Madagaskar Yasemini (Stephanotis floribunda)

Gelin buketi veya gelin mumu çiçeği de denir. Gelin mumu (madagaskar yasemini) bitkisinin dalları ve yaprakları mum çiçeğini hatırlatır, çiçekleri yasemin çiçeğine benzer (çok daha iridir), yaprak şekli kauçuk yapraklarının minyatür şekli gibidir, meyveleri avokado meyvesine benzer. Çiçeklerinin şekli ve kokusu yasemini hatırlatsa da yasemin bitkisi ile hiçbir akrabalığı yoktur. Çiçekleri mumdan yapılmış gibidir, uzun süre solmaz, güzelliğini korur. Apocynaceae familyasından. Anavatanı Madagaskar.

Stephanotis floribunda – Gelin mumu çiçeği (Madagaskar yasemini) ev içinde yetiştirilmeye uygun, hem dekoratif yapraklı hem güzel kokulu çiçek açan, sarılıcı – tırmanıcı bir süs bitkisidir. Evlerde esinti sağlamazsanız bozulur buna çok dikkat edin.

Işık ihtiyacı: Direkt güneşi sevse de biraz filtrelenmiş güneşte daha kuvvetli büyür. Veya sadece öğle ortası güneşinden korumalısınız. Ev içinde batıya bakan pencere önünde çiçek açması daha mümkündür. Güneşi filtrelemiyorsanız öğle vakti güneşinden korumak için pencereden bir metre uzakta bulundurmalısınız. Hava cereyanında zarar görebilir.

Destek çubukları – Dalları fazla uzayınca mum çiçeğininki gibi olduğu için bir çubuğa bağlanmalıdır. Fazla uzamasına izin vermezseniz çalı görünümlü olabilir.

Nem ihtiyacı: Orta nemli yerlerde daha iyi gelişim gösterir.

Madagaskar Yasemini (Stephanotis floribunda)

Madagaskar Yasemini (Stephanotis floribunda)

Çiçeklenmesi: Sonbahara kadar çiçek açar; çiçek açmaya başlangıcı ise ilkbaharda veya yazın veya yaz sonundadır. İyi güneş alan iç mekânlarda az da olsa kışın da çiçek açabilir; aldığı güneşe ve ısıya bağlı. Madagaskar Yasemini çiçek açacağı zaman yeri değiştirilmemeli, dalları bükülmemeli yoksa tomurcuklar dökülebilir.

Sıcaklık ihtiyacı: 16 – 28 dereceler arası sıcaklık en uygunudur. Kışın 7 dereceden daha soğukta bulundurulmamalı. Dışarda -1 dereceye kadar soğuğa dayanabilse de dikkatli olmalısınız. Don tehlikesine pek dayanıklı değildir.

Sulaması: Ilık su ile sulayın. İlkbahardan sonbahara kadar toprak nem kaybetmeye başlayınca sulamalı. Dinlenme döneminde toprağı yarı yarıya kuruduğunda sulamalısınız.

Toprak: Az asitli, suyu çok iyi süzdüren, besleyici, humuslu toprak istiyor.

Besin verme: Yeni toprağa ektikten sonra ilk yıl besin vermeyin. İkinci yıl, yeni bir faaliyetin başlangıcında ilk yapraklar gelişimini tamamlayınca ayda bir verilen, N – P – K oranları eşit ağırlıklı sıvı besinden verilmeli. En az bir ay aradan sonra, yine yeni bir gurup yapraklar olgunlaştığı zaman besin verin, böyle devam edin. Unutmayın ki bitkiler yeni yaprak ve çiçek oluşturmada bünyelerine depoladıkları besin ve enerjileri kullanırlar, onları da ancak sağlıklı genç yapraklarla fotosentez yaparak üretip depolarlar.

Dinlendirme: Uygun sıcaklıkta ve güneşli pencere önünde bütün yıl çiçek açması için ev içinde yetiştiriyorsanız, kasım sonundan başlayarak 8 – 10 derecelerde serin, gölgeli bir yerde çok az sulayarak en 7 – 8 hafta dinlendirirseniz bütün yıl daha verimli çiçeklenir.

Budama: ilkbaharda eski dallarından budama yapılması daha iyi çiçek açmasını sağlar.

Çoğaltılması: Madagaskar Yasemini yarı olgunlaşmış dallarından tepe çeliğiyle, olgun dallarından daldırma ile, havai daldırmayla ve tohum ile çoğaltılır. Avokado meyvesine benzeyen (ama çok iri değil) meyveleri bir yılda olgunlaşır. Meyveler dalda kuruyunca tohumlar alınır. Çekirdekleri hiç bekletmeden dikmek gerekiyor. Bir haftada çimlenirler. Tohumlar ne kadar çok bekletilirse çimlenmesi de o kadar geç olur ve tohumların bazıları hiç çimlenmez. Tohumları dikince çimlenip mini fideler oluncaya kadar direkt güneş almayan, 24 – 25 derece sıcak bir ortamda bulundurulmalıdır.

Madagaskar Yasemini (Stephanotis floribunda)

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

 1. ayse-istanbul diyor ki:

  10 gun once aldigim Stephanotis’in yapraklari sararmaya basladi.Cok az aspirinli
  su verdim,sararma devam ediyor gibi,saksisi da cok kucuk..Cicekleri oldugu icin
  saksi degistiremiyorum.Ne yapmaliyim? Tesekkurler… ACH
  ***
  Ayşe hanım lütfen nereden ve kaça aldığınızı da yazınız. Cevap olarak şunu diyebilirim: Tahmin ediyorum ki bol bol suladınız, besin verdiniz. Bir de aspirin vermişsiniz. Aspirin bitkileri şoka uğratır felç eder. Ancak vazodaki çiçeklere faydalıdır çünkü solmalarını geciktirir. Şimdi sulamayı kesin, dışarda tutun. Bırakın yaprakları dökülsün. Mart ayının ortasından sonra güneşli bir pencere önüne alın yeniden filizlenecektir. Sitemde çiçek yetiştirmek hakkında çok değerli bilgiler var eğer sayfaları dolaşırsanız çok faydalı şeyler öğrenirsiniz alıp eve getirdiğiniz çiçeklerinizi yıllarca sağlıklı yaşatabilirsiniz.

 2. ayse-istanbul diyor ki:

  Aldigim Stephanotis saksisi ile beraber 44 cm. boyunda bol cicekliydi. 25TL.ye Eminonu’nden aldim. Satisi yapan aspirini tavsiye etti. Hala cicekli oldugu icin
  serin yerde, evde tutuyorum. Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim. ACH
  ***
  Ayşe hanım kırmayıp cevapladığınız için teşekkür ederim. Yalnız bir daha çiçek satan esnaflara asla danışmamanızı tavsiye ediyorum çünkü gerçekten bir şey bilmiyorlar.

 3. Ayşe Çelik - Ankara diyor ki:

  Ben de bu bitkiden koçtaştan aldım. iki gün benimle birlikte çarşı pazar gezdi. 3 saat kadar da şehirlerearası yol getirdim. Sitenizden okuduğum gibi pencereden biraz uzağa yerleştirdim. Toprak nemini kaybettikçe azıcık su koyuyorum ama ılık detayını unutmuşum oda sıcaklığında oluyor. yaprakları sararıp dökülüyor. Koçtaşta bu çiçeğinin en ucunu toprağa sokmuşlarmış orası da çürüdü kahverengileşti. Aralarda da küçücük tomurcuklar çıkıyordu onlar yavaş da olsa büyümeye devam ediyor. Bütün yapraklar böyle dökülecek mi?
  ***
  Yer değişikliğinde, havası nemsiz Ankara’ya uygun yaprak çıkarmaya çalışacak. Nemlilik sağlasaydınız yaprakları dökülmeyebilirdi. İyi güneş almasını sağlayın. Şimdi kış güneşi zayıf, bir de uzak tutuyorsunuz. Yakıcı güneş olduğu zaman biraz korunabilir. Kışın güneşten mahrum etmek iyi değil.

 4. Ayşe Çelik - Ankara diyor ki:

  Odayı nemli tutmak için ne yapabilirim? Güneş alması için de cam önüne koyacağım ama kalorifer yakacak diye korkuyorum. Kalorifer zarar verir mi?
  ***
  Şu yazımda üç farklı usul anlattım:
  http://www.bitkivecicek.com/tropikal-bitkiler-icin-evde-nemli-hava-kosesi-yapmak
  Üçüncüsü bu bitki için uygundur, yeterlidir.
  Kalorifer ısısı eğer saksıyı ve yaprakları devamlı ve fazlaca ısıtırsa bitki bozulur, ölür. Hafifçe ısıtmasının zararı olmaz faydası bile olur. Sıcak memleket bitkileri için ve tropikal yağmur ormanı bitkileri için böyle. Ama serin havada daha canlı olan ve kışın bahçelerde hiç zarar görmeyen, tropikal olmayan bazı bitkilerin özellikle saksısının hafifçe ısınması bile öldürücü etki yapar.

 5. Ayşe Çelik - Ankara diyor ki:

  Ben dün işten çıkınca ilk iş akvaryumcudan çakıl taşı aldım. Şimdi de kaloriferi kıstım peteğin üstüne çakıl taşı ve su koyduğum kabı koydum üstüne de saksıyı oturttum. size fotoğraf çekip yollayabilir miyim? Çakıllar biraz küçük geldi iki çeşit aldım ama küçük olursa havayla temas yüzeyi artar bu da etkili olabilir.
  ***
  Çok iyi etmişsiniz. Antoryum, difenbahya gibi bitkileriniz varsa onlara da aynı şeyi uygulayın daha hızlı daha sağlıklı gelişirler. İstanbul havasının nemliliği bu bitkilere yeterli ama Ankara’da değil. Bitkilerin çevresinde havayı nemlendirme uygulamaları yapmak şart. Resim gönderecekseniz en yukardaki “iletişim” linkinden email adresimin olduğu sayfaya girebilirsiniz. Resim göndermek ancak email ile oluyor. Sitenin imkanları ile böyle bir şeyi yapmayı beceremedim.

 6. Ayşe Çelik - Ankara diyor ki:

  Son yazdığım nottan sonra çiçeğim önceden sararmaya başlayan yapraklarını döktü bir daha da dökmedi. Hatta bu hafta yeni sürgünleri de var artık. 2 cm kadar üstünde yaprakları da gelişmeye başladı. Çok mutluyum onu çok seviyorum onunla hergün konuşuyorum. :D Çiçek de açar mı ki artık acaba?
  ***
  Bunu duyduğuma sevindim. Peki dediklerimi yaptınız mı? Çiçek açması yazın ortasını bulabilir. Tabii güneş görürse. Özellikle öğleden sonra güneşini almalı. Mümkün değilse sabahtan öğleye kadar ama kuvvetlice güneş almasını sağlayın.

 7. Ayşe Çelik - Ankara diyor ki:

  Dediklerinizi aynen yapıyorum. Altına koyduğum tabaktan suyun buharını almasını sağladım. Aynen dediğiniz gibi, çakıl taşlarıyla :) Ne kadar zamanda su vereceğim konusunda biraz şüphelerim var. Bir de ben hiç bitki besini vermedim şimdiye kadar çiçeklerime hangisini vermek uygun olur, ne tavsiye edersiniz?
  ***
  Sulama sıklığı: çok havadar ortamlarda toprak ıslaklığını kaybettiği zaman, ve üst yüzeyde nem azalması olduğu zaman sulayacaksınız. Havadar olmayan ortamlarda ise toprak yarıya yakın kuruduğu zaman sulamalısınız.
  Besin ilk yıl hiç vermeseniz daha iyi. Sonraki yıl toprak değiştirmezseniz yazımda anlattığım gibi verebilirsiniz. Büyüme gelişme yoksa besin vermeyeceksiniz.

 8. Ceren - İstanbul diyor ki:

  Dün aldığım Stephanotis (bir alışveriş merkezinden 35 tl ye aldım) henüz açmamış bol çiçekleri var. Ev içinde camın önüne koydum. Burası sabahtan öğlene kadar güneş alıyor. Yukarıda yazılanlardan da tiyo alarak daha geniş bir saksı altlığına akvaryum taşları ve yarısına kadarda su ekleyip saksıyı üstüne oturttum. Akşam çiçeğimle ben çok mutluyduk.. Sabah yapraklarının % 80 i solgundu. suladım . Aldığımda bir iki gün sonra sulayın demişlerdi. Bu arada henüz açmamış çiçekleri birer birer dökülmeye başladı.. Sulayınca biraz kendilerine gelir gibi oldular ama daha da döküleceğe benziyor. Ne yapmamı önerirsiniz? Saksısı çok küçük daha büyük bir saksıya ne zaman alabilirim?
  ***
  Yer değişikliğinde tomurcukları dökülebilir normaldir fakat bir günde olmaz. Ya aldığınız zaman zaten bozulmuştu farketmediniz ya da eviniz aşırı sıcak ve havasız. Sulamaya gelince, anlaşılan bu konuda hiç tecrübeniz yok. Toprağı yoklarsınız kurumaya başlamışsa sularsınız. Bunun kaç günde bir olabileceğine dair bir ölçü yoktur.
  Saksı çok küçükse hemen saksı değiştirin. İstanbul’da eğer eviniz kaloriferle fazlaca ısıtılmıyorsa hava nemlendirmeye çakıl taşlarına filan gerek yok.

 9. İlhan - İstanbul diyor ki:

  Madagaskar yasemininden aldım. Çok sağlıklı ve uzun süre çiçekli kaldı. Ben evde çiçek açan hele de güzel kokan çiçeklere hastayım. Yeşil yaprak salon bitkilerini de severim ama kokuluların yeri bende bambaşka. Annem uzun yıllardır bitki yetiştirir ama doğaçlama bilgilerle. Ben ise tekniğiyle güzel yetiştirmek istiyorum. Bu yüzden bitkilerin evde nereye yerleştirileceği konusunda hep annemle çatışıyoruz. Çileden çıkmamak için zor tutuyorum kendimi bazen. Çünkü yıllardır bitki ilimiyle ilgili çok yazı okudum. Bilgime güveniyorum isteklerini biliyorum. Bilmediğim şey hakkında kafadan atmıyorum ve internetten gerekirse yabancı kaynaklardan bilgi ediniyorum. Böylece bitkileri evde en iyi şekilde yetiştirmeye çalışıyorum. Kendi evim olunca inşallah bitklerime en iyi şekilde bakacağım. Onlar bunu hakediyor.
  ***
  Benim annem de rahmetli hurma ağacını evde istemiyordu, balkonda tutuyordum. O öldükten sonra salona aldım. Birden boy attı. Şimdi yapraklar iki metre kadar uzun oluyor. Ama ev içinde olacak gibi değil. Bahçe de yok. Bakalım bu işin sonu ne olacak. :) Salonda dev uzun yapraklar kışa kadar herhalde bir hayli yer kaplayacaklar.

 10. İlhan - İstanbul diyor ki:

  Benimkinin çiçekleri geçince tepesinden olgun iki yapraklı çelik aldım 15 gün oldu hiç hareket yoktu söküp baktımki hiç köklenmemiş ama çürümemişti de. Biraz daha kesip kısalttım tekrar diktim bakalım tutacak mı. Ayrıca toprağa giren kısmına bir kaç çizik attım belki faydası olur. Ana yaseminin yaprak diplerinde tomurcuk belirtileri var 1 aydır öyle duruyor dinlenme döneminde herhalde.
  ***
  15 günde köklenme başlamaması normal. Ayrıca sıcaklık 18 dereceden aşağı düşüyorsa daha uzun sürebilir. İstanbul için normal şartlarda en iyi zaman haziran ayının ortasıdır. Şu usulü de denemelisiniz:
  http://www.bitkivecicek.com/gardenya-ve-ataturk-cicegi-cogaltma-yontemi

 11. Süleyman Yıldız diyor ki:

  Önce evin içine düşündüğüm yaseminlerimi daha sonra balkona çıkardım. Neredeyse tüm balkon demirlerimi saracaklar üçüncü yazları ve bu yazın ilk çiçekleri patlamaya başladı. Meyvelerini henüz göremedim. Ne zaman meyve verir acaba?
  ***
  Belki hiç meyve vermeyebilir. Meyve için çiçeklerde polenleşme olması gerekiyor.

 12. Yasemin Irmak diyor ki:

  Arkadaşımın hediyesi. Küçük bir saksıda bol çiçekli ve gayet sağlıklı şekilde görünüyordu. Ne yaptıysam mutlu edemedim çiçeğimi. Tek tek yaprakları dökülüyor, çiçeklerini geldiği 2. gün döktü zaten. Onun bu hali beni de çok üzmeye başladı. Yazılanlardan anladığım güneşe koymam saksı büyütüp, gübre vermem değil mi?
  ***
  Hayır. Havasız, ışıksız ortam yüzünden ve çok sulamaktan bozulmuştur sanıyorum.

 13. Çiğdem Güler - İstanbul diyor ki:

  Geçen yaz çiçek açmış Madagaskar yaseminimi aldım (Bauhaus – 19 TL) ve halen de gözüm gibi bakıyorum ona. Sürekli sürgün verdiğinden 70 cm’lik merdiven tarzı ahşah çıtalardan alıp saksıya sapladım ve uzayan sürgünleri bu çıtalara dolayıp yön verdim. Ancak sürgünler o kadar coştu ki her taraftan birbirlerine dolanıyor artık, çıta yetmez oldu. Buna rağmen bu yaz maalesef hiç çiçek açmadı ! Saksı balkonumda, yarı güneşli bir konumda ve haftada 2-3 gün sulama yapıyorum, yaz boyunca da yapraklarına su püskürttüm. Çiçeğimi budamam mı gerekiyor, gerekiyorsa nasıl yapmalıyım? Yoksa daha büyük bir saksıya mı almalıyım? Yüksekliği tahm. 80 cm olmuştur. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Selamlar…
  ***
  Çiçek açmaması ya yeterince güneş alamadığı içindir ya da besin yetersizliğindendir. Yani tomurcuk oluşumları ilk aşamada fosfor ve potasyum azlığı yüzünden sekteye uğramış olabilir. Bunlar yaprak diplerinde küçük kuru parçalar olarak görülür. Yazımı okuyarak gereken şartları sağlayın. Budamak veya budamamak çiçek açmasını etkilemez. nisan sonunda gerektiği gibi toprak bulup daha büyük bir toprak saksıya aktarın. Güneş seven bitkiler plastik değil toprak saksıda yetiştirilmeli.

 14. Barış - Ankara diyor ki:

  Ankara’da Bauhaus’ta 19 tl.

 15. Fatma Al diyor ki:

  Kasım sonunda 39 tlye bir çiçekçiden aldım. Eeve gelince çiçeklerini dökmeye başladı. Her gün suluyorum. Şimdi dört ayrı yerden filizler verdi. İlk fırsatta çıta alıp ona baglayacagım. Bunun dışında ne yapmalıyım? Saksısıs plastik küçük bir saksı. Değiştirmek için bir yıl geçsin demişti çiçekçi. Dibine yumurta kabukları koydum sanırım işe yaradı. Hızla büyüyor. Umuyorum çiçek açar. Sabah onbire kadar direkt güneş alan cam önünde duruyor.
  ***
  Her gün sularsanız tam tomurcuklanır kökten çürür ölür gider – toprak bir günde kuruyorsa o başka, o zaman her gün sulayabilirsiniz. Yumurta kabukları işe yaramaz. Büyüyeceği varmış büyümüş.

 16. Neşe, Ankara diyor ki:

  Yaklaşık 2 hafta önce madagaskar yesemini aldım. Eve gelince saksısını değiştirip büyük bir yere geçirdim. 2 gün sonra 3 saatlık bir yolla evime getirdim. Pencereden biraz uzak sehpanın uzerine koydum uzaktan güneş alsın diye. Fakat açmak üzere olan tomurcukları sararmaya ve kararmaya başladı, hiçbiri açmadı. Galiba artık açmaz. Onları ne yapmalıyım? Tomurcukları budamam mı gerekiyor? Yoksa onlar kuruyup gidecek.
  ***
  Başlıca sebep nefes alamamaktan kaynaklanıyor. Yer değişikliklerinden havasız ortama alındıklarında her tür bitkide aynı sorun görülür. Gayet normal bir şey. Bırakın tomurcuklar kurusun kendiliğinden dökülsünler. Yeri daha güneşli ve esintili cam kenarı olmalı. Sıcak hava, yoğun güneş hem esinti isteyen bitkileri ev içlerinde sağlıklı tutabilmek, yaşatabilmek çok zor.

 17. Neşe, Ankara diyor ki:

  Yaseminim çiçek açmadı fakat sürgün vermeye başladı. Yanına plastik bir çubuk dikip bağladım. inşallah küsmez büyümeye devam eder. Dalından göz yaşı gibi su geldi niye anlamadım.
  ***
  Sulama sıklığı konusunda dikkatli olun. Daima sırılsıklam kalacak şekilde toprak hiç kurumadan ikide birde suluyorsanız kökler çürür.

 18. Ceren Maalgir, Kıbrıs diyor ki:

  Madagaskar çiçeğimin yapraklarında kahverengi lekeler var ne yapmam gerekiyor?
  ***
  Lekeler nedir, görmeden bilemem. Yeni mi aldınız, yere değişikliği mi oldu, saksıda mı bahçeye mi ekili, nasıl bir yerde tutuyorsunuz, sonra belki de lekeler böceklerin işidir. Bilemiyorum. Duruma göre belki yapacak bir şey yoktur her şey normaldir bu da mümkün.

 19. Ramazan Gel, Düzce diyor ki:

  Sonbahara girerken aldım. boyu 120cm idi. İyi bahçe toprağı, perlit ve ponza karışımlı saksıya aldım balkonda cam önünde duruyor. Uzun olduğu için teli yuvarlak yapım tele doladım. fakat geldiğinden beri çok cansız duruyor. sanki sudan çıkmış balık gibi. aynı yerden ful ve kokulu yasemin de almıştım onlar gayet iyi. 14 metrekare iyi güneş alan balkon var.
  ***
  Sonbaharda her bitki toprak değişimini kaldıramaz belki bozulmada sebep budur. Kökler çürümüş olabilir. Sonra, kullandığınız bahçe toprağı fazla alkalinli ise madagaskar yasemininin seveceği bir toprak değil. Dallarını tele dolamak iyi değil. Kendiliğinden dolanmalı. Çiçekçiler öyle yapabilir ama birincisi onlar bitkinin sağlıklı olduğu zaman yapıyor, ikincisi doladıktan sonra satarlar bir müddet sonra zorlanmadan ötürü çiçekler dökülür yapraklar sararır. Siz toprak değiştirince tele dolamışsınız. Böyle zorlamalarda bozulduklarına dair çok şey okudum. Balkonunuz açık ise kışın dışarda donar. Kapalı, ısı sıfırın altına düşmeyen yerde bahara kadar çok seyrek sulayın. Şubat sonunda dalları 15cm kalacak şekilde dipten budayın.

 20. Neşe, Ankara diyor ki:

  Yazın aldığım madagaskar yaseminimin tomurcukları açmadan dökülmüştü. Kışın çok iyi baktım. Yerini hiç değiştirmedim. Bir ucundan sürgün vermişti. Çok fazla uzadı. İki kez daha yuvarlak telinden dolandırdım. Hala uzuyor. Budamam gerekir mi? Gücünü ona verip çiçek açmayacak diye korkuyorum. Hiç çiçek belirtisi yok. Tomurcuk falan oluşmadı.
  ***
  Normaldir yer değişikliğinde tomurcuklar açmadan dökülür. Sebep esintili ortamdan esintiiz ev ortamına almaktır.. Kışın gündüz süresi kısa, yaprakları ısıtan güneş yok, olsa da her zaman olmaz ve kısa sürer dolayısla kışın güneşsiz ortamda çiçek açması mümkün değil. Sabredin yazın çiçek açacaktır. Budasanız da olur budamasanız da olur. Ama kışın boşa yorulması iyi değil. Siz ölmeyecek kadar az sulayarak yine donup ölmeyeceği kadar soğuk bir yerde şimdiden nisan ortasına kadar dinlendirseniz çok iyi olur. Yapraklarda kısmi bozulmalar, uzayan dalın ucunda kuruma filan olursa dinlendirme başarılı demektir. Sonra kuvvetli güneşli alan cam önüne alın. Bol bol esinti almasını da sağlarsanız güneşin ve esintinin sayesinde her yeriden filizlenir birkaç hafta sonra çiçek tomurcukları belirir.

 21. Renan, İstanbul diyor ki:

  Merhabalar, 3 hafta once madagaskar yasemini aldim, boyu 1,5 karışlık bir fide. Ancak odama koyar koymaz tum ciceklerini ve tomurcuklarini doktu. Kucuk bir saksida su an. Acaba az mi gunes aliyor? Yoksa mevsim yuzunden mi?
  ***
  Esas sebep ortamın esintisiz olması. Böyle ortamlarda hemen tomurcuklarını döker. Günün yarısından fazla süreli esinti sağlamaktan başka çaresi yok.

 22. Başar, Kıbrıs diyor ki:

  Merhaba benim adım Başar. ben madagaskar yasemini yetiştiriyorum. ben henüz 11 yaşındayım ama büyüyünce ziraat mühendisi olacam.

 23. Emre, Sakarya diyor ki:

  İki sene önce kadar madagaskar yasemini edindik. Aldığımızda üzerinde çok güzel çiçekleri vardı. Zaten o kokuya vurulup aldık eşimle, evimiz güzel koksun diye. Boyu upuzun oldu. Sürekli yaprak çıkarmakta. Boyu da uzuyor yeni filizler çıkıyor fakat bir türlü çiçek göremedik sevgili madagaskar yaseminimizin üzerinde. Bazen de çıkan filizler bir süre uzadıktan sonra kurumaya başlıyor. Anlayamadık neden böyle olduğunu. Yardımcı olabilirseniz çok memnun oluruz.
  ***
  Öyleyse siz güneşten çok fazla mahrum bırakıyorsunuz. Sanıyorum bütün mesele bu. Madagaskar yasemini aslında evlere pek uygun değildir. Siz de gördünüz. Çiçek açmıyor. Daha fazla esinti, rüzgar ve daha fazla güneş sağlamanız lazım.

 24. Ümit B. -Bursa diyor ki:

  Geçen kış almiş olduğum madagaskar yasemini çiçekli idi. Bu kış çiçek açmadığı açmadı. Haziran bitiyor hala kıpırtı yok. Bugün sulamak istedim. Ne göreyim yer yer beyaz küf olmuş. Yapış yapış. Ne yapmalıyım? Lütfen ilaç önerir misiniz?
  ***
  Ümit Bey bu bitki kıştan kışa çiçek açan bir tür değil. Belli ki serada yetiştirilmiş o yüzden kışın çiçeklenmiş. Her zaman çiçek açabilir. Bu tip türler genelde gece serinlemeye ve yoğun esintiye ihtiyaç duyarlar. Gündüz ise mutlaka birkaç saat güneşte ısınmaları lazım. Bu takdirde çiçek açar. Gece esintisi sağlayın. Küflenme vb mantar hastalıkları geçer. Sanıyorum unlu bit var. Alkollü ya da kolonyalı bez ile silmeniz lazım. Bu merete etki eden başka ilaç kolay kolay bulamazsınız.

 25. Ümit B. -Bursa diyor ki:

  Yazıma cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. odada olan madagaskar yaseminimi tarasa çıkardım. burada esinti veğüneş var. çiçeğim düzeldi ve neşesi geldi. bir sürü yaprak çikardı. mutluyum sayenizde. tekrar teşekkürler.

 26. Utku İstanbul diyor ki:

  … …
  ***
  Aşağıda iki sayfanın linkini verdim. O sayfaları okuyarak zararın ne olduğunu ve çözümünü öğrenmelisiniz:
  1- http://azbitki.com/bitler
  2- http://azbitki.com/virusler-mantarlar

 27. Tülin Ö. -Kıbrıs diyor ki:

  Benim de madagaskar yasemin çiçeğim var. yere toprağa ektim. çok güzel dallanıp her yeri sardı. üzerinde avakadoya benzeyen bir meyve var. o tohumu mudur? tohumu ekersem çoğalır mı acaba?
  ***
  O meyvenin içinde tohumlar oluşur. Tohumları ekerseniz büyürler.

 28. Hasan T. -İstanbul diyor ki:

  Bana saksı içinde bol yapraklı çok canlı yaklaşık 130cm boyunda bir Madagaskar Yasemini hediye geldi. Bu bitkiyi Sedef Adasındaki bahçemde kullanabilir miyim? Tavsiyeleriniz nedir?
  ***
  İlkbahar ve yaz boyunca bahçeye, toprağına alıştıktan sonra sonbaharda yavaş yavaş soğuğa alışabilir. Kışın -1C dereceye kadar dayanır. Biraz daha soğuk olursa yaprakları donar. Dalları da donabilir. Akdeniz sahil kesimlerinde hiç sorun yok. İstanbul’un merkez bölgesinde ve Adalarda kış soğuklarına şu şartla dayanabilir: Kuzeyli rüzgarları direkt almayan bir yerde olmalı. Kışın üstünde kar birikmemeli. Kışın dibini ve dal diplerini kuruyaprak+toprak karışımıyla korumaya almak da çok iyi olur. Bu şartlarda bahçenizde yetiştirebilirsiniz. Kışın üst dalları donsa bile dip kısımları korunmuş olur. Yazın güçlü büyür mutlaka çiçeklenir. İstanbulun yüksek kesimlerinde kışın hayatta kalamaz oralarda yaşayanlar denememeli.

 29. Türkan O. -İstanbul diyor ki:

  Ben de bu cicekten arkadaşımdan bir dal aldım. Nasıl dikilmesi gerektiğini, nasıl bir toprak istediğini bilmiyorum.
  ***
  Poşetlerde satılan topraktan kullanabilirsiniz. Saksı ilkin çok küçük olmalı. Hatta yeni toprağa değil de bitkilerinizin saksılarından herr birinden azar azar toprak alıp küçük saksıya doldurun. Yeni aldığınız toprak çürütme yapabilir. Bu daha sağlıklı olur. Dikip kuvvetli güneş ala pencere önünde tutun. Zamanla köklenir.

 30. Nejla A. -İstanbul diyor ki:

  Madagaskar yaseminimin bir dalı sürekli uzadı (200cm). Çicek açmadı. Ne yapmalıyım?
  ***
  Günde en az 4 saat direkt güneşte yapraklarının ısınması mümkün olmazsa çiçek açmaz.

 31. Sercan, İstanbul diyor ki:

  İki hafta kadar önce madagaskar yasemini aldım. Toprak saksılara iyi güneş alan pencere önüne yerleştirdim. Pencere önü neredeyse 24 saat açık. Epey hızlı bir şekilde döküyor. Yeni yerlerine alışma süreci dedim ama endişelendim de. Fazla sulamayayım derken az mı suladım acaba diyorum. Alışma süreci olabilir mi?
  ***
  Henüz havalar yeterince ısınmadan toprak ve saksı değişimi yapmışsınız. Daha kötüsü, sizin eve hiç alışık olmayan, yeni aldığınız bitkiye bunu yapmışsınız. Bütün mesele kök üşümesi. Eğer saksı değiştirmeseydiniz bir şey olmazdı ama sera ortamına alışık tropikal bitkilerin kökleri rahatsız edilince serinden kötü etkileniyor. Çürüme başlamış olabilir. Hemen söküp köklerin zor sığacağı kadar küçük bir saksıya dikmelisiniz. Az toprakta kökler havanın ve güneşin ısıtmasından daha kolay etkilenir ısınırlar.

 32. Nazire T. -Bursa diyor ki:

  Benim madagasgar yasemininin boyu bir buçuk metre olmuştur. Geçen yıl hiç çiçek açmadı. Bu yıl yan dallar vermeye başladı. Çiçek açması için ne yapabilirim? Bir de unlu bit var…
  ***
  Günde en az 4 saat hem yapraklarının hem saksısının direkt güneşte ısınması lazım ki çiçek açsın.
  Bitler için şu sayfaya bakın: http://azbitki.com/bitler

 33. Savaş, İstanbul diyor ki:

  Saksıda yetişkin ve çiçekli bir Madagaskar yasemini aldım. Toprağını değiştirmeli miyim? Çiçekleri geçince gerçek toprağa alsam daha mı iyi olur?
  ***
  Kökler saksıya hiç sığmaz hale gelinceye kadar rahatsız etmeyin. Yoksa küsüyor. Bir daha toparlanması belki imkansız olur.

 34. Savaş, İstanbul diyor ki:

  Şu an bol çiçek var üzerinde. Ev içinde, açık pencere önünde duruyor. Ne zaman besinli sulama yapmalıyım?
  ***
  Çiçekcoşturan vb hafif dozajlı bitki besinlerinden tavsiye ederim. Üzerinde her sulamada verin yazar ama hem gereksiz hem zararlı olabiliyor. Siz her üç veya dört sulamada bir verin. Gelişim çok gür ise o dönemlerde her iki sulamada bir verin. Kışın gelişim durursa kış boyunca vermeyin.

 35. Nazire T. -Bursa diyor ki:

  Madagasgar yaseminim çok güzel tomurcuk verdi ama tomurcuklarını dökmeye başladı. Yerini değiştirmedim.
  ***
  Bunun sebebi köklerinin fazla serinde kalmasıdır. Yaprakları gibi saksısının da güneşten ısınması gerekiyor.

 36. Nazire, Bursa diyor ki:

  Madagasgar yaseminim uçlarında çok tomurcuk vardı. Ben onları sardırdım. Ucundaki tomurcuklar döküldü. Meğer sardırmamam lazımmış. Yapraklarını da döktü. 20 cm kestim ve suya koydum. Köklenme şansı var mı acaba?
  ***
  Evet köklenebilir.

 37. Esra, İstanbul diyor ki:

  Saksısını ne zaman değiştirmeliyim? Kökleri saksının altından çıkmış. Şu an tomurcukları var.
  ***
  Saksı altından köklerinin çıkması hiç önemli değil. Bu yıl aynı saksıda kalsın. Gelecek yıl mayıs ortalarında az farkla az büyük bir saksıya kökleri rahatsız etmeden aktarıp kenar boşlukları toprakla doldurun.

 38. Esra, İstanbul diyor ki:

  Pazarcı bana seramik saksıda çiçekler büyümez demişti. Madagaskar yasemini seramik saksıda büyür mü? Saksının içi sırlı.
  ***
  Sıcak toprak seviyor. Adana gibi sıcak yerlerde farketez ama İstanbul için o çiçekçi haklı. Köklerinin zor sığacağı kadar az toprakta plastik saksıda daha iyi gelişir çiçek açar.

 39. Savaş, İstanbul diyor ki:

  Önümüzdeki yaz güzel çiçeklenmesi için baharda budama sert mi olmalı yoksa hafif mi?
  ***
  Budamanın bir etkisi yok. Şartların uygun olması önemlidir.

 40. Savaş, İstanbul diyor ki:

  Bugün sürgün verdiğini farkettim. Birkaç yaprak çıkarmış. İçerde bakıyorum. Oldukça küçük bir saksıda, hindistan cevizi lifi gibi çok süzek bir toprakta duruyor. Saksısını büyütmeli miyim?
  ***
  Hayır şimdi olmaz. Mayısta eviniz serin oluyorsa haziran başını bekleyin. Ya da mayıs ortasında az farkla büyük bir saksıya aktarın. Bu ve diğer tropikal bitkilerin kökleri fazla serinde kalmamalı. Bu yüzden de en iyi gelişimleri köklerinin anca sığacağı kadar saksılarda oluyor. Kökler çok fazla toprakta kaybolmamalı ki soğukta kalmasınlar.

 41. Sercan, İstanbul diyor ki:

  Madagaskar yasemininin genel durumu fena görünmüyor ama bazı yaprakları tamamen sapsarı olup dökülüyor. diğer yaprakları iyiyken sadece bazıları böyle oluyor. Dökülen yapraklarda bir şekil bozukluğu da yok. Normaldir, yaşlanan yapraklar dökülüyor diyeceğim ama normalden fazla oluyor gibi. Bir taraftan uzamaya devam ediyor bitki. Geçen yaz hiç çiçek açmamıştı. Oldukça seyrek besin verdim. Besin yetmemiş olabilir.
  ***
  İstanbul’a göre sıcaklık yetmemiş olabilir. Yapraklarının ve saksısının güneş görmesi, güneşten ısınması lazım ki çiçek açsın. Güneşi bol bol alıyorsa ama eğer büyük saksıda ise ve kökler fazla toprağın içinde olduğu için fazla serinde kalıyorsa bu da yaz mevsimine rağmen çiçeklenmede olumsuz faktördür.

 42. Meral G. -Alanya diyor ki:

  Bugün aldım 25 tl ye üzerinde baya çiçeği var. Ben terasımda bakmayı düşünüyorum ama yazın aşırı güneşten dolayı zarar gormesinden korkuyorum.
  ***
  İlk iki ay yavaş yavaş güneşe alıştırın. Normalde Antalya’da şiddetli güneşe tam uyum sağlayan bitkilerdendir.

 43. Nilay, İstanbul diyor ki:

  Madagaskar çiçeğim sürekli dal verip dallar aşırı süratla boy vermeye başladı. Bu güzel bir gelişim mi anlamadım.
  ***
  Açık havada, güneşli ve sıcak bir yerde ise hiçbir sorun yok. Sıcak ve güneş bitkisidir. Fakat serin evlerde kof gelişim olup o uzayan dallar hiçbir işe yaramaz.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)