Gilaburu, Kartopu, Viburnum opulus

Adoxaceae familyasından Viburnum cinsinin birçok türü kartopu diye isimlendiriliyor (İngilizcede de öyle, snowball olarak).. Kesme çiçekçilikte kullanılabilen bitkilerdendir. Bunların kış soğuklarına dayanıklılıkları tüm türlerde genel olarak -35°C dereceye kadardır. Çiçeklenme zamanları ilkbahar başından yaz ortasına kadar, tür özelliğine göre veya coğrafya ve mevsim şartlarına göre değişir.

Bizde eskiden beri yaygın olan doğal kartopu türüne gilaburu deniyor.

Gilaburu (Viburnum opulus)

Gilaburu (Viburnum opulus)

Işık ihtiyacı: Güneşi severler. Tam gölgeli yerler uygun değildir.

Toprak olarak iyi bir bahçe toprağı yeterli. Fazla kireçli olmasın yeter. İlkbaharda dibini iyice çapalayıp eski sığır /koyun / keçi vb. gübresi katın.

Sulama: Yaz boyunca toprak biraz kurudukça sulamak gerekir.

Budama sonbaharda yapılmalı.

Çoğaltılmaları her şekide yapılabilir. Çelikleme metotları, basit daldırma yöntemi, aşı ve tohum ile..

Viburnum opulus ‘Roseum’

Kış soğuklarına gilaburudan biraz daha dayanıklıdır. İlkbaharda çiçek açarlar. Çiçekler ilkin elma yeşili olup zamanla bembeyaz olurlar. Kesme çiçekçilikte kullanmak için çiçekler henüz tam olarak beyazlanmadan önce toplanmalıdır. vazoda iki hafta kadar solmadan dayanırlar.

Soğuğa dayanıklılığı: -40°C dereceye kadar hiç sorun yok.

Kartopu - Viburnum opulus 'Roseum'

Kartopu - Viburnum opulus 'Roseum'

Çoğaltılması: Tohum vermeyen kısır bir hibrittir. Eğer tohum verse bile tohumdan yetişenler aynı kalitede olmaz. Viburnum opulus ‘Roseum’ kültivarını özelliğini bozmadan çoğaltmak dal çeliği veya biraz olgunlaşmış tepe çeliği ile mümkündür. Başka tür kartopuna aşılamayı da deneyebilirsiniz.

Yarı olgun dal, ne çok genç ne fazla odun.. Çok taze dokular kolayca çürüyebilir. Tam odunlaşmış dalın köklenmesi zordur veya mümkün değildir.

Zaman: İstanbul için haziran ortası veya ağustos ortası olmalı. Yani yaz sıcaklarının yoğun olduğu günlerin dışında ama yaz mevsiminde.

Dikeceğiniz toprak: Suyu çok iyi süzdüren ve çok havadar olmalı. %50 perlit + %50 lifli kompost toprak karışımı uygundur.

Akşam üzeri kartopu çalınızı güzelce sulayın. Sonra, sabahleyin erkenden uygun dallarından kesip alın. Çelikler 9 – 12 cm arasında uzunlukta olmalı. En alt yaprakları giderin.

Vakit kaybetmeden dikin sulayın. Suyun iyice süzülmesi ve süzülen giden suyun yerini hava doldurması için bir saat kadar açıkta bekletin. Sonra saksıyı şeffaf bir kap içinde koyup kapağını kapatın /veya şeffaf naylon içine koyup bağlayın. İki günde bir açıp bir saat kadar havalandırın. Direkt güneşalmayacak ama iyi aydınlık bir yerde tutun.

Toprak elinize yapışmayacak kadar kuruduğunda yukarda yazdığım gibi tekrar sulayın.

4 – 6 haftada köklenirler.

Kartopu - Viburnum opulus 'Roseum'

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

 1. Sema Ercan diyor ki:

  Sanki benim diktiğim kartopu filizlerine benzemiyor gibiler. Yapraklarından dolayı. Ama ellerinize sağlık. Benim bahçemde 2 tane geçen sene dikmiş idim. Şimdi tabi hiçbir belirti yok ne oldukları hakkında. Eğer baharla birlikte canlanırlar ise (sırf size fotoğraflı izah edebileyim diye fotoğraf makinesi aldım) bundan sonra fotoğraflarla yardım istemeye çalışacağım sizden. Teşekkürler, ellerinize sağlık.
  ***
  Yazımın ilk paragrafında belirttiğim gibi kartopu tek türden ibaret değil. Birçok türleri var (beyaz, pembe, kokulu, az kokulu, kokusuz, az çiçekli çok çiçekli.. ve yaprakları da birbirlerine benzemeyebilir). Bu yazımdaki daha iyi çiçeklenen özel bir kültivar.

 2. Serhan Altuğ, Bursa diyor ki:

  Bu ağaç benim çocukken yaşadığım yerde, bahçede vardı. İnanılmaz güzel kokuyordu. Şimdi bahçemiz yok ama ben bu çiçeklerden bakmak istiyorum. Balkonda büyükçe bir saksı içinde bakmak mümkün olur mu?
  Viburnum x bodnantense -dawn- cinsini Bursa’da bulabilir miyim?
  Aşağıdaki resimdeki ne cins?
  http://www.flickr.com/photos/saltug/6799891024/
  ***
  Kartopunun türleri, çeşitleri, kültivarları var – yüzlerce. Resimdeki belki Japon kartopu denen Viburnum plicatum çeşitlerinden biridir. Aradığınız Bursada var mıdır bilemem. Fidanlıklara soracaksınız.

 3. Sadakat K. -Ankara diyor ki:

  Kartopu ağacına gilabolu aşılayabilir miyim?
  ***
  Evet aşılayabilirsiniz. Aynı cinsin türleri arasında aşı tutar.

 4. Dilek Uysaler diyor ki:

  Kartopu fidanımı bahçeye diktim. Bahçem bol güneşli. İkinci gün üst yapraklarda sararma başladı üzüldüm. Sorun nedir acaba?
  ***
  Yer değişikliği ve dolayısıyla alıştığı şartlardan yeni farklı şartları yadırgama olayı.. Belki dikerken kökler biraz rahatsız olmuştur.. Kısaca bunlar problem değil. Zamanla yerine alışacak. Bu sırada biraz yıpranabilir normaldir.

 5. Lilpar, Bakü diyor ki:

  İki yıl önce çiçekli olarak bahçeme diktiğim kartopum geçen yıl çiçek açmadı. Yerini değiştirdiğim için hemin yıl açmamış olabilir mi?
  ***
  Evet olabilir. Belki bu kış sonunda umduğunuzdan daha çok daha güzel çiçeklenebilir.

 6. Ayşe, Şanlıurfa diyor ki:

  Şanlıurfa’nın 45 dereceyi bulan sıcağına dayanır mı acaba? Alacağım ama kurur diye korkuyorum.
  ***
  Aynen o kadar sıcak olan Aydın’da yetiştirenler var diye biliyorum. O halde Urfa’da da olur.

 7. Mehmet, Nazilli diyor ki:

  Ben kartopunu diktim fakat 4 yıl sonra çiçek verdi. Gerçekten çok güzel bir çiçek türü. Aydın yaz aylarında 50-55 dereceye kadar sıcaklık olan bir iklimdir. Herkesin dikmesini tavsiye ederim.

 8. Ahmet, İzmir diyor ki:

  Merhaba, bizde çiçek açmayan kartopu cinsinden var. Parlak yapraklı. Geçen sene dikmiştik. Bir hafta önce yaprakları sararıp dökülmeye başladı. Bütün yaprakları değil ama sararıp dökülmeler çoğaldı diyebilirim. Alt yapraklardan. Neden olabilir?
  ***
  O yapraklar eğer geçen yıldan kalmış yapraklar ise: Geçen yıldan kalan yapraklar şimdi havalar ısındıkça birikimlerini bünyeye geçirip vazifesini tamamlıyor. Kışın yaprakları dökülmeyen birçok bitki türünde böyle olur.

 9. Zeynep, Şanlıurfa diyor ki:

  Merhaba ben çok beğeniyorum bu çiçeği. Bizim küçük bahçemiz güneş görmüyor. Orda yetişmesi mümkün mü? Ya da büyük bir saksıda damda yetiştirmem mümkün müdür?
  ***
  Bahçeniz hiç mi güneş görmüyor? Belki az da olsa güneş alıyor olabilir. Veya koyu gölge değilse güneş gelmese bile şiddetli ışıklı oluyorsa tamamdır. Ama bahardan bahar kısa dönem çiçeklenen bir bitki. Bu yüzden zahmete değmez diye düşünüyorum. Yine de siz bilirsiniz.

 10. Mehmet K. -Bodrum diyor ki:

  Benim bahçedeki kartopu çiçekleri malesef büzülmeye ve yaprakların üzeri kırmızı olmaya başladı. Bunun nedeni ne olabilir?
  ***
  Görmeden doğru bir yorumda bulunamam. Bu cıvarlarda toprak genellikle hem yoğun killi hem yoğun alkalinli. Bir de yaz sıcakları aşırı yüksek.. Yaz sıcakları başlarken dibini iyice çapalayarak bol miktarda çürüntü dibine yaymak kökleri sıcaktan korur ve toprağın alkalinlilik seviyesini biraz düşürebilir. Bu gerekli. Ayrıca yine bu cıvarlarda kök yiyen kurtlar bazen çok kötü zararlar verebiliyor. Bunun belirtileri ise sanki bitki çok kötü bir toprakta imiş gibi gelişimlerin durması ya da yeni gelişimlerin çok zayıf devam etmesidir. Bazen de susuz kalmış gibi pörsümeler olabilir (köklerin kurtlar tarafından ne denli yendiğine göre bu etkiler değişebilir).

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)