Külleme hastalığına çözüm sabah sulaması

Kesin çözüm diye abartmayayım ama ben denedim sonuç yüzde yüz başarılı. Geçen yıl külleme hastalığı görülen bitkilerimde bu yıl hiç külleme hastalığı olmadı.

Kesin çözüm diye abartmayayım ama ben denedim sonuç yüzde yüz başarılı. Geçen yıl külleme hastalığı görülen bitkilerimde bu yıl hiç külleme hastalığı olmadı. Özellikle saksıların dibinden kendiliğinden çıkan sinir otları külleme hastalığına kesinlikle (ve aşırı derecede) maruz kalırlardı. Bu yıl çok şükür onlar da huzurlu mutlu bir şekilde yaşıyor.

İstanbul havası fazla nemli. Yaz sıcaklarında esintisiz günlerde ya da kuytu yerlerde bunun üstüne gece boyunca ıslaklık olursa bazı bitkiler külleme hastalığına yakalanıyor. Bizim balkon camekanlı. Esintisiz günlerde içerde hava nemliliği fazlalaşıyor. Geçen yıla kadar çiçekleri genelde akşam sulardım. Birkaçında mutlaka külleme hastalığı olurdu.

Bu yıl sadece sabahları suluyorum. Bahardan beri böyle devam ettim. Sonuçta şimdiye kadar hiçbir külleme vakası yaşamadık. Örümcek bitlerini yaprakları yıkayarak su püskürterek gideriyordum. Bu yıl ilaç kullanıyorum (ilacı aslında beyaz sinek bitler için almıştım, mecbur kaldığım için). Camekanlı balkonda artık ne külleme hastalığı var ne de bitki bitleri.

Külleme hastalığına yatkın bitkileri ve yakınındakileri sabah ile öğle arasında yapraklarını dallarını ıslatmadan sulayın. Tozlanırlarsa yıkamalısınız. Yıkama vakti sabahleyin öğleye yakın bir saatte olmalı ki günün sıcaklığı sayesinde ıslaklığı çabuk kurusun.

Kategori: Uncategorized Tarih: 12 Ağustos 2012

Etiketler:

'Külleme hastalığına çözüm sabah sulaması' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Seher, Adana dedi ki:

  Adana çok sıcak olduğundan bitkilerime ben akşamdan sularını veriyorum. Külleme vakasına rastlamadım. İleride bir sorun olabilir mi?
  ***
  Her bitkide olmuyor. Çok iyi esinti alan yerlerde de olmuyor. İlerde olursa o zaman tedbir alırsınız.

 2. Poyraz, Burdur dedi ki:

  Külleme hastalığı için toz kükürt, onun ilacı bu. Hem kök çürümesine hem küllemeye hem mantara karşı. Aynı anda gübrelerin ham maddesidir. Toprağa asit de verir.
  ***
  Bunları biliyorum ama benim sitemin takipçileri, meraklıları belli. Ben genelde ev içi ve balkon için süs bitkilerine yönelik yazıyorum. Türkiyede her şeyi her yerde bulmak mümkün değil. Sonra, toprağın asitlilik değerini arttırmak basit bir şey değil. Kök çürümesini önler demişsiniz. Asitliliğin artması da köklerin zehirlenip çürümesine yol açar, bunu çok defa görmüşümdür, çok yerden duymuşumdur. Asitli toprak isteyen bitkiler için bile (paslı çivi, limon tuzu, sirke, kükürt vesaire şeylerle) bilinçsizce yapılan toprak asitlemesi uygulamaları o bitkilerin bile köklerini çürütüyor. Onun için ben çoğunluğun bilgisine, yapabileceği sağlıklı şeylere göre tavsiyeler veriyorum. İlginiz için teşekkür ederim.

 3. Begonvilli Ev dedi ki:

  Yaz başında bahçemdeki iki bitkide külleme hastalığı gördüm. Çiçek evresinden meyveye henüz geçiş yapmış olan zeytin ağacımda ve tomurcuklanmadan az önce oya ağacımda. Hortumla bolca yıkadım, çok şükür geçti ama tekrar yaşamak istemiyorum, bu yüzden tavsiyenize titizlikle uyacağım.
  ***
  Oya ağaçları fazlaca açıklık ve fazla esintili yerleri istiyor, yoksa külleme hastalıkları bunlarda kaçınılmaz bir şey. Yukardaki Poyraz adlı kişinin dediği gibi sülfür (veya kükürt) ya da başka zirai mücadele ilaçlarından kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Şimdilik deneyin belki sabah sulamaları işe yarar. Olmazsa bu türler için başka çare kalmıyor. Benim camekanlı balkonumdaki denemem iyi sonuç verdi. Akşamları susuz kalmış olsalar bile sulamıyorum artık. Şimdiye kadar hiçbirinde külleme olmadı. İlginçtir bu yıl kalanchoelerimin hiçbirinde kök çürümesi de olmadı (yıllardan beri bu bir ilk). Demek gece ıslaklığı havası nemli yerlerde çeşitli mantar hastalıklarına yol açıyormuş.

 4. M. Kadir -Adana dedi ki:

  Ben de bir kaç aydır külleme sorunu yaşıyorum. Organik buğdaydan çim suyu üreterek ihtiyacı olanlara yolluyorum ve kendim de kullanıyorum. Olabildiğince doğal ve organik üretmeye dikkat ettiğim için kimyasal ilaç kullanmıyorum. Organik külleme ilacı ise bulamıyorum. Bir ara Heisfoure (yanlış yazmış olabilirim) HQ1 adında ilaç Türkiye’de varmış. Ama ithalatı durmuş. Syngenta’nın Regalie adlı ürününü de merkez ve Adana bölge müdürlüğünü günlerce aramama rağmen bir sonuç elde edemedim. Bu tavsiyeniz benim için altın değerinde önemli. Titizlikle bu tavsiyenize uymaya çalışacağım. Buğday çimi suyu siparişleri var ve karşılayamıyorum. Teşekkürler.
  ***
  Yine de olabilir. Adana havası fazla nemli. Geceleri esintisiz kalan kuytu yerlerde yüksek nem külleme yapabilir. Benim bir diğer tavsiyem, ilaç kullanmaktansa rüzgara pek açık olmayan bahçelerde küllemeye yatkın bitkileri yetiştirmekten vazgeçmektir. Tabi sabah sulaması da işe yaramıyorsa.

 5. Celal K. -Düzce dedi ki:

  Aşırı sıcaklar başladıktan sonra biber, fasulye, domates ve salatalıklarda diplerinde beyasımsı küflenmeler oluşarak kuruyor. Köklerin diplerinde olan bu hastalık diğerlerine de bulaşarak devam ediyor. Sabah sulamasına geçtim. Bazen öğleyin de sulamaya başladım. Bitkilerde kuruma durdu. Tepeleri tekrar yeşilleniyor. Bitkilerde ve sebzelerde doğal çözüm aranmalıdır. Teşekkürler.

 6. Sabit Ö. -Kayseri dedi ki:

  Benim 6 dönüm bağım var. Her sene Bütün ilaçlama ve yöntemleri kullandığım halde küllemeden 3 ton üzüm hebâ oluyordu. Bu sene Durdu isminde bir ilaçlama ustasına yaptırdım. Adam asmaları iyicene ıslatana kadar ilaç püskürttü. Bu güne kadar Allaha şükür külleme görülmedi. Giden hafta üçüncü ilaçlamayı da yaptı. Kendisine teşekkür ediyorum.

 7. Emre Y. -Çanakkale dedi ki:

  Benim 55 dönüm biberim var. Ufaktan külleme hastalığına rastlamaya başladım kesin çözüm arıyorum.

 8. Naz, Azerbaycan dedi ki:

  Gülleri çok seviyorum. Onlara karşı çok hessasımdır.Bahçemde bi sürü gül fidanı dikmişim. Bu yil fazla yağmur düşdüyünden yapraklarda kül renginde lekeler oluşmaya başladı. Ne yapacağımı bilmiyorum. Şimdi toprak fazla nem olduğundan sulamada yapamıyoruz. Ne yapmalıyız?
  ***
  Şimdi artık önemli değil. Önümüz kış. Ama gelecek yıl ilaç kullanabilirsiniz. Topas diye bir ilaç var.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)