Melisa çalısı, Cestrum nocturnum

Kolonya çiçeği olarak da bilinen melisanın bilimsel adı Cestrum nocturnum’dur. Bizde melisaya ayrıca parfüm çiçeği veya çalısı deniyor. Çeşitli Asya ülkelerinde gece yasemini, gece kraliçesi gibi anlamlara gelen isimler verilmiş.

Şifalı otlardan melisa otu ile karıştırılmamalı, o başka bir bitkidir, ot şeklinde yetişir. Bu melisa ise çalı şeklindedir. Hoş kokulu çiçekleri için yetiştirilir ama zehirlidir. Bütün yıl yaprağını dökmez. 4 metre kadar yükselebilen bir çalıdır. yaseminlerle de bir ilgisi akrabalığı yoktur. Solanaceae (patlicangiller) familyasının Cestrum cinsinin Cestrum nocturnum türü.

Kokusunu çokları beğendiği halde, ağır bulanlar, hoşlanmayanlar da var. Çiçeklenmesi ilkbahar sonunda havalar iyice ısındığı zaman başlar, sonbahara kadar devam eder.

Kışa dayanıklılığı: En fazla -10°C. Melisa bir süs bitkisi olarak bahçelerde yetiştirilir. Yurdumuzda tüm deniz etkisindeki kıyı kesimlerimizde açıkta yetiştirilmeye daha uygundur. Sadece Marmara bölgesinin ve Batı karadeniz bölgesinin kuzey rüzgarlarını kuvvetli alan yerleri ve yüksek keaimleri risklidir. Yine de yaprakları döküldü dallar kurudu diye öldü sanmayın ilkbaharda kökünden tekrar filizlenme ihtimali var. Karasal iklimli bölgelere uygun değil.

Toprak, sulama, gübre: Notr toprakları sever. Asitliliği veya alkalinliliği hafif toprakları tolere edebilir. Toprak gevşek ve gevrek havadar olmalı. Toprağı kupkuru kalmamalı (özellikle dikildiği ilk yılda çok dikkatli olmalı). Melisanın iyi bir gelişim gösterip çok daha iyi çiçeklenebilmesi için çok güneş alması sağlanmalı ve iyi besleyici toprak kullanılmalı. Çok daha üstün performans gösterebilmesi için deniz bitkilerinden ve balıktan yapılmış bitki besinleri çok düşük dozda iki haftada bir verilmelidir.

Evde olur mu? Ev içinde yetiştirmeye uygundur. Güneş alan odalarda olabilir. Yalnız evde yaşayabilmesi için saksısına koyacağınız toprak kesinlikle çok havadar, çok gevşek, suyu çok iyi süzdürür olmalı. Toprağa 1/5 oranında ponza taşı karıştırmalısınız.. Ve toprak kapalı yerlerde serin zamanlarda toprak kurumadıkça sulanmamalı. Yoksa kökleri çürüyebilir.

Nem ihtiyacı: Orta derecede nem. Yazın arada bir yapraklarını ıslatmalı.

Çoğaltılması: Yaz aylarında genç dallarını köklendirmeyle kolayca çoğaltılabilir. Veya daldırma usullerinden, bir dalını koparmadan eğerek bir kısmını toprağa gömün. Birkaç haftada yeterince köklenir. Sonra o kısmı kesip istediğiniz yere dikin.

Budama: İlk çiçeklerini açtıktan sonra solan çiçekleri, sağlıksız dalları yaz boyunca budamalısınız. İlkbahar başında, son don olayı zamanı geçtiği zaman düzenleme budaması yapılabilir (bitkinin üçte birinden fazlasını budamayın). Ayrıca yaz sonunda, sonbahar başlangıcına doğru (eylül başı gibi) budama yapılabilir. Budama dallarının sıkışık olmamasını sağlayacak şekilde olmalı. Küçük bir fide iken ilkbaharda yeni uzayan dallarını tepeden budayarak daha çok dallı halde büyümesini sağlasanız iyi olur.

Melisa çiçeği

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

 1. Melisa bitkisini alalı iki yıl oldu. Balkonumda bakıyordum. Çok güzel çiçek açıyordu ancak bu yıl, yaprakları sararıp büzüşmeye ve dökülmeye başladı. Bir bilenimiz budadıktan sonra biraz toparladı ancak çiçekleri çok az (birkaç tane) açtı. Acaba bitki hastalandı mı? Ne yapabilirim?
  ***
  Balkonda yetiştirdiğinize göre saksılar problem olabilir. Aydın gibi sıcak memleketlerde kesinlikle kalın kenarları olan büyük toprak saksı kullanmalısınız.

 2. baran söyler-izmir diyor ki:

  Melisa bitkimi salonda yetiştiriyordum cam kenarında sürekli boya gidiyordu. Hiç çiçek açmadı. Geçen hafta balkona koydum saat 10:00 16:00 arası direkt güneş görüyordu. Sanırım bundan dolayı yaprakları kurumaya başladı. Şimdi ise balkonun gölge yerine koydum umarım kurumazlar. :(( Fakat hiç çiçek açmadı açmıyor ne yapabilirim? Ayrıca tepelerini bu mevsimde kırsam sakıncası olur mu?
  ***
  Kuvvetli direkt güneş, en az günde 5 saat lazım ki çiçek açabilsin. Güneşsiz ortama alıştırmışsınız. Yavaş yavaş güneşe alışmaını sağlayın. Fazla uzantıları şimdi kesebilirsiniz. Genişçe bir toprak saksıya aktarmalısınız ve bundan böyle devamlı balkonda güneşli bir yerde durmalı.

 3. Berna Şimşit diyor ki:

  Evimde melisa yetiştiriyorum sanırım farkında olmadan klimalı odaya koydum boynunu büktü. Yerini değistirdim güneş gören odaya koydum. Yapmam gereken başka birşey var mı?
  ***
  Sanıyorum yeni almışsınız. Evde yetiştirmek için havadar ve güneşli bir yerde, mesela devamlı açık bir pencere yanında durmalı. Balkonunuz varsa dışarda tutmanız daha iyi.

 4. Ahmet Özdemir - Balıkesir diyor ki:

  13 ağustos hala melisam açmadı . Bu tarihten sonra açar mı?
  ***
  Sanmıyorum. Çiçek açmamasının sebebi ya genç olmasından ya da yeterli güneş alamamasındandır. Gelecek seneyi bekleyeceksiniz.

 5. Nurettin Kütük - İstanbul diyor ki:

  Geliboludaki melisam çiçek açıyor ama kokusu yok. Ne gerekiyor acaba? Toprak çok killi acaba topraktan mı?
  ***
  Bazı bitkiler türüne göre sadece gece veya sadece sabah erken vakitte koku salar, bazı bitkiler kendi özel şartlarına göre en iyi koku saldıkları saatleri değişir. Sizinki bütün gün hiç kokmuyorsa ya melissanın başka bir cinsidirr ya da polenleri etkileyen bir virüs engelliyordur (yeri havasız, esintisiz ve kuytu ise bunun etkisi olabilir). Toprağının çok killi olması iyi değil ama kokuya etkisi olmaz.

 6. Elif Tayıncı diyor ki:

  Ben Samsunda oturuyorum. Melisa çicedini nerde bulabilirim?

 7. Neşe Söğütlü - Bodrum diyor ki:

  15 gün önce saksıda melisa çalısı satın aldım. Balkonda sabah erken saatten ögleye kadar güneş alan bir yerde duruyor. Bir haftadır yapraklarında irili ufaklı sarı/bej lekeler oluştu ..Ne yapabilirim
  yardımlarınız için teşekkür ederim.
  ***
  Görmeden bir şey demek çok zor. Yer yadırgaması olabilir. Fazla sulamak zarar vermiş olabilir. Çünkü insanlar saksıları kendilere göre bir program dahlinde sular. Hiç bakmazlar toprak ne durumda. Toprak fazlasıyla ıslak olsa bile tekrar tekrar sularlar. Böylece bitkiler bozulur. Bilin ki hiçbir bitki çamur gibi toprakta olmayı sevmez. Kökler çürür. Toprak kurudukça sulamak gerekiyor. Her bitki için toprağın kuruma ölçüsü değişir. Kimisi sadece ıslaklık azalınca tekrar sulanır kimisi toprak yarı yarıya kuruyunca, kimisi toprak tamamen kuruyunca..

 8. Hüseyin Yamalı - İzmir, Kiraz diyor ki:

  Üç gün önce 1 metre boyunda bir melisa aldım. Tomurcukları var acaba bu mevsim açar mı? Zehirli derken ne demek istediniz? İki gündür hiç dokunmadan karşıdan suluyorum.
  ***
  Tomurcukları varsa çiçek açacaktır. Zehirli olması sadece yenmemesi gerektiğini bildirmek içindir. Yemezseniz bir şey olmaz. Dokunmanızın ve koklamanızın hiçbir tehlikesi yok.

 9. Baran Söyler - İzmir diyor ki:

  Yukarıda verdiğiniz tavsiye üzerine 2 adet balkondaki melisalarımı güneşe alıştırdım ve tepelerini kırdım. Malum yanlardan patlayarak gürleşti. Bu zamanda hala uzantı dallarını kırsam zararı olur mu yoksa şimdilik dursun mu? 10:00-16:00 arasında direkt güneş görmesine rağmen hala çiçek açmıyor.
  ***
  Artık budamayın. Çiçek açması için gelecek yılı bekleyin.

 10. Asuman Mütevellioğlu - Turhal, Tokat diyor ki:

  Ben de tatile gittiğimizde bir kokuya hastaydım. Araştırdım melisa imiş. Acaba nereden temin edebilirim? Bilgi verirseniz sev inirim. Türleri var mı varsa en çok koku veren türü hangisi ise onu alayım. Şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
  ***
  Türleri çeşitleri hakkında bilgim yok. Google’dan tropiksera diye ararsanız internet üzerinden satış yapan kişinin sitesini bulursunuz, ona sorabilirsiniz.

 11. Hilal Maya - İzmir diyor ki:

  İlk baharda aldığım melisayı balkonuma sadece sabah güneşini gören ve her gün suyu isteyen bir yerde yazı geçirdi bol dallandı. Son bir haftadır da her yerden çiçek verdi. Kokusu akşamları harikadır balkonda otururken..
  Oturduğum yer İzmirde konum olarak tepe hatta kışın şehir merkezine göre daha soğuk geçtiği için ve melisanın kuzey balkon cephesinde olduğundan ona nasıl bir koruma yapabilirim? Kış için bir hazırlık gerekli mi? Ve budamasını ne zaman yapmalıyım?
  ***
  İstanbul ve İzmir soğuklarına rahat dayanır, korumaya gerek yoktur. Belki yüksek yerlerde kuzey rüzgarlarından korumak gerekebilir, o da eğer kışın sıfırın altın beşten daha soğuk oluyorsa.. Daha yaşlıları kışın -9 dereceye kadar dayanabilir. Devamlı dışarda tutulanlara kalın toprak saksı gerekiyor. Budamayı çiçeklendikten sonra veya kış sonunda yapabilirsiniz. Her zaman yapılabilir.

 12. Süheyla Ayırga - gemlik, Armutlu diyor ki:

  Gece tüten adıyla bu bitkiyi Kıbrıstan getirdim. Armutludaki bahçemizde büyüttüm. Gelen geçen kokusuna hayran. Yalnız kokusu 15 gün kadar sürüyor ve çiçeklerini döküyor. Bu bölgeyi çok sevdi. Bence herkesin bahçesinde tütsün derim.

 13. Tülay Akay - IST, Silivri diyor ki:

  Ben melisa çiçeğinin tohumunu kuruttum sonra toprak ve tohumu karıştırdım şu an bir karış oldu.daha sonra büyük saksıya alacağım. Sevenlere tavsiye ederim. 10.09.2011

 14. Ankara diyor ki:

  Ankara’da kışın içeri almam gerekir mi? Balkon için dikmiştim ve içeri almayı planlamıştım ama siz nasıl önerirsiniz?
  ***
  Ankaranın kışına dayanamaz. Eve alsanız evde bozulabilir. Yeri iyi güneş almalı ve de toprak iyice kurumadan sulamamalısınız. Aslında dışarıya alışmış bitkileri eve almak doğru değil. çok serin bri yerde bekletseniz daha iyi olur. Kışın sıfırın altında beş gibi soğuklara dayanabilir. Ama toprak saksıda olması şart. Balkonunuz kuzey rüzgarları almıyorsa ve melisanız toprak saksıdaysa kalın naylonla sararak balkonda koruyabilirsiniz.

 15. Basri Arslan - Ankara diyor ki:

  Annemin İstanbulda yetiştirdiği Melisa’nın kokusuna hayran kaldım. Ancak Ankara’ya döndükten sonra öğrendim ki çiçeklerin içinde küçük kurtcuklar oluşmuş, acaba önlemi nedir? Tavsiyeleriniz annemi ve beni çok mutlu edecek, şimdiden teşekkürler.
  ***
  Çiçeklerin içinde ise herhalde bal özüne gelen böceklerdir. Önemli değil, bir şey yapmaya gerek yok. Çiçekler zaten bir müdden sonra solar gider. Bitkinin sağlıklı gelişimi önemlidir.

 16. Selda Sipahi - İzmir diyor ki:

  Dün akşam 2 adet melisa aldım. Arka bahcemde topragı cok olmayan ama kökleri içinde kalıcak şekilde diktik 2 sini yan yana. Biri zaten çiçekli diğerinde çiçek yok. Bahçem güneş alıyor. Mayıs ayında dikilir diye duydum. Sonradan belli bir zamanı var mı verim alabilmek için? Katkı olarak ne kullanmam gerek?
  ***
  Şimdi dikmek için en az izmir’in kıyı kesimi kadar ılıman bir yerde yaşamak gerekir. Nisanda dikilmesi daha iyi olur. Toprak çok fakirse eski koyun gübresi ekleyin. Hatta dibine bakık, midye, karides gibi deniz mahsulleri gömebilirsiniz oldukça besleyici etkisi olur. Toprağın kalitesi fena değilse eski sığır gübresi yeterlidir. Bitkinin tibindeki toprağı kazarak gübre ile karıştıracaksınız. Ama önümüzdeki baharda yapsanız daha iyi. Toprak zayıfsa gübrelemeyi temmuz ayında tekrarlamalısınız. Gerçi iyi topraklarda pek gübre istemez.

 17. Hamit Babacan - Trabzon diyor ki:

  Mart 2008 yılında Adana dan getirdiğim yarım metre boyundaki melisa fidanı 2009 ve 2010 kış aylarında kurudu. ‘çok üzülmüştüm’ Ancak her iki kıştan sonra melisa çiçeği topraktan filiz çıkardı. 2010 baharındakı fidanı büyük saksıya dikerek günde yarm saat güneş gören kuzeye bakan balkona aldim. Melisam normal gelişimıne devam etti. 2011 kışını balkonda ölmeden atlattı. Ancak mayıs ayında yaprakları açık yeşıl olmaya dönüyorduki. Kuruyacak korkusuyla gübreciden (çay bitkisinin torağı üzerine attığımız) halk ağzıyla söylenir ŞEKER GÜBRESİ aldım. (Gübre, toz şeker gibidir) 1 litre suya bir çorba kaşığı katip çalkarayarak erittikten sonra gubreli suyu akşam saksıya döktüm. Üçgün sonra aynısını yaptm. Yedi gün sonra yine gübreli su döktüm. Sonra normal sulamaya devam ettim. Melisanın o sararmaya dönen yaprak rengi koyu yeşıl oldu. 20 gün önce çiçek tömurcukları gördüm şu an çok yoğun şekilde çiçek açmış durumda. Gece balkona çıkınca çok yoğun ve doyurucu koku alıyorum. Balkonun kapısını açınca tüm salona koku yayılıyor. Ben melisanın çiçek açmış bir dalını (30 santim civarında) kesip suya koyup yatağımın baş ucuna koyuyorum. Kokusu gece odayı dolduruyor. En az bir hafta geceleri koku vererek benim hiç zorlanmadan uykuya dalmama ve harikalar diyarındaymışım gibi uyumama vesile oluyor. Herkese tavsiye ederim. Küçük parmak kalınlığındaki DALINI KESİP ŞIŞEDE SUDA KÖKLENDİRİP iyice köklendikten sonra büyük saksıya dikerek çoğaltılıyor. O değişik güzel kokusunu alınca büyülenmiş gibi oluyorum.

 18. Aysel - Kuşadası diyor ki:

  Melisa çiçeğim salonda balkon kapısının önünde, bol ışıklı ve öğleden sonra güneş alıyor. Bir haftadır çiçek açmıştı ve kokusunu salıyordu. Ancak yaprakları ve çiçekleri üzerinde kurumaya başladı. Yapraklarında yapışkan bir malzeme var gibi, ayrıca yaprak arkalarında beyaz tortular var. Böcek bulamadım. Toprağı kurudukça su veriyordum ve gün aşırı nem veriyorum yapraklarına. Ne yapmalıyım?
  ***
  Böcek bulamadım diyorsunuz ama verdiğiniz bilgiler beyaz kanatlı mini güve çeşidi olan bitki bitinin işidir. O kadar küçükler ki ancak çiçeklerine çok yakında her zaman dikkatle bakan kişiler farkedebiliyor. Camekanlı balkon gibi çok sıcak iç mekanlarda süratle çoğalırlar. Bunların düşmanı rüzgar ve yağmurdur. Ya da en azından hemen her gün yaprakların altına üstüne su püskürterek bitkilerinizi yıkayacaksınız.
  Bu beyaz kanatlı minik güvelerin dadandığı bitkilere genelde gözle görülmesi çok zor olan mini örümcek bitler de musallat oluyor. Her ikisi de sıcak ve kapalı mekanlarda çoğalırlar, bitkilerin yapraklarını kısa sürede kemirip öldürürler. Yapraksız kalan bitki yeniden filizlenmeye çalışır. Yeni filizleri de öldürürler, sonunda bitki kurur gider.
  En kuvvetli çözüm, bitkilerinizi haftada en az iki gün adamakıllı su püskürterek yıkamanızdır. İlaçların etkisi geçicidir, hatta bazen işe yaramazlar bile. Yine de ilaç bulup deneyebilirisinz bir şey diyemem. Konuyla ilgili olarak şu iki yazıma bakabilirsiniz:
  http://www.bitkivecicek.com/mini-orumcek-ve-mini-beyaz-kelebek-benzeri-yaprak-bitleri
  http://www.bitkivecicek.com/yaprak-bitlerine-karsi-ev-yapimi-ilac

 19. Reyhan - İzmit, Bahçecik diyor ki:

  Geçtiğimiz ağustos ayında halamdan bir karış boyunda bir melisa fidesi aldım ve bir saksıya diktim, şu an bahçemde duruyor. Bulunduğum yer kuzeye bakıyor ve yüksekteyim. Her kış mutlaka kar alan bir bölgedir. Melisamın ölmemesi için ne yapmam gerekir? Bahçede üzerini poşet gibi bir şeyle sarayım mı? Yoksa içeri mi alayım bilemedim.
  ***
  Isı sıfıra inmedikçe pek zarar olmaz. Fazla soğuk günlerde daha korunaklı bir yere alın. Eğer yaprakları yeşil ve sağlıklıysa ve evinizde iyi güneş alan bir pencere önü varsa eve alabilirsiniz.

 20. Melek Acar - İstanbul diyor ki:

  Bahçemdeki melisayı kışın soğuktan nasıl koruyup bakımını nasıl yapıcam?
  ***
  İstanbul’da kış koruması gerekmez. -9 dereceye kadar dayanır.

 21. Mukadder - Afyonkarahisar diyor ki:

  İlkbaharda küçük bir melisa aldım ve diktim. Boyu çok uzuyor yana doğru bükülüyor. Mecburen bir sırığa bağlamak zorunda kaldım. Melisamın yanlardan sürgün vermesi için ne yapmalıyım ve ne zaman budamam gerekir? Melisamı ektiğim toprak biraz sert bu mevsimde toprak değiştirsem bir zararı olur mu?
  ***
  Kış sonunda budayabilirsiniz ama bence gelecek baharda her yerinden filizlenebilir, bir yıl daha beklemenizi tavsiye ederim. Siz esas geçen yaz büyürken tepesini kesecektiniz ki dallanıp budaklansın. Toprak sert diye kışın ortasında toprağı değiştirmeyin. Zaten kışın dinlenme devresindedir rahatsız etmeseniz daha iyi. Kesin gerekli diye düşünüyorsanız ilkbaharda değiştirin.

 22. Mevlüt Çengel diyor ki:

  Melisa çiçeğim var bir yandan boyu uzuyor biryandan yaprakları sararıp dökülüyor. Saksıda yetiştiriyorum. Toprak kurtlaniyor. Neden acaba? Ne yapabilirim?
  ***
  Sanıyorum ev içinde yetiştiriyorsunuz, havalandırma ve güneş yetersizliği yüzünden böyle oluyor. Isı sıfırın altına düşmedikçe dışarda tutmanızı, dinlendirmenizi ve ilkbaharda toprak değiştirmenizi tavsiye ederim. Eve uygun bir bitki değildir. Anca çok güneşli ve daima açık pencere önünde olması şartlarıyla evlerde yetiştirilebilir.

 23. Anonim diyor ki:

  Melisa nasıl beslenir acaba?
  ***
  Kışın bir şey yapmayın. Bizim burada gelişmesi devam ediyor diyorsanız bilemem ama eğer toprağı çok güçsüzse besin yerine dibini çapalayıp toprağa eski sığır gübresi karıştırmak daha iyi. Fakir topraklarda üç – dört ayda bir tekrarlanabilir.

 24. Metin Uysal - İzmir, Ulukent diyor ki:

  Melisa dalını yaklaşık 2 ay önce keserek küçük bir şişe içinde köklendirdim. Şimdi toprağa aktarabilir miyim yoksa beklemeli miyim? Bekleyecek isem ne zaman toprağa aktarabilirim?
  ***
  Hemen toprağa dikin. Dışarda tutmanızı tavsiye ederim.

 25. Ahmet - Aydın diyor ki:

  Melisa bahçemizin kuzey kısmında dikili yerini sevdi boyu 2 metreyi buldu. En ideal budama zamanı ne zamandır ve nasıl budamalıyım?
  ***
  Yazımın içinde budama zamanını belirtmeyi düşünmemişim. Şimdi budama paragrafını yenileştirdim. Oraya tekrar bakabilirsiniz.

 26. Mevlüt Çengel - Kütahya diyor ki:

  Melisa çiçeğim kurudu bende onu köküne yakın kestim yani budadım. Yazın açar mı yoksa öldü mü hala suluyorum ama ağaç kuru yazın yeşerir mi?
  ***
  Gerekmediği halde sulamak kökleri çürütür. Bu yüzden ölmüştür sanıyorum. İlkbahar gelene kadar toprak kupkuru olmadıkça sulamayın. Ölmemişse temiz hava ve güneş sayesinde yeniden yeşerir.

 27. Celal İzcibayar diyor ki:

  Efendim, Ar apartmanı sakiniyim. Apartman gorevlisi Melissa bitkisini budamayı yanlıs yapıyor ve çit gibi kesiyor. Lutfen tarif eder misiniz?
  ***
  Yazımın içinde son paragrafta tarifi var. Apartman görevlisine söyleyin onun bakımını size bıraksın.

 28. Sacit Demir, Şarköy diyor ki:

  Melisa çiçeğim yaprakları ve gövdesi kurudu tekrar filizlenir mi?
  ***
  Kökler ölmemişse çürümemişse filizlenir.

 29. Ahu, İstanbul diyor ki:

  Annem Melissa Agacini begenip izmir’den almis, Canakkale’ye getirip 3 ay baktiktan sonra bana vermisti. İstanbula getirdim. Saksisini degistirip (perlitli sardunya topragina) diktim. Fakat şu an yaprakları büzüştü, sarardi ve dokuyor. Neden boyle oldugunu anlamadim. Kis bahcesi gibi yaptigim cam balkonumda duruyor. Cam balkon guzel isik aliyor. Direkt gunes isigi vurmuyor ama insanin gozunu alacak kadar cok aydinlik. Ne yapmaliyim?
  ***
  Melisa çok güneş ister. Sizin balkonunuzda bitkiler güneşten mahrum. Ama bu ölmesini sağlamaz. Sizinkinde belki kök çürümesi olmuş olabilir. Sebep esintisiz ortam ve gerekmediği halde sulamak.. Ölmüşse hiç dert etmeyin çünkü sizin balkonunuz melisa için hiç uygun değil.

 30. Hayriye Saru, Bursa diyor ki:

  Melisaya ne gübresi kullanabiliriz? 3 senedir melisam var ilk sene az açtı. Gecen sene boya gitti yaprakları sarardi açmadı. Bu sene bayağı budadım yeni filizleri de köklendirdim ektim. Açmasını istiyorum. Ne önerirsiniz?
  ***
  Çiçek açabilmesi güneş almasına bağlı. Ne kadar uzun süreli kuvvetli güneş, o kadar çiçek açma ihtimali.. Saksıda yetiştiriyorsanız genel amaçlı bitki besininden yaz sonuna kadar ayda bir defa verin.

 31. İbrahim Tezel, İzmir diyor ki:

  Balkonda melisa çiceğim var. Fakat tepe kısımlarında çiçellerinde ve yapraklarının üzerlerinde önce yeşil daha sonra siyah küçük kurum tanesi gibi şeyler oluşuyor ve yaprakları sararıp dökülmeye başladı acaba ne yapmalıyım, sebebi nedir?
  ***
  Büyüteçle inceleyin yeni filizlerde bitki biti var mı… Eğer yoksa gıdasız kalıyordur. Melisa için en iyi gübre domatesler için yapılmış özel gübredir.

 32. Sinem, Balıkesir diyor ki:

  Yaklaşık 4 ay önce melisa çiçeği aldım terasta güneşte yetiştiriyorum. Boyu oldukça uzadı fakat çiçek açmadı. Yapraklarının uç kısımlarında da gazelleme şeklinde hastalık var yaprak uçları kurumaya başladı. Ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Hastalıklara dirençli olması için toprağının kuvvetli, yerinin esintili olması gerekiyor. 20 – 30 günde bir defa bitki besini verin. Saksılarda yetiştirince böyle şeylere dikkat edeceksiniz. Bu yıl kökleri dalları kuvvetleşmeli. Bu yıl çiçek açmayabilir. İyi bakarsanız gelecek yıl kesin açar.

 33. İbrahim Tezel diyor ki:

  Merhaba verdiğiniz bilgiler için öncelikle teşekkür etmek istiyorum.Melisa çiçeğimin üst kısımlarında siyah noktalar şeklinde çiçek biti olduğunu gördüm.Bu siyah noktaların kimisi yaprakların arka tarafında idi bunları kötü yaprakları kopararak attım.Birde çiçekçiden içinde ddt çiçek canlandırıcı olan beyaz süt gibi bir sıvı alıp üç günde bir onu sıktım.Şu an çiçek düzeldi . Sürekli çiçeğin tepe kısımlarını kontrol ediyorum tekrar bit olup olmadığını bunun haricinde her hangi bir vitamin falan vermeli miyim? Yapmam gereken herhangi birşey var mı?
  ***
  Saksılarda toprağın yapısına göre besin vermek gerkebiliyor. Şimdi poşetlerde satılan topraklardan kullanılmışsa veya toprak fazla kumlu ise besin vermeye hemen başlayın.

 34. Arzu Şen, Aydın diyor ki:

  Kuzeya bakan balkonumda yaklasık 1 metre boyunda melisam var. Nisan ayında geldi bir kez cıcek actı sonra cıcekleri kurudu. İki gunde bir su veriyorum 3. gune kalırsa hemen yapraklarını asgıya dogru bukuyor iki gunde bir sulayınca da yaprakları sararıyor ne yapmalıyım?
  ***
  Toprağını değiştirin. Kuzeye bakan yerler güneş almaz iyi değil.

 35. Yalçın Ateş, Kahramanmaraş diyor ki:

  Değerli bilgileriniz için öncelikle teşekkür ederim. geçen sene kolonya çiçeğini adanadan aldım. fakat hiç çiçek açmadan kurudu. bu sene tekrar filizlendi kuru bir daldan kocaman bir ağaç oldu. yaprakları canlı çok fazla dallandı ama hiç çiçek açmadı. öğlene kadar güneş gören yerde bekletiyorum düzenliyorum.
  ***
  Şartlar yerindeyse gelecek yıl çiçek açacaktır. Kökleri ve dalları henüz yeni güçlenmiş. normaldir. çalı türü bitkiler otsu bitkiler gibi kolayca çiçeklenemiyor.

 36. Nuri, Mudanya-Bursa diyor ki:

  Çiçeklere çok meraklı olduğumu bilen bir yakınım bu yıl yeni ekilen saksıda melisa çiçeği verdi. 4 aydır bakıyorum. 2 gündür açmaya ve nefis koku yaymaya başladı. Yaprakları zayıf diye 1-2 gündür gölgeye almıştım, tekrar güneşe çekmeli yazınızdan onu anladım. Zehirli olduğu uyarısı iyi oldu çünkü evde bebek var. 2 defa bitki besini verdim yine vermeli anlaşılan. Ponza taşımda hazır.Paylaşmak istedim, çiçek meraklılarına tavsiye ederim melisa çiçeğini. Değerli bilgileriniz için teşekkürler.
  ***
  Toprak torf denen kompost topraklardansa açık havada ponza taşı gerekmez. Ama eğer gerçek toprak kullanacaksanız açık havada 1/6 oranında toprağa karıştırmak iyi olur. Kapalı yerlerde ise gerçek toprağa 1/4, torf vb. kompost topraklara 1/5 oranında karıştırın. Gerçek toprak ağır killi olmamalı.

 37. Güner Akdağ, Didim-Aydın diyor ki:

  Geçtiğimiz Şubat ayında evimin bahçesine yanyana üç çubuk melisa diktim. Şu anda topraktan elli santim yüksekliğinde küçük dalları ve yaprakları var. Ayrı ayrı yerlere dikmek istiyorum. Ne zaman ve nasıl yerlerini değiştirebilirim?
  ***
  Bekleyin ilkbaharda söküp yerlerini değiştirin. Yeni köklenmişler. Kış boyunca soğuk yüzünden hem bünye hem kökler güç toplamış oluyor. İlkbaharda söküp yeni yerlerine diktiğinizde tutmaları kesindir denebilir.

 38. Tekirdağ diyor ki:

  Benim balkonda yetiştirdiğim melisa çiçeğim var. Ağustos ayının sonlarına doğru açmaya başladı. Çok gelişti büyüdü ama zehirli olduğunu duydum. Bizlere zararı var mıdır? Çiçeğin zehirli olduğunu duyunca alerjik astımı olan çocuğum için endişelendim.
  ***
  Fazla bir zehirliliği yok. Adı melisa olduğundan dolayı diğer melisa ile aynı şey sanılmasın diye zehirli olduğu söylenir. İkincisi, bunun yaseminler gibi olduğu zannedilerek çayını yapmak isteyenler olabilir. Bu iki sebepten dolayı insanları uyarmak lazım ki zehirlenmesinler. Kısacası, yemezseniz hiçbir zararı yok. Ev içi süs bitkilerinin hemen hemen hepsi bundan çok daha fazla zehirlidir. Küçük çocuklarınız ısırıyorsa kemiriyorsa yemeye çalışıyorsa dikkatli olun.

 39. Pınar Bingöl, İzmir diyor ki:

  İki gün önce pazardan melisa çalısı aldık. Gayet saglıklı gözüküyordu. Eve getirince büyük bir saksıya diktik. Sabahtan aksam 4′e kadar güneş alan balkonuzmuza koyduk. Ama ertesi gün kurumaya basladı ve suyunu yeterli vermemize ragmen düzelmedi. Sebebi ne olabilir acaba?
  ***
  Bir günde yapraklar kurumaz, pörsür sonra kurur. Veya kurumaz üç dört gün içinde yavaş yavaş düzelirler. Telaşlanmayın bekleyin. Söküp tekrar dikince köklerini rahatsız etmişsiniz sebep budur. Fazla sulamaya gerek yok. Kökler toprakta yeniden faaliyete geçmesi gerekiyor, zamana ihtiyacı var. Bu süreç içinde fazla sulamak belki zarar verir kökler büsbütün çürür gider.

 40. Murat Mural, Gebze-Bayramoğlu diyor ki:

  Bayramoğlu mevkinde melisayı nisan ayında bahçeme diktim. Kış için ne gibi önlem almam gerekiyor? Kimileri naylonla yaprakları değmiyecek şekilde sarın diyor. Geçen sene diktiğim melisam dondu. Onun için ne gibi önlem almam gerekiyor?
  ***
  Bayramoğlu’nda kış soğuklarına dayanır. Geçen yılkinin ölüm sebebi başka bir şey olsa gerek. Ya da fazla küçük zayıf bir fidandı. Aralık ayıyla beraber kök toprak yüzeyini sığır gübresi, kuru yapraklar, toprak, samak gibi şeylerle biraz yüksektin ki eğer fazla soğuk olursa köklere ilişmesin. Dallar soğuktan zarar görese bile kök kısmı sağlam kalır. İlk kışı atlatırsanız sonraki kışları sağ salim atlatır diye düşünüyorum.

 41. Çiğdem, Bursa diyor ki:

  Merhabalar. 2 senedir melisa bakıyorum. Fakat bu sene melisada yaklaşık 1 aydır bitki üzerinde küçük yeşil mercimek büyüklüğünde tanecikler oluştu. Bunun sebebi nedir? Ne yapmalıyım?
  ***
  Onları bıçakla kazıyın sonra yerlerini kolonyalı (alkollü) bezle silin. Sayı baş edemeyeceğiniz kadar çoksa bitki biti ilacı kullanın.

 42. Ayşe, Bulgaristan diyor ki:

  Benim de evde melisam var. 2 yıl oldu. yaprakları sararıp dokuldu dalları da kurumaya başlamıştı. budadım ve köküne kahve içtikten sonra tortunu döküyorum ayda 1 defa. şu an çok canlı. yaprakları yesıl ve saglıklı. her cıcegımın kokune kahve tortu dokuyorum ve su an herbiri cok canlı sekıldeler.

 43. Hilal, Konya diyor ki:

  Balkonumda melisa çalısı var ama ben onu iki yıl oldu daha hiç budamadım. ne zaman budamalıyım? çok isteyen arkadaşlarım var çoğaltmak için ne yapmalıyım?
  ***
  Yazı içinde her iki sorunuzun da ayrıntılı cevabı var. Lütfen okumaktan çekinmeyin.

 44. Çiğdem, Bursa diyor ki:

  Ben 2 senedir melisa bakıyorum. Fakat bu sene balkonda bıraktım ve dondu. Çok kötü durumda. Kurtarma ihtimalim var mı? Ne yapmalıyım? Lütfen yardım edin.
  ***
  Dalları veya hiç olmzsa en dip kısmı canlı ise korkacak birşey yok. Yine balkonda tutun. Daha soğuk günler olduğunda kalın naylonlarla iyice sarın. İlkbaharda hızlı bir şekilde yeniden büyür.

 45. Salih, Bursa diyor ki:

  7 yıl önce melisa çiçeğini tek dal olarak bir saksı içinde arkadaşımdan aldım. İlk yıl çiçek açmadı. ertesi yıl maşallahı vardı. kokusu ve görüntüsü çok güzel olduğu için tek bir dalını koparıp diktim sürekli aynı işlemi yaptım. Şu anda evin bahçesinde 26 kök melisa var. her biri yaklaşık 1 ve 1 buçuk metre yüksekliğinde. temmuz ve ağustos aylarında sanki cennet gibi oluyor bahçem. Tavsiye ederim herkes birer kök evinde melisa çiçeği bulundursun.

 46. Nehir diyor ki:

  Merhaba, melisa çiçeğimi geçen yıl aldım gayet sağlıklıydı çok da güzel kokulu çiçekler açıyordu. Bu sene mart ayı başı gibi cansız dallarını budadım yavaş yavaş yeşillenmeye başladı. Ancak geçen hafta hep döktüğüm su ölçüsünün iki katı kadar su döktüm sonrasında yeşillenen yaprakları sararıp kurumaya başladı. Fazla sudan dolayı olabilir mi? Eğer bundan dolayı ise kurtulma şansı var mı? Yeniden yeşillenir mi?
  ***
  Hiç bilmiyorum. Sadece şunu bilin ki hiç gerekmediği halde sırf haftada bir veya iki defa düzenli sulamayı önemli sanıp belirli bir düzende sulamaya devam eden herkes bitkileri çürütüyor. Toprak yaş kalıyorsa bir yıl bile geçse hiç sulamayacaksınız.

 47. Serpil D. -İstanbul diyor ki:

  Geçen sonbahar Marmarisden gelirken küçük bir melisa fidesi almıştım. Balkonuma koyduktan bir süre sonra bazı yaprakları sararıp dökülerek seyrekleşti. Mevsim itibariyle normal diye düşündüm. Baharla birlikte tüm çıplak dallarda birsürü yeni sürgün oluştu. Ancak yapraklarının sarararak dökülmesi de durmadı. Hatta yeni sürgünlerinin bazıları da büyüyemeden sararıp dökülüyor. Toprağı gübreli bahçe toprağı, sulanmasına da çok dikkat ediyorum ama yine de birşey eksik. Aslında dallarında çok fazla yeni sürgün var. Eğer bu sürgünleri korumayı başarabilirsem yaz sonunda minik bir ağaç görünümüne kavuşabilecek bitkim.
  ***
  Geçen yıldan kalan yapraklarının şimdi tammaıyla dökülmesi normal görülebilir çünkü yenileri çıkıyor. Çok fazla sayıda sürgünler çıkarması ve bazılarının sararıp dökülmesi de normal kabul edilebilir. Çünkü bitkinin bünyesi daha sağlıklı gelişebilmek için ayarlamalara girişir. Daha az dal daha güçlü gelişir böylece. Benim bir limonum var bu baharda o ada aynı şeyi yaptı. Çok filizler döküldü ama sağ kalanlar oldukça sağlıklı büyüyor.
  Siz eğer toprağı hep ıslak kalacak şekilde suluyorsanız sulama sıklığını azaltın. Güneş almıyorsa güneş sağlayın. Rüzgar almıyorsa bu hiç iyi değil. Özellikle gece esintileri bitkilerin sağlıklı gelişebilmesi için çok önemli.
  İlk aklıma gelenler bunlar ama bitlenmelerde de aynı problemler olabilir. Büyüteçle dikkatle inceleyin. Örümcek bit denen bitler kolayca görülmeyecek kadar küçüktürler ama yapraklara zarar vermede çok etkilidirler. Varsa adamakıllı ilaçlamanız gerekecek.

 48. Tuncay Yavuz diyor ki:

  Bu aylarda hala tohumlarını dökmedi. Ne zaman döker?
  ***
  Tohumlar olgunlaşıp kurumuşlarsa alabilirsiniz. Kendiliğinden dökülmelerini beklemeyin.

 49. Suphi, İstanbul diyor ki:

  Geçen senenin kış mevsiminde bahçemizde olan melisa çiçekleri dondan kurudu (yandı). bu sene yenilerini aldım diktim. bu kışın nasıl muhafaza edebilirim?
  ***
  Dip kısmını samanlı toprakla örtüp dallarını çuval besi ile sarın.

 50. Ali, İstanbul diyor ki:

  Terasımdaki melisa çalısının gelişimi çok güzel. İki yıllık bitkim küçük bir ağaç görünümünü aldı. Ancak mis kokulu çiçekleri çok az. Daha büyük bir saksıyamı almam lazım acaba? Ya da çiçekli bitkiler için olan sıvı gübrelerden kullansam?
  ***
  Bitki besini vermeniz iyi olur. Az farkla büyük saksıya ilkbaharda aktarın. şimdi eğer kökler çok fazla sıkışıksa şimdi de yapabilirsiniz.

 51. Suphi, İstanbul diyor ki:

  bahçemde bulunan 1,5 mt boyunda melisa çalısı çok miktarda çiçek açmıştı ve dolayısı ile çok güzel koku veriyordu. Tekrar çiçek açar mı ve koku saçar mı?
  ***
  Çiçekleri geçmiş dalları keserek hafif budamalar yapın. Böylece tekrar çiçek açabilir.

 52. Emrah, istanbul diyor ki:

  Uzun süredir melisanın yaprakları soluyordu. çok sulamadan diye düşündük ve sulamayı azalttık. ama bitlere dikkat etmemiştik. Bugün farkettik ki her bir yeri sarmış. maalesef yeni açan yapraklara ve hatta dallara bile bulaşmış. Nasıl ne tip bir çözüm ya da ilaç (isim verebilirseniz iyi olur) kullanmamız gerekiyor? yardımcı olabilir misiniz?
  ***
  Her bite aynı ilaç işe yaramayabilir. Şu sayfayı dikkatle okuyun ona göre gereken çözümü tespit edin: http://azbitki.com/bitler

 53. Ali K. -Selçuklu diyor ki:

  Melisayı her gün suluyorum toprağı kuruyor. Yaprak uçları kuruyor. Çiçeklerini ilk aldığımda açtı şimdi açmıyor.
  ***
  Bakımını doğru yapıyorsanız bırakın dinlensin. Her geçen yıl daha sağlıklı olacaktır. Ama bakımına dikkat edin.

 54. Savaş, İstanbul diyor ki:

  Tohumdan yetiştirdiğim 4 aylık melisa fidanlarım 20 cm boyunda. Yaprakları boyuna göre çok iri oldu. Geçen gün saksıya alırken çok iyi kök geliştiremediklerini farkettim. Güneş altında kaldıkları zaman yaprakları düşüyor. Akşam tekrar yukarı kalkıyor. Gelişmesi ve çiçek açması için güneş gerekiyor diye okumuştum. Daha dün suladığım halde yine yapraklar boynunu bükmüş. Aşırı sulamaktan kaçınıyorum köklerin çürümemesi için. Sizce sorun kök geliştirememeleri mi?
  ***
  Güneşte pörsümek, güneş gidince dirilmek düşündüğünüz gibi kötü bir şey değil. Ben bu şekilde daha hızlı daha sağlıklı gelişim gördüm. Ama eğer güneşte pörsümekten başka yanma kuruma oluyorsa bu kötü.

 55. Selahattin, Istanbul diyor ki:

  Antalyadan seyahatim donusu 6 tane melisa aldim. terasima cicekleri kalmadi artik. ustunde leblebi boyutunda tohuma benziyor sanirim. Yapraklarinda sararma ve bazilarinda kurumalar oldu. yapraklari oldukca azaldi. ne yapmam lazim bu durumda?
  ***
  Yapraksız kalmış dalları biraz kısaltın. Sabredin. Yer değişikliğinde bozulmaların olması normaldir.

 56. Mustafa, Çorum diyor ki:

  http://imageshack.us/photo/my-images/802/qmjw.jpg/
  gördüğüm bir yerde dalını koparıp diktim. tutma ihtimali var mı? 1 haftalık resmi yukarıda.
  ***
  Evet köklenir ama açık havada tutmanız lazım. Günde iki saat kadar sabah veya akşam güneşiyle ısınmalı, bütün gün esinti alabilmeli.

 57. Ahmet Öztabanlı diyor ki:

  Melisa çiçeğim baharda mis gibi kokuyor, müteakip aylarda yaprak döküyor. bahçede saksıda. toprağı her gün çimenlerle birlikte sulanıyor. koyun gübresi ile topragını yumuşatsam kurtarabilir miyim?
  ***
  İlkbaharda toprağını değiştirin. Her gün sulamak da zarar verebilir.

 58. Sultan Palabıyık diyor ki:

  Balkonda saksıda yetiştirdiğim kolonya çiçeğim o kadar güzeldi ki bir anda sararmaya başladı. önce sebebini anlayamadım. sonra fark ettim. Yapraklar üzerinde beyaz küçük sinekler var. Ne yapacağımı bilmiyorum üzülüyorum.
  ***
  Siz şu sayfadan çözüm bulabilirsiniz: http://azbitki.com/bitler

 59. Murat H. -Kırklareli diyor ki:

  iki hafta önce melisa çiçeği aldım saksıya dikimini yaptım. normal marketlerde satılan topraklardan kullandım. ancak yapraklarında buruşmalar oluyor. yaprak dökülmüyor ama kenar kısımlarından sanki yaprağı bir yere topluyorlar gibi. ne yapmalıyım?
  ***
  Hem yer değişikliği şoku hem köklerin zamansız rahatsız edilmesi. İkisi bir arada.. Yapacak bir şey yok. Bekleyeceksiniz ilkbaharda yeniden yeşerir eğer bugünlerde ölmezse.

 60. Bahar H. -İstanbul diyor ki:

  Merhaba. Balkonumda bir melisa yetiştirdim. Bu sene bolca da çiçek aldım. Benim sorum şu olacak. Melisamın boyu çok uzadı. Ben boya değil de yanlara genişlemesini istiyorum. Nasıl budamalıyım? Bilgi verirseniz sevinirim. Bir de şu an çiçekte. Budama yapabilir miyim? Yoksa çiçeklerini savmasını mı beklemeliyim?
  ***
  Aslında yukarda budama hakkında bilgi var. İstediğiniz budamayı yapmak için sonbahar sonunda soğuklar iyice bastırdığında tüm dallarını sadece uçlardan kesin. Kışı öyle geçirsin. Böylece ana gövdeye ve köklere kuvveti geri çeker. Kış sonunda istediğiniz şekilde kuvvetli budama yapın.

 61. belgin akkır g.antep diyor ki:

  … …
  ***
  Kışın gelişemeyeceği kadar soğuk ama dondurucu rüzgardan korunaklı bir yerde tutmalısınız. Evde bozulabilir.

 62. Yvarol, Afyon diyor ki:

  Bu çiceği ilk alanya da gördüm ve aşık oldum. yaklaşık 10 yıldır evimde bu bitkiyi yetiştiriyorum yazın çok sıcak olmayan yerde balkonda öyle ve ikindi güneşi görmez. kışın önceleri odada ama şimdi merdiven boşluğunda yetiştiriyorum. çok güzel oluyor. afyonun soğuğu çok olmasına rağmen hiç ölmüyor. Acaba bu bitkinin tohumlarını nereden bulabiliriz? benimkiler tohum vermiyor. satın alabileceğimiz bir yer var mı?
  ***
  İlkbahar ve yaz aylarında dallarından çoğaltabilirsiniz. Tohumu satılmaz.

 63. Ümit G. -Belçika diyor ki:

  Turkiye den melisa getirdim. buranin ikliminde yasar mi ve ne kadar sureyle su vericem?
  ***
  -10C dereceden fazla soğuğa dayanamaz. Toprak kurudukça sulayın.

 64. Rıza E.D. -İstanbul diyor ki:

  Bu yaz ağustos ayında Çanakkaleden 50 cm boylarında küçük bir saksıda aldım. İstanbula getirdim 1 ay sonra daha büyük bir saksıya aldım. Aldığım saksıda koyun gübreli bahçe toprağı vardı. güneşe koyduğumda yapraklar boynunu büküyordu. toprağını havalandırdım ve hep nemli bıraktım. ilk önce boya gitti ve çiçek açtı. 1.5 mt boyu var şu an balkonda gayet yeşil ve sağlıklı duruyor. ayda bir yapraklarını sprey ile yıkıyorum, sadece sabah güneşi alıyor ve hafif esintili balkonda. soğuktan korusun diye 20 lt pet şişeyi kestim saksı etrafına hafif toprağı saracak şekilde saksısını kapattım. genel anlamda doğru mu davranmışım yada başka yapmam gereken bir şey var mıdır?
  ***
  İstanbul’da kışın soğuktan korumaya gerek yok. Endişelenmeyin hiçbir zarar görmez.

 65. Arzu K. -Bursa diyor ki:

  Bu yaz ilk yetistirdigim melisadan alt korpe dallarindan siyirarak 5-6 kok yeni saksilara ektim. uzerine plastik mesrubat sisesini ters kapattim sera etkisi olsun diye. boyle tavsiye edilmisti tutmasi icin. dogru mu yaptim bilmiyorum. Bir de hic budama yapmadim. ne zaman ve ne sekilde budama yapacagim? saniriim -10 lari gormedigimiz icin uzerine naylon sararak soguk kis gunlerini atlatiriz diye dusunuyorum. iceri almaya gerek kalmadan. ne dersiniz?
  ***
  Çoğaltılması basittir. Fidanlar güçlenene kadar ilk yıl kışın dikkat etseniz iyi olur. Yukarda budaması hakkında da bilgi var. Çok önemli değildir.

 66. Arda Balıkesir diyor ki:

  … …
  ***
  Kışın ne bekliyorsunuz ki? kışın bozulması normaldir.

 67. Nur, İzmir diyor ki:

  merhaba, geçtiğimiz bahar sonu melissa çiçeği edindik. yaz sonu ekim gibi çiçek verdi fakat bu arada budama zamanını bilmediğimden budayamadım. budama için geç mi kaldım? şu anda yapraklarda sararma var kıştan dolayı olduğunu düşünüyorum fakat sağlıklı gelişmesi içinde budama yapmam gerektiğini de biliyorum budama yapmam için en uygun zaman nedir acaba?
  ***
  Budamak melisada pek önemli değil. Yukarda açıklaması var. En iyi budama, kış soğukları başladığında dal uçlarından kırkma ve sonra kış sonuna doğru esas budamayı yapmaktır.

 68. Ayşegül, Çanakkale diyor ki:

  Eylül ayında saksıya aldım içeriye aldım. O zaman çiçekleri vardı fakat bir süre sonra yapraklar sarardı ve çiçekler döküldü. Çiçekçiye sordum biraz budayın dedi. Budadım biraz su verdim. 1 ve 2 ay sonra dallar kuru gibi duruyor. Tekrar yeşeririm mi acaba?
  ***
  Bahçe, balkon bitkileri kapalı ev ortamlarında bozulurlar. Bir de kışın ev ısıtılıyorsa kökler çürüyebilir. Tekrar yeşerir mi bilemem. Kökleri çürümemişse açık havada bahar gelince filizlenir.

 69. Umit Gul diyor ki:

  Melisa cicegim kurudu. Tekrar canlanir mi? Belcika’da yasiyorum. Turkiye’den getirdim. Buranin ikliminde nasil olur?
  ***
  Belçikanın iklimini pek bilmiyorum ama herhalde kışın epeyce soğuk oluyordur. Melisa kışın en fazla -10C derece soğuğa zar zor dayanır. Dışarda tutuyorsanız muhtemelen donup ölmüştür.

 70. Sercan, İstanbul diyor ki:

  Evde yetiştirmek çok mu zordur? Yazları öğlene kadar 3-4 saat kadar güneş alması yeterli mi? Boyunun uzamasına hiç karışmasam bunun nasıl bir sakıncası olur? Bir sırığa bağlamak gerekir mi yoksa kendi kendine ayakta durabiliyor mu? Ne kadar büyük bir saksı kullanmalıyım? Daha çok koku vermesi için yapılabilecek bir şey var mı? Çiçek açtıktan sonra ne kadar süre çiçekli kalıyor? Toprak saksı ponza taşı ikilisi hazır.
  ***
  Evde yetiştirmek için saksı filan tamam, en uygunu. Köklerin sığacağı kadar saksı yeterli. Daha büyüğüne gerek yok. Güneş yeterli mi kesin bir şey diyemem ama tam pencere önünde tutarsanız ve güneş direkt gelirse yeterli olur sanıyorum. Daha fazla koku vermesi için yapacak bir şey yok. Yeri çok havadar olmalı. Pencere çoğu zaman açık kalsa iyi olur. Bu sağlıklı gelişimi için önemlidir. Dalların dik durabilmesi gücüne bağlı. Genelde bir değnekle desteklemek gerekir. Güçlenen dallar budamayla yükü hafifletilirse daha sonra destek istemez.

 71. Sercan, İstanbul diyor ki:

  Peki kışın da evde dursun mu?
  ***
  Zaten evde yetiştirilebilen bitkilerdendir. Fakat günde en az 3 saat direkt güneş mutlaka lazım. Yoksa sağlıksız olup direnci azalır.

 72. İsimsiz diyor ki:

  Ben iki yıldır melisa çiçeğine baktım. Bu sene üç kök oldu. Köklerı ayırıp ayrı saksıya diktim. Şu anda yaprakları solup dökukuyor. Ölür mü? Ne yapmalıyım?
  ***
  Gereğinden büyük saksılara dikmişseniz kökler aniden daha soğuk ortam şokundan dolayı büyük zarar görmüş. Eğer öyle ise sökün ve köklerin zar zor sığacağı kadar saksılara dikin. Saksıları güneşten ısınacağı yerde tutun. Zamanla tekrar canlanır. Havalar iyice ısındığında anca o zaman gereğinden biraz büyük saksılara dikebilirsiniz. Bu kural her tropikal bitki için geçerlidir. Gereğinden büyük saksılarda bol toprakta köklerin fazla serinde kalması genellikle köklere büyük zarar verir.

 73. Hayriye, Niğde diyor ki:

  Güneşin doguşundan batışına kadar güneş alan balkona koydum. Zararı var mı? Bütün kış içerde baktım.
  ***
  Yaz sıcaklarına kadar fazla güneşin hiç zararı yok. Daha iyi olur. Ama kış boyunca sıcak eve alıştığı için bugünlerde Niğde’nin şiddetli gece soğukları büyük zarar verebilir. Dışarı çıkarmakta çok erken davranmışsınız.

 74. Erkan, Bursa diyor ki:

  Bir hafta önce 1m boyunda melisa aldım. Daha önceki aldığım melisalarım hep soldu. Balkonda bakıyorum. Toprak kurumadıkça su vermiyorum. Şimdiki melisamın ise yaprakları beyaz beyaz oldu. Ne yapmalıyım?
  ***
  Bursa merkez ilçede kışın sert soğuklar olur. Melisa daynamaz. Son haftalarda pek soğuk olmamış olsa bile siz sizin oranın gece soğuklarına alışık olmayan melisayı getirip balkona koymuşsunuz. Bu sebeple bozulmalar olmuş. Yakında havalar ısındıkça yeni yapraklar çıkarır. Kışın Bursada dışarda bırakmamalısın. Eylül ortasından mayıs ilk haftasına kadar evde, güneşli ve havadar pencere önünde tutmanız lazım.

 75. melisa muğla diyor ki:

  … …
  ***
  Bunun gün ölçüsü olmaz. Toprak üst yüzeyi kurudukça sulayın.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)