Kadife çiçeği, Marigold, Tagetes

Bahçelerde parklarda yetiştirilmesi en kolay açık hava süs bitkilerinden biri kadife çiçeğidir. Mevsimlik olarak yetiştirilir. Aşırı güneşli balkonlara teraslara uygundur. İlkbahar sonundan sonbahar soğuklarına kadar devamlı çiçek açarlar.

Asteraceae (Papatyagiller) familyasından olan Tagetes cinsinin başlıca şu türlerini kadife çiçeği diye biliyoruz:

A) Katmerli kadife çiçeği:
1- Tagetes patula (French marigold) Koyu renkli, turuncumsu renkte çiçek açar. Kırmızıya yakın kahverengimsi turuncu, yer yer sarı ebruli. Bu türün çiçekleri çok zariftir.
2- Tagetes erecta (Mexican marigold) Sarı renkli çiçek açan kadife çiçeği..
3- Ve bunların birçok melezleri, kültivarlar..

Kadife çiçeği, Marigold

Kadife çiçeği - Tagetes patula

B) Katmersiz türleri:
1- Tagetes tenuifolia Koyu sarı / turuncu arası renkler ebruli gibi karışık.
2- TagetesLucida Görüntüsü hüsnüyusuf çiçeklerine çok fazla benzerlik gösteriyor. Küçük sarı çiçekleri top top açar.

Bakımı: Kadife çiçeği her türlü toprağa, her türlü iklime uyum sağlar. Bu bakımdan dünyanın her yerinde kolayca yetiştirilir. Kış soğuklarına dayanamaz. Yaz mevsiminin çiçeklerindendir. İyi güneş alan yerleri sever. Yazın fazlaca susuz bırakmamalısınız.

Çoğaltılması: 1- Tohum iledir. İlkbaharda ekilen tohumlar kolay çimlenir hızlı büyür. Her yıl tohumlarını almayı unutmamanız gerekiyor. 2- Yaz aylarında basit daldırma yöntemiyle de çoğaltabilirsiniz.

Kadife çiçeği, Marigold

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Yukardaki yazı ile ilgili ek bilgiler ve yorumlar:

 1. Meryem, Ankara diyor ki:

  Çocuklarımla parkta gezerken koparılmış küçük bir dal sarı kadife çiçeği bulduk. Bunu evde bardağa koyduk. Çocukların odasında duruyordu. Bir gün suyunu değiştirirken çillendiğini gördüm çok şaşırdım. Bu çiçeğin suda çillendiğini hiç duymadım. Sitenizi yeni tanıdım 1 aydır çiçekler hakkında öğrenmek istediğim konu olduğunda sadece sizin sayfalarınızı gezmem bana yetiyor. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Bu çiçeği biraz daha çillenmesini beklesem mi yoksa hemen saksıya diksem büyür mü acaba? Şu an 3 cm. uzunluğunda bir tane çili var. Birkaç tane daha çil çıkmasını bekleyeyim mi ne yapmamı önerirsiniz? Madem ki bu küçük dal kurumak yerine yaşamayı seçti be nde onun büyümesi için elimden geleni yapayım…
  ***
  Evet mümkündür. Kadife çiçeği dalını dikmekle de çoğaltılabiliyor. Hemen toprağa dikin daha iyi köklenir. Açık havada köklenmesi garanti. Evde çürüme ihtimali yüksek. Toprağa dikince ilk iki hafta güneşin fazlasından koruyun.

 2. Onur, İstanbul diyor ki:

  Satın aldığım kadife çiçeklerimden birinin dalı sararmış ve bir tanesi de kapkara. Bu dalları kesersem kestiğim yerdeki dallar taptaze yepyeni olarak çıkar mı yoksa bu dalları kesmeyeyim mi?
  ***
  Bence kesin ama bilin ki bu türler için mevsim sonu. Yeni aldı iseniz yanlış zamanda almışsınız.

 3. Tuba, Diyarbakir diyor ki:

  Kadife çiçeğim kuruyor ne yapmalıyım? Düzenli suluyorum. Balkonda guneşi de filitreledim.
  ***
  Hazır toprak satın almayın. Balkon bitkilerinde bahçe/tarla toprağı kullanılmalıdır.

 4. Ahmet, Hatay diyor ki:

  Yüksek seralarda domates yetiştiriciliği yapıyorum. Beyaz sinek ve benzeri haşaretlara karşı hangi cins çiçeği önerirsiniz? Hektera kaç fide ekmem gerekir?
  ***
  Ahmet Bey onlardan ancak ilaçlamayla kurtulabilirsiniz. Ya da bol bol uğur böceği olacak ki onları yiyip bitirsinler. Bit problemlerinde arkadaş bitkilerden değil etçil böceklerden faydalanılır. En kullanışlı böceklerden biri uğur böceğidir. Amerika’da soğuk etkisiyle uyuşturulmuş uğur böcekleri buzlu kutularda satılır. Böcekler sıcak etkisiyle derhal canlanır aktifleşirler. Türkiye’de henüz öyle çalışmalar yok. Bir de şu sayfadaki arkadaş bitkiler madddesine bakın: http://azbitki.com/domates

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)