Kökten çürüyen saksı çiçekleri nasıl kurtarılır

Önce, hastalığın sebeplerine bakalım. Niçin kökler çürüyor?
1- En büyük sebep suyu iyi süzdürmeyen, kökleri havasız bırakan ağır ve sıkı topraklardır.
2- Gerekmediği halde düzenli sulama.
3- Güneşsizlik. Güneşin mor ötesi (ültraviyole) ışınları pekçok zararlı mikroorganizmaları öldürür.
4- Parayla aldığımız özel karışım topraklar ile gereksiz yere besin kullanmak. Özel toprak alacaksanız en güvenilir markalardan alın (her yerde ucuza satılanlar bilgisiz insanların yaptığı zararlı kompostlardır). Besini ise sadece gelişim dönemlerinde çok az kullanın.

İkinci olarak, kök çürümelerine karşı alınacak önlemler
1- Ne tür bitki olursa olsun suyu çok iyi süzdüren toprakta yetiştirmek şart. Hangi bitki nasıl ne derecede süzek ne derece havadar toprak ister, burada listelemek uzun iş. Hangi bitkileri yetiştiriyorsanız araştırmalı ve en uygun toprak karışımını sağlamalısınız. Burada kısaca ev, ofis gibi kapalı yerlerde yetiştirilen çiçeklerin topraklarına 1/5 oranında ponza taşı karıştırtmanın çok faydalı olduğunu söylemeliyim.
2- Gereğinden fazla sıklıkta sulamak, saksının altından su emdirmek son derece sakıncalı bir sulama şeklidir. Kim tavsiye ederse etsin bunu bırakın. Çoğu süs bitkileri hem gevşek ve havadar, hem yeterince nemli ama “suya doymamış” toprakları sever. Sık sulanması gerekenler de aynen böyledir. Toprak hafifçe kuruyunca bolca sulanmalı ama saksının alt deliğinden çıkan suyu toprak geri emmemeli.
3- Ayda en az bir kere toprağın üst yüzeyinin yarıya yakın kurumasını beklemeli sonra iyice kabartmalı ve güneşte bekletmelisiniz. Her on dakikada bir toprağı yeniden eşeleyerek karıştırın güneşlendirin. en az 20 dakika güneşte bekletin.
4- Her gördüğünüz poşet topraklardan almayın, ya en güvenilir sağlam markalardan alın ya da » şu yazımdaki mükemmel karışım tavsiyeme göre toprağı kendiniz hazırlayın.

Kökler çürüyünce dalların kurtarılması
Bu hastalık sardunyalarda, mum çiçeğinde, Afrika menekşesinde, minyatür gülde ve kaktüslerde, dracaena türlerinde ve yucca‘da daha sık görülüyor.

Kökleri çürümüş çiçeklerinizi en basit yoldan nasıl kurtarırsınız birkaç yol:

1- Çürümenin ulaşmadığı en sağlıklı dal veya dallar kesilir ve başka yerlere dikilir. İlk haftalarda az sulanır ki köklenme sağlıklı olsun. Succulent türleri dikmeden önce bitki türüne göre bir günden beş güne kadar açıkta bekleterek kesilen yerin iyice kurumasını kabuk bağlamasını bekleyin.

2-Afrika menekşesi, paşa kılıcı vb. bitkiler yapraklarıyla çoğaltılabilir, (ilgili yazıya bakın: » Yaprak Çeliği) bunu her meraklısı bilir. Yeni bireyler üreterek yedeklerini alın.

3- Minyatür Gül (Salon gülü) ise yeşil ince dallarının başka yere özellikle ilkbahar aylarında dikilmesiyle kolaylıkla çoğaltılabiliyor. Bunu da birkaç saksı yaparak elinizin altında yedeklerinin bulunmasını sağlayabilirsiniz.

4- Saksıya toprak koymadan önce en alt kısma odun kömürü parçaları koymak çürümeleri büyük ölçüde engeller. Toprağa gerçek torf karıştırmak da aynı etkiyi sağlar (gerçek torf yurdumuzda bulunmaz, ayrıca kompost topraklara bizde yanlış olarak torf derler bunu bilin).

Son olarak, kök çürümelerine en büyük etkenin köklerin havasız kalması olduğunu tekrar söylüyorum. Toprağa 1/4 oranında ponza taşı karıştırmalısınız. Bulamazsanız kalın rendelenmiş strafor (beyaz köpük) de olur.

köklerde çürüme

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

 1. rıdvan durmaz diyor ki:

  “Saksıya toprak koymadan önce en alt kısma kömür parçaları koymak çürümeleri büyük ölçüde engeller.” önerisinde ben kömür bulamadığım için mangal kömürü koydum, bir problem olurmu? yoksa mutlaka bildiğimiz kömürmü kullanmalıyım.
  ************
  Cevap:
  Deneyin, en azından hiçbir zararı olmaz. Eğer biraz dikkatli davranırsanız saksı çiçeklerinizde kök çürümeleri olmaz.

 2. Seher koşan diyor ki:

  Benim çiçeğim camgüzeli ama fazla suladigim için kökleri çürümüş toprağı değiştirsem çürümekten kurtarabilir miyim..
  ********************
  Cevap:

  Kökten çürüyen Cam Güzeli / Yeni Gine çiçeği nasıl kurtarılır?

  Cam güzeli için gerçekte en sağlıklı toprak bahçe topraklarıdır. Biraz da pomza taşı karıştırsanız (yüzde 30 oranında) çok iyi olur. İyi bahçe toprağı hem zararsızdır hem hazır karışım topraklardan daha fazla besin içerir ve besini bünyesinde tutar, bir iki yıl boyunca hariçten besin takviyesi bile gerektirmez.
  Sağlam dallarını kesin bol perlitli toprağa dikin, toprağı sıkıştırmayın. toprak nemli ise sulamayın. perlit bulamazsanız pek farketmez ama olsa daha iyi olur. sonra naylonla kaplayın veya üstüne kavanoz geçirin direkt güneş almayan çok aydınlık bir ortamda en geç iki haftada köklenirler. sonra normal toprağa dikin.

 3. Sebahat GÖKBULUT diyor ki:

  Verdiğiniz bilgiler için öncelikle teşekkür ederim.
  Ben hobi olarak evimde çiçek bakıyorum ancak bu işte acemiyim. Bir çok siteyi inceledim ama sorularıma yanıt bulamadım. Benim sorunum hazır olarak aldığım saksı topraklarımın uzun süredir sulamadığım halde kurumaması neden böyle bir şey oluyor? toprağın kalitesinden mi kaynaklanıyor yada benim yanlış yaptığım bişey mi var bana yardımcı olursanız çok sevinirim. teşekkür ederim.
  ***********************
  Sabahat Hanım, siz yanlış bir şey yapmıyorsunuz. En iyi toprak karışımı için “iyi bahçe toprağı” başlıklı yazımı okumanızı ve oradaki mükemmel karışım tavsiyemi kendiniz yapmanızı tavsiye ederim.

 4. yasemin izmir diyor ki:

  çiçeğimin kökü çürüyor toprağını tamamen değiştirdim ama çok üzülüyorum çiçeğimi tamemen kaybedeceğim önerilerinizi bekliyorum
  ***
  Bu sayfada ve bitki sağlı kategorisindeki yazılarda önemli bilgiler verdim. Kökler havadar toprakta bulunmalı, ortam da havadar olmalı. Besin vermeyin. Hazır özel toprak alıyorsanız bunları hemen kullanmak zararlı oluyor, birkaç ay açıkta beklenip kullanırsanız çok faydasını görürsünüz kökleri çürütmez. Ayrıca toprağa beşte bir kadar ponza taşı ekleyin ki toprağın havadarlığı mükemmel olsun.

 5. Zeyno - Ankara diyor ki:

  Difenbahya çiçeği besliyorum ama son zamanlarda kökünde çürüme oluştu. Çiçeğim gözümün önünde eriyor. Ne yapmam gerek?
  ***
  Mayısa kadar toprak kurumadıkça sulamayın, havadar ortamda tutun. Besin filan vermeyin. Besin verdi iseniz derhal toprağını değiştirin.

 6. Betül - Bursa diyor ki:

  Barış çiçeğinin kökü çürüdüyse ne yapılır?
  ***
  Eğer ana gövde hükmünde olan kök kısmı çürümüşse yapılacak bir şey yok. Ama sadece ince yan kökler çürümüşse toprak değiştirilir, naylon geçirilmiş havası %100 nemli ortamda ıslak olmayan nemli toprakta dört hafta köklenmesi beklenir. Bu esnada her gün açıp yarım saat – bir saat kadar havalandırmalısınız.

 7. Buse - Ankara diyor ki:

  Birçok menekşem var ve çogaltmak için kopardıgım yaprakların saksıda kalan kısımları beyaz beyaz pamuk gibi oluyor ve sanki menekşelerimin eski saglıkları yok. En kenardaki yapraklar cansızlaşıp çürüyor. Beyaz şeyler için ne yapabilirim?
  ***
  Bence hiç gerekmediği halde tekrar tekrar suluyorsunuz sorun budur. Eğer böyle devam ederseniz kökler çürür hatta belki çürümüştür bile. Hem çoğaltmak için yaprak koparıp durmayın. Onlar kökleriyle yapraklarıyla tek bir organizma. Yaprakları kese kese ne olur o zavallıların hali? Bir saksıdan 4 ay içinde en fazla iki tane yaprak alın, ikisine de aynı gün alın.

 8. Cem - Edirne diyor ki:

  Verdiğiniz bilgiler için cok tesekkur ederim. Bir ay once aldıgım areka çiçeğim kuruyor. Bir hafta önce saksı değişimi yaptım ve yeni toprak ılavesi ve ondan sonra kurumaya basladı. Susuz kaldıgını düşünerek haftada 2 defa suladım ve kökünde siyahlekeler olusuyor ve kuruma devam edıyor yardımıcı olursanız sevınırım tesekkurler..
  ***
  Kış ortasında toprak değiştirmeyecektiniz. Çok çok yanlış bir şey. Değiştirince de hemen sulamamak lazım. Esintili hava gerekir vesaire vesaire. Piyasada satılan poşet topraklar ise, eğer güvenilir marka değilse genellikle bitkileri zehirliyor öldürüyor. Sizinki ya bundan dolayı zehirlendi, ya da eski saksısında kökler hava alabiliyordu şimdi kökler tamamen havasız kaldı. Bir de bol bol suluyorsunuz çamur gibi toprakta kalıyor. Hiçbir bitki bunu sevmez. hele kapalı mekanlarda ölüm sebebi olur. Şunu da bilin, süs bitkiler kocaman saksılarda bozulur. Kökler ve toprak saksının içinde eşit hacim kaplamalı. Böylece çok sağlıklı olurlar.

 9. Yaprak, Ankara diyor ki:

  Meraba benim guzmanya adlı bir bitkim var. Çiçeğimi kırıkkale’den ankara’ya getirdiğimden beri kurumaya başladı. toprağını değiştirdim. kırıkkale’de yetiştiği ortamı yaratmaya çalıştım ama yaprakları gittikçe sararmaya devam etti. Kırmızı çiçeği de nerdeyse kurudu. Bitkimi nasıl kurtarabilirim bana yardımcı olur musunuz?
  ***
  Mehtemelen yanlış toprak kullandınız, fazla sıklıkta suluyorsunuz ve hava alamayacağı birr yerde tutuyorsunuz. Bakım bilgilerini şu sayfadan okumalısınız: http://www.bitkivecicek.com/aechmea-guzmania-vrisea-neoregelia-vb-bromeliad-bitkileri

 10. Ecem, Bursa diyor ki:

  Orkidemin kökleri çürümeye başladı. Nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Şu sayfayı okuyun: http://www.bitkivecicek.com/bozulan-phalaenopsis-orkide-tedavisi

 11. Nesrin, Muğla diyor ki:

  99 yılında aldığım yuka çiçeğim gövdesinde çürüme başladı. Gövdesi ağaç gibi tek taraftan çürüdü. elim gövdenin içine giriyor. İstanbulda yaşıyordum mayıs ayında Bodrum Turgutreisse taşındım ve yukam bu hale geldi. Çürüyen kısmın üstünden kesip suda mı bekletmeliyim yeni saksıya mı dikmeliyim?
  ***
  Kestikten sonra birkaç gün veya 1 hafta kadar açıkta bekleyin kesik yer kurusun kabuk bağlasın sonra direkt olarak toprağa dikin. İlk 1,5 ay öğle civarı güneşinden korumalısınız, bu süre içinde sulama da normale göre çok seyrek olmalı.

 12. Özge, Zonguldak diyor ki:

  Anthoryum çiçeğimi ofiste yetiştirdiğimden sulama sıklığını kontrol edemedim sanırım. Yaprak dipleri çürüyüp kopmaya başladı. Son bir yaprak eğilmiş durumda.Giderek yukarı çıkıyormuş gibi görünen kökleri çürümüş bitki görünümü veriyor. Çiçeğimi nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Tarifinize göre durum çok kötü. Bu durumda kurtarma şansı yok. Böyle problemler bitkileri hem havasız ortamda tutup hem hiç gerekmediği halde devamlı sulamaktan kaynaklanır. Başka bitkilerinizde daha dikkatli olun.

 13. Gülcan, İnegöl-Bursa diyor ki:

  Yukka çiçeğimin kökü çürümeye başladı. gövdeden su çıkıyor. ne yapabilirim? çiçeğim kurtulamaz mı?
  ***
  En sağlıklı yerlerini kesip alın bir hafta açıkta bekletin sonra bunları köklendirebilirsiniz. Eğer dip kısmında çürüme yoksa sulamayı bırakıp ilkbahara kadar sadece toprak iyice kurudukça az miktarda su dökün.

 14. İlhan, İzmir diyor ki:

  Yapraklarını çok beğenerek aldığım çiçeğin üzerinde rubusto tekli çiçek yazıyor. 1 ay yapraklar üst kısmından çok güzel çıkıyordu. şimdi çıkmıyor ve alt yapraklar çürüyerek düşüyor. Bana lütfen yardımcı olurmusunuz?
  ***
  Hangi bitki bilmiyorum. rubusto bir bitki türü değil. kesin bir şey diyemem. sadece, kışın havasız esintisiz ortamlarda bitkiler kolayca bozulabiliyor diyebilirim.

 15. Ayşen, Kıbrıs diyor ki:

  Tavana kadar büyümüş olan salon sarmaşığımın yaprakları sararmaya ve dökülmeye başladı. Sanırım kök çürümesi var. Bu mevsimde toprağını değiştirmem fayda sağlar mı? Çiçeğimi nasıl kurtarabilirim?
  ***
  Kökler çürümüşse toprak değiştirmek işe yaramaz. Dalları 10 – 15 cm gibi parçalara bölün suda köklendirin sonra temiz uygun bir toprağa dikin.

 16. Ozge, Avusturalya diyor ki:

  …min kökleri çürüdü yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Evde hava cereyanı olan yerde tutmalısınız. Şimdi sizin orada yaz mevsimi. isterseniz balkon veya bahçe varsa bir ay dışarda gölgeli bir yerde tutun. ama önce şu yazımı baştan sona dikkatle okuyun: http://www.bitkivecicek.com/bozulan-phalaenopsis-orkide-tedavisi

 17. Ozge, Avusturalya diyor ki:

  Balkona aksam üstleri çıkarıyordum ama simdi hep balkonda tutucam teşekkürler.

 18. Amine, Konya diyor ki:

  Guzmania çiçegim kök vermiyor ne yapmalıyım?
  ***
  Bekleyeceksiniz. Usulüne uygun bakıyorsanız şimdi kış ortasındayız gündüz boyu kuvvetli aydınlık yok. pencereleri açamazsınız havasız kalır. onun için şu sıralar pek bir gelişme olmaması normal.

 19. Ender, Çorum diyor ki:

  Merhaba. Yaklaşık 3 ay önce aldığım bir difenbahya çiçeğim var. Adı Cennet:) Haftada 1-2 defa ama düzensiz su veriyorum ve her gün güneş almasını sağlıyorum. Vitamin vermedim ve toprağını değiştirmedim. Yaklaşık 2 hafta önce yaprakları sararmaya başladı. Geçen gün de gövdenin, topraktan 5 cm yukarıdan çürümeye başladığını farkettim. Bilmeden soğuk su vermişim, sanırım biraz da rüzgar almış. Cennetimi iyileştirebilir miyim? Şimdiden teşekkürler.
  ***
  Çürümeler yanlış toprak yüzünden ve gereksiz yere tekrarlanan sulamalardan olur. Çorum havasını bilmem ama ben (İstanbulda) kışın ortasında bile her gün bol bol dışardan rüzgar almasını sağlarım. Bu sayede kışın bile çok sağlıklı olarak gelişimine devam ediyor. Çürüme fazla ise üst kısmı en sağlıklı yerden kesin suda köklendirin. Saksıda kalan kısımdaki çürük kısmı kesip atın. Sulamayı azaltın havalandırmayı arttırın. Yakında dipten filizlenir.

 20. esma ankara diyor ki:

  … …
  ***
  Hayır onunla ilgisi yoktur. Ev bitkisi değil. Evlerde yaşayamazlar.
  Bakım sayfası: http://azbitki.com/acelya

 21. Berfin, Kayseri diyor ki:

  Yaklaşık 3 hafta önce yenigine aldım. Saksısını değiştirdim. Gübre ile karıştırmıştım (kanatlı gübre). Neredeyse her gün bakıyorum. Yapraklarda yavaştan kararma ve buruşma var. Çiçekleri soldu. Aldığımda bol çiçekleri vardı. Biraz canlılık ve parlaklığını kaybetti. Cam bölmeli kapalı balkonum öğleden sonra güneş alıyor. perde var önünde. Anlayamadım. Kuruyacak diye üzülüyorum.
  ***
  Güneş, sıcak ve açık hava isteyen yenigine çiçeği sıcak seralarda yetiştirilip baharda erkenden satışa çıkarılıyor. Sizin gibi alıp kapalı yerlerde perde ardında tutanlar yaşatamaz. Zaten içmekanlara pek uygun bir tür değil. Bir de o aldıklarınızın seralarda sıcağa alışık olması ve normal havaya adapte edilmeden satışa çıkarılması problemi var. Bir daha mayıs girmeden almayın ve alınca da güneşten rüzgardan korumayın.

 22. Aynur, İzmir diyor ki:

  Ben iki tane begonvil aldım. Saksıyı büyütmek istedim ama kökündeki tüm toprağı boşaltarak yeni toprağa ektim. Şimdi ikisi de kurudu gibi. Bir tanesinin tüm saksısı karınca doluydu. AAcaba toprağını mı beğenmedi? Sizce kurtarma şansım olabilir mi?
  ***
  Henüz bahar serinleri (özellikle geceleri) yoğunken siz serada sıcağa alıştırılmış bitkileri alıp şok üstüne şok olabilecek şekilde alelacele toprağını değiştirirseniz böyle olur. Güneşten ısınacağı yerde tutun. Kökleri çürümemişse iki üç hafta sonra canlanır.

 23. Hazal. İzmir diyor ki:

  Sekiz önce bahçeye çam diktik. Çok güzel büyüdüler. Bir haftadır iki tanesi sararmaya kurumaya başladı. Ne yapmam gerek?
  ***
  Anlaşılan son zamanlarda fazlaca susuz bırakmışsınız. sebep budur. İlk iki üç yıl susuz kalmamalarına dikkat etmelisiniz.

 24. Kezban, Konya diyor ki:

  Çiçeklerimin toprağında çok ağır bir koku var ne yapmalıyım?
  ***
  Benimkilerde de bazen oluyor. Küf gibi kötü bir koku. Ama hiçbir zararını görmedim. Güneşsiz ortamlarda daha fazla olur.

 25. aslı eroğlu izmir diyor ki:

  … …
  ***
  Aslı Hanım sanıyorum yapabileceğiniz bir şey yok. Eğer sağlıklı dalları varsa onları suda köklendirmeye çalışın.

 26. Simay sazan Aydın diyor ki:

  … …
  ***
  Simay Hanım lütfen ilgili sayfaya bakın: http://azbitki.com/guzmania

 27. Hatice D. - Seferihisar diyor ki:

  Bahçedeki 2 tane begonvil bu seneki soğuk havalar nedeniyle dondu maalesef. Kuruyan dallarını kestim. Sadece köke yakın 50 cm’lik bir kısmı kaldı. Acaba yeniden canlandırabileceğim bir yöntem var mı? Yoksa öldüler mi?
  ***
  Ölmemişlerse bir şey yapmak gerekmez. Şimdi sıcak havanın etkisiyle yakında filizlenirler. Ölmüşlerse yapabileceğiniz hiç bir şey yok. Didim’de de bu kış bütün begonviller öldü. Bazıları belki 20 yıllık belki daha yaşlıydı. Benim bahçedekiler hepsi öldü galiba. Ana gövde dip kısma kadar ölü. Toprak altı kısımları canlı mı bilmiyorum ama ümidim de yok. Dipten keseceğim. Kökleri canlıysa yeşerirler.

 28. Ayşe, Antalya diyor ki:

  Şeflera çiçeğim salonumda yaşıyor. Oda yeterince aydınlık ama yaprakları aşağıya sarktı. Günden güne eriyor. Epeydir su vermiyorum çünkü toprağı nemli. Ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz? Balkonda hiç durmadı şimdiye kadar ama balkona yerleştirsem olur mu?
  ***
  Uygunsuz şartlar yüzünden köklerin emici dokuları çürümüş. Çürüme köklerin tamamına ve dallara ulaşabilir. Derhal balkona, gün içinde çok uzun süre güneşte ısınacağı bir yere koyun. Güneşin toprağı ısıtması ve devamlı yoğun havadar ortam sayesinde yeni kökler uzatır. Dip kısmı çürümüşse üstten sağlıklı kısmından kesip küçük bir saksıya dikin ve yine aynı tavsiyemi uygulayın. Bu şartlarda çok çabuk köklenir.

 29. Hanife, Antalya diyor ki:

  Begonya çiçeğinin kökleri curumus. Çiçek iyice küçüldü bu arada. Ölmesinden çok korkuyorum. Kurtarabilmek şansım var mı?
  ***
  Kökler çürümüşse dallarını en sağlıklı yerlerinden keserek suda bekletin. Köklendikleri zaman dikersiniz. Böylece kurtarmış olursunuz.

 30. Esra diyor ki:

  … …
  ***
  Esra Hanım pek bilgi vermemişsiniz. Bahçe / balkon yanı açık hava bitkilerini evde yetiştiremezsiniz. Sağlıklı gelişimleri mümkün olmaz.

 31. Esra İstanbul diyor ki:

  … …
  ***
  Esra Hanım yaptığınız şey çözüm olamaz. Ayrıca evde mi tutuyorsunuz yazmmışsınız. Bahçe / balkon bitkileri asla evlerde yaşayamaz. Devamlı açık hava ve güneş isterler.

 32. hicran ankara diyor ki:

  … …
  ***
  Hicran Hanım o bitkiler salonluk değildir. Dışmekan bitkilerindendir. İçerde yaşayamazlar.

 33. sema kayseri diyor ki:

  … …
  ***
  İşyerinde çalışma saatleri boyunca pencerenin açık olması bir şey ifade etmez. 7/24 Devamlı esintilere ihtiyacı var. Evde ofiste hiç denemeyin. Dışmekan bitkilerindendir.

 34. Elif ,Konya diyor ki:

  … …
  ***
  Lütfen sayfasını okuyun. Yine sorunuz olursa oraya yazın.
  Sayfası: http://azbitki.com/mum-cicegi

 35. Feride tokat diyor ki:

  … …
  ***
  Lütfen bakım bilgileri sayfasına bakın. Sonra gerekirse sorunuzu oraya yazın.
  Sayfası: http://azbitki.com/ficus-benjamina

 36. Neslihan Ankara diyor ki:

  … …
  ***
  Kala bitkisi için zaten her şey kök yumrusundan ibaret. O çürüdü ise artık tamamıyla ölmüştür yapılacak hiçbir şey yok.

 37. Nurdan Malatya diyor ki:

  … …
  ***
  Şimdi ticari olarak en çok satılan sardunyalar bodur sardunyalardır ve bunlar yaz sıcaklarında perişan olurlar ama ölmeyip sonbaharda tekrar sağlıklarına kavuşurlar. Çaresi gerçek toprak kullanmak yani hafif çürüntüler hiç uygun değil.

 38. serdar, istanbul diyor ki:

  … …
  ***
  Serdar Bey bu bitki sonbaharda yapraklarını dökebiliyor. Bazen kış soğukları başlayınca yapraklarını döker. Ayrıca sakın evde havadar olmayan ve güneşsiz yerlerde tutmayın. Yaşayamaz. Evde yetiştirecekseniz tam cam kenarında tutmalısınız.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)