Kış soğuklarına göre

Herkes kış soğukları başlayınca bitkileri korunaklı yerlere almaya başlıyor. Bunda birkaç hata var. …

Herkes kış soğukları başlayınca bitkileri korunaklı yerlere almaya başlıyor. Bunda birkaç hata var.

1- Ev / ofis bitkileri eğer yaz boyunca dışarda tutulacaksa (ki birçok türde çok faydalıdır) içeri almak için kış soğuklarını beklemek ciddi zararlara, ölümlere sebep olabiliyor. Bunları sonbahar serinleri başlamadan önce, yaz sonunda içeri almak zorundasınız (» ayrıntılı bilgi). Yoksa, serin havaya adapte olmaya çalışan, o yönde bünyelerinde değişiklik başlamış olan bitkiler birden bire sıcak ve esintisiz evlere ofislere alınınca fena şoka uğrarlar bozulurlar. Serin ortamda olmasalar bile esintili havadar yere alışık bitkiler kışın ısıtıcı yakılan, pencereleri açık tutulmayan evlere alınınca aynı şekilde zarar görürler. Bu arada, ısıtıcı kullanılan yerlere sonbahar ilkbahar arasında süs bitkileri almamanızı tavsiye ederim.

2- Daima dışarda kalması gereken bitkiler eğer yaşadığınız yerin iklimine göre dışarda zarar göreceklerse kış soğukları başladığında sıcak mekânlara almamalısınız, soğuktan ölmeyecekleri kadar soğuk bir yere almalısınız. Mesela en fazla -10 dereceye dayanıklı bir bitkiniz varsa, sizin şehirde -20 gibi soğuk oluyorsa o bitkileri soğuk olan garajlara filan alın. Isıtıcı kullanılan yerlere almamalısınız bozulurlar.

3- Mevsimlik bitkileri kışın korumaya almanıza gerek yok. Bırakın kışın ölsünler. Korusanız işe yaramaz onların ömrü o kadar. İstisnai bir iki tür eğer yazı tohum vermeden geçirmişse belki, küçük bir ihtimal hayatta kalabilir. Denemeye değmez.

4- Yaşadığınız yerde kışın en fazla ne kadar soğuk oluyorsa doğru kaynaklardan araştırıp öğrenmelisiniz. Uzun ömürlü bitkilerinizin kış soğuklarına ne kadar dayandıklarını da iyi bilmelisiniz. Kışın korumak gerekir mi gerekmez mi ona göre davranın. Mesela ortancalar istanbulda kışın hiçbir koruma gerektirmez.

Kategori: Püf Noktaları Tarih: 18 Aralık 2012

Etiketler:

'Kış soğuklarına göre' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Elif Ozudogru Dincoglu, İstanbul dedi ki:

    Sorun yaşamamak için soğuklara da dayanıklı bitkiler edinmek lazım.
    Sukulentlerimi hava soğumaya başlayınca içeri aldım, içeride bozulan formlarını görünce yeniden dışarı aldım.Baktım bu sefer iyice adapte sorunu yaşadılar, yeniden içeri aldım bir kısmını. Bu döngü bana birkaç sukulente ma olacak gibi görünüyor. Örneğin Senecio Rowleyanus’ta ciddi bir bozulma vardı. Ev havasının hiç iyi gelmediğini fark ettim, yeniden balkon serasına koydum, umarım dayanır…
    ***
    Soğuğa dayanıklı bitkileri tercih etmek tam bir çözüm değil. Mesela şimdi istanbulda yaşıyorsunuz. Burada soğuğa dayanıklı türler siz eğer Ankaraya, Tokata filan taşınsanız orada soğuğa dayanamazlar. Öyleyse başka çözüm düşünmek lazım. Biliyorsunuz akvaryum meraklıları ufak tefek masraflarla neler yapıyor. İşte onun gibi, bitkilerinizin yanına küçük bir vantilatör ve kışın fazla güneş isteyenler için güneş etkisi veren lamba alsanız sorun kalmaz. en önemlisi vantilatör. Saat başı kendiliğinden başlayıp her saat 15 dakika hava üflese yeter.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)