Lantana çalı minesi

Verbenaceae familyasının Lantana cinsinden bitkilerin 150 kadar türü ve bunlardan türetilmiş 650yi aşkın çeşitleri vardır. Biz ağaç minesi, çalı minesi vb. isimlerle tanıyoruz. Küçük çiçekler top top açar: Bir top çiçek gurubunda ortada yeni açanlar açık renkte olup iyice açılana kadar renk değiştirir. Anavatanı güney Amerika kıtasının kuzeyi ile kuzey Amerika kıtasının güneyidir.

En çok ‘Lantana camara’ türünün çeşitleri tanınmıştır. Soğuğa dayanıklılıkları, türüne göre -4°C ila -12°C dereceler arasında değişir. Kışın -2°C dereceden daha soğukta toprak üstü kısımları kurur. Baharda kökten kuvvetli sürgünler yeniden çıkar.

Lantana’lar güneşi çok sever. Hava sıcaklığı uygun olduğu sürece bütün yıl çiçek açabilir. Fazla sulanan, iyi bakılan, pek fazla güneş alamayan lantana mineleri iyi çiçeklenemez.

Yaz boyunca solmuş çiçekleri zayıf dalları kontrol ederek budarsanız dah iyi çiçeklenmeye devam eder.

Sulama, yeni diktiğinizde iyi gürleşene kadar toprak nemini fazla kaybetmeden önce yapılmalı. Yerinde iyice gelişince sulama aralıklarını daha gevşek ve düzensiz tutun. Arada sırada bırakın iyice kurusun. Sonra iyice sulayın. Toprak çok süzekse beş dakika ara ile iki defa bol su ile sulayın.

Toprak: Hafif asitli, nötr ve hafif alkalinli topraklarda daha iyi gelişir. Fazla asitli veya fazla kireçli toprakları pek sevmez. Toprak iyi besleyici olmalı. Killi topraklarda gerekmediği halde sulamamalısınız kökler çürüyebilir. Lantana çalı minesi denizden etkilenmiş tuzlu topraklara uygun bitkilerdendir.

Besin, fazla kumlu ve zayıf topraklarda her bahar toprak gübrelenmeli. Duruma göre yaz ortasında bir defa besleme yapılabilir.

Lantana, çalı minesi

Lantana, çalı minesi

Çoğaltılması: Tohumla kolayca çoğaltılır fakat tohumdan pek hızlı büyümez. Çelikle daha hızlı büyüyüp çiçeklenen mineler yetiştirebilirsiniz. İlkbahar sonuna doğru (mayıs sonu gibi) iyi olgunlaşmış ama yeşil dallarından çelikleri açık havada, az gölgeli yerde, yarıya yarıya ponza taşı karıştırdığınız besleyici toprağa dikin toprak kurumadıkça sulamayın. Birkaç hafta içinde köklenip büyümeye başlarlar.
Sonbaharda ise odunsu hale gelen dallarından çelikçe çoğaltabilirsiniz. Bu çelikleri kışın dondan korumak gerekir.

Lantana, çalı minesi

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

  1. Şeyda B. -İstanbul diyor ki:

    Bu sene tekrar mine çiçeği aldım. Sezonluk mu yoksa ben mi bakamıyorum ya da balkonum mu müsait değil? Çiçekli bir halde alıyorum. Toprağını saksısını değiştiriyorum. Fakat çiçekleri bittikçe yeni çiçekler vermiyor. Aldığım hiçbir mine çiçeğim bir dahaki bahara çıkmıyor. Balkonum kuzeye bakıyor. Oldukça havadar ve rüzgarlı.
    ***
    Rüzgarlı olması yer minesi için faydalı ama kuzeye bakan cepheler güneşsiz olur. Kışın ise dondurucu soğukları direkt alır. Mine çiçeği güneşi sever. Ne kadar uzun süreli olursa o kadar iyi. Kullandığınız toprak hazır poşet topraklarından ise yazın sıcağı kışın dondurucu soğuğu köklere ilettiği için açık havada tutulması gereken bitkilere zarar verir.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)