Keçi sakalı, Spirea

Keçisakalı Rosaceae (Gülgiller) familyasının Spiraea cinsinden olan bitkilere denir. Yetiştirilmesi en kolay süs çalılarındandır. Cins olarak adı Spiraea olup her türüne kısaca Spirea denir.

Keçisakalı Rosaceae (Gülgiller) familyasının Spiraea cinsinden olan bitkilere denir. Yetiştirilmesi en kolay süs çalılarındandır. Cins olarak adı Spiraea olup her türüne kısaca Spirea denir.

En yaygın türü (eski model tür) Spiraea vanhouttei.. 3 metre kadar yükselir, o nispette de alan kaplar. Spiraea’nın çeşitli türlerinden bahçelere daha uygun 1 – 1,5 metre boylarında, fazla yer kaplamayan ve daha şık görünümlü kültivarlar üretilmiş. Bunlar ayrıca hastalıklara karşı daha dirençlidir.

Keçisakalı çalısı

Keçisakalı çalısı

Keçi sakalı türüne ve kültivarına göre beyaz, pembe, kırmızı, sarı renklerde çiçek açıyor. Kışın yapraklarını döker. Sonbaharda bazı çeşitlerinin yaprakları dökülmeden önce hoş renkli olur. Çiçek renkleri genelde ilkbaharda çiçeklenenleri beyaz, yazın çiçeklenenleri çeşitli renklerde olur. Çiçek açma şekli, türe göre: Bazılarında dalları kaplar, bazılarında çiçekler top şeklinde bir aradadır. İlkbahar başında çiçek açan bir türü yapraklanmadan önce çiçeklenir dallar sanki üstünde kar birikmiş gibi görünür. Böyle bir kültivarın adı: S. nipponica ‘Snowmound’.. Bizde bu şekilde çiçek açan keçisakalı türlerine karyağdı ismini verenler var..

En az günde 3 – 4 saat güneş alabilmeleri koşuluyla her yere kolayca adapte olabilirler. Yetiştirilmesi kolaydır.

Genel bakım: Her ilkbaharda toprak yüzeyini kabartın üstüne kompost toprak yayın (keçisakalının bulunduğu toprak çok fakir ve kumlu ise kompostu bol miktarda eski sığır gübresi ile karıştırın). Eğer yazları fazla sıcak geçen bir yerde yaşıyorsanız onun üstüne malç denen bitkisel çürüntü ve kırpıntılar yayın.

Toprak: Suyu iyi süzdürür yapıda olsa daha iyi gelişir.

Sulama: Yağmur yağmadığı zamanlar toprak biraz kurudukça sulayın. Toprak killi ise üst yüzey kuruluğuna aldanmayın biraz daha bekleyin.

Budama:
a) İlkbaharda çiçek açan keçi sakalı türleri çiçeklenme dönemi sonrasında budanmalıdır çünkü geçen yıldan kalma dallarda çiçek açıyor. Dolayısıyla çiçekler geçtikten sonra budanır ki yaz boyunca yeterince dallansın budaklansın bir sonraki ilkbaharda bol bol çiçeklenebilsin.
b) Yazın çiçek açan türleri ise yeni gelişen dallardan çiçek açarlar. Bunlarda solan çiçekleri hemen keserseniz aynı mevsimde tekrar çiçek açma ihtimali var. Budamayı kış sonunda veya ilkbahar başında yeni gelişimler başlamadan önce yapmalısınız.

Kış soğuklarına dayanıklılık: Türüne ve kültivarına göre değişir. -28°C ile -40°C arasında.

Keçisakalı nasıl çoğaltılır?

Olgun dal çeliği ile: Keçisakalının en iyi çoğaltma yöntemi budur. Uygun zamanı, yaprakları tamamen dökülüp kuvvetli bir don olayı yaşadıktan sonradır. Don olayı görülmeyen yerlerde uygun zaman kış ortasından sonra..
Çelikler ne boyda olmalı: Türüne göre 10cm – 25cm arasında değişir. Alt değil de üst dallardan ama en sağlıklılarından seçin. Çelimsizler işe yaramaz. Sonra dalların diplerini yontar gibi açılı kesin. ilkbahara kadar ya 4 – 5°C soğuk bir yerde su dolu kovalarda saklayın ya da dışarıda kuma veya kumlu toprağa tam ters başaşağı gömün.

İlkbahar gelince çubukları toprağa 45 – 60 derece gibi biraz yan yatırarak dikeceksiniz. Uçları 3 cm kadarı toprak dışında kalacak. İki ay kadar süre üstlerinde güneş filtreleyici ağ gerilmiş olmalı.

Yarı olgun dal çeliği veya tepe çeliği ile: ilkbaharda yeni gelişen dallarından, ilkbahar sonunda yeterince olgunlaşanlarını seçeceksiniz. Alt yapraklarını giderin. Çok havadar bir köklendirme toprak karışımına dikin. Naylonla kapayın veya üstlerine pet şişe geçirin. Direkt güneş almamalı.

Kökten ayırma ile: Birkaç yıllık olmuş, toprağa iyice yerleşmiş keçisakalı çalılarından, kasımdan sonra, yani bitki uyku dönemine girdikten sonra, dip sürgünlerinden iyice köklenmiş olanları seçin. Dikkatlice kazmanız gerekiyor. Köklere zarar vermeden, sürgünü ana bitkiden keskin bir balta ile vurarak ayırabilirsiniz.

Kategori: Salon Ofis Dekor Tarih: 01 Mart 2012

Etiketler: | |

'Keçi sakalı, Spirea' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Sema Ercan dedi ki:

  Evet karyağdı dediğim bitki bu idi. Gerçekten süpersiniz. Çok teşekkür ediyorum.

 2. Sema Ercan dedi ki:

  Bizim bahçedeki beyaz ve ilkbaharda açıyor. Renklileri ve yazın açanlarını hiç görmedim.

 3. Ramazan, Düzce dedi ki:

  Bu türün sarı ve beyaz çiçek açanı kasım itibariyle bahçeme diktim. Düzce şubat ve mart aylarında çok don oluyor sizce canlı kalabilir mi? -5ten fazla soğuk olmuyor ne dersiniz?
  ***
  O kadar soğuğa siz soğuk mu diyorsunuz? En hassas çeşitleri bile yaklaşık -30 derece soğuğa dayanabilir. Keçisakalının kışın ne kadar soğuğa dayandığını yukardaki bilgilerden okuyabilirsiniz.

 4. Selahattin, Erzincan dedi ki:

  İlkbaharda açan beyaz olan keçi sakalının sarı olanını görmedim. O da ilkbaharda mı açıyor? Beyaz olana benziyor mu?
  ***
  Ne yazık ki şimdilik bilmiyorum.

 5. Engin Y. -İst dedi ki:

  Benim aradigim, bahcemde tesadufen dikttjgim bir agac buna benziyor. Dallari kemik gibi sert fakat sizler baharda actigini yaziyorsunuz. Benimki kisin aciyor ozellikle kar yagarken. çok mukemmel bir limoni kokusu var. Kokusuna bayiliyorum. bir de yapraklarin dokuldugunden bahsediyorsunuz. Bendeki cicek yapraklarini hic dokmuyor.

 6. Sercan, istanbul dedi ki:

  Bu bitkiden boğaziçi üniversitesinde var. Şu sıralar açmış durumda. Bol çiçekleniyor ve çok güzel kokuyor. Ama şöyle de ilginç bir durum var: İlerleyen zamanlarda özellikle yağmur sonraları bu bitki ayak kokusu gibi berbat bir koku yayıyor. Nasıl oluyor, neden oluyor, tam olarak kokan nedir bilmiyorum. Öğrenciler arasında geyik konusu olan bir bitki. Ayak kokulu bitki bile diyenler var. Belki de bitkinin bir suçu yoktur dibine koydukları gübre falan kokuyordur. Bilemiyorum.
  ***
  Şu an için ben de bilmiyorum ama benzer bir şey kış başında bahçemde olmuştu. Bahçede, ön verandada yağmurdan sonra çirkin bir koku oluşuyordu. Bir iki hafta kokunun kaynağını bulamamıştım. Sonunda buldum: Verandanın önündeki jakaranda fidanın kış başında bozulan dökülmeyen yaprakları ıslandıkça hoş olmayan bir koku yayıyordu. O bozulan yaprakları kesip kokudan kurtulduk.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)