Mavi palmiyeler

Biri Brahea Armata (Hesper palm / Mexican blue palm), diğeri Bismarckia nobilis (Bismarck palm).. Bahçe dekorasyonunda ve peyzajcılıkta önemli ağaçlardandır. Tekdüze yeşillikler arasında ve çim alanların üstünde mavimsi yapraklarıyla hoş bir kontrast oluştururlar.

Biri Brahea Armata (Hesper palm / Mexican blue palm), diğeri Bismarckia nobilis (Bismarck palm).. Bahçe dekorasyonunda ve peyzajcılıkta önemli ağaçlardandır. Tekdüze yeşillikler arasında ve çim alanların üstünde mavimsi yapraklarıyla hoş bir kontrast oluştururlar.

Her ikisi de Arecaceae (Palmiyegiller) familyasınındandır. Fakat ayrı cinslerdendir (her cinsin kendi çeşitli türleri olur). İkisi de -9°C derecelere kadar kış soğuklarına dayanıklıdır. Bütün kıyı illerimizde deniz etkisine yakın yerlerde yetiştirilebilir. 8 – 12 metre civarında uzayabilir, yerini sevmesine, gür gelişmesine göre 3,5 – 5 metre genişlik kaplayabilirler. Genelde Bismarckia nobilis daha iri yapılı gelişim gösterir.

Brahea armata Bismarckia nobilis
Soldaki Brahea armata, sağdaki Bismarckia nobilis

Aralarındaki farklar: Brahea armata diğerinden daha mavimsi, yaprak yelpaze uzantıları daha ince, uçları ince, daha zarif görünümlüdür. Bismarckia nobilis’in yaprak uçları diğeri gibi değildir, düz ve nettir, daha kesin bir yelpaze görünümünde olur.

Brahea Armata palmiyesinin anavatanı Meksika civarı, Bismarckia nobilis’in anavatanı Madagaskar’dır.

Çoğaltılmaları tohum ile yapılır.

Kategori: Bahçe Balkon Tarih: 14 Mayıs 2012

Etiketler: | | |

'Mavi palmiyeler' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ali Merttürk, Bingöl dedi ki:

  Soğuk ve don olayına en iyi dayanan palmiye cinsi hangisidir? Chamaerops cinsi bir palmiye fidanım var, yaklaşık 4 yaşında ve 80 cm boyunda. Uzun donlu günlere dayanabilen bir palmiye cinsi diye almıştım. Bingöl’de okul bahçesine diksem sizce baharı görür mü?
  ***
  Chamaerops türlerinin soğuğa dayanıklılıkları değişiyor. Genelde -9 dereceye kadardır, bazıları ancak deniz etkisinin olduğu yerlerde ya da hava nemliliğinin yeterli olduğu yerlerde belki en fazla-15C soğuğa (uzun süreli olmamak kaydıyla) dayanıklıdır. Karasal iklimde, hava nemliliğinin düşük olduğu yerlerde sanıyorum -10 dereceye zor dayanırlar. Bingöl için durum nedir bilemem.. galiba -20 ve üzeri soğuklar nadir görülüyor. Belki kuzeyli rüzgarlara tam kapılı yerlerde olabilir – özellikle de devamlı ısıtılan otel ve hastane gibi binaların güneyli yönlere bakan ön taraflarında. Daha fazla soğuğa dayanan palmiye türleri dünyada çok az olup Türkiye’ye getirildiklerini sanmıyorum. Bu konuda ilerde yazabilirim.

 2. Filiz, Aydın dedi ki:

  Sanırım Türkiye’deki en güzel brehea armata’lardan biri Bodrum Belediyesi’nin önünde var:))
  ***
  Oralarda çok güzel şeyler var ama bu tip mavilerden İstanbulda henüz hiç görmedim. Oysa buranın iklimine uygun. Henüz kimse düşünmemiş. Diğer dev yapraklı palmiyelerden çok var. Kuru liflerle kaplı gövdelerinde yapışkan otları, incir fideleri türüyor.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)