Oya ağacı

İstanbulda parklara bahçelere dikilen küçük yapılı, nairin, zarif bir ağaçtır. Çocukluğumda oya ağacı sadece yaz mevsimlerinde dikkatimi çekerdi. Kabuksuz olduğunu sanırdım.

Oya ağacı, pembe çiçekliOya Ağacı
Familya: Lythraceae (Kınagiller)
Cins: Lagerstroemia
Tür: Lagerstroemia indica
Kışa dayanıklılık: -18 °C
Güneş ihtiyacı: Tam gün güneş.
Toprak: Asitli (pH 5.1 ila 6.5)
Pembe, eflatun, fuşya, kırmızı, mercan rengi ve beyaz çiçek açan çeşitleri var. Eğer ağır budamalar yapmazsanız 12 metreye kadar yükselebilir koca bir ağaç olur. Kuraklığa oldukça iyi dayanıklıdır. Kışın yapraklarını döker. Kış soğuğu pek fazla olmayan yerlerde bütün yıl yeşil kalabilir.

Oya ağacının yaprakları külleme hastalığına çok meyillidir. Açıklık, rüzgarlı yerlere dikilmesi daha iyi olur. Kuytu yerlere dikmeyin. Açıklık yere dikseniz bile ağaç biraz yükselene kadar külleme hastalığı görülebilir. Kökleri de mantar hastalıklarından kötü etkilenebiliyor. Toprağı suyu iyi süzdüren kumlu ponzalı toprak olmalı. Yazın ne kadar sıcak olursa olsun fazla sulamayın. Susuzluktan rahatsız olması sağlığı için daha iyidir.

Kökleri toprak yüzeyinde olur. köklerden filizler çıkararak çevrede yeni oya ağaçları gelişir. Buna meydan vermemelisiniz. kök filizlerini her gördüğünüzde gerekirse toprağı biraz kazaran o filizleri ağaç dibine veya köke bağlı olduğu yerden kesin.

Bahçe havuzlarının yanına, arabayı park ettiğiniz alanın yanına ve bahçede yemek masası kurduğunuz yerlere oya ağacı dikmeniz tavsiye edilmez. Yaza doğru havalar ısınınca çiçeklenmeye başlar sonbaharda havalar iyice soğuyana kadar çiçeklenir. daima dibine çiçekler dökülür durur.

Budaması kış sonunda yapılmalı. İstediğiniz gibi budayabilirsiniz. Çiçek açmasını engellemez. çiçekleri yeni çıkacak olan dallarda oluyor.

Kışın şiddetli don olayları yaşanan yerlerde çalı şeklinde kalır çünkü gövde büyük zarar görür, baharda dipten kuvvetli sürgünler çıkarır. Böylece çok dallı çalı olarak, kısa boylu halde çiçeklenir.

Çoğaltılması
Oya ağacı çiçekli dalları1) Olgun dal çeliği: Kasım ayında 20 cm’lik tam olgunlaşmış birkaç dalını suyu iyi süzdüren toprak doldurulmuş saksılara gömün. 3 – 4 cm kadarı toprağın dışında kalsın. Bölgenizde kışın ciddi don olayları oluyorsa korunaklı bir yerde bulundurun. Tehlike yoksa açık havada kalması daha iyi. Filizlenmeye başladıklarında güneşli bir yere alın. Saksıdan çıkarıp esas yerlerine dikinceye kadar iyi sulayın.
2) Yarı olgunlaşmış genç dal çeliği: Oya ağacının gelişim döneminde her zaman yapılabilir. En iyi zaman mayıs sonu, haziran başıdır. Dalları suyu çok iyi süzdüren havadar bir toprağa dikin. Direkt güneşten koruyun. Sık sık üstülerine su püskürtün. En geç bir ay içinde köklenirler. Yeni yapraklar çıkarmaya başladıktan sonra yavaş yavaş güneşe alıştırın.
3) Havai daldırma ile de çoğaltılabilir.
4) Tohumla çoğaltmada, tohumlar bahar başında son don olayından önce dikilmeli.

Oya ağacı çiçekli dalları

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

 1. Sema Ercan diyor ki:

  Sitenizi zevkle takip ediyorum; oya ağacını arıyor idim bu akşam görünce mutlu oldum. Teşekkürler. Benim oya ağacım 2 sene oldu dikeli, bu sene vaktinden önce yaprakları kurudu (Sanırım küllenme dediğimiz olay) ve fazlaca çiçek de açmadı. Sanırım yeri iyi değil, yerini değiştirmek istiyorum. Ne zaman değiştirmek gerek, ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Yer değiştirmenin çözüm olacağından eminseniz değiştirin. Bence kış sonunda dallarını seyrekleştirecek şekilde budama yapın. Bu yaz da yapraklarında aynı sorun olursa seneye kış sonunda eğer daha havadar bir köşeniz varsa oraya dikin.

 2. Sema Ercan diyor ki:

  Bugün hava güzel idi şöyle bahçeyi gezdim. Oya ağacıma baktım. Tabi hiçbir belirti yok üzerinde. Geçen yaz sonbahara doğru yaprakları uçtan kuruyup kahverengi olmuştu öyle pek çiçek de açmadı. Dedim herhalde sonbahar. Ama 3-4 gün sonra gittiğim yerlerde hala yaprakları yemyeşil, üzerlerinde çiçekleri görünce canım sıkıldı tabi. Sizceee sorun nerededir acaba? Ben ilk yazdığımda küllenme mi acaba dedim sadece, çünkü o zaman sitenin acemisi idim.
  ***
  Evvelki gün ben Şişlide gördüm. Henüz kıştayız elbette hiçbir gelişim yok. Sonbaharda bizim buralarda aynı tür ağaçlar bir sokakta bütün yapraklarını dökmüş oluyor başka bir sokaktaki henüz yaprakları sararmamış oluyor. Bu herhalde sokakların hangi yön rüzgarlara açık olmasıyla ilgili bir şeydir. Sizinkinde de sebep aynı olabilir. Hem yapraklar hastalıklıymış. Bekleyeceksiniz nisan sonuna kadar belli olur.

 3. Sema Ercan, İstanbul diyor ki:

  Geçen sene oya ağacımda (sanırım küllenme demiştim) sorun olmuştu. Bugün gördüğümde baktım filizlenmeye başlamış çok sevindim. Size arka bahçe diye gönderdiğim fotoğraflar içersinde var. Bakalım bu sene çiçeklenecek mi?
  ***
  Ölmüş olmasından korkuyordunuz. Yeşermiş, bu iyi haber oldu. İlerde gelişmeleri yazmayı unutmayın.

 4. Murat Uysal diyor ki:

  Oya ağacını yapraklarının yapış yapış olması ve küçük uçan sineklerden nasıl koruyabiliriz? bu hastalık olduğu zaman çiçek açtıramıyoruz. külleme ve böcek ilacı da kullanıyoruz ama faydasını göremiyorum. ne yapmam lazım? rutubetli ve nemli bir bölgede, istanbulda..
  ***
  Kuvvetli güneş alan, kuvvetli esinti / rüzgar alan yerleri sever. Kuytu yerlerde hastalıklanması normaldir. bu böyle bir bitki. her yere uygun değil. İstanbulda Taksim meydanında, Sultanahmet meydanında gayet sağlıklı yetişiyorlar. Siz ya ilkbahardan başlayarak devamlı düzenli olarak ilaç kullanacaksınız ya da oya ağacından vazgeçeceksiniz. Ayrıca bulunduğu bahçeyi akşamları sulamamanızı tavsiye ederim. Sulama gerektiği zaman sabah – öğle arasında sulayın. Böylece külleme hastalığının önüne geçebilirsiniz. Bitki bitleri için ise ilaca devam şart.

 5. Çiğdem Y. -İstanbul diyor ki:

  Sitenizi bahçemdeki oya ağacının küllenme sorunu için çare ararken buldum. Yazılarınızı okudum. Bahçe katı bir dairede oturuyorum. Yani bahçemin etrafında duvar var. Oya çiçeğini geçen sene yaz sonu bahçemin en az güneş alan yerine dikmiştim. oturduğum yer itibarıyla rüzgarımız her şartta oluyor ancak anladığım kadarıyla güneşten en çok faydalanabileceği yere dikmeliydim ağacı. Kış sonunu mu beklemeliyim yerini değiştirmek için?
  ***
  Köklerini rahatsız etmeyecekseniz yerini şimdi değiştirin. Bence bahçeniz pek rüzgarlı değil. Ya da çok fazla rütubetli oluyor. Öyle yerlere oya ağacı uygun değildir.

 6. Nurcan K. -İstanbul diyor ki:

  Terasımda saksı içinde yetiştirdiğim oya ağacı iki yıldır küfleniyor. Güneş doğduktan batana kadar vuruyor. Bunun önüne geçemedim. Herhangi bir ilacı var mı ya da evde kendim nasıl önleyebilirim?
  ***
  Rüzgari iyi olmayan ve havası nemli olan yerlerde oya ağaçları küllene hastalığına maruz kalıyor. Topas 100 ec adlı ilacı deneyin. Bana tavsiye eden kişi güllerinde denemiş etkisi yüzde yüz diyor. Ayrıca akşamları sulamayın. Gece çevrenin ıslaklığı külleme hastalığının daha fazla yayılmasını sağlar.

 7. Sebahat K. -Bursa diyor ki:

  Bahçeme oya ağacı diktim. İlk yıl çiçek açtı. İki yıldır çiçek açmıyor. Yanlış mı budadım acaba?
  ***
  Yetişkin bir oya ağacını kökünden bile kesseniz, yaz ortasına kadar iyice dallanıp budaklanır ve çiçek açar. Sizinki muhtemelen çok genç bir fidandır. kökleri iyice güçlendikten sonra ne kadar budarsanız budayın her yaz mutlaka çiçek açar.

 8. Mustafa T. -Isparta diyor ki:

  Isparta’da yetişir mi?
  ***
  Evet Ispartada da yetişir sorun yok.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)