Oğul otu – Melissa officinalis nasıl yetiştirilir?

Şifalı bitkilerin yurdumuzda ve bütün dünyada en çok bilinenlerinden biri olan melisa otunun bilimsel adı “Melissa officinalis”tir. Bu bitkiyi ayrıca oğul otu diye de tanıyoruz. İngilizce en yaygın adı: Lemon Balm. Yetiştirilmesi, bakımı, çoğaltılması hakkında bilgiler…

Şifalı bitkilerin yurdumuzda ve bütün dünyada en çok bilinenlerinden biri olan melisa otunun bilimsel adı “Melissa officinalis”tir. Bu bitkiyi ayrıca oğul otu diye de tanıyoruz. İngilizce en yaygın adı: Lemon Balm.

Oğul otu melisa ballıbabagillerden, çok yıllık bir bitkidir. Nane ile akrabadır. Ne gibi şifalılığı ve faydaları var, yazımda bunları konu etmiyorum. Çünkü çok yerde bahsedilmiş. Kısaca şu özellikleri var: Melisa çayı strese, uykusuzluğa, ufak tefek anksiyete bozukluklarına ve sindirim sıkıntılarına iyi gelir.

Dikkat: Süs bitkisi olan çiçeği kokulu melisa çalısı için buraya tıklayın.Melisa bahçeleri sever. Yaz boyunca yağışlı olan bölgelerde bir defa bahçeye dikince oradan eksilmez: Hem kök sürgünleriyle hem tohumlarıyla devamlı çoğalır her yeri istila eder. Yazları kurak geçen bölgelerde düzenli sulamak gerekir. Soğuğa çok dayanıklıdır. Kışın soğuk ve kar yüzünden ortadan kaybolsa bile ilkbaharda kökler yeniden filizlenir hızla büyür. Karasal iklimli ve kışları çok sert geçen yerlerde kışın bulunduğu toprağın yüzeyi kuru yaprak, saman vesaire karışımla örtülmeli ki kökler dondan fazla zarar görmesin.

Sebze yetiştirilen bahçelerde verimliliği arttırır. Çünkü ne kadar arı ve benzeri böcek varsa melisa o bölgeye çeker. Böylece sebzelerde polenleşme kesin garanti olur. Yalnız bunun için çiçeklenmede eşzamanlı sebzelerle düşünülmeli. Melisa baharda erkenden çiçeklenmez. Yaşına ve cinsine göre bahar sonundan sonbahara kadar çiçeklenirler.

Melisa (oğul otu) yetiştirilmesi ve bakımı

Çoğaltılması: Dallarından kırıp suda köklendirmeyle ve kökten ayırmayla çoğaltabilirsiniz. Melisayı tohumdan yetiştirmek biraz zor olsa da en bereketli çoğaltma yöntemi tohum iledir. Tohumlar bahçelerde ilkbaharda erkenden çimlenmez, havaların ısınmasını bekler. Onun için tohumu ekmeye acele edilmemeli, nisan ortası beklenmeli. Tohumların ekildiği yer güneşin ısıttığı bir yer olmalı. Veya sıcak iç mekânlarda mart sonuna doğru ekip çimlendireceksiniz. Önce tohumlar elenmiş iri tanelerden arındırılmış toprağa ekilecek. Sularken sisleme gibi toprağı karıştırmadan eşelemeden sulayacaksınız. Birkaç santim büyüyen fideleri söküp esas yerlerine dikeceksiniz. Fideleri yeni yerlerine dikerken aralarında en az 20 cm mesafe bırakmalısınız. Bu şekilde yetiştirilen melisalardan esas randımanı sonraki yıl görürsünüz.

arıların çok sevdiği şifalı bitki melisaIşık: Ne kadar çok direkt güneş alırsa o kadar iyi gelişim gösterir. Akdeniz bölgesi ve güneydoğu gibi aşırı sıcak olan yerlerde sadece öğleden önce güneş alan duvar dipleri daha uygundur ki gerektiği gibi gür büyüsün bol bol yaprak versin.

Toprak: Fazla asitli olmayan ve fazla alkalinli olmayan, pH 5,5 – 8 aralığında her türlü doğal toprakta yetiştirilebilir. İyi bahçe toprağı en iyisidir, çünkü hem organik besleyiciliği yüksektir hem pH nötr civarlarındadır. Hazır torflu karışımlarda yetiştirmek için o karışıma bir miktar ponza taşı eklenmelidir yoksa iyi bir gelişim olmaz; melisa suyu tutmayan doğal toprakları daha çok sever.

Sulama: Yazın toprağının tamamen kuruması beklenmeden sulanmalı. Toprağı asla kupkuru kalmamalı. Çok da aşırı sıklıkta sulamak iyi değildir.

Besin / gübre: Hiç gerekmez. Ama eğer ticari üretim yapılacaksa o zaman oğul otu melisa için en iyi en uygun besin balıktan elde edilen bitki besinidir.

Ev içinde melisa yetişir mi?
Günde 4 saat kadar direkt güneş alabilecekse evde yetiştirilebilir. Saksıda evde yetiştirmek için hangi tip toprak olursa olsun toprağa dörtte bir oranında ponza taşı eklemelisiniz. Böylece ev içinde de yetiştirilebilir. Evde yetiştirilenler toprağı tamamen kurumaya yaklaştığında sulanmalı, daha sık sulanmamalı. Melisa büyüdükçe dallarını koparır alırsınız yeniden filizlenir devamlı gelişir durur.

Kategori: Bahçe Balkon Tarih: 15 Mart 2011

Etiketler: | |

'Oğul otu – Melissa officinalis nasıl yetiştirilir?' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Emir, Antalya dedi ki:

    Melisanin tohumunu nereden bulabiliriz?
    ***
    Geçenlerde Koçtaşta gördüm galiba. Emin değilim. Tohum paketlerine bakarken resmi gözüme ilişti. Yazısını okumadım. Yanılmış olabilirim. Resimli paketlerde tohum satılan yerlerden araştırın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)