Kalanchoe humilis

Trabzonluları anımsatan renklere sahip, kuvvetli etli yapraklı, kaplan desenli bir succulent bitki.

Trabzonluları anımsatan renklere sahip, kuvvetli etli yapraklı, kaplan desenli bir succulent bitki.
Anavatanı: Tanzanya, Malawi ve Kamboçya civarı.
Yaşam alanı: En az 4000 metre yüksek dağlar. Yılın yarısı (kış civarı) yağışlı, diğer yarısı neredeyse hiç yağışsız ama dağlarda sislenme puslanma sık sık olur. Kayalıklarda, kaya çatlakları arasında yaşar.

Bilimsel adı Kalanchoe humilis (eski adı Kalanchoe figueiredoi)..
Ticari adı Kalanchoe ‘Desert Surprise’..

Açık bordo – açık metalik yeşil kaplan desenli yaprakları yumurta kadar büyükçe olup rozet gibi toprağa paralel çevreye yayılır. Aslında bu özellikleri aynen bildiğimiz kalendiva denen kalanchoelerde olduğu gibi, yetiştirme şartlarınıza göre çok farklı şekillerde olabiliyor. Kalendivalardan farkı yaz ortasında çiçeklenmesi ve çiçeklerinin güzel olmamasıdır. Fazla boylanmaz. Belki 20 cm kadar uzar, bu da toprağa ve ışık derecesine göre değişir.

Kalanchoe humilis

Kalanchoe humilis

Yapraklarının kalın, etli ve geniş olabilmesi ve gelişiminin hızlı olabilmesi humuslu, besleyici, hafif asitli toprakta olmasıyla ve günde en az 3 saat direkt güneş almasıyla mümkündür. Yoksa yapraklar küçük kalır.

Sulamayı rasgele yapabilirsiniz, sadece toprak zaten yeterince nemli iken sulamamalısınız (toprak kupkuru oldukça sulamanız tavsiye edilir). Uzun süre susuz kalmaya dayanır. Toprak olarak humuslu kara toprağı yarı yarıya ponza taşı ile karıştırmanızı tavsiye ederim. Kışın -12C derece soğuğa dayanabildiği söyleniyor.

Yaprak çeliğiyle, dallarını kırıp ayırmayla ve tohumla çoğaltılır.

Kategori: Salon Ofis Dekor Tarih: 04 Ocak 2013

Etiketler: |

'Kalanchoe humilis' hakkında sorular, açıklamalar

  1. Elif Özüdoğru Dinçoğlu/İstanbul dedi ki:

    Bende buna benzer bir tür var ama asıl adı “kalanchoe rhombopilosa” olabilir. Yaprak rengi daha çok o türe benziyor. Minik bir yapraktan büyümeye çalışıyor. Küçücük bir yavru verdi. Bakalım büyüyünce nasıl bir görüntüsü olacak.
    ***
    Bahsettiğiniz türün özellikleri çok farklı. yaprakları yelpaze şeklinde. Kalanchoe humilisin ise kalendivaların şeklinde. Çok küçük bile olsa ayrıtedilebilir sanıyorum.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)