Oya ağacı

İstanbulda parklara bahçelere dikilen küçük yapılı, nairin, zarif bir ağaçtır. Çocukluğumda oya ağacı sadece yaz mevsimlerinde dikkatimi çekerdi. Kabuksuz olduğunu sanırdım.

İstanbulda parklara bahçelere dikilen küçük yapılı, nairin, zarif bir ağaçtır. Çocukluğumda oya ağacı sadece yaz mevsimlerinde dikkatimi çekerdi. Kabuksuz olduğunu sanırdım.

Oya ağacı, pembe çiçekliOya Ağacı
Familya: Lythraceae (Kınagiller)
Cins: Lagerstroemia
Tür: Lagerstroemia indica
Kışa dayanıklılık: -18 °C
Güneş ihtiyacı: Tam gün güneş.
Toprak: Asitli (pH 5.1 ila 6.5)
Pembe, eflatun, fuşya, kırmızı, mercan rengi ve beyaz çiçek açan çeşitleri var. Eğer ağır budamalar yapmazsanız 12 metreye kadar yükselebilir koca bir ağaç olur. Kuraklığa oldukça iyi dayanıklıdır. Kışın yapraklarını döker. Kış soğuğu pek fazla olmayan yerlerde bütün yıl yeşil kalabilir.

Oya ağacının yaprakları külleme hastalığına çok meyillidir. Açıklık, rüzgarlı yerlere dikilmesi daha iyi olur. Kuytu yerlere dikmeyin. Açıklık yere dikseniz bile ağaç biraz yükselene kadar külleme hastalığı görülebilir. Kökleri de mantar hastalıklarından kötü etkilenebiliyor. Toprağı suyu iyi süzdüren kumlu ponzalı toprak olmalı. Yazın ne kadar sıcak olursa olsun fazla sulamayın. Susuzluktan rahatsız olması sağlığı için daha iyidir.

Kökleri toprak yüzeyinde olur. köklerden filizler çıkararak çevrede yeni oya ağaçları gelişir. Buna meydan vermemelisiniz. kök filizlerini her gördüğünüzde gerekirse toprağı biraz kazaran o filizleri ağaç dibine veya köke bağlı olduğu yerden kesin.

Bahçe havuzlarının yanına, arabayı park ettiğiniz alanın yanına ve bahçede yemek masası kurduğunuz yerlere oya ağacı dikmeniz tavsiye edilmez. Yaza doğru havalar ısınınca çiçeklenmeye başlar sonbaharda havalar iyice soğuyana kadar çiçeklenir. daima dibine çiçekler dökülür durur.

Budaması kış sonunda yapılmalı. İstediğiniz gibi budayabilirsiniz. Çiçek açmasını engellemez. çiçekleri yeni çıkacak olan dallarda oluyor.

Kışın şiddetli don olayları yaşanan yerlerde çalı şeklinde kalır çünkü gövde büyük zarar görür, baharda dipten kuvvetli sürgünler çıkarır. Böylece çok dallı çalı olarak, kısa boylu halde çiçeklenir.

Çoğaltılması
Oya ağacı çiçekli dalları1) Olgun dal çeliği: Kasım ayında 20 cm’lik tam olgunlaşmış birkaç dalını suyu iyi süzdüren toprak doldurulmuş saksılara gömün. 3 – 4 cm kadarı toprağın dışında kalsın. Bölgenizde kışın ciddi don olayları oluyorsa korunaklı bir yerde bulundurun. Tehlike yoksa açık havada kalması daha iyi. Filizlenmeye başladıklarında güneşli bir yere alın. Saksıdan çıkarıp esas yerlerine dikinceye kadar iyi sulayın.
2) Yarı olgunlaşmış genç dal çeliği: Oya ağacının gelişim döneminde her zaman yapılabilir. En iyi zaman mayıs sonu, haziran başıdır. Dalları suyu çok iyi süzdüren havadar bir toprağa dikin. Direkt güneşten koruyun. Sık sık üstülerine su püskürtün. En geç bir ay içinde köklenirler. Yeni yapraklar çıkarmaya başladıktan sonra yavaş yavaş güneşe alıştırın.
3) Havai daldırma ile de çoğaltılabilir.
4) Tohumla çoğaltmada, tohumlar bahar başında son don olayından önce dikilmeli.

Kategori: Bahçe Balkon Tarih: 19 Ocak 2012

Etiketler: | | |

'Oya ağacı' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sema Ercan dedi ki:

  Sitenizi zevkle takip ediyorum; oya ağacını arıyor idim bu akşam görünce mutlu oldum. Teşekkürler. Benim oya ağacım 2 sene oldu dikeli, bu sene vaktinden önce yaprakları kurudu (Sanırım küllenme dediğimiz olay) ve fazlaca çiçek de açmadı. Sanırım yeri iyi değil, yerini değiştirmek istiyorum. Ne zaman değiştirmek gerek, ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Yer değiştirmenin çözüm olacağından eminseniz değiştirin. Bence kış sonunda dallarını seyrekleştirecek şekilde budama yapın. Bu yaz da yapraklarında aynı sorun olursa seneye kış sonunda eğer daha havadar bir köşeniz varsa oraya dikin.

 2. Sema Ercan dedi ki:

  Bugün hava güzel idi şöyle bahçeyi gezdim. Oya ağacıma baktım. Tabi hiçbir belirti yok üzerinde. Geçen yaz sonbahara doğru yaprakları uçtan kuruyup kahverengi olmuştu öyle pek çiçek de açmadı. Dedim herhalde sonbahar. Ama 3-4 gün sonra gittiğim yerlerde hala yaprakları yemyeşil, üzerlerinde çiçekleri görünce canım sıkıldı tabi. Sizceee sorun nerededir acaba? Ben ilk yazdığımda küllenme mi acaba dedim sadece, çünkü o zaman sitenin acemisi idim.
  ***
  Evvelki gün ben Şişlide gördüm. Henüz kıştayız elbette hiçbir gelişim yok. Sonbaharda bizim buralarda aynı tür ağaçlar bir sokakta bütün yapraklarını dökmüş oluyor başka bir sokaktaki henüz yaprakları sararmamış oluyor. Bu herhalde sokakların hangi yön rüzgarlara açık olmasıyla ilgili bir şeydir. Sizinkinde de sebep aynı olabilir. Hem yapraklar hastalıklıymış. Bekleyeceksiniz nisan sonuna kadar belli olur.

 3. Sema Ercan, İstanbul dedi ki:

  Geçen sene oya ağacımda (sanırım küllenme demiştim) sorun olmuştu. Bugün gördüğümde baktım filizlenmeye başlamış çok sevindim. Size arka bahçe diye gönderdiğim fotoğraflar içersinde var. Bakalım bu sene çiçeklenecek mi?
  ***
  Ölmüş olmasından korkuyordunuz. Yeşermiş, bu iyi haber oldu. İlerde gelişmeleri yazmayı unutmayın.

 4. Murat Uysal dedi ki:

  Oya ağacını yapraklarının yapış yapış olması ve küçük uçan sineklerden nasıl koruyabiliriz? bu hastalık olduğu zaman çiçek açtıramıyoruz. külleme ve böcek ilacı da kullanıyoruz ama faydasını göremiyorum. ne yapmam lazım? rutubetli ve nemli bir bölgede, istanbulda..
  ***
  Kuvvetli güneş alan, kuvvetli esinti / rüzgar alan yerleri sever. Kuytu yerlerde hastalıklanması normaldir. bu böyle bir bitki. her yere uygun değil. İstanbulda Taksim meydanında, Sultanahmet meydanında gayet sağlıklı yetişiyorlar. Siz ya ilkbahardan başlayarak devamlı düzenli olarak ilaç kullanacaksınız ya da oya ağacından vazgeçeceksiniz. Ayrıca bulunduğu bahçeyi akşamları sulamamanızı tavsiye ederim. Sulama gerektiği zaman sabah – öğle arasında sulayın. Böylece külleme hastalığının önüne geçebilirsiniz. Bitki bitleri için ise ilaca devam şart.

 5. Çiğdem Y. -İstanbul dedi ki:

  Sitenizi bahçemdeki oya ağacının küllenme sorunu için çare ararken buldum. Yazılarınızı okudum. Bahçe katı bir dairede oturuyorum. Yani bahçemin etrafında duvar var. Oya çiçeğini geçen sene yaz sonu bahçemin en az güneş alan yerine dikmiştim. oturduğum yer itibarıyla rüzgarımız her şartta oluyor ancak anladığım kadarıyla güneşten en çok faydalanabileceği yere dikmeliydim ağacı. Kış sonunu mu beklemeliyim yerini değiştirmek için?
  ***
  Köklerini rahatsız etmeyecekseniz yerini şimdi değiştirin. Bence bahçeniz pek rüzgarlı değil. Ya da çok fazla rütubetli oluyor. Öyle yerlere oya ağacı uygun değildir.

 6. Nurcan K. -İstanbul dedi ki:

  Terasımda saksı içinde yetiştirdiğim oya ağacı iki yıldır küfleniyor. Güneş doğduktan batana kadar vuruyor. Bunun önüne geçemedim. Herhangi bir ilacı var mı ya da evde kendim nasıl önleyebilirim?
  ***
  Rüzgari iyi olmayan ve havası nemli olan yerlerde oya ağaçları küllene hastalığına maruz kalıyor. Topas 100 ec adlı ilacı deneyin. Bana tavsiye eden kişi güllerinde denemiş etkisi yüzde yüz diyor. Ayrıca akşamları sulamayın. Gece çevrenin ıslaklığı külleme hastalığının daha fazla yayılmasını sağlar.

 7. Sebahat K. -Bursa dedi ki:

  Bahçeme oya ağacı diktim. İlk yıl çiçek açtı. İki yıldır çiçek açmıyor. Yanlış mı budadım acaba?
  ***
  Yetişkin bir oya ağacını kökünden bile kesseniz, yaz ortasına kadar iyice dallanıp budaklanır ve çiçek açar. Sizinki muhtemelen çok genç bir fidandır. kökleri iyice güçlendikten sonra ne kadar budarsanız budayın her yaz mutlaka çiçek açar.

 8. Mustafa T. -Isparta dedi ki:

  Isparta’da yetişir mi?
  ***
  Evet Ispartada da yetişir sorun yok.

 9. Sami D. -Aydın dedi ki:

  Merhaba, oya ağacı konusunda vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz. Bahçemizde 10 yaşlarında bir oya ağacı var. Fakat hiç gelişme göstermedi. Ne çiçeklendi ne de büyüdü. Geçenlerde sayenizde oya ağacının gölge sevmediğini okuyunca yerini değiştirdik. Güneş alan esintili bir yere taşıdık. Küllenme hastalığı da vardı. Fakat 3 gün oldu ağaçta solma başladı. Yer degistirdiğimiz için bol su veriyoruz. Acaba zamanlama hatası mi yaptık? Nasıl kurtarabiliriz?
  ***
  Evet kökleri zamansız rahatsız etmişsiniz. Sonbahar sonunda mesela aralık ayının ilk yarısında yerini değiştirmeniz gerekirdi. Şimdi nasıl kurtulur bilmiyorum. Eğer şimdi kökler yeniden hayata dönerse 3-4 haftaya kadar yeni filizler vermeye başlar.

 10. Elfiye M. -Kırklareli dedi ki:

  Biz oya ağacının alttan gelen sürgünlerini sürekli kesiyorduk ama bu yıl biraz daha yayılsın diye kesmedik. Çalı formu hoşumuza gidiyor. Kesmesek olur mu acaba? Bir de şimdiye kadar hiç budamadık. Ekeli sanırım 5 yıl oldu. Toprak çok taşlık olduğu için fazla gelişmediğini düşünüyorduk ama budamadığımız için mi gelişmedi acaba? Bu konularda fikir verirseniz sevinirim.
  ***
  Her yıl kökler daha da güçlenir ve budamadan sonraki gelişim daha fazla güçlü ve hızlı olur. Bu hız ve güç her yıl artar. Size tavsiyem oya ağacınızı öünümüzdeki kış sonunda dipten tümünü kesin. İlkbaharda çıkan filizlerden en güçlü olanını bırakın diğerlerini yok edin. O tek sürgün gayet güçlü olarak dallanıp budaklanarak temmuza kadar çalı formuna gelir ve sonra tomurcuklanıp çiçek açar. Ayrıca ilkbaharda yağış var diye susuz bırakmayın. Zira dikkat etmişimdir yağmurlar saatlerce güçlü olarak yağmazsa sadece toprak yüzeyi ıslanıyor köklere su ulaşmıyor. Bu yüzden, ilkbahar aylarında sulamaya önem vermezseniz çelimsiz kalır. Susuzluğa dayanıklı bitkiler sadece susuzluğa dayanıklıdır. Ama gelişimlerinin sağlıklı ve gür olabilmesi için suya ihtiyaçları var.

 11. Ayşen C. -İstanbul dedi ki:

  Biz vakfımıza 2m.lik oya ağaçlarından nisan ayında diktik. Tutmuş gözüküyordu. Yapraklandı fakat geçen ay kurudu. Budama yapsak tekrar yeşillenir mi? Yoksa bir daha iflah olmaz mı?
  ***
  Kökler ölmüşse budama yapmak hayata döndürmez. Eğer kökler gayet sağlıklı olarak hayatta iseler budasanız da budamasanız da tekrar filizlenir. Yeni dikilen fidanlar ilk yıl susuz bırakılmalı.

 12. Berna, İzmir dedi ki:

  Oya ağacım (fidanım desem pek cılız) iki yıldır bahçede dikili. Bu yaz güzel çiçeklendi ama tüm yaprak uçları karardı ve kurudu. Diğer kısımları yeşil. Bol rüzgar ve güneş alıyor. Bu hastalık mıdır yoksa ben sulamayı atlayıp yaprakları kuruttum mu uçlardan?
  ***
  Ne tip bir kuruma olduğunu görmeden anlayamam. Sırf uç kuruması, hastalık olsa tüm yaprak kuruyup dökülür ya da geri kalan kısmı hastalıklı ve çirkin görünür. Belki başta sık sulayıp en şiddetli sıcakların olduğu dönemde sulamayı azaltmışsanız sebep bu olabilir ama problemden sayılmaz. Oya ağaçlarının yaprakları mantar hastalıklarına karşı son derece hassastır (ve bitkinin gelişimine pek olumsuz etkisi olmaz sadece çiçeklenmede verim düşer). Şimdi değil gelecek yıl ilkbahardan itibaren topas adlı ilaçtan kullanmanızı tavsiye ederim. Çiçek tomurcukları belirene kadar 20 günde bir tekrarlarsınız. Ayrıca kış sonuna doğru hiç acımadan ciddi bir budama yaparsanız gelecek yaz daha güzel çiçeklenir.

 13. Orçun, Denizli dedi ki:

  Sizce oya ağacında baharda yeni çıkan sürgünlere uç budaması yapsak daha fazla dallanmasını sağlar mı? Yoksa ağaca zararlı olabilir mı?
  ***
  Bence, en güçlü uzayanlara bir defa yapılsa zararı olmaz ama hiç gerekli görmüyorum. Çünkü zaten kendiliğinden dallanıp budaklanarak gelişir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)