Kumkuatlarda ham meyve dökülmesi

Saksılarda yetiştirilen kumkuat, madalina, limon vb narenciye türlerinde olgunlaşmamış meyvelerin dökülme sebepleri hakkında..

Saksılarda yetiştirilen kumkuat, madalina, limon, portakal vb narenciye türlerinde olgunlaşmamış meyvelerin dökülme sebepleri hakkında bugün bir soru geldi. Suru ve ayrıntılı cevap aşağıda:

Terasta yetiştirdiğim iki yaşında bir mandalinam var. Çiçek zamanı çiçek açıyor. Mandalina tuttuğunda ise mandalinalar nohut büyüklüğüne geldiğinde dökülüyor. Acaba sebebi nedir? Bu konuda beni bilgilendirirseniz memnun olurum şimdiden teşekkürler.
***

1- Fazla meyve varsa bünyenin gücü hepsini beslemeye yetişemez, bazılarını döküp kurtulur. Bu gayet normal, doğal bir şeydir. Eğer yardımcı olmazsanız tüm meyveleri dökme ihtimali söz konusu olabilir. Nasıl yardımcı olursunuz, aşağıdaki tüm maddeler bununla ilgili.

2- Meyveler henüz mercimek kadarken seyrekleştirme yapın. Yani bazılarını kesip atmalısınız.

3- Toprağın su dengesi çok önemli. Sonra saksının niteliği çok önemli. Plastik saksılar iç çepere yapışmış köklerde baharda geceleri soğuk stresi, gündüzleri sıcak stresi yapar bu da meyvelerin dökülmesine sebep olur. Plastik saksılar toprağın su kaybetmesini geciktirir, dolayısıyla köklerin uzun süre oksijensiz kalmasını sağlıyor bu çok kötü bir şey. Toprak en geç beş günde sulama gerektirecek kadar kurumalıdır. Böylece sık sık taze su ile sulamış olursunuz kökler hiç oksijensiz kalmaz. Gerekmediği halde tekrar tekrar sulamak da zararlıdır.

4- Yukardaki madde önemli. Sulama dengesi iyi değilse ve saksıda kökler sıcak / soğuk streslerine maruz kalırsa meyveler olgünlaşamadan dökülür. Benim ağacımda olmuyor demeyin. Hepsinin hassaslığı aynı değil. Sonra bu problem başka faktörlerin katkısıyla da olabilir.

5- Meyvelerin dökülme zamanı nisan veya mayıs aylarında ise, kuzeyden esen soğuk rüzgârlar meyve dökülmesine sebep olabilir. Bu gerçi zayıf ihtimal fakat narenciye çeşitlerine göre değişir. Rize’de kuzey rüzgârlarını kuvvetli alan bir dağ köyünde mandalina ağaçları görmüştüm. Gayet verimli meyve veriyorlardı. Ama her mandalina aynı değil. Her iklim aynı değil. kışın ve ilkbaharda kuzeyli rüzgârlardan korumalısınız.

6- Kapalı mekânlarda hiçbir bitki sağlıklı fotosentez yapamaz. Güneş ve toprağın besleyiciliği o zaman hiçbir şey ifade etmiyor. Esinti yoksa (veya yeterli değilse) fotosentez çok yavaş ve dengesiz olur. Bu da ağacın meyveleri besleyememesine, meyveleri dökmesine sebep olur.

7- Toprakta bulunması gereken elementlerin, minerallerin yetersizliği ya da tükenmiş olması yine fotosentezin sağlıklı gerçekleşememesine, ağacın besin üretememesine, meyveleri besleyemeyip dökmesine yol açar. Saksılarda yetiştirilen limon, mandalina, kumkuat vb. narenciyeler düzenli aralıklarla özel gübre, özel bitki besini isterler. Gübre şerbeti de uygundur, özellikle de eski koyun veya keçi gübresinden yapılırsa.

8- Bitki bitleri, narenciye parazitleri meyve dökümüne sebep olabilir. Büyüteçle büyük bir dikkatle incelemelisiniz gereken ilaçlardan alıp ilaçlamalısınız.

Kategori: Püf Noktaları Tarih: 01 Aralık 2012

Etiketler: |

'Kumkuatlarda ham meyve dökülmesi' hakkında sorular, açıklamalar

 1. sancar dedi ki:

  Büyük pilastik bidonlarda limon ve Greyfut yetştiriyorum,meyveler nohut ve fındık büyüklüğüne ulaşınca dökülüyor.Bütün araştımalarıma rağmen bu dökülmelere çare bulamadım yardımlarınızı bekliyorum.
  ***
  Plastik bidonlarda anlaşılan toprağın da uygunsuz olmasıyla birlikte kökler ısınıyor bitki rahatsız oluyor.

 2. Nuray, İstanbul dedi ki:

  Bahçede Portakal, limon ve mandalinam var. Oldukları yer rüzgar alan bir yer. Yeterince çiçek vermedi ve üzerinde yeterince meyve yok. Ne yapmalıyım?
  ***
  Nuray Hanım böyle belirsiz bir soruya herhangi bir tavsiye verilemez. Yeni mi diktiniz uzun yıllardan beri ilk defa mı böyle oldu, herhangi bir gübre kullandınız mı, budama yaptınız mı, güneş yeterli mi.. Bunun gibi pekçok şartlara göre yapmanız gereken şeyler değişik değişik olacaktır.

 3. mehmet izmit dedi ki:

  … …
  ***
  O türler soğuk toprak ister. Sizinkiler aşırı sıcak toprağa maruz kalmış. Bahsettiğiniz izolasyon gündüz boyu ısınmayı gece de korur. Böylece bitkiler devamlı sıcak toprakta kalır.

 4. Aslı van dedi ki:

  … …
  ***
  Lütfen ilgili sayfaları okuyun:
  1- http://www.bitkivecicek.com/kamkat-kumquat-fortunella-japonica (evde bakımları aynıdır)
  2- http://azbitki.com/bitler (yapışkanlık hakkında)

 5. Betul A. -Napoli dedi ki:

  Saksida 9tane meyvesi olan, boyu 60 cm kadar kucuk bir mandalina agacim var. Alali 3 hafta oldu. Plastik saksisini comlek saksi ile degistirdim. Camin onunde oglden sonra gunes batana kadar gunesi goruyor. Deniz kiyisinda oldugumuz icin cok ruzgar olmadigi zaman direkt disari aliyorum. Topraginin ustu gun asiri kuruyor ve ben 3gune bir su bardagina yakin su veriyorum. Acaba fazla midir?
  ***
  Öyle sulama yapılmaz. Toprağı biraz eşeleyin. Elinizi ıslatmayıp kolayca dağılıyorsa sulama zamanı gelmiştir (değilse hiç sulamayın). Saksı altındaki deliklerden su çıkacak miktarda su ile sulamalısınız. Rüzgarın zararı olmaz faydası olur ama bir içeri bir dışarı yer değiştirmek zarar verebilir. Yanındaki pencereyi açık tutmalısınız ki bol bol esinti alabilsin. Yoksa gelişmesi durur.

 6. Zeynep Önal dedi ki:

  Kumkuatım çok güzel çiçek veriyor ama meyveye dönüştüğü zaman mercimek kadar olunca dökülüyor. Koyun gübresi verdim. Şeker gübre verdim. Hala aynı. Çok güzel güneş alıyor hafif rüzgar oluyor ama dökülmesi geçmiyor. Ne yapabilirim?
  ***
  Koyun gübresi iyidir ama etkisi derhal görülmez. Önce toprakta çözülüp köklere ulaşması, sonra bitkinin güçlenmesi süreci bir iki ay, belki üç ay zaman alabilir. Gübreden anında mucizevi sonuç beklemeyin. Zamana bırakın.

 7. Melek, -K. Maraş dedi ki:

  Benim kumkuatımın meyvelerinin bir kısmı yumuşadı -ham meyveler de dahil. Evim kuzey cephesi olduğundan günde yarım saat güneş görebiliyor. Sulamasına dikkat ediyorum. Büyüteçle baktım ama herhangi bir yaprak biti göremedim. Hava sirkülasyonunu sağlıyorum. Bu yumuşama normal mi? Sıvı azot gübresi ve takviye makro besin elementleri kullanmalı mıyım? Ya da siz ne önerirsiniz?
  ***
  Esinti, hava sirkülasyonu sağlamanız çok iyi ama kumkuatların günde en az 3 saat direkt güneş ışınlarıyla ısınmaları gerekiyor. En az 3 saat. Yeri uygun değil. O meyveler o şartlarda gelişemeyebilir normaldir.

 8. Erol, Aydın dedi ki:

  Kumkat ağacı aldım. Üç hahta oldu. Yapraklarını döktü. Acaba sebebi nedir?
  ***
  Sanıyorum içerde tutuyorsunuz. Çok fazla havadar bir yer ister. Hava akımlarına sürekli ihtiyacı var.

 9. Murat, Ankara dedi ki:

  Terasta mandalinam var. Her yıl çiçek açıyordu bu yıl çiçek açmadı. Sebebi ne olabilir? Yalnız 12 adet üzerinde olgunlaşmış meyvesi var. Sebebi meyvesinin olması olabilir mi?
  ***
  Kesin değil ama tahmininizde haklı olabilirsiniz. Bazı narenciyeler meyve verdikten sonra uzattığı dallarda çiçek açmaz ve bir süre yeni gelişimde de bulunmayarak güç biriktirirler. Dinlenme gibi görünen ama aslında harıl harıl besin üretip köklerde depolama işlemleri gerçekleşen bu süreçten sonra tekrar gelişim faaliyetine başlayıp çiçek açarlar.

 10. Serap, Aydın dedi ki:

  2 ay önce balkonuma bodur limon ağacı aldım. Üzerinde 50den fazla çiçeği oldu. Meyveleri bezelye büyüklüğüne geldiğinde sararıp döküldü. Şu anda üzerinde 3 tane meyve var. Sularken toprağına bakıyorum su veriyorum. Bu da 2 günde 1e denk geliyor. Güneş ve az rüzgar alıyor. Ne yapmalıyım?
  ***
  Bulunduğu yerde ve toprağında sorun yoksa yer yadırgaması gibi bir etki yüzünden meyvelerin çoğu dökülmüş. Bitkilerin yeni filiz veya çiçek tomurcukları vermeye başlaması daha önceki şartlara uygun olacak şekilde gerçekleşir yani eski yerinde hazırlıklar oluyordu ama oranın şartlarına göre oluyordu. Fakat bu sırada yer değişikliği olunca yeni gelişimler bekledikleri şartlardan yoksun kaldıklarından dolayı gelişimleri büyük ölçüde sekteye uğramış. Bu tip olaylarda zararın en ağırı yeni gelişimlerin tümünün bozulması, kuruması, en hafifi ise sizin anlattığınız problemdir. Gerçi en başta dediğim gibi yerini sevmemiş olabilir (yeterli güneş ve gece-gündüz esinti durumu).. Veya önceki yerinde son gücünü kullanmış, yeni güç toplayabilmesi için gereken gübreleme vesaire yapılmamış ise meyveleri besleyecek hemen hiç gücü yok demektir.

 11. Ayfer, Adana dedi ki:

  Kumkuatlarım nisan ayında açtılar sonra balkonda güneş alır iyi gelir diye düşündüm ama bütün çiçeklerini döktü bir daha açar mı çok merak ediyorum.
  ***
  Nisanda çiçeklenirken aynı zamanda yeni filizler vermiştir ve şimdiye kadar yeni dallar oluşmuştur. İşte bu yeni dallar bugünlerde çiçeklenmeleri lazım.

 12. vusale baku dedi ki:

  Merhaba benim kumkat ağacım haziranda çiçek açtı. 20 meyveden 5 kald. Şimdi tekrar çiçeklenmeye başladı bu normal mi? meyvesi olur mu?
  ***
  Evet normaldir ve o çiçeklerden bazıları meyveye dönüşecektir.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)