Panax – Ginseng nasıl yetiştirilir?

Alternatif tıbbın son yılllarda en fazla üstünde durduğu birkaç bitkiden biri, köklerinden ilaç yapılan Ginseng (Panax). Bizde alternatif tıp ilaçları satmayla ünlenen kişiler “Clavis Panax” ilacını her derde şifa diye pazarlamaya çalışıyorlar.

Alternatif tıbbın son yılllarda en fazla üstünde durduğu birkaç bitkiden biri, köklerinden ilaç yapılan Ginseng (Panax). Bizde alternatif tıp ilaçları satmayla ünlenen kişiler “Clavis Panax” ilacını her derde şifa diye pazarlamaya çalışıyorlar.

Söz konusu bitkinin Asya ginsengi ve Amerikan ginsengi diye başlıca iki çok meşhur türü bulunuyor, aşağıda kırmızı renkle işaretledim. Kulağımıza çalınan isimlerden bazıları da kırmızı ginseng, Çin ginsengi Kore ginsengi vesaire.

Panax her şeyi iyileştiren anlamındaymış. Şifalılığının sırrı içerdiği Ginsenoside maddesindedir. Bu madde bitkinin kazık kök şeklindeki yumrularında bulunuyor.

Araliaceae familyasının Panax cinsinin birkaç türü işte bu meşhur bitkilerdir. Orman altı bitkilerindendir. Aşağıdakilerin hepsi Panax’ın türleridir:
Panax bipinnatifidus
Panax ginseng (Asian ginseng)
Panax japonicus
Panax quinquefolius (American ginseng)
Panax vietnamensis
Panax wangianus
Panax zingiberensis

Panax-ginseng bitkisi

Ginseng Yetiştirilmesi:

En değerli, en pahalı panax ginseng “doğal usulle üretilen” Asya ginsengi ve Amerikan ginsengidir. Doğal üretim şöyle yapılacak:

İstediği iklim: Fazla sıcak sevmez. Fazla güneşi de sevmiyor bu çok önemli. O yüzden Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimiz uygun değildir. Diğer yerlerde gür ormanlarda yetiştirilebilir. Zonguldak ormanları gibi dev ağaçlarla kaplı ormanlarda yetiştirilmelidir. Bazılarınız Doğu Karadeniz bölgemizin daha uygun olduğunu düşünüyorsa yanılıyor. Çünkü panax ginseng bitkileri yağmurlarla felaket derecede aşırı yıkanmış toprakları sevmez. Batı Karadeniz ve Marmara ormanları çok daha uygundur.

Toprak: Kırmızı killi toprak temele sahip ormanların humuslu toprağı en iyisidir.

Tohumlar sonbahar sonunda veya kış başında birbirlerinden 30 – 40 cm aralıklarla ekilir.  Tohumları en fazla 1 cm kadar derine gömüp toprağı bastırıp ekili yerleri kuru yapraklarla örtmelisiniz. kışın soğuğu yiyen tohumlar ilkbaharda çimlenir.

Panax-ginseng köküBöylece, ormanlarda gizli saklı uzak alanlara dikilen tohumlarla ginseng yetiştirilir. Olgunlaşmaları 7 yılı bulur. Bazı kişilerin ginsenglerinin yerini unutup bulamadıkları da oluyormuş. Siz dikkatli olun. Gelişen panax ginseng bitkileri diğer orman altı bitkileri ile karışık yaşamalıdır. Dibini çapalamak, otları ayıklamak, gübre, besin, ilaç vermek bu anlattığım doğal usulde asla yeri olmayan yanlış ve zararlı uygulamalardır.

Yukarda tarif ettiğim usulle yapılan ginseng üretimi sonucu elde edilen ürünün insan zekası usullerle elde edilen üründen 10 misli daha fazla pahalı olduğu söyleniyor.

Hasat: En az 7 yıl sonra hasat edilmeli. Ne kadar geç, o kadar iyi. 10 seneden fazla beklenebilir. Sökerken köklere hiç zarar vermeden sökmelisiniz. Kökleri söktükten sonra tahta kasalara koyacaksınız. Metal bir şey köklere değmemeli. Daha sonra direkt güneş almayan bir yerde bir müddet suda bekletilir, toprağı çamuru giderilir, sonra tekrar yıkanır. Suyu süzülüp kuruduktan sonra satana kadar tahta kutularda havadar odalarda bekletilmeli.

Peki 7 yıl çok değil mi?
Değil. Zira para getirmesi sadece köklerinden olmuyor. O yedi yıl içinde ginseng çayı için yapraklarından toplarsınız, satmak için tohumlarını alırsınız. Bunlar da iyi para getiriyor.

Kategori: Sektörel Tarih: 29 Kasım 2011

Etiketler: | |

'Panax – Ginseng nasıl yetiştirilir?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Panax dedi ki:

  Panax ginseng mükemmel bir bitki.

 2. Mithat Ünveren dedi ki:

  Bende ginseng tohumları var. Ginseng tohumu meyvadan nasıl temizlenir ve saklanır. Ekim zamanı nedir. Nasıl ekilir. Cevap verirseniz çok yardımcı olacaksınız.
  ***
  Ginseng tohumlarının saklanması diye bir şey yok çünkü bekletmeye gelmez, bozulurlar. Hemen ekmelisiniz. Ilık suda birkaç saat bekletin kuru meyveler yumuşar tohumlarını ayırırsınız. Doğada kuşlar meyveleri yiyor, tohumlar kakalarıyla başka yerlere gitmiş oluyor. Siz de benzer işlemi suda bekletip tohumları meyve kalıntılarından temizleyerek yapabilirsiniz.

 3. Mustafa, Sakarya dedi ki:

  Benim bu bitkiye ilgim çok yalnız tohumları nasıl bulacağım daha önce hiç rastlamadığım bir bitki.

 4. mustafa, Sakarya dedi ki:

  Fındık bitkisinin altına eksek olur mu acaba?
  ***
  Bilmem. Bulursanız deneyin. Eğer terkedilmiş bir fındıklıksa olabilir de bakımı yapılan fındıklıklar bence uygun değil.

 5. İskender, Kocaeli dedi ki:

  Bu bitkinin tohumlarını nerden temin edebilirim? kocaeli-karadeniz sahil bölgesinde yaşıyorum. bu bölgedeki ormanlarda yetiştirebilir miyim bu bitkiyi?
  ***
  Evet çok uygun bir iklim. Tohumunu nereden bulabilirsiniz bilmiyorum.

 6. Yücel, Uşak dedi ki:

  iç egede kuzeye bakan sık ormanlık alanlarda denenebilir mi sizce?
  ***
  O cıvarlarda kış soğukları açısında sorun yok ama yazın uzun süreli susuz kalmaya dayanacağını sanmıyorum.

 7. Mutlu, Bursa dedi ki:

  Selam aşagıdaki adreste tohumları satılıyor. amerikan ve çin ginseng olarak iki ayrı çeşidi var. Umarım yardımcı olur.
  … …
  ***
  Mutlu Bey, ilginize teşekkür ederim ama bu şekilde o kadar fazla sayıda linkler geliyor ki her birine izin versem burası karmakarışık reklam panosu haline gelir. O yüzden hepsini silmek zorundayım. Arayıp bulmak isteyenler sizin yaptığınız gibi araştırabilir bulabilir. Tekrar teşekkür ederim.

 8. Kevser, Gaziantep dedi ki:

  Bir arkadaşım geçenlerde bana saksı içinde bir ginseng bitkisi hediye getirdi. Ona nasıl bakacağımı bilemiyorum. Ne sıklıkta su ister? Yazıdan güneşi sevmediğini anladım. Ama aydınlık mı, loş yerleri mi sever? Gübre vermeli miyim? Şu an dekoratif, küçük bir saksının içinde. Bitkinin boyu yaklaşık 30 cm ve bunun yarısından çoğunu dışarıda duran kök bölümü oluşturuyor. Saksı ise oldukça küçük. YAklaşık olarak 20×20 cm boyutlarında ve derinliği de galiba 10 cm civarı. Bu saksı onun için yeterli mi? Daha geniş bir saksıya ihtiyacı var mı?
  ***
  Saksıda yetiştirilebilecek bir bitki değil. Hele öyle bir saksıda hiç olmaz. Size gelen muhtemelen alakasız bir bitkidir. Eğer gerçekten ginseng bitkisi ise çok büyük bir saksıda, yumrunun tamamı toprak altında kalmalı. Devamlı açık havada, çok aydınlık, sabah veya akşam güneşini alan bir yerde tutun. Toprak üst yüzeyi kurudukça sulayın. Gübtreden önemlisi besleyiciliği yüksek gerçek toprakta yetiştirmektir. Hazır poşet topraklarda olmaz.

 9. Fatih, Bilecik dedi ki:

  Mithat Bey nasıl yetiştirebildiniz mi ektiginiz ginsengleri merak ettim.

 10. Mehmet D. -Bursa dedi ki:

  Gingseng teknoloji, bilgi, emek isteyen zor bir tarım bitkisi. Türkiye’de yetiştirmek için oldukça ileri görüşlü bir kapasite gerekiyor. Bu konuda yatırım yapmayı düşünenlere yardımcı olabilirim. Türkiye 40000000 $ yılda bu bitkiye ödeme yapıyor. Kanada 700 000 000 $ ihracat yapıyor. Bu konuda yatırım oldukça karlı. Gingseng için detaylı bilgi verebilirim. … … …
  ***
  Mehmet Bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim ama bu şekilde telefon numalaralarını silmek zorundayım. Resmi bir web siteniz ve o sitenizde açık adresiniz ile sabit telefonlarınızın olması lazım. Her gün çeşitli amaçlarla telefon numarası bırakanlar var. Kim kimdir iyi niyetli mi kötü niyetli mi anlamak imkansız.

 11. Ercan, Ankara dedi ki:

  Lütfen şu ginseng tohumu bende var diyene ulaşmamız için yardımcı olun ya da bize bu tohumlardan ulaştırın.
  ***
  Böyle şeylere asla aracı olmuyorum. Ancak kesin açık adres verip de şurada satılıyor diyen olursa o kadarına izin verebilirim. Çünkü çok kişiden duydum internet üzerinden, email ile veya telefonla siparişlerde çok yaygın dolandırıcılık yapılıyor.

 12. Cefer O. dedi ki:

  Bende ginseng tohumları var. Bu sene balkonda saksılarda yetiştirmeye çalıştım. Tutmadılar. İlkbaharda yetiştirmeye başladım olmadı. Ev koşullarında ginseng yetiştirmek istiyorum.
  ***
  Olmaz. Mümkün değil. Yukarda ben bildiğimi anlattım. Ona göre deneyin. Ev koşullarında, kapalı mekanlarda yaşayamazlar.

 13. İsmail, İstanbul dedi ki:

  Bu bitkiyi yeni duydum ve çok ilginç buldum. Hatta bulabilirsem alıp denemeyi düşünuyorum. Maliyet olarak bulabilmem ne kadar tutar?
  ***
  Bilmiyorum ama dikkatli olun. Çünkü bizde üç kuruşluk şeyler için bin misli fazla para isteyenler çok. Ayrıca internet siparişlerinde daima alakasız şeyler gönderiyorlar.

 14. Mehmet Okumuş dedi ki:

  Ginseng yetiştirilmesi üzerine araştıma yapıyorum. yukarıda telefon numarası bırakan Mehmet d issimli arkadaşın iletişim bilgilerini verir misiniz?
  ***
  Maalesef bilmiyorum. Silmiştim. Bende telefonu yok.

 15. Metin Oruç dedi ki:

  Almanya’dan bir miktar tohum getiririm. 250 tanesi hazır kaplanmıştı. İki plastik leğene ekip mutfağa bıraktım. Doğu penceresi güneş bitkilere gelmiyor. Hemen cimlendiler. Diğer 1000 tanesini bahçeye ektim. Onların bu sene çimlenmeme ihtimali var. Ağrı Eleşkirt’te yaşıyorum. Bu işi ticari olarak yapacağım. Ayrıca sibirya ginsengi de var, bin tane kadar. Onları da bahçeye ekip sonra köydeki tarlaya şaşırtacağım.

 16. Ahmet A. dedi ki:

  Kırmızı killi toprak demişsiniz ama bu toprak Akdeniz bölgesinde var (ki güneşli gün sayısı oldukça fazla) ve adı terra rose ama siz batı karadenizden örnek vermişsiniz yetiştirilmesi en uygun bölge olarak. Lütfen yanlışımı düzeltiniz saygılarımla.
  ***
  Hem sıcağı ve güneşi sevmemesi hem orman altı bitkisi olduğundan dolayı Akdeniz bölgesindeki ormanlar sanıyorum pek elverişli olmaz. Ayrıca toprak niteliğinden ziyade iklim önemlidir.

 17. Şemsettin, Antalya dedi ki:

  Merak ettiğim ceviz ağıcın altında ve 1000m rakımın iklim şartları uygun mudur? Fidesini budum. Kışın yaprak döken bir bitki mi? Ne kadar soğuğa dayanıklıdır?
  ***
  -25C dereceye kadar sorun yok. Kışın yapraklarını döktüğünü sanmıyorum ama şiddetli soğuk olursa yapraklar dayanmayabilir. İlkbaharda yeniden yeşerecektir.

 18. İlhami S. -Sakarya dedi ki:

  Merhaba bu bitkiyi Sakarya’nın Hendek ilçesinde yetiştirebilir miyim orası uygun mudur? Tohumları Ekerken bize yardımcı olacak, nasıl ekmemiz gerektiğini gösterecek birileri var mıdır? Örneğin ilçe tarım müdürlüğü olabilir mi?
  ***
  İklim olarak elbette uygundur. Tohumları ekmek için yardım gerekmez. Kendiniz ekebilirsiniz. Sıradışı bir bitki değil. İsterseniz bildiğiniz yerlere gidin danışın.

 19. Fatih bilecik dedi ki:

  … …
  ***
  Fatih Bey, uyarınız ve verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Bu sayfayı uyarınız doğrultusunda yenileyeceğim.

 20. İlhan dedi ki:

  Orman Genel Müdürlüğü ile Güney Kore Cumhuriyeti Gyeongsangbuk-Do Eyaleti arasında Ginseng’in Türkiye’de yetiştirilmesi ve AR-GE konularında işbirliği yapmak gayesiyle 2014 yılında Güney Kore’de iyi niyet beyanı imzalanmıştı. Bu beyan kapsamında Güney Kore’ye özgü Ginseng (Panax ginseng C. A. Meyer) bitkisinin Türkiye’de yetiştirilme koşullarının araştırılması için İç Anadolu Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Marmara Ormancılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi ortaklığında araştırma projesi başlatılmıştı. Proje kapsamında 19-24.03.2016 tarihleri arasında Ginseng Araştırma uzmanları ve proje ekibi tarafından Genel Müdürlük deneme sahalarında yaklaşık 6500 adet Ginseng tohumu ekimi ve 1500 adet Ginseng kök çeliği dikimi yapıldı. Ülkemizde Ginseng yetiştirilmesi için Yaylacık Araştırma Ormanı’nda iki; İstanbul Çatalca’da üç ve İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Bahçeköy Fakülte Ormanı’nda iki adet olmak üzere ülkemizde toplam 7 deneme sahası tesis edildi. Kaynak: Orman Genel Müdürlüğü Sitesi

 21. İlhan, Ankara dedi ki:

  3 Yıldır Ginseng üzerine araştırma ve denemeler yapmaktayım. Bu sene ekmiş olduğum 5 aylık Ginseng’lerim bulunmakta.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)