Kına çiçeği

Kına çiçeği bahçelerde veya küçük saksılarda, teneke kutularda balkonlarda yetiştirilen, güneşi çok seven, mevsimlik bitkilerdendir. Tohumla yetiştirilir.

Balsaminaceae familyasından çok eskilerden beri bildiğimiz iki süs bitkisi kına çiçeği ve camgüzelidir. Son yıllarda buna Yeni Gine çiçeği de eklendi. İşte bu üç bitki aynı cinstendir: Impatiens.. Kına çiçeğinin bilimsel adı: Impatiens balsamina. En sevdiğim çiçeklerden biri.

Kına çiçeği bahçelerde veya küçük saksılarda, teneke kutularda balkonlarda yetiştirilen, güneşi çok seven mevsimlik bitkilerdendir. Tohumla yetiştirilir. Eskiden her bahçede görürdüm. Şimdi göremiyorum. Artık onun yerine Yeni Gine çiçeği kullanılıyor. Ben bunları sevimsiz buluyorum. Kına çiçeği daha şirin, daha cana yakın.

Katmerli kına çiçeği

Kına çiçeği

Bence kınaçiçeği bahçelerde pek hoş durmuyor. Saksılarda balkonlarda / pencere önlerinde daha güzel duruyor. Yani her an burun buruna olmanız gereken bitkilerden. Uzak olmayacak. Bir saksıda bir tane olunca çok şirin oluyor. Sade, kibar, mütevazi bir güzellik.  Hele bir de katmerli çiçeklisi olursa güzelliğine diyecek yok. Yaz boyunca çiçek açar durur.

Yetiştirmeniz için öncelikle güneş ve açık hava istediğini bileceksiniz. Susuz kaldığında iki büklüm olur yerlere serilir. Sulayınca kısa sürede dimdik ayağa kalkar. Böyle ilginç bir esnekliği var.

Toprak olarak sıradan bahçelerin parkların toprağı uygundur. Fazla killi olmasın yeter.

Her çiçeği tohum kapsülü oluşturur. Tohumlar olgunlaştığı zaman kapsül patlıyor gibi ani bir hareketle tohumları çevreye saçar. Bir dokunuş, bir böceğin konması buna yetiyor. Bu yüzden kınaçiçeğine İngilizcede touch me not (bana dokunma) çiçeği deniyor.

Kısa ömürlü oldukları için tohumları saklayıp ilkbahar gelince tekrar ekeceksiniz. Tohumları ilkbaharda önce ayrı bir yere ekin. Fideler biraz büyüdüklerinde ayırıp esas yerlerine dikin. Kolay tutuyorlar.

Kategori: Bahçe Balkon Tarih: 23 Mart 2012

Etiketler:

'Kına çiçeği' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Sema Ercan dedi ki:

    Ben bu bitkinin de tohumlarını attım geçen gün toprağa. Bugün de tırmıkladım. Şimdi yağmur gerek diyorum. Burada bir komşum ya Medine ya da Mekke çiçeği demiş idi. Geçen sene Kına dediğim bir çiçek daha vardı, o daha minik minik çiçekler açmış idi. Onun da tohumundan aldımdı, hepsiniii birlikte attım yuvarlak tarlama. Bakalım ne fideler gelecek. Ama şu aralar yağmur gerek diye düşünüyorum tohumlar için.
    ***
    Meteoroloji önümüzdeki 5 gün için yağmur yok diyor. Sonrası belli değil. Tohumları sulasanız iyi olacak. Ayrıca fazla acele etmişsiniz. En azından nisanın ilk haftasını beklemeliydiniz. Tohum ekmeden önce haklarında bilgi edinin. Mesela kına çiçeği tropikal kökenlidir. Tohumlar don tehlikesi tamamen geçtikten sonra ekilir. Bazı bitkilerin tohumları ise son don olaylarından önce ekilir. İlkin iyice bir üşümeleri gerekiyor yoksa çimlenmezler.

  2. Sema Ercan, İstanbul dedi ki:

    Nisan ayı başlarında tohumlarını attığım, Kına ve Kadife fidelerini bugün dağıttım bahçelere. İnşallah artık çiçeklerini bekleyeceğim.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)