Kışın bitkileri sarıp sarmalamak ne kadar koruyucu?

Kışın donmasınlar diye bitkileri sarmak her zaman işe yaramaz. Burada kış korumasının hangi durumlarda işe yarayacağını ve inceliklerini okuyabilirsiniz.

Bir bölgede kışa dayanıklı ama durumu riskli bitkilerin kışın ana dalları, özellikle kök kısmı kışın hiç zarar görmez ama diğer dallar soğuktan zarar görebilir. Duruma göre ana dalların ve kök kısmının da donma ihtimali yüksek olabilir. Onun için hafiften korumak iyi olur, kesin işe yarar.

Yani bitkilerin kış soğuklarına dayanabilirliklerinin son sınırı ne ise, kışın o sınırda soğuk olan ve az farkla biraz daha soğuk olan yerlerde sarmak işe yarar. Bitkinin dayanabileceği son sınırdan çok daha fazla soğuk olan yerlerde hasırla muşambayla sarmak işe yaramaz.

Bitkilere kış koruma çadırıÖrneğin en fazla -7C derece soğuğa dayanabilen bir bitkinin Ankara’da bahçelerde kışın hayatta kalabilmesi mümkün değil. Ne kadar sarıp sarmalasanız da koruyamazsınız. Ancak eğer dibini 30cm kadar yükseklikte toprak gübre kuru yaprak karışımı ile korumaya alır, ayrıca güzelce sararsanız, sonra da üstüne resimdeki gibi kalın çuval bezlerinden çadır yaparsanız kışın belki koruyabilirsiniz.

Başka bir örnek: Diyelim ki İstanbul’da ılımlı merkez kesimlerinde bahçede japon gülü yetiştiriyorsunuz. Kışın hasırla veya çuval beziyle güzelce sararsanız gayet iyi korunur (hatta kuzeyli rüzgarları almayan cephelerde hiç korumak gerekmez).

Aşılı baston güllerini istanbuldan daha fazla soğuk görülen yerlerde kışın tepe aşılı yerlerini çuval beziyle sarmak lazım. Aşı kısmı tepede değilse sarmaya gerek yok, bu sefer dip aşılı kısmı korumak gerekir.

Ortancaların dünyada ve Türkiye’de en çok yetiştirilen türü kışın -38C derece kadar soğuğa dayanır diye kışın Erzurumda açıkta bırakmak yanlış. İyice sarmak lazım ki ana dallar soğuktan zarar görmesin yoksa o yıl çiçek açmazlar. Ankara’da bile yüksek kesimlerde, kuzeyli rüzgârlara açık kesimlerde ortancaları en alttan 30cm yükseğe kadar ana dalların alt kısımlarını toprak + kuru yapraklar + sığır gübresi karışımı ile örterek korumalısınız. Ankarada bu gerekmese bile sadece ana dalların donma ihtimali var bu da o yıl ortancanın çiçek açmaması demektir, yoksa ortancalar Ankarada soğuktan ölmez. Erzurumda dip kısmı korumaya almaktan başka ayrıca üstlerine kalın ambalaj kartonları örtülmeli. Uzun dalları kesmeyip yana yatıracaksınız, üstünü kalın kartonlarla örteceksiniz üstüne de ağır taşlar koyacaksınız böylece ana dalların alt kısımları kesin olarak korunmuş olur. Bunları kış sonunda budayacaksınız. Bu şekilde iyi korursanız ortancanızda yazın çiçek açmama problemi olmayacaktır.

Kategori: Püf Noktaları Tarih: 27 Aralık 2012

Etiketler:

'Kışın bitkileri sarıp sarmalamak ne kadar koruyucu?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Ramazan, Düzce dedi ki:

  İnanın resimdeki koruma çok süper fevkalde gözüküyor. Gravillea bitkisi -10 kadar dayanıyor. Düzce’de yıllara göre değişkenlik olabiliyor. -10 geçtiği 3 ve 4 gün olabiliyor. burdaki fidancılar bu sene donmazsa sonraki yıllar donma tehkikesi var diyor. aralık 28 olmuş gayet sağlılklı gözüküyor. üzerinde çok tomurcuk var. hafif korusam mı ne dersiniz? saman çuvallarıyla? Ankarada 4 yıl okudum Düzce’den çok fazla soğuk. kıyaslama yapmanız için söyledim. saygılar ve sevgilerimle.
  ***
  Kışa dayanamamada bitkinin güçsüz kalması da rol oynar. Sonra azot oranı yüksek gübreler bitkilerin kışa kof girmesini sağlar o da zararlı. Düzce Ankara kadar soğuk olmasa bile -15C derece soğuk olacağı kesin görünüyor. Alçak ve deniz etkisinde kıyı kesiminde iseniz -8C derece soğuk zor görülür. Bulunduğunuz yerin de önemi var. Hem diplerine ana dalların dip kısımlarını koruyucu toprak gübre karışımı ile kapatmakla hem çuval bezi vb şeylerle sarmakla grevillea‘nızı kesin olarak koruyabilirsiniz.

 2. Elif Ozudogru Dincoglu, İstanbul dedi ki:

  Bitki yetiştirmeyi sevenlerin kapalı bir balkonu olmalı, yazın açılacak; kışın kapanacak türden. Ben açık balkon yüzünden bir kısım sukulentimi kaybettim. içeri al,dışarı çıkar derken bozulanlar oldu. En güzeli açılır-kapanır balkon ve balkona bir sürü raflı sistem konulması.
  Bu evden taşınma durumumuz var. Olmazsa ben de kapattırmayı düşünebilirdim.
  ***
  Evet çok iyi olur. Bizimki sözde kapalı ama çok külüstür. fena hava geçiriyor. bizim de taşınma planım var. yoksa evsahibi ile konuşup balkonu yeniletmek lazım. Bahçelerde ise mini bir sera gerekir ki hassas bitkiler saksıda yetiştirilip kışın oraya alınsın.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)