Nelly Moser Clematis

Çiçeği için yetiştirilen sarmaşık türlerindendir. 3,5 metre kadar uzayabilir. Sağa sola uzayan dalları ile 1 metreden fazla genişlikte alanı kaplar. İlkbahar ortasından sonra çiçek açmaya başlar bütün yaz devam eder. Çiçekleri büyüktür (ortalama 15 cm genişliğinde). N. M. Clematis bahçe dekorasyonunda oldukça güzel bir görünüm sağlar. Kışın soğuğa dayanıklılığı iyidir. Türkiye’nin hemen her yerinde bahçelerde yetiştirilebilir. Hızlı büyür, bakımı kolaydır.

Fidanını bahçeye dikerken dikkat edilmesi gereken şeyler:
Geçici saksısındakine göre 5 cm kadar daha derine gömmeli. Toprak yüzeyi 5 cm yükseklikte ponza taşı + kuru yapraklar (veya saman) + toprak karışımı ile örtülmeli ki kökler serinde kalabilsin. Veya dibine gecesefası gibi toprağı iyi gölgeleyen bitkilerden ekin. Aşırı sıcak yerlerde yarı gölgeli yarı güneşli köşelere dikmek gerekiyor. Gelen güneşi az ölçüde filtrelemek ayrıca çiçeklerinin çabuk solmaması için de çok yararlı olur.

N. M. Clematis

N. M. Clematis

“Nelly Moser Clematis” uzadıkça duvara yapışık gibi tutulmamalı. Dalları her yönden hava istiyor.

Toprağı orta derecede kuruyunca, fazla kurumadan sulanmalı.

Organik besleyici maddelerce zengin toprak sağlamalısınız ki bütün yaz çiçeklenmesi daha iyi olsun. Saksıda yetiştirmek için iyi bahçe toprağı + saf torf + sığır gübresi + ponza taşı karışımı hem besleyicilik hem havadarlık ve süzeklik açısından iyi bir karışım olur. Saksıda yetiştirecekseniz diğer clematis cinsinde tarif ettiğim gibi çok kalın toprak saksı gerekiyor ve toprak yüzeyini yukarda anlattığım karışımla 5 cm örtmelisiniz.

Budamak pek gerekmiyor. Ölü dalları ve çiçeklenme dönemine kadar gelişim göstermeyen güdük kalmış dalları budamalısınız. Bir de dalların çok sıkı çok toplu olmamasına dikkat edin.

Çoğaltılması clematis armandii cinsindeki gibi (») yapılabilir.

Zararlıları: Çeşitli hastalıklar ve parazitler zarar verebilir. Korumak için öncelikle yerinin çok havadar olması, koyu gölgede bulundurulmaması, aşırı sulamaktan kaçınılması ve yapraklarının sık sık yıkanması şart.

N. M. Clematis

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

  1. İlyas Çolak, İstanbul / Beykoz diyor ki:

    Melly Moser clematis sarmaşığının tohumu ya da fidesini nerde bulabiliriz?
    ***
    İstanbulda sanmıyorum. Çiçek meraklılarımız en çok Ege ve Antalya civarlarında, oralarda bu bitkiden muhakkak vardır. İsterseniz palmiyemerkezi web sitesine bakın onlara mail yazıp sorun.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)