Konya Ovasında Muz Yetişir mi?

Konya Ovası’nda güzel bir akıl ve zekâ örneği sergilenerek muz üretildi. Enerji maliyetinin sıfır olduğu serada ilk muz üretimi denemesinde başarı tam sağlandı.

Konya’da muz üretim deyince herkesin aklına “sera” gelecektir. Zaten öyle olmuş. Ama burada büyük bir akıl ve zekâ örneği var.

Çumra şeker entegre tesislerinde pancardan şeker üretilirken 55°C sıcaklığında su kullanılıyor. Bu sıcak su soğuması için borularla soğutma kulelerine aktarılıyor.
İşte burada kafayı çalıştırmışlar:
Su boruları sera içinden geçirilerek sera içinin ısındırılması sağlanıyor. Sera hamam gibi ısınıyor. Böylece de sıcak gerektiren bitkilere bedavadan ısıtma sistemi sağlanmış olunuyor.

Söz konusu serada bazı sebzeler organik usulle yetiştirilip satışa sunulurken, başka hangi bitkileri de yetiştirebiliriz diye araştırma yapmışlar. Muz üzerindeki deneme oldukça iyi sonuç vermiş.

Bu seranın şeker tarihinde bir örneği yokmuş. Tamamen organik ürünler yetiştirildiği, çiçeklerdeki dölleme işinin arılara yaptırıldığı ve enerji maliyetinin sıfır noktasında olduğu belirtiliyor.
Kaynak ve daha ayrıntılı bilgi için:
http://www.konyahaber.com/haber/konyada-muz-yetistirildi-21085.htm

Kategori: Sektörel Tarih: 03 Ağustos 2009

Etiketler: | |

'Konya Ovasında Muz Yetişir mi?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. evrim dedi ki:

  bir Konya´li olarak cok sevindim … :)

 2. FeRHaD dedi ki:

  Belki basit görünen birşey ama azıcık aklı kullanmanın ne büyük faydaları var. :)

 3. VişneAğacı dedi ki:

  “Afyon’un kaymağı, Konya’nın manyağı…” demişler. Ben böyle manyağa can kurban derim :)

 4. ayşenur dedi ki:

  konya da en çok ne yetişir?
  ***
  Cevap:
  Şeker pancarı ile sık gündeme gelir. Aslında en çok buğday ve diğer tahıllar üretilir. Bunlardan başka ayçiçeği, patates, soğan, haşhaş en bilinen bitkisel ürün kaynaklarıdır. Ereğli ve Akşehir bölgelerinde sebzecilik ve kavun – karpuz üretimi önem taşır. Bazı yerlerde meyvecilik de yapılır.

 5. Kerem dedi ki:

  Konya ovasında çeltik yetişir mi? (yazı güzel olmuş)
  ***
  Cevap:
  Bu sorunuza cevap bulamadım.
  Pirinç elde etmek için üretilen çeltik, nemli ve sıcak iklimi olan bölgelerin akarsu boylarında ve sulak ovalarda yetişebilir. Bu yüzden Türkiye’de yeterli miktarda üretimi yapılamıyor. Ayrıca, çeltik büyüme devresinde çok fazla suya ihtiyaç duyar, bu da çeltik yetişen sulu yerlerde bol sivrisinekler olmasına sebep olur, dolayısıyla sıtma gibi hastalıklar çevre insanının sağlığını tehdit eder. Bu yüzde çeltik (pirinç) üretimine her yerde kanunen izin verilmez.

 6. esma yalçın sakarya dedi ki:

  konyada ne yetişir

 7. Ziraat Müh. dedi ki:

  Konya kavunda Çumra ilçesiyle meşhurdur. Ayrıca ayçiçeği yerine havuç demek daha doğru olur.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)