Kalp kalbe karşı çiçeği, Ceropegia woodii

Succulent türlerden olarak, özellikle kodeks temel gövdesi sayesinde susuzluğa dayanıklıdır. Saksılarda sarkıcı tarzda yetiştirilen bir ev bitkisidir.

Zarif ince dallı, minik yapraklı ama susuzluğa iyi dayanıklı sarkıcı olarak yetiştirilen bir bitki. Apocynaceae familyasından. Bilimsel adı Ceropegia woodii. Anavatanı Güney Afrika.

Türkçede kalp kalbe karşı çiçeği denir. İngilizcede iki yaygın adı var: Biri string of hearts (kalpler dizisi), diğeri rosary vine (tespih sarmaşığı). Rosary katoliklerin tespihine denir. Tespih sarmaşığı denmesinin sebebi dallarında küçük yumrular oluşturmasıdır.

Kış soğuklarına hiç dayanamaz. Yaz boyunca dışarda tutuyorsanız eylül sonunda içeriye alın. Baharda dışarı çıkarmak için acele etmeyin. Gece sıcaklık 11 dereceden aşağı düşmeyen günleri bekleyin. Ya da hiç dışarı çıkarmayın.

Kalp kalbe çiçeği succulent türlerden olarak, özellikle kodeks temel gövdesi sayesinde susuzluğa dayanıklıdır. Kodeks temel gövdesi gövdeden ziyade patates görünümlü yumruya benzer. Aslında yumru değil. Tamamının toprak altında kalmaması gerekiyor. Kalp şeklinde minik yapraklarıyla ve çok ilginç çiçekleriyle kendine has özellikleri var. İnce dalları 2 metre uzayabilir. Uzamalarına izin vermek zorunda değilsiniz. İstediğiniz şekilde kısa tutabilirsiniz. Kestiğiniz dallar en aşağıda yazdığım gibi çoğaltmak için kullanılabilir.

Kalp kalbe karşı çiçeğinin yapraklı dalları Kalp kalbe karşı bitkisinin kodeks kısmı
Solda kalp kalbe karşı bitkisinin yaprakları ve sağda kodeks temel gövdesi.

Güneşsizliğe uyum sağlar ama yaprakları soluk yeşil olur. Daha canlı renklilik için güneşe ihtiyacı var. Yazın dışarda tutuyorsanız öğle civarı tepe güneşten koruyun.

Düzensizce sulayabilirsiniz. İhmal edebilirsiniz. Dip kodeks (yumru) buruşana kadar sulamayabilirsiniz. Düzenli sulayacaksanız yazın toprak neredeyse kupkuru olunca, diğer zamanlar toprak kurumadıkça asla sulamayın.

Süzekliği çok iyi olan, hafif asitli veya nötr toprak seviyor pH 6 – 7.5 arası.
İdeal toprak karışımı:
1 ölçü humus katkılı özel toprak + 1 ölçü verimli gerçek toprak + 2 ölçü ince ponza taşı.
Bu toprakta birkaç yıl besin istemez. Yaz boyunca ayda bir defa hafif dozajda genel amaçlı bitki besini verilebilir.

Dallarını kesip köklendirerek kolayca çoğaltabilirsiniz.  En az iki yaprak boğumlu dal parçalarını küçük bir saksıda hafif nemlilikte toprağa dikip sulamayın üstünü bardakla kapatın. Kuvvetli aydınlık bir yerde tutun. Arasıra açıp havalandırın. Üç hafta yeter. Sonra devamlı açık tutun. Toprak kupkuru oldukça sulayın.

Kategori: Salon Ofis Dekor Tarih: 20 Aralık 2012

Etiketler: | | |

'Kalp kalbe karşı çiçeği, Ceropegia woodii' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Elif Ozudogru Dincoglu, İstanbul dedi ki:

  Benimkisi balkonda duruyor. Teyzemin bitkisi de balkonda hiç içeri almaz, yıllardır balkonda hayatından memnun bir şekilde yaşıyor. Ben de içeri almadım o yüzden ama İstanbul’un iklimi ılıman. Belki de bu yüzden zarar görmüyordur.
  ***
  İstanbulda kuzeyli yönlerden rüzgar almayan cephelerde öyle. Ama buna güvenmemek lazım çünkü istanbulun her yeri any değil. Halkalı, Beylikdüzü ve diğer yüksek yerlerde dışarda soğuğa hiç dayanamayabilirler.

 2. Zerrin Ç. -İstanbul dedi ki:

  Kalp kalbe karşı çiçeğini nasıl bulabilirim?
  ***
  Bilmiyorum. Şansınıza kalmış.

 3. İsimsiz dedi ki:

  İstanbul Erenköy pazarındaki çiçekçiden aldı kardeşim bana.

 4. Suna, Sakarya dedi ki:

  Bu çiçeği coğaltmak istiyorum ama toprağa tam dikmeli miyim yoksa yumruların üzerine hafif toprak serpip bırakmalı mıyım?
  ***
  Her iki yolla da çoğaltabilirsiniz. İki hafta daha bekleyin. Havalar biraz daha ısınınca dallarından kesip dışarda açık havada kumlu toprağa dikin sulayın. Açık havada devamlı esinti sayesinde (ve biraz da güneş sayesinde) köklenmesi daha çabuk olur. Çürüme riski de en aza iner.

 5. Aysun, Alanya dedi ki:

  Yengemin yıllar önce vardı. Zaman içerisinde ne oldu bilmiyorum. Şimdi bu çiçğe tekrar sahip olmayı, tekrar yetiştirmeyi çok istiyor. Bulabilecegimiz mağazalar var mıdır?
  ***
  Mağazalarda ve fidanlıklarda bulamazsınız. Ancak küçük çiçekçiler (semt pazarlarında satış yapanlar) bazen satıyor. Ya da yetiştiren birini görürseniz bir parça isteyeceksiniz.

 6. Yasemin, Antalya dedi ki:

  Merhabalar kalp kalbe karşı çiçeğim sağlıklı büyüyor hatta sürekli çiçek veriyor ama çiçekler bir süre sonra tohum yapma fırsatı olmadan düşüyor. Toprak tam kurumadan sulamıyorum. Ev içinde sabah güneşi alıyor. Çiçeklerin tohuma dönüşmesi gerekmiyor mu? Ne yapabilirim?
  ***
  Tohuma dönüşmeleri gerekmiyor. Hiç canınızı sıkmayın. Benimki sürekli dışarıda. Öğleden sonra akşama kadar güneş alır. Çiçekleri solunca tuhum vermek için fasulye benzeri ama çok ince, kibrit çöpü gibi, 5-6cm uzun tohum kapsülü oluşturuyor. Henüz tohumları ekmeyi hiç denemedim.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)