Leş çiçeği Stapelia ve Orbea

Bunlara leş kaktüsü, leş bitkisi (İngilizcede carrion plant) denilmesinin sebebi çiçeklerinin kokuşmuş et gibi, hayvan ölüsü gibi kokmasından dolayıdır.

Bunlara leş kaktüsü, leş bitkisi (İngilizcede carrion plant) denilmesinin sebebi çiçeklerinin kokuşmuş et gibi, hayvan ölüsü gibi kokmasından dolayıdır. Bitkiler çiçek açarak genellikle güzel kokularla böcekleri cezbediyor. Böcekler bu sayede çiçekten çiçeğe dolaşıp polenleşmeyi sağlıyor. Bazı bitkilerse leşleri kurtlandıran böcekleri ve leşlerle beslenen böcekleri aynı amaçla çeker. Bunların kokuları aynen ölü hayvan gibidir.

Stapelia grandiflora

Stapelia grandiflora

Apocynaceae familyasından iki ayrı cins (Stapelia ve Orbea) leş çiçeği diye tanınmıştır. Bu ikisi önceden Stapelia cinsi olarak kabul ediliyordu. 1975 yılında ayırmaya gerek duymuşlar ve birçok stapelia türü Orbea cinsinden sayılmış.

Stapelia: Esas leş çiçeği bunlardır. Stapelia cinsinin 43 kadar türü var. Çok yetiştirilen iki türü Stapelia grandiflora ve Stapelia gigantea. Türlerinin çoğunluğunun çiçekleri leş kokuludur. Hoş kokuluları hem az hem nadir görülürler (örnek: S. erectiflora ve S. Flavopurpurea). Stapelia türlerinde yapraklar çok küçük ve çok kısa ömürlüdür. Gövde uzadıkça dökülürler. Gövdeleri güneşte kızarır, morlaşır. Doğada en çok dağlık arazilerde, suyu kuvvetlice süzdüren topraklarda yaşarlar. Kumluk ve kıraç yerlerde pek görülmezler.

— Stapelia gigantea en iri çiçekli türüdür. Çiçekleri 10 cm ile 40 cm genişliklerde büyük olabiliyor. Çiçeklerin taç yaprakları uzun ve kuyrukludur.

— Stapelia grandiflora, çiçekleri S. gigantea kadar büyük olmamasına rağmen daha iyi daha sağlam ve büyük gövdelidir. Bu sebeple daha fazla yetiştirilir. Gövdeleri 30cm kadar yükselebilir. Çiçekleri çeşidine ve şartlara göre 15cm genişliğinde olabilir. Koyu renkli çiçekler genelde mor tüylüdür.

Yukardaki iki türün gelişim ve çiçeklenme zamanı ilkbahar ortasından sonbahar ortasına kadardır.

Orbea cinsinin 56 türü var. Tamamen yapraksız gelişirler. Bazı Orbea türlerinde gövde tepeden horoz ibiği şeklinde gelişim gösterir. Güneşte kızarırlar. Orbea türleri leş kaktüslerinin en kolay yetiştirilenleridir. Çiçekleri de daha güzeldir.

— Orbea variegata bu cinsin en tanınmış türüdür. Anavatanı Güney Afrika’nın batısı olup bu bölge kış yağışlarını fazla alır. Dolayısıyla Orbea variegata’nın gelişim zamanı kış ve ilkbahar aylarıdır. Yaz sıcaklarında dinlenirler.

Stapelia gigantea

Stapelia gigantea

Leş çiçeğinin türlerinin yetiştirilmesi, bakımı

Açık havayı, havadar yerleri severler. Yazın öğle civarı güneşinden korunmaları gerekiyor. İklimi uygun memleketlerde yer örtüsü olarak kullanılabilir. Kış soğuklarına dayanıklılıkları türlere göre değiştiği gibi bir türün hibritlerine, cültivarlarına göre de değişir. Stapelia grandiflora ve Orbea variegata türleri havası nemli yerlerde -8°C dereceye, havası kuru olan yerlerde -4°C veya -5°C dereceye kadar dayanabilir.

Çiçek açma zamanları her iki ana cinste de türden türe farklılık gösterebilir. Birçok türün gelişim ve çiçeklenme zamanı yaz aylarıdır. Bazılarının kış ve ilkbahardır. Sulamayı azaltma, dinlendirme zamanlarını türün özelliğine göre bilip ayarlamak lazım. Çoğunluk türler Güney Afrika’ya aittir. Ay isimleri yanıltıcı oluyor. Yabancı kaynaklardan bilgi ararken dikkatli olmalısınız. Örneğin oralarda February (şubat) yaz ayı, July (temmuz) kış ayıdır.

Sulama: Su mutlaka birkaç gün iyice dinlendirilmiş tortusu giderilmiş olmalı. Dinlenme zamanında nadiren, pörsüyüp büzüşmeyecekleri sıklıkta, gelişim zamanlarında daha sık; toprak bir hayli kurudukça sulamak gerekir.

Toprak: Güvenilir marka çok sağlıklı bir kompost toprağa 1/3 oranında ince ponza taşı karıştırın. Uzmanlarının tavsiyesi şöyle: İyi bir kompost toprak + verimli bir arazinin üst yüzey toprağı + yıkanmış dere kumu karışımı. Asitli toprakları sevmezler. Nötr (pH 6.5 – 7.5 aralığında) ya da hafif alkalinli toprak gerekiyor.

Saksı: Suyu emen, kalitesiz toprak saksı kullanmalısınız. Kökleri fazla olmaz, derin saksı istemez. Yayvan, alçak saksılarda yetiştirin. Merkezden dışa doğru yeni gövdeler çıkararak çoğalır genişler. İki yılda bir toprak ve saksı değiştirin.

Orbea variegata

Orbea variegata

Güneş ihtiyacı: Yeri çok kuvvetli aydınlık olmalı. yazınğle vakti civarı güneş filtrelenmiş olacak. Yaz boyunca direkt güneş sabah güneşi ya da akşam güneşi şeklinde olmalı. Kışın daha kuvvetli güneş.

Bitki bitlerine dikkat: Bitki bitlerinin gözle belli olmayan zararları sonucunda zarar görmüş dokularda mantar hastalıklar türer, hızla yayılan çürümelere dönüşür. Leş çiçeği yetiştiriyorsanız elinizin altında bitki bitlerine karşı ilaç hazır bulunmalı.

Çürümelerde yapılacak şey: En sağlıklı parçaları kesin, aşağıda çoğaltma kısmında yazdığım gibi yapın.

Besin: Gelişim zamanlarında seyrek olarak genel amaçlı bitki besini verilmeli. Bulabilirseniz asit çeşitleri fazla olmayan besin daha iyidir.

Çoğaltılması: Leş çiçeklerinin çelikle ya da kökten ayırmayla çoğaltma zamanı hızlı büyüme gösterdikleri zamandır (ki köklenmeleri kesin olsun) bu da türden türe değişebilir. Bir parçası kesip alınarak ya da gövdelerden biri çekip ayrılarak çoğaltılır. Keserek aldığınız parçayı ise kesik yerin kuruması için bir iki gün açıkta bekletin. Sonra dikmeyip yeterince nemli olan toprağın üstüne yatırın. Alt kısımdan köklenir, yeni gövdeler oluşturur. Stapelia türleri çürümelere fazla yatkındır. Orbea türleri daha dayanıklıdır.

Kategori: Evde Çiçek açan Tarih: 23 Temmuz 2012

Etiketler: | | |

'Leş çiçeği Stapelia ve Orbea' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Münevver, Bodrum dedi ki:

  Leş kaktüsüm tırtırlar yüzünden günden güne soldu, dalları buruştu. Baktım güve evleri içinde küçüklü büyüklü yeşil tırtırlar var. Elimle temizledim tekrar sağlam dallarını diktim. Üç gün kadar şiddetli soğuk rüzgar esti. Gece biraz don kaktüsümün üzerine tuz biber oldu. Tekrar dikicem. Bir daha bu sorunla karşılaşmamak için nasıl doğal yöntem önerirsiniz?
  ***
  Doğal mücadele yöntemleri bahçe ve tarla ilaçlamalarında gerekiyor. Ama saksılarda yetiştirdiğimiz bitkilerimize ya da bahçemizdeki blkonumuzdaki bir iki bitkimize yapacağımız kimyasallı ilaçlamanın doğal çevreye hiçbir zararı olmaz. Size zirai mücadele ilaçları satış yerlerinden uygun bir ilaç bulup kullanmanızı tavsiye ederim. En kolay ve en etkili çözüm yolu bu.

 2. Fatma, Denizli dedi ki:

  Okuyunca çok şaşırdım. Geçen yıl orbea türünden aldım. Eskişehirde polis arması demişler adına. Çiçeği çok güzel görünüyordu. Şimdi benimki daha çiçek açmadı. Açınca kötü mü kokar sizce?
  ***
  Elbette kötü kokar. Hatta sinekler o kokuya aldanıyor kurtlanması gereken leş var sanarak yumurtalarını bırakıyorlar.

 3. Aynur E. -İstanbul dedi ki:

  Merhaba orbea türü çiçeğimin üzerinde beyazlıklar oluşmaya başladı. Yeni çıkan kısımları tamamen beyaz neredeyse. Küf gibi bir görüntüsü var. Neden böyle oldu ve ne yapmalıyım?
  ***
  Geceleri bulunduğu ortam esintisiz ve nemli olunca bazı bitkilerde böyle mantar hastalıkları türer. Şartları düzeltin.

 4. züleyha ısparta dedi ki:

  … …
  ***
  Yukardaki bakım bilgilerini okuyun. Genelde yaz başında çiçek açar.

 5. züleyha ısparta dedi ki:

  … …
  ***
  Onu bilemem. Hızlı gelişimine bağlı. Bu tür sadece geceleri nefes alır. Gece ortam esintili değilse gelişimi ya çok yavaş olur ya da durur.

 6. sems, azerbaycan dedi ki:

  Benim stapeliya ciceyim cicek tumurcuqlari uretir ama cicek acmadan daha kucukken saralib dokulur. sizce bu onun diger kaktuslerle birlikde direkt gunesde disarda olmasindan mi? 2 yildir bende hic ciceyini goremedim. cok merak ediyorum. oysa orbeya hep cicek verib beni sevindirir. kokusuna raqmen. sizce ben ne yapmaliyim?
  ***
  Öyleyse tek sebep toprağının besleyiciliği çok zayıf. Buna çözüm bulmalısınız.

 7. Shems, Azerbaycan dedi ki:

  merheba size nasil tesekkur etsem bilmem. sitenizi okudukdan sonra ciceklerime daha farkli bakiyorum. simdi benim stareliyamda bircok yetkin tumurcuklar var ama bizde havalar soyumaqa basladi. diger kaktuslari dun eve cikardim. onu ise cicek acmasi ucun disardaki yerini deyismedim. sizce o ciceyini acar mi? Yoksa soyuqdan etkilenib yene saralacaq? tumurcuq nerdeyse kehfe fincani keder onu da eve qoymali miyim? yoksa bir kadar gozleyim mi?
  ***
  Bilmiyorum. Soğuğun şiddetine göre değişir. Yaz sıcakları dinince süs bitkilerin çoğu daha iyi gelişiyor.

 8. Muazzez, Kuşadası dedi ki:

  Leş kaktüsü neren satın alabilirim?
  ***
  Buralarda mutlaka bulursunuz. Ben 1,5 ay önce Didim’e taşındım. Semt pazarlarındaki aynı çiçekçiler muhtemelen sizin oradaki pazarlara da geliyorlardır. Arayıp bulamadığın bir şey varsa sor buluruz getiririz diyorlar. Starliçe sormuştum. Sonraki hafta getirdiler. Siz de öyle yapın. Bu cıvarlarda en kolayı bu sanıyorum.

 9. Gülcan dedi ki:

  Benim çiçeğim orbea. İki uzun yeşil dal gibi şeyler çıktı ve onlar açılıp içinden tüyler çıktı. Bu kötü mü?
  ***
  Görmeden bir şey diyemiyorum kusura bakmayın. Muhtemelen çiçek açıyordur.

 10. Murat, Bakü dedi ki:

  Özür dilerim, belki hata yapıyorum bunu yazmakla, ama son soruyu görünce kendimi tutamadım :) Son soruda bahsedilen uzun yeşil dalların tohum kapsülü, o tohum kapsüllerinden çıkan tüylü şeylerin de bitkinin tohumları olduğunu düşünüyorum.

 11. Burçin, Ankara dedi ki:

  Geçen yaz orbea türünde bir dal kaktüs ektim. 1 yıl boyunca 3 dal çıkardı ve bu yaz çürüme oldu. Sağlam dalları tekrar ektim. Bu sefer de büzüşüp değişik bir hal aldılar. Güneşten koruyorum. Aydınlık bir yerde duruyor. Esinti de var. Çürümeden dolayı suyunuda az az veriyorum. Başka bir leş kaktüsüm var. Aynı ortamda duruyor ve o çok sağlıklı. Ne yapacağımı şaşırdım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  ***
  İlgisizlik, ihmalkarlık bu türlere en iyi bakım şeklidir. Ayrıca türünün ne olduğundan emin olarak susuz bırakma ve sulama mevsimlerine dikkat etmelsiniz.

 12. Elif, Ankara dedi ki:

  Benim çiçeğim orbea yazın çok güzel büyüdü gelişti çoğaldı. Fakat anneannemden bize gelince sulu sulu noldu çürümüş soğana benzemeye başladı ve öldü. Tekrar birisinden aldığım orbeada birinin tepesi bembeyaz ve toprağı kireçli gibi. Bunun yaşamasını istiyorum. Ölmemesi için ne yapmalıyım? Ölen çiçeğime en son aspirinli su dökmüştüm.
  ***
  Aspirinle sulamak kökleri felç ettiği gibi bütün bünyeyi felç eder ve dolayısıyla öldürür. Bir daha kesinlikle hiçbir çiçeğinize aspirin veya başka ilaç vermeyin. Yukarda bu türlerin bakımları yazılı. Oradan gereken bakım bilgilerini okuyun.

 13. Gülşah, Trabzon dedi ki:

  Bu demek oluyor ki sinek gibi hayvanları kendine çeker öyle mi? Ben yeni diktim de özelliklerini bilmiyordum. Balkonumda duruyor. Evi sinek basar mı bu durumda? Bence ilk sorulması gereken bu…
  ***
  Hayır öyle değil. Sadece çiçek açtığında leş kokusu salar ve leş kokusuna gelebilecek sinekler, böcekler o zaman gelir. Ama bu da zor çünkü eğer çiçek açtığında hava çok sıcak değilse koku salmıyor.

 14. Feyza izmir dedi ki:

  Benim çiçeğim sizin yazınızın en başındaki çiçekten. Adını öğrenebilir miyim? Başka türlerini aşılama yöntemiyle birleştirebilir miyiz?
  ***
  Onun adı Orbea variegata. Bu türlerde aşılama hiç duymadım ve olabileceğini hiç sanmıyorum. Kaktüslerden gerçek kaktüsler (kendi türleri arasında) aşılamaya uygundur. Bunların ise kaktüslerle hiçbir alakası yok.

 15. Hilal, Balıkesir dedi ki:

  Yazınızı okuyunca çok şaşırdım. 2 senedir kaktüs yetiştiriyorum. 15 çeşit kaktüsüm var. Ve yazınızdan öğrendim ki biri de leş kaktüsüymüş. Hava soğuyunca içeri aldım kaktuslerimi. Leş kaktüsüm sinek dolu çiçeği olmadığı halde hem de. ben toprağında birşey var sanıyordum. Balkona çıkardım. Küçük meyvelere gelen sineklerden. Üstünde ve hatta toprağının içinden bile çıkıyorlar. Ne yapmalıyım?
  ***
  Onlar toprak sinekleri. Bu bitki ile alakası yok. Kaktüsleri kışın hemen hiç sulamamak lazım. Bu sayede o mini sinekler kaybolur. Kışın da sulanılması gereken ev bitkilerinize gelince, onlardan kurtulmak için sigara tütünü birebir çözümdür. Toprak üzerine ince bir tabaka tütün yayıp üstünden sulayın. Zamanla topraktaki larvaların hepsi ölür ve yeni sinekler türeyemez.

 16. Arife Denizli dedi ki:

  … …
  ***
  Arife Hanım, evet maalesef hiç iyi etmemişsiniz. Daha kötüsü de bunun çözümü var mı bilmiyorum. Size tavsiyem asla hiçbir zaman eşten dosttan konu komşudan arkadaşlardan duyduklarınıza inanmayın. Hatta çiçek satıcılarına bile asla danışmayın verdikleri tavsiyelere inanmayın. 10 yıldır bu konularla uğraşıyorum. Görüyorum ki sizin gibi bitki meraklıları en çok çiçekçilerin tavsiyeleri yüzünden, sonra ikinci sırada eş dost tavsiyeleri yüzünden bitkilerini kaybediyor. Sabır, doğru bilgi, doğru emek en güzelidir. Benim öyle bitkilerim var ki bazen yeni köklendirdiğim parçalarının büyüyüp bir şeye benzemeleri tam 3 yıl almıştır. Hiçbir zaman aceleci olmayın. Hem kaktüsler kış ortasında köklenmez. Köklenmezlerse ölmezler onlara bir şey olmaz. Yaza doğru havalar iyice ısınınca köklenirler. Sabırlı olun. Bu sırada hızlı gelişen ev bitkileriyle veya kışın soğukta gelişen bitkilerle oyalanarak bitkilerle uğraşma merakınızı en doğru şekilde değerlendirin.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)