşten mahrum etmeniz kökleri üşütmüş zarar vermiş. Özellikle saksısı toprağı güneşten ısınmalı ve sıcak nispetinde sık sulamalısınız. Ne kadar sıcak, o kadar sık sulamak gerek. Havadar ortam da önemlidir.

 43. Pınar, İzmir diyor ki:

  Bornova Forum Ikea’da var. 1.65cm boyunda, 4 köklü olarak 100 tl’ye aldım. Koçtaş daha pahalıya satıyor. Arayıp da bulamayanları bilgilendirmek istedim.

 44. Şule, İstanbul diyor ki:

  Ben fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla bir şey merak ediyorum: Kendi başına mı örülüyor yoksa çiçeğin sahibi mi örüyor?
  ***
  Kendiliğinden olması mümkün değil. Yetiştiricilerin yaptığı bir şey.

 45. Hilal, İstanbul diyor ki:

  Bizim pachiramız baya uzun, beş gövdeli örgü. Beş gövdeli Pachiramızın bir gövdesinde hiç dal yoktu. Bu dalsız gövde daha sonra kararmaya da başladı. Kangren olmuş gibi. Biz de kararan üst kısmı bu kararma daha fazla aşağıya inmesin diye kestik. Ancak bu gövdeyi tamamen kaybetmeye başladık. Kararma dibe kadar indi. Şimdi gövdenin dipteki tombul kısmından dallar çıkıyor. Yani gövde halen canlı. Diğer 4 gövde gibi eski sağlığına kavuşup tepeden dal vermesini nasıl sağlarız? Kestiğimiz için boyu da diğer gövdelerden kısa.
  ***
  Dışarıda tutma imkanınız varsa güneş ve yaz rüzgarları sayesinde çok hızlı büyür. Dışarda durduğu sürece çok sık sulayın. Hatta günde iki defa sulayın. Eylül başında tekrar içeri alın. Evde yerinin havadar bir yer olmasına dikkat edin.

 46. Sezen Yılmaz diyor ki:

  Benim bitkim çok güzel büyüdü ama örgü kısa kaldı. Devamında örülebiliyor mu yoksa aldığımız gibi mi kalacak? Yaprakların altında dallarında bal gibi elime yapışan uhu görünümünde sıvı çoğalmış. Anlamı nedir?
  ***
  Bu bitkinin doğasında örgülü olmak yok. İnsanlar nasıl yapıyorsa yapıyor. Herhalde bir usulü vardır. Biz yapamayız. Yapraklardaki probleme gelince, evlerde çoğu bitkilere örümcek bitler dananır. Büyüteçle dikkatle incelerseniz görebilirsiniz. Islak bezle silip temizleyin.

 47. Funda, Ankara diyor ki:

  7 ay önce gelen çiçeğim şu an içler acısı durumda. İşyerimde pencere önünde güneş alan bir yerde. 1-60 boyunda geniş büyük bir saksının içerisinde. Önceden haftada bir suluyordum fakat şu an toprağın üst kısmında kalan 2 gövde kısmı çürümüş, cıvık bir hal almış. Parmağım gövdeye dokunduğumda içine giriyor. Ne yapmam lazım? Şu an sulamıyorum hiç.
  ***
  Haftada bir sulayın gibi tavsiyeler çok zararlı. Çünkü kullanılan topraklar sera dışında ev ve ofis ortamlarında hiç kurumuyor ve bitkileri çürütüyor. Buna rağmen haftada bir sulamak en sağlam bitkileri bile çürütebiliyor. Yapabileceğiniz bir şey yok çünkü çürümüş bitki canlanmaz. Ölmüştür. Eğer sadece dip kısmı çürümüşse üst taraftan en sağlıklı yerden kesip alın ve temiz bir toprağa dikin. Güneşli ve çok havadar bir yerde köklenme ihtimali var.

 48. Selda, Ankara diyor ki:

  Bir iki hafta önce pachira aquatica aldım. 170cm ve 5 kök örgülü şekilde. Güneş alan havalanan bir yerde sulamayı da orantılı yaptığımı düşünüyorum. Fakat yapraklarından birinde iki adet kahverengi leke vardı giderek yayılıyor. Diğer yapraklarda da var ve yara kesik izi gibi izler de mevcut. Geldiğinden beri pozitif bir degisiklik göremedim. Bir de bazı yapraklarda ve sap kısımlarında yapışkan damlacıklar mevcut. Sebepleri ne olabilir nasıl iyilestirebilirim?
  ***
  Önceki yerinde zedelenme veya hastalıklanma olmuş ve doğal olarak yayılma oluyor. Güneş ve mümkün olduğunca sürekli esinti sayesinde hastalık varsa diğer yapraklarda olmaz. Ayrıca en yeni yaprakları büyüteçle dikkatle inceleyin. Bitlenme olabilir.

 49. Tolga, Aydın diyor ki:

  Bu bitkinin tohumundan edindim. Merak ettiğim konu nasıl çimlendirilir? Suda 1 gün bekleterek direkt torf içine dikim yapsak yetişir mi?
  ***
  Bilmiyorum hiç duymadım. Deneyin. Yalnız, eğer tohumları internet üzerinden sipariş edip aldı iseniz: internette satılıyor diye her bitkinin tohumunu almanızı hiç tavsiye etmem. Önce o bitki hakkında güvenilir kaynaklardan araştırma yapın tohumla üretilmesi tavsiye ediliyor mu.. Sonra satıcı kişileri araştırın. Güvenilir midir değil midir.. Tohumdan yetiştirilmesi çok zor olan ve tohumdan yetiştirilmesi hiç tavsiye edilmeyen bitkilerin tohumlarını bile sırf para kazanmak için satanlar var. Ayrıca sattıkları tohumların iddia ettikleri bitkilere ait olduğunun da hiçbir garantisi yok. İnternet dünyası sahtekarlıklar dünyası oldu.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)