Kardelen saksıda nasıl yetiştirilir?

Kardelen bitkisi, çiçek açması, yetiştirilmesi, bakımı ve çoğaltılması hakkında bilgiler.

Gerçek kardelenler resimdeki gibi tümü birbirine benzer. Benzemeyenler alakasız soğanlı bitkilerdendir. Kardelen (Galanthus), son yıllarda amarillisgillerin bir alt sınıfı olarak “Kardelengiller” (Galantheae) diye nitelendirilmiştir. Cinslerine ve türlerine göre ana vatanı Avrupa, Kafkaslar, Anadolu, Ortadoğu ve Akdeniz civarıdır.

Kardelenler türüne göre kış başında, kış ortasında ve kış sonuna doğru çiçeklenir. Sonbahar sonunda ve ilkbaharda çiçeklenen türleri de var. Çiçek açtıktan birkaç hafta sonra ya da bir iki ay sonra kardelen yaprakları sararır ve kurur. Soğanları yaz boyunca uykuda kalarak yeniden faaliyete geçmek için sonbaharı beklerler.

Galanthus woronowii (Karadeniz kardeleni) süs bitkisi olarak tutulan kardelenlerin dev denebilecek bir türüdür. Yaprakları da çiçekleri de daha büyüktür daha gösterişlidir. Bunun ana vatanı Türkiye’nin kuzeydoğusudur; daha çok doğu Karadeniz dağlarında görülür. Ve oradan sınır ötesi topraklarda da olur. Buna Karadeniz kardeleni denir. İngiltere’de 100 yılı aşkın bir süredir süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Çiçek açma zamanı kış ortası ve kış sonuna doğrudur.

Galanthus nivalis: En çok bilinen kardelen budur. Karadeniz kardelenine göre mini minidir, ince yapraklıdır. Doğada en çok güney ve orta Avrupa ülkelerinde, Balkanlar’da ve Türkiye’de görülür.

Kardelen yetiştirilmesi ve bakımı

Süs bitkisi olarak yetiştirmek için kardelen soğanları en geç sonbahar sonuna kadar 5 cm derinliğe ekilmeli. Gelişim dönemi sonbaharda soğukların başlamasından ilkbahar ortalarına kadar. Çok güneş isterler onun için kışın iyi güneş alabilen yerlere veya yapraklarını döken ağaçlar altına dikilmeli, diğer ağaçların altına dikilmemeli. İlkbaharda ağaçlar yapraklanıp iyi bir gölge oluşturur hale gelene kadar kardelenlerin geliştirdiği yeni yavruların gelişimleri tamamlanmış olur.

Saksıda yetiştirmek için kardelenlerin istediği toprak özelliği: Bahçelerde pek fark etmez ama saksılarda toprak seçimi önemlidir. Aşağıdaki tavsiye tüm kardelenleri saksıda yetiştirmek için uygundur. Humuslu ve çok havadar bir toprak karışımı için:
3 ölçü humuslu, verimli toprağı olan bir arazinin toprağı. + 1 ölçü ince ponza taşı. + 1 ölçü eski koyun gübresi.
Bu karışımda kardelenleriniz çok sağlıklı gelişecekleri gibi müthiş bir hızla ürerler.

Çoğaltılması: Kardelen çiçekleri solduktan hemen sonra yaprakları yeşilken kökten soğanları ayırmakla çoğaltılır. Buna vakit bulamazsanız sonbahar başında kuru soğanları sökerek istediğiniz gibi ayırabilirsiniz.

Yaz sulaması: Yazın soğanlar kupkuru halde bekler. Saksılarda yetiştirmek istediğiniz kardelenin türünü iyi bilmelisiniz. Bazı türleri kuru toprakta unutulmaya gelemez, soğanları kolayca kurur ölürler. Meselâ Karadeniz kardeleninin soğanlarının bulunduğu toprak yaz boyunca asla tamamen kuru kalmamalıdır. En azından bir haftayı geçmemeli. Hangi tür bilmiyorsanız bütün yaz uykusu yaşayan soğanlılara tavsiye ettiğim gibi toprak tamamıyla kurudukça sulayın, haftalarca kupkuru toprakta burakmayın. Soğanları korumanın en iyi yolu budur. Saksılar sonbahara kadar hem gölgeli hem rüzgar alabilen bir yerde tutulmalı.

Kategori: Bahçe Balkon Tarih: 01 Nisan 2011

Etiketler: | |

'Kardelen saksıda nasıl yetiştirilir?' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Baran - Ankara dedi ki:

  Ben kardelen soğanlarımı henüz yeşil kısımları kurumadan topraktan çıkarmıştım ve soğanları 1 hafta bekletip daha sonra bir fileye doldurdum. Ekmek istediğim yer şu an hazır, ekmek için sonbaharı mı beklemeliyim yoksa şu an da ekilebilir mi? Birçok kişiye sordum ama net bir cevap alamadım, sanırım kardelen hakında pek bilgisi olan yok. Sizin öneriniz nedir?
  ***
  Kardelen soğanlarının sökülmeleri doğru değil. Hemen ekin ve diktiğiniz yerde toprağı fazla sulamayın, toprak tamamen kuruduğu zaman bir haftadan fazla kuru bırakmayın tekrar sulayın. Sonbahar sonunda filizlenirler.

 2. Anonim dedi ki:

  Şu an kardelenlerim topraktan yeni çıkmaya başladı. Çok yavaş büyüyorlar. Soğukta durması, güneş almaması gerektiğini söylediler. Bu doğru mudur?
  ***
  Dışarda soğukta duracak, bu doğru. Ama güneş görmemesi yanlış. Doğal ortamlarında kışın ağaçlar yapraklarını döküyor kardelenler fazlasıyla güneş alabiliyor. Çoğu türleri de zaten ağaçsız yüksek dağlarda yetişir. Kim demiş güneş almayacak?

 3. Barış- Ankara dedi ki:

  Kardelen çok güçlü asi ve dayanılkı bir çiçek. Uzun süre soğanlarını çıkarmasanız bile toprak altında bir aile olarak çoğalıyor. Üzerine kırılmış mozaik dökülen bir alanda kardelenler yine inatla çıkar. Kardelen soğuğa çok dayanıklı olması kadar güneşe de tutkun bir çiçektir. Çok sert iklimlerde bile sürgün verir şubat ortasında ya da mart başında çiçek açar. Bazen kar altından bile güneş görürse başını çıkarıp çiçek açar. Havanın ılıman seyrettiği mevsim normallerinin dışında ocak ortasında bile çiçek açabilir. özel bakım istemeyecek kadar mütevazi bir çiçektir. soğanlarına zarar gelmesin yıllarca bahçenizde yaşar.

 4. Serdar Mahramlı dedi ki:

  Tekirdağ ilinde kara ikliminin hakim olduğu 130 rakımda bulunan kardelenler genel olarak hangi kardelen cinsidir? Fotoğraf gönderemiyorum slm..
  ***
  Fotoğraf nereye gönderdiyseniz gelmedi.

 5. Teslime, Manisa dedi ki:

  Kardelen çiçeği bulamıyorum. Nerden temin edebilirim?

 6. Durcan, Denizli dedi ki:

  Bende de kardelen çiceğı yetıştirme merakım var ama tohumunu bulamıyorum. Nerelerden bulurum?
  ***
  Tohum değil, soğan lazım size. Şimdi zamanı değil. Hiç aramayın. Sonbaharda aramalısınız. Sonbaharda ekersiniz kış sonuna doğru çiçek açar.

 7. Ramazan, Düzce dedi ki:

  Bende toros kardeleni var. şu an saksıda yeşermeye başladı. çiçeklerden sonra burda yazdığınız bilgiler bu tür için de geçerli mi? yani aynı saksıda az az sulama ile bir dahaki yıla kalır mı? Bir de Rus kardelenimi bahçede ağaç altına diktim. şu an hiç bir gelişme yok. aynı uygulamalar bu tür için de geçerli midir?
  ***
  Evet hepsine aynı bakımı uygulayın. Sıcağa soğuğa göre erken gelişme, erken çiçeklenme, geç çiçeklenme olabilir önemli değil. Bugün yazıyı yeniledim. Abartılı şeylere gerek yok.

 8. Kardanadam, İstanbul dedi ki:

  Kardelen çiçekleri nerde satılır fiyatları ne kadardır?
  ***
  Yapı marketlerde ithal olarak resimli paketlerde satılan çiçek soğanları arasında belki bulunabilir. Fiyatlar hakkında bilgim yok ama soğan tanesi en fazla 50 kuruş eder yani değerli nadide bitkilerden değil. Bir pakette 10 soğan olsa fiyatı en fazla 5 lira eder.

 9. Dilek U. -Ordu dedi ki:

  Karadeniz Bölgesinde hangi tür kadelenler yetişiyor bir bilginiz var mı acaba? Bununla ilgili bir tez yürütmem gerekecek de, bilgilendirirseniz sevinirim.
  ***
  Yazı içinde anlattığım iri tür var. Başka bilmiyorum. Hem Anadoluda Hem Balkanlarda bulunan türler tüm Karadeniz kıyılarınca alçaklarda ve dağlarda kesin bulunuyordur.

 10. Meltem, Antalya dedi ki:

  Verdiğiniz bütün bilgiler ve cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum. bu siteyi keşfettiğimden beri çiçeklerimin duruşu bile değişti.
  kardelenlerimi saksıda unutmuştum. pazartesi işe gider gitmez hemen pencerenin önüne alıp sulayacağım. umarım sağlıkla büyürler.

 11. Özge, İstanbul dedi ki:

  Kardelenim şuan yeşil durumda ancak çiçek vermiyor. Yaklaşık iki aydır aynı şekilde. Güneş hiç açmıyor. Soğuk bir ortamda da değil. Ne tavsiye edersiniz?
  ***
  Adı üstünde, karların buzların arasında çiçek açan bir bitkiyi siz soğuktan korursanız dengesi bozulur. Daima dışarda tutmalıydınız.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)