Kırmızı dallı süs kızılcığı

Bütün kış karlarla kaplı yerlerde yetiştirilmesi gereken park / bahçe süs çalısıdır. Dalları mercan rengi tonunda canlı kırmızı renkte oluyor. Yazınsa yaprakları düz yeşildir. 2 metreye kadar yükselebilir. Dipten budamalarla çok dallı budaklı olmasını sağlamalısınız. Böylece kışın karların içinde çok güzel bir görünümü oluyor.

süs kızılcığı, kırmızı dallı
Süs kızılcığı
Familya: Cornaceae (Kızılcıkgiller)
Cins: Cornus
Tür: Cornus alba
Kültivar: Cornus alba ‘Sibirica’
Soğuğa dayanıklılık: -40°C
Toprak pH: 6.1 – 6.5 (hafif asitli)
Ağır don olaylarına tam dayanıklıdır. Erzurum gibi ağır don olayları görülen şehirlerde park ve bahçelerde kışın karların içinde kırmızı dallarıyla hoş görünüm kazandırır. Yaprakları irice, yeşil olup sonbaharda bir kızılımsı renge dönerler. kışın yapraklarını döker.

Güneşi sever. Yeri ne kadar güneşli olursa o kadar iyidir.

Birkaç yıl içinde eski dallar kışın eski canlı kızıl görünümünü kaybeder (canlı kırmızılık genç dallarda olur). O zaman kış sonunda / ilkbahar başında dipten budamak gerekiyor. Budama gözlerin uyanması başlamadan önce yapılmalı.

Toprak: Her türlü toprağa uyum sağlar sorun olmaz. En sevdiği toprak ise hafif asitli ve suyu iyi süzdüren, yazın nemini pek kaybetmeyen topraklardır.

Sulama: Yazın toprak kupkuru olmayacak şekilde ara sıra sulamalısınız.

Çoğaltılması: En kolay yolu tam olgunlaşmış son yılın dallarından çelikle üretmektir. Çelikler bitki uyku dönemine girdiği zaman, sonbahar sonundan kış ortasına kadar alınmalı. Toprağa dikeceksiniz. Daima açık havada duracak. İlkbaharda filizlendiklerinde yeterince köklenmiş olmayabilirler dikkatli olmalısınız. Susuz bırakmayın.

İlkbahar – yaz aylarında suda köklendirerek de çoğaltabilirsiniz. Köklenmiş dal tutarsa hızlı büyür.

Tavsiye: Aylarca kar örtüsünün kalkmadığı memleketler için güzel bir süs bitkisidir hepsi o kadar. Dallarının hoş kırmızılığı ise yeni dallarda oluyor. devamlı dipten budamak gerektirir. Bu da iyi bir şey değil. Birkaç kırmızı dal için bitkiye eziyet etmeye değmez.

süs kızılcığı, kırmızı dallı

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)