Kalp kalbe karşı çiçeği, Ceropegia woodii

Zarif ince dallı, minik yapraklı ama susuzluğa iyi dayanıklı sarkıcı olarak yetiştirilen bir bitki. Apocynaceae familyasından. Bilimsel adı Ceropegia woodii. Anavatanı Güney Afrika.

Türkçede kalp kalbe karşı çiçeği denir. İngilizcede iki yaygın adı var: Biri string of hearts (kalpler dizisi), diğeri rosary vine (tespih sarmaşığı). Rosary katoliklerin tespihine denir. Tespih sarmaşığı denmesinin sebebi dallarında küçük yumrular oluşturmasıdır.

Kış soğuklarına hiç dayanamaz. Yaz boyunca dışarda tutuyorsanız eylül sonunda içeriye alın. Baharda dışarı çıkarmak için acele etmeyin. Gece sıcaklık 11 dereceden aşağı düşmeyen günleri bekleyin. Ya da hiç dışarı çıkarmayın.

Kalp kalbe çiçeği succulent türlerden olarak, özellikle kodeks temel gövdesi sayesinde susuzluğa dayanıklıdır. Kodeks temel gövdesi gövdeden ziyade patates görünümlü yumruya benzer. Aslında yumru değil. Tamamının toprak altında kalmaması gerekiyor. Kalp şeklinde minik yapraklarıyla ve çok ilginç çiçekleriyle kendine has özellikleri var. İnce dalları 2 metre uzayabilir. Uzamalarına izin vermek zorunda değilsiniz. İstediğiniz şekilde kısa tutabilirsiniz. Kestiğiniz dallar en aşağıda yazdığım gibi çoğaltmak için kullanılabilir.

Kalp kalbe karşı çiçeğinin yapraklı dalları Kalp kalbe karşı bitkisinin kodeks kısmı
Solda kalp kalbe karşı bitkisinin yaprakları ve sağda kodeks temel gövdesi.

Güneşsizliğe uyum sağlar ama yaprakları soluk yeşil olur. Daha canlı renklilik için güneşe ihtiyacı var. Yazın dışarda tutuyorsanız öğle civarı tepe güneşten koruyun.

Düzensizce sulayabilirsiniz. İhmal edebilirsiniz. Dip kodeks (yumru) buruşana kadar sulamayabilirsiniz. Düzenli sulayacaksanız yazın toprak neredeyse kupkuru olunca, diğer zamanlar toprak kurumadıkça asla sulamayın.

Süzekliği çok iyi olan, hafif asitli veya nötr toprak seviyor pH 6 – 7.5 arası.
İdeal toprak karışımı:
1 ölçü humus katkılı özel toprak + 1 ölçü verimli gerçek toprak + 2 ölçü ince ponza taşı.
Bu toprakta birkaç yıl besin istemez. Yaz boyunca ayda bir defa hafif dozajda genel amaçlı bitki besini verilebilir.

Dallarını kesip köklendirerek kolayca çoğaltabilirsiniz.  En az iki yaprak boğumlu dal parçalarını küçük bir saksıda hafif nemlilikte toprağa dikip sulamayın üstünü bardakla kapatın. Kuvvetli aydınlık bir yerde tutun. Arasıra açıp havalandırın. Üç hafta yeter. Sonra devamlı açık tutun. Toprak kupkuru oldukça sulayın.

Kalp kalbe karşı çiçeğinin yapraklı dalları

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

 1. Elif Ozudogru Dincoglu, İstanbul diyor ki:

  Benimkisi balkonda duruyor. Teyzemin bitkisi de balkonda hiç içeri almaz, yıllardır balkonda hayatından memnun bir şekilde yaşıyor. Ben de içeri almadım o yüzden ama İstanbul’un iklimi ılıman. Belki de bu yüzden zarar görmüyordur.
  ***
  İstanbulda kuzeyli yönlerden rüzgar almayan cephelerde öyle. Ama buna güvenmemek lazım çünkü istanbulun her yeri any değil. Halkalı, Beylikdüzü ve diğer yüksek yerlerde dışarda soğuğa hiç dayanamayabilirler.

 2. Zerrin Ç. -İstanbul diyor ki:

  Kalp kalbe karşı çiçeğini nasıl bulabilirim?
  ***
  Bilmiyorum. Şansınıza kalmış.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)