Margarit – Dev beyaz papatya

Bahçelerde bakımı yetiştirilmesi susuz bırakmama şartıyla çok kolaydır. İngilizcede Shasta daisy olarak tanınan margarit, Asteraceae (papatyagiller) familyasının Leucanthemum (iri beyaz kır papatyası) cinsindendir. Bu cinsin bir çeşidi olarak margaritin bilimsel adı: Leucanthemum x superbum. Bizde en çok margarit olarak bilinir. Öküzgözü gibi isimleri de vardır. Çiçek açma dönemi dışında iyi bir toprak örtücü olarak yine iyi bir süs bitkisidir. Bazı çeşitleri sonbahara kadar çiçek açmaya devam eder.

20 yüzyıl başlarında bir botanikçi doğal beyaz papatya çeşitlerinden melezlemelerle dev bir beyaz papatya cinsi ortaya çıkarmaya çalışmış ve başarmış. Margarit olarak bildiğimiz bahçe süs bitkisi böylece ortaya çıkmış. Bahçelerde bakımı yetiştirilmesi susuz bırakmama şartıyla çok kolaydır. İngilizcede Shasta daisy olarak tanınan margarit, Asteraceae (papatyagiller) familyasının Leucanthemum (iri beyaz kır papatyası) cinsindendir. Bu cinsin bir çeşidi olarak margaritin bilimsel adı: Leucanthemum x superbum. Bizde en çok margarit olarak bilinir. Öküzgözü gibi isimleri de vardır. Çiçek açma dönemi dışında iyi bir toprak örtücü olarak yine iyi bir süs bitkisidir. Bazı çeşitleri sonbahara kadar çiçek açmaya devam eder.

Çocukluğumda annem bahçede yetiştirirdi. Margarit İstanbul’da haziran ayında çiçek açar. Normal bahçe toprağında yetişebiliyor. İyi bakılırsa çok uzun ömürlü bir bitkidir. Kesme çiçekçilik için ideal türlerdendir. Muhteşem vazoluk margaritler elde etmek için nerdeyse hiçbir şey yapmaya gerek yok. Uzun saplar ucunda tek dev papatyalar halinde çiçek açar. Ayrıca dik durmaları için destek çubukları gerektirmiyor. Çok kuvvetli olarak ayakta durabilirler. Çiçek açtıklarında boyları bir metre yakın uzayabiliyor. Çok güneşli yerlerde boyları yarım metreyi pek aşmaz.

Güneş ihtiyacı: Günde birkaç saat direkt güneş yeterlidir. Daha fazla güneş daya iyi olur.

İdeal toprak ve gübre: Besleyici ve suyu iyi süzdüren toprağa her bahar başında eski sığır gübresi eklenmeli. Sert karasal iklimli yerlerde yaz sonunda potasyumu yüksek besin veya gübre verilmeli.

Saksıda margarit yetiştirilmesi: Büyük, geniş toprak saksılarda yetiştirebilirsiniz. Kışın açıkta kalması gerektiği için ve yazın çok güneş istediği için sadece geniş toprak saksı kullanın.

Bahçeye margarit fideleri ekme: Fideler birbirlerinden 20 cm mesafede olarak dikilmeli.

Sulama: Yaz boyunca sulama çok önemlidir ki yeni kök sürgünleri gerektiği gibi gelişebilsin. Aşırı sulamada kök çürümesi körülür.

Çoğaltılması: Kökten ayırma ile çoğaltabilirsiniz. İstanbul ve benzeri iklimli yerlerde yaz sonunda ayırsanız daha iyi olur. İlkbahara kadar iyi bir gelişim yaşayarak mükemmelen çiçeklenirler. Daha sert iklimli yerlerde kökten ayırma işi ilkbahar başında yapılmalı.
Tohumla çoğaltmak için margarit tohumlarını ilkbahardan yaz başına kadar ekmelisiniz ki gelecek yıl çiçek açabilmeleri için yeterince gelişebilsinler. Tohumdan yetişenler genelde üçüncü yıl çiçek açabilecek olgunluğa gelebilir.

Kökten ayırma üç yılda bir yapılmalı. Ayırırken her parçada en az üç sürgün olmasına ve yeterince köklü olmasına dikkat edin. Mümkün değilse ayırmayın daha da gelişmelerini bekleyin.

Kışa dayanıklılık: Margaritlerin kışa dayanabilmeleri yaz boyunca iyi bakılmasına ve susuz bırakılmamasına bağlıdır. Susuzluğa çok dayanıklı olsalar da, susuz kalan margaritler kışa iyi hazırlık yapamaz ve kışın donmalara dayanamaz.
Yaz boyunca susuz bırakmazsanız İstanbul kışlarına tam dayanıklıdır, hiçbir koruma gerektirmez. Yeter ki kökler sel gibi nedenlerle açıkta kalmasın.
Kışları daha soğuk daha dondurucu olan yerlerde ise yaz sonunda potasyum oranı yüksek besin verilmeli ya da en azından diplerine odun külü yayılmalı. Kış mevsimini diplerine kuru yaprak + toprak karışımı yayılmış olarak geçirmeli. Böylece kışın -30°C gibi ağır soğuklara bile dayanır.

Kategori: Bahçe Balkon Tarih: 17 Nisan 2011

Etiketler: |

'Margarit – Dev beyaz papatya' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Begonvilli Ev dedi ki:

  Bu harika bitki hem üretilmesi hem de bakımı kolay olan bir bitkidir. Yıllar önce küçük bahçemde yetiştirmiştim.

 2. Sema Ercan dedi ki:

  Merhabaa;
  Sitede Bodrum Papatyası nı aradım, yok mu ya da ben mi bulamadım acaba?
  Teşekkürler.
  ***
  Maalesef yok hanımefendi. Olsa dükkan sizin. :)

 3. Sema Ercan dedi ki:

  Tamam, peki.. Ne yapalım; canınız sağolsun.:))
  Benim bahçede var; tabi aldığım zaman boyları kısa idi ama zamanla sanki sarkan çiçek sınıfına girdiler. Budamak mı gerek, yoksaa saksıya dikip yukarıya mı asmak gerek onu bilemedim. Onun için size sorayım dedimdi…
  Ben siteyi okudukça bilmem gereken konuları iyice birbirine karıştırdım. Kendi kendime garipseyip sorduğum soruların cevaplarını sitenizde buluyorum.
  Mesela bahçe toprağını kazdıkça diyordum Allah Allaah eskiden toprağı kazdığım zaman solucan çıkardı herhalde solucanların da nesli tükendi diyordum mesela. Neysee bahara doğruuu ben daha çoook soru sorarım size. Kolay gelsiin, teşekkürleer…
  ***
  Ben bu papatyayı araştırayım dünyanın en ciddi kaynaklarından bilgiler derleyip önümüzdeki günlerde yayımlamış olurum. Ana sayfadan yeni yazıları takip ederseniz birkaç gün içinde onların arasında görürsünüz.

 4. Sema Ercan dedi ki:

  Eveet biliyor idim… Yok demenize aldırmadım, göreceğimi biliyordum onun için ısrarla sordum zaten. Ve ben zaten devamlı site ve yeni yazılarınızı takip ediyorum. Teşekkürler……

 5. Asya, Ankara dedi ki:

  Elimde … tohumu var acaba ne zaman ekmem uygun olur sabırsızlanıyorum ayrıca nasıl bakmam uygundur?
  ***
  Yakında o tür hakkında yazım olacak ana sayfadan yeni yazıları takip edin.

 6. Filiz, Aydın dedi ki:

  Bizim buralarda buna Bodrum Papatyası denir. Ben de balkonda yetiştirmek istiyorum. Zararlıları nedir? Ev ortamında yetişen bahçe çiçeklerine musallat olan kırmızı örümcek, yeşil sinek, külleme vb sorun yaşarmıyım? Teşekkür ederim.
  ***
  Bodrum papatyası oldukça farklı bir tür (ayrıntılı bilgi: http://www.bitkivecicek.com/bodrum-papatyasi-african-daisy-osteospermum). Margarit yaz başına doğru çiçeklenir. Çiçekleri muntazam düzgün, çok sağlam dev beyaz papatya şeklindedir. Gövde parmak kadar kalın, çiçek sapı kurşunkalem kalınlığında olur. Bizim yetiştirdiğimiz margaritler istanbul şartlarında sadece haziranda çiçek açarlardı. Bahçede hiçbir hastalık hatırlamıyorum.

 7. Aytekin B. Ankara dedi ki:

  İki yıl önce çiçekciden saksıda sarı margaritler almıştım. Bütün yaz boyunca devamlı çiçek açtılar. Kışın saksılarını daha da büyüttüm ve seraya aldım. Bu yıl yaz boyunca hiç çiçek açmadılar. Bu kış bahçede dışarıda bırakmayı sadece saksıları dona karşı korumayı ve ilkbaharda budamayı düşünüyorum. Ne dersiniz? Kışın ve baharda özel besin veya gübre vermeli miyim?
  ***
  Ne tür olduklarını bilmeden şunu yapın bunu yapın diyemem. Sanıyorum bu yaz çiçeklenmemelerini kış üşümesi yaşamamalarına bağlıyorsunuz. Olabilir de olmayabilir de.

 8. İsmail H.A. -İstanbul dedi ki:

  Yazınıza konu etmiş olduğunuz Margarit türü iri papatya tohumlarını nasıl temin edebilirim?
  ***
  Koçtaş’ta satıldığını bir ara görmüştüm galiba. Resimli paketlerde tohum satılan yerlerden araştırın. Eminönü çiçek pazarında da öyle paketlerde tohum satarlar. Mutlaka bir yerde bulursunuz.

 9. İbrahim, Bursa dedi ki:

  1 Dal bundan geldi bana bunu nasıl köklendiririm? Mümkün mü?
  ***
  Hayır köklenmez. Büyük çiçekli ama yılda bir defa çiçek açıyor. Aylarca devamlı çiçek açan çeşme papatyasını tavsiye ederim. Margarit kadar dev değil ama yine de iri iri beyaz papatyalar açan çeşidinden ben aldım. Herkese tavisye ediyorum. Sayfası: http://azbitki.com/argyranthemum

 10. Ramazan Y. -Ankara dedi ki:

  Margarit tohumları Ankara’da ağustos ayında ekilmeye başlanabilir. Ağustosta ekimini yaptığımız tohumlarımız ilkbaharda, yani mayıs ayında çiçek açarlar ve sonbahara kadar çiçekli bir şekilde kalırlar.

 11. Recai S. -Erzincan dedi ki:

  Margarit fidelerini bu yıl yeni dikmiş bulunuyorum. Yeni fide oldukları için kışa girerken donmamalılar. Bunun için nasıl bir koruma yapmalıyım?
  ***
  Yetişkin olsalar bile sizin orada kışın sağ kalabilmemeri asla mümkün değildir ve hiçbir koruma işe yaramaz. Saksıda yetiştirmeniz ve kışın dışarısı kadar şiddetli dondurucu soğuk olmayan ama soğuk bir yerde dinlendirmeniz lazım.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)