Mor telgraf çiçeği Tradescantia pallida

Commelinaceae familyasının Tradescantia cinsinden biktiler; yani telgraf çiçeklerinden, mor ve hafif tüylü yapraklı olan türü. Bunun bilimsel adı: Tradescantia pallida. Mor telgraf çiçeği denebilir. Bakımı en kolay ev çiçeklerindendir.

Commelinaceae familyasının Tradescantia cinsinden biktiler; yani telgraf çiçeklerinden, mor ve hafif tüylü yapraklı olan türü. Bunun bilimsel adı: Tradescantia pallida. Mor telgraf çiçeği denebilir.

İngilizcede yaygın adları Purple Heart ve Purple Queen (mor kalp, mor kraliçe).. Tradescantia pallida türünün anavatanı Meksika körfezinin doğu kıyı kesimleridir. Susuzluğa, kötü topraklara ve ağır olmayan don olaylarına dayanıklıdır. Kışın -12°C derece soğuklara dayanabildiği söyleniyor.

Mor gelgraf çiçeğiResimde gördüğünüz benim yetiştirdiğim mor telgraf çiçeği. Önceki kış -3°C derece soğuk havaya maruz kaldı ama hiçbir zarar görmedi. Fotoğrafı geçen yaz çektim. Felaket kötü bir toprakta kışı geçirdikten sonra yazın az gelişti, hâlâ kötü toprakta. Gerçi şimdilik böylesi daha iyi zira çok aşırı hızlı büyüyen, hızla çoğalıp her yeri kaplayan bir özelliği var.

Çoğaltılması: Diğer türleri gibi mor telgraf çiçeği de dallarının koparılıp doğrudan toprağa ekilmesiyle kolayca çoğaltılabiliyor.

Yer örtücü olarak, balkonlarda sarkan balkon çiçekleriyle karışık aranjman olarak veya salonlarda yüksek bir sehpada sarkıcı olarak yetiştirilebilir. Güneşi çok seviyor ama gölgede de yetişiyor. Eğer yazın kuvvetli gelişme döneminde hiç güneş alamazsa yaprak rengi yeşile dönebilir. Çiçekleri pembeye yakın güzel bir mor renktedir.

Kategori: Salon Ofis Dekor Tarih: 22 Aralık 2011

Etiketler: | |

'Mor telgraf çiçeği Tradescantia pallida' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Barış - Ankara dedi ki:

  Bu çiçeğe Kara Sevda da derler. Fosforlu bir renge sahiptir ve yaz mevsimi gün batımına yakın saatlerde yaprak kenarları ışıklı pembe çizgi gibi, iç kısımlar ise mor ışık saçar gibi bir görünüm alır.

 2. Şadiye, Zonguldak dedi ki:

  Ben bu mor telgraf çiçeğine bayıldım. Benim ev sobalı kışın yetiştirmesi de çok kolay gibi gözüküyor. Acaba nereden temin edebilirim?
  ***
  Mutlaka sağda solda bir yerde görürsünüz. Gördüğünüz yerden bir dal alırsanız o dal olur bin dal. Tanımadığınız kişilerin bahçelerinde pencerelerinden görürseniz çekinmeyin isteyin. Herkes seve seve verir. Rahatsız edici şekilde çoğalıp duran bir türdür.

 3. Elif Ozudogru Dincoglu, İstanbul dedi ki:

  Bende de bir tane mor telgraf cicegi var; ama benimkisinin rengi sizinkine gore cok daha koyu.Acaba farkli turler mi? Yoksa fotografta mi boyle acik renk cikmis?
  ****
  Şimdi balkona gidip baktım. Yaprakları daha koyu.. Ya fotoğrafta öyle çıkmış ya da kışa doğru rengi açılıyordur. Aralık ayında tekrar kontrol ederim unutmazsam. Ama şimdi resimdeki gibi değil daha koyu bir mor.
  Hâlâ aynı saksıda. Bu yıl birkaç kez bitki besini verdim. Çok iyi gelişim gösterdi. Dayanıklı bitkiler benim favorilerim oluyor. Bu da onlardan biri.

 4. Kemal, İstanbul dedi ki:

  Eker ekmez bitki besini vermeli miyim?
  ***
  Hayır. köklenmesi ve gelişimi biraz artmalı.

 5. Nursima, İstanbul dedi ki:

  Telgraf çiçeğinin yeşil renk olanını arkadaşımdan aldım. Bu çiçeği hep salonların yüksek bir köşesinde görürüm içeride değilde açık bir balkonda yetiştirsem yetişir mi?Bu soruyu sormamın sebebi mor telgraf çiçeğini diğer sarkıcı balkon çiçekleri ile aranjman yapılarak balkonda yetiştirilmesi bilgisi vermişsiniz Bu yeşil renk telgraf çiçeği içinde geçerli midir?
  ***
  Evet, ben denedim. O da aynı şekilde bizim balkonda kış soğuklarına dayanıyor. Sadece yapraklar bazen yarı pişmiş gibi bir hal alıyor ama ilginçtir dondurucu soğuklar geçince hiçbir şey olmamış gibi düzeliyorlar. Aynı şekilde kullanabilirsiniz.

 6. CelalS. -İzmir dedi ki:

  Ben daha önce yetiştirdim ama cok seyrek çiçek açtırabildim. Yoğun olarak çiçeklenmesi için ne yapmalıyım?
  ***
  Çiçeklerinin pek güzelliği yok. Yaprak güzelliği için yetiştirilir. Çiçek açması için güneşli yerde olması gerekiyor. Dallar biraz uzayınca çiçeklenir.

 7. İsmetcan, Dalkıran dedi ki:

  Anneannem bugün söküp bir tanesini toprağa ekti. kökleri biraz etli gibi. suda köklenmiyor sanırım. bu çiçeği her zaman çok sevmişimdir. suda çürüyor mu?
  ***
  Toprağa dikince hemen köklenir. Telgraf türleri suda bekletince de hemen kökleniyor.

 8. Beyza Y. -Ankara dedi ki:

  Yazın bu çiçeği diktim. Çok guzel bir şekilde çoğaldı. Hatta çiçek açtı. Şimdi odaya koyunca yapakları berbat oldu. Oda sıcaklığından dolayıdır diye balkona koydum ve daha kötü oldu. Yapraklar kurudu, bazıları pembeleşti. Ne yapmalıyım?
  ***
  Mor telgraf çiçeği çok dayanıklıdır. İçerde tam pencere yanına koyun. Dalların hepsini kesip kısaltın. Eve uyum sağlayıp yeni dallar uzatır merak etmeyin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)