Japon gülü ve ağaç hatmisi

Her iki bitki de ebegümecigillerdendir (Malvaceae), tür olarak adları ‘Hibiscus’tur. Güneşi ve sıcağı severler. Güneş görmezse çiçek açması pek mümkün olmaz. Bu yazımda özellikle japon gülünün bakımını yetiştirilmesini konu ettim.

Her iki bitki de ebegümecigillerdendir (Malvaceae), tür olarak adları ‘Hibiscus’tur. Güneşi ve sıcağı severler. Güneş görmezlerse çiçek açmaları pek mümkün olmaz.

ağaç hatmisi dalları ve çiçekleri

Ağaç hatmisi

Ağaç hatmisi: Hibiscus syriacus, anavatanı doğu Asya…

Ağaç hatmisi bahçelerde küçük bir ağaç olarak yetiştirilir. Kışın yapraklarını döker. Aslında gelişimi çalı gibidir. Düzenli budamalarla kolayca küçük bir ağaç şeklini alır, boyu üç metreyi geçer. Kış soğuklarına dayanıklılığı -28 dereceye kadardır. Türkiye’nin birçok yerinde bahçelere parklara dikilebilir.

Japon gülü: Hibiscus rosa-sinensis, anavatanı güneydoğu Asya..

Kocaman parlak kırmızı çiçekleriyle ve parlak koyu yeşil yapraklarıyla tanınan Japon gülü kış soğuklarına pek dayanıklı değildir. İstanbul’da ancak kuzey rüzgârlarından iyi korunan bahçelerde kışa dayanabilir. Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde ve doğu Karadeniz kıyı kesimlerinde bahçelerde yetiştirilebilir. Kışları -7 derece ve daha şiddetli soğukların görüldüğü yerlerde saksılarda yetiştirilmeli, kışın korunaklı yerlere alınmalı. Kış soğuklarına daha dayanıklı hibritleri türetilmiştir ama bulmak ve tanımak çok zor. Japon gülüne Çin gülü diyenler de vardır.

Japon gülünün ev içinde saksılarda yetiştirilmesi, bakımı, çoğaltılması

Ev içinde yetiştirebilirsiniz. Günde en az dört saat direkt güneş alması şart. Kuvvetli güneş gerektiği için toprak saksı kullanın. Ya da plastik saksısıyla beraber seramik saksıların içine oturtun.
Sulamayı toprak kurudukça yapmalısınız yoksa kökler kolayca çürür, Japon gülünüz ölür. Sulama suyu ılık olmalı. Yani hissedeceğiniz oda sıcaklığına göre suyun ısısı biraz yüksek olmalı. Kışın da 30 derece gibi ılık su ile sulayın.

Toprak: Torflu karışımlar tek başına hiç uygun değildir. Gerçek toprakla (mesela iyi bahçe toprağı ile) torflu süs bitkisi toprağı karışımına üçte bir oranında eski sığır gübresi karıştırın ve biraz da ponza taşı karıştırın. Veya, Japon gülü demir ve birçok elementleri sevdiği için şu karışım çok daha iyidir: Kırmızı killi toprağa yaprak çürüntüsü (veya torflu hazır toprak), ponza taşı, perlit ve az miktarda eski sığır gübresi karıştırın.

Nem ihtiyacı: Orta. Hava nemliliği %50 dolaylarında ise sorun yok. Daha az ise ıslatarak, su fısfıslayarak yardımcı olabilirsiniz. Fakat çiçeklerinin çabuk solması bu şekilde önlenemez (bk»).

Besin: Yeni toprağa ektiğiniz ilk yıl vermeyin. İkinci yıl aynı toprakta kalacaksa vermelisiniz. Her iki sulamadan sonra üçüncü sulamada olmak şartıyla: Suya karıştırılan sıvı besinden suya çok az oranda karıştırıp verin. Buna havalar ısındığında bitki gelişimi başladıktan sonra ağustos ortasına kadar (veya çiçek açması devam ettiği sürece) devam edin. Üçüncü baharda toprağı değiştirmelisiniz. Yoksa performansında büyük düşüş olur.

Budanması: Yaz ortasından sonra yapmalısınız. Sadece iyi bir şekil vermeye çalışın. Asma budar gibi dalları dipten kesmeyin. İlkbahar başında da gerekli görürseniz budama yapabilirsiniz. Yaz başında fazla uzamaya yeltenen dallarının uçlarını koparın. Böylece yanlardan filizlenir daha çok çiçek açar.

çiçeklenmiş japon gülü

Japon gülü

Yaprakları sararıyor: Japon gülünün yaprakları pek uzun ömürlü değildir. Her zaman üstünde bir iki sararmış yaprak görebilirsiniz. Normaldir. Eğer sararma çok fazla ise toprağı iyi değildir ya da gereğinden fazla suluyorsunuzdur. Buna göre, sulamayı azaltın. Toprak kötü ise demir içeren besinden veya orkide besininden verin.

Tomurcuk dökülmesi: Yer değişikliğinde normal karşılayacaksınız. Veya mini örümcek bitler dadanmıştır. Bunu önceden düşünmeliydiniz (aşağıdaki paragrafı okuyun). Bir de pencereye yönelmişse ve yönünü değiştirdiyseniz bu da tomurcuk dökmesine sebep olur. Ayrıca cereyanda kalması da tomurcuk dökmesine sebep olur.

Bitlenmesi: Akar türünden mini örümcek bitler Japon gülünü çok severler. Benjamini de öyle. Bunlar için ilaç aramayın. En etkili çaresi haftada en az iki defa yapraklarının altına üstüne su püskürterek yıkamaktır. Japon gülü (ve benjamin) zaten yıkanmayı sever.

Japon gülünün toprak ve saksı değişimi: Mart sonunda veya nisan başında önce toprağın biraz kurumasını bekleyin. Sonra sökün. Kökleri topraktan arındırın. İç içe geçmiş yumaklanmış kökleri çözmeye çalışın. Sağlıksız kökleri kesin. Fazla uzun köklerin de bazılarını kesebilirsiniz. Kök budamasında mevcut köklerin en fazla üçte birini kesin daha fazlasını kesmeyin.

Çoğaltılması: Aşağıdaki her iki usulde de en iyi zaman haziran – temmuz arasıdır.
1- İyice olgunlaşmış ama yeşilliğini kaybetmemiş tepe çeliği (10 – 15 cm kadar) alarak » suda köklendirebilirsiniz. Köklerin çıkması bir ay sürebilir. Kökler 5cm’yi geçince saksıya dikin.
2- Daha fazla odunlaşmış dallardan » dal çeliği ile çoğaltabilirsiniz.

Katmerli gibi çok özel ve güzel Japon gülü çeşitlerinin çelikle daldırma ile çoğaltılması pek mümkün değildir.

Bunlarda aşılama yolu ile çoğaltma yapılır. Yarma aşı veya kalem aşısı tipi aşıyı ilkbaharda ya da özelikle haziran ayı içinde deneyebilirsiniz. Hangi metodu tercih ederseniz edin aşının tutması kolaydır. Daha da garantilemek için şu iki püf noktasına göre davranabilirsiniz:

1- Kaliteli özel cinsten alacağınız parça, o bitki yeni bir gelişimden sonra kısa bir mola verdiği zaman alınmalı. Yani yeni yapraklar iyice geliştiği sırada bir durgunluk başlamıştır (durgunluğun kesinleşmesi için yeni yaprakların olgunlaşması tamamlanmaya yakın bitkiyi sulamayı bırakın, gölgeli ve serin bir yere alın, birkaç gün gözleyin gelişme tamemen durmuşsa..) işte parça almanın tam sırası.

Elinizdeki aşılanacak bitki ise moladan çıkmak üzere olmalı. Yani yukarda dediğim gibi, yeni yapraklar gelişmiştir, bitki bir süre hareketsizliğe geçmiştir. Bu sürenin sonunda yaprak diplerindeki gözler şişmeye başlayınca tam sırasıdır. Bunda da bu hali sağlamak için önce sulamayı keserek gölgeli serin bir yerde bir müddet tutarsınız, durgunluk kesinleşir, sonra güneşli yere alarak sularsınız, gelişim faaliyeti başlar ve tam bu sırada aşı yaparsınız.

2- Aşıladıktan sonra aşılı kısma renksiz şeffaf poşet (yumurta ve toz şeker koyulan poşetlerden) geçirin bağlayın. 15 – 20 gün poşeti çıkarmayın. İçerde hava fazla nemli kalınca aşının tutması kesinleşir.

Yukardaki iki püf noktasına göre hareket ederseniz ve tercih ettiğiniz aşılama metodunu düzgün yapmışsanız başarılı olma ihtimaliniz çok yüksektir. Aşıladıktan itibaren bir ay boyunca bitkiyi yakıcı güneşten iyi koruyun.

Kategori: Evde Çiçek açan Tarih: 01 Haziran 2011

Etiketler: | | | |

'Japon gülü ve ağaç hatmisi' hakkında sorular, açıklamalar

 1. Misafir - Ankara dedi ki:

  Merhaba, öncelikle verdiğiniz pratik ve anlaşılır bilgilerden dolayı teşekkür ederim. İlk kez evde bu güzel çiçekten yetiştireceğim. Geçenlerde seradan 2 adet farklı renklerde japon gülü satın aldım. Sorum şu; üzerinde tomurcukları var ve sırayla çiçekler açmaya devam ediyor. Ancak saksısı çok küçük. Çiçek ve tomurcuklarından dolayı daha büyük saksıya alamıyorum zarar görecek diye.. Saksıyı büyütmek için çiçeklenmenin bitmesini mi beklemeliyim sizce?
  ***
  Bana saksısı çok küçük diyenler genelde yeterli saksılara çok küçük diyorlar. Fincan kadar küçükse haklısınız. evinizin şartlarına iyice uyum sağlayana kadar bir ay filan bekleyin sonra kökleri bozmadan saksıdan kalıp gibi çıkarın biraz daha büyük bir saksıya dikin. Ya da gelecek yıl ilkbaharda yukarda anlattığım gibi yapın.

 2. Hakan - İzmir dedi ki:

  Çok güzel bi yazı hazırlamışsınız teşekkürler… Benim aşılamayla ilgili bi önerim olucak. Geçen ekim ayında küçük bir japon ağacına iki tane yaprak aşısı yapmıştım. Şu anda ikisi de yeşil durumda uçlardan minicik yaprak açmışlar. Yani yaprak aşısı da bu bitkide iyi sonuç verebiliyor.. Çiçeklerim gölgede ve çok küçükler, bakalım seneye çiçek açacaklar mı…
  ***
  Hakan Bey tecrübenizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

 3. Hakan - İzmir dedi ki:

  Ayrıca sıvı besinleri üstünde yazdığı oranda verirseniz yapraklar çok aşırı büyüyor ve buruşup garip bir şekil alıyor…
  ***
  Ben besin hiç tavsiye etmiyorum. Kapitalist dünyanın icatları.. İnsana zorla besin satarlar zorla toprak satarlar. Bitkiyi yeni toprağa dikince ilk yıl asla besin gerekmez. İkinci yıl ise kökler saksıya sığmaz hale gelmişse besin verilebilir. Önce azar azar başlayıp bir iki hafta sonuç gözlenmeli. Eğer zararı yoksa devam edilebilir.

 4. Handan - Kayseri dedi ki:

  Öncelikle emeğinize sağlık çok güzel bir site. Benim jopon gülüm gölgede duruyor sürekli boyu uzuyor ama çiçek açmıyor güneş gören yere mi alsam sürekli orda mı kalacak acaba? Bir de yapraklarına su püskürtmeyi kaç günde bir yapmalıyım? Toprağıda torflu toprak bahçe toprağı gereklimi saksısını değiştirip bahçe toprağıyla mı karıştırmalıyım?
  ***
  Kayserinin havası nemsiz ise sıcak günlerde sabahtan öğleden sonraya kadar yapraklarına birkaç defa su püskürtseniz iyi olur. Eğer sağlıklı gelişiyorsa toprak değiştirmeyin. Güneşsiz yerde çiçek açmaz. Yazımın içinde tüm gerekli bilgiler var tekrar okumalısınız.

 5. Şİnasi - Manisa dedi ki:

  Bir ay önce bir yerden yaprakları büzüşmüş, kuruma durumuna gelmiş japon gülünü alarak düzeltebilirim düşüncesiyle önce kurumakta olan kısımlarını budadım ve çok susuz bırakıldığını fark ederek yeteri derecede suladım. Şu anda aradan bir ay geçmesine rağmen herhangi bir gelişme olmadı, üzerinde hiç bir yaprak yok ve tomurcuklanma olmamıştır. Yoksa bitki tamamen kurudumu ? Bu konuda bilgi verirseniz memnun olurum.
  Not: Şu anda sadece odunsu gövde halindedir.
  ***
  Gövdesinin köke yakın bir yerini tırnağınızla ya da bıçakla hafifçe kazıyın. Eğer yeşil ve canlı doku görünüyorsa yaşıyor demektir. Eğer kahverengi, ıslak ve yumuşaksa çürümüştür atın gitsin. Yaşıyorsa güneşli ve sıcak bir yerde tutarsanız yeşerir.

 6. Suna Cotuk - İst. dedi ki:

  Yaklaşık 1 mt uzunluğunda ortalama 5 – 8 yaşlarında bir japon gülüm var. Katmerli ve fuşya renginde. Ancak bize ilginç gelen bir durum var. Gülümüz artık toz pembe renginde! Bunun bakımıyla ilgisi var mıdır? taç yapraklarının en ortası hala fuşya.
  ***
  Toprağın kalitesinin, pH derecesinin değişmesiyle ilgili olabileceği gibi, hava sıcaklığının da etkisi olabilir. Benim camekanlı balkonda bulunan bodur sardunya kışın ve ilkbahar başında çok tatlı parlak canlı koyu çingene pembesi, yazın havalar ısındığında soluk ve sevimsiz bir pembe renginde çiçek açıyor. Uzun yıllardır hep aynı şekilde davranıyor. Sizin japon gülünüzde yıllar sonra ilk defa olmuşsa sanıyorum büyük bir ihtimalle topraktandır ya da verdiğiniz özel besinler yüzünden olmuştur. Eğer değişim sadece bugünlerde açan çiçeklerde olmuşsa: Bu yıl alışılmışın dışında hava sıcaklığında erkenden düşüş oldu ve uzun bir süredir böyle devam ediyor. Bunun da etkisi olabilir.

 7. Gizem - İstanbul dedi ki:

  Öncelikle çiçek bakım bilgileriniz için teşekkürler. Benim yaz başında aldığım japon gülüm gayet sağlıklı açtı. Fakat havaların soğumasıyla şu an balkonda olan çiçeğimi soğuktan korumam gerekir mi? Onu balkonda mı bırakmalıyım yoksa içeriye mi almalıyım? Ayrıca boyu da çok uzadı. Budamalı mıyım, böyle giderse balkona sığmayacak. Nasıl bir kış bakımı yapabilirim?
  ***
  İstanbulda kışın en fazla 0 dereceye kadar dayanır ama yaprakları bozup dökülür. Sıfırın altında daha fazla soğuklarda ise tamamen ölür. Eve almanızı tavsiye ederim. Kış boyunca güneşli pencere önünde tutun ve toprağı kurumadıkça sulamayın yoksa çürütürsünüz. Bakımı hakkında lütfen yazımı okuyun.

 8. Mesude - Merzifon dedi ki:

  Evde baktığımız japon gülü yaklaşık 2 mt. boya ulaştıktan sonra çiçeklenmeye başladı. Yaprakları aşırı derecede büyük oldu. İlk tomurcuk daha açmadan döküldüğü için saksıyı daha çok güneş gören bir yere aldık. Ama diğer tomurcuklar da birer birer dökülmeye başladı. Evimizin sıcaklığı yaklaşık 24-27 derece arasında oluyor. Çiçeğimiz için nasıl bir bakım uygulamamız gerekiyor?
  ***
  Gün içinde pencereleri sık sık açıp evi havalandırın, evde hava sirkülasyonu olsun. gözümüzle görmüyoruz ama pencereleri açtıkça sellerin akıp gittiği gibi hava akımları kuvvetli şekilde akar, evin her yerini dolaşır. Saksıdaki toprağa bile nüfuz etmeye çalışır. Havadarlık, az da olsa esinti, ne kadar az ve kuvvetsiz olsa bile sık sık tekrarlanırsa bitkilere hayat verir. Yoksa bitkiler acı çekerler. Tomurcuklarını dökerler, kökleri çürüyebilir vesaire. Ayrıca, bu dedğimi kesinlikle uygulayın ama şunu da unutmayın: Bazı bitkiler tomurcukluyken yeri veya yönü değiştirirlirse strese girerler, şoka uğrarlar ve tomurcuklarını dökerler. Sizin için şu da muhtemel: Tomurcuklar büyüyene kadar hava çok soğuk değildi ve pencereleri açıyordunuz. ama tomurcuklar tam açacakken hava soğudu, pencereleri açmaz oldunuz. işte bu havasız kalma olayı da ciddi bir strestir, ciddi bir şoktur.

 9. Canan - İstanbul dedi ki:

  Benim Japon gülümü ilk aldığımda 4-5 dalı olan çok sık yapraklı, yapraktan dalları gözükmeden onlarca tomurcuğu ve birkaç çiçeği olan çok cici bir çiçekti. Tüm tomurcuklar çiçek oldu, yenilerini de verdi. Sonra birden tomurcuklanmayi bırakıp uzamaya başladı. Yaprakları kocaman oldu. Artık upuzun bir dal ve koca yapraklar halinde. Durmadan da uzuyor, eskisi gibi yoğun yapraklı ve çiçekli olması için tepesini kesip kısaltmalı mıyım? Yazınızı okudum çok güzel detaylı ancak derdimin çaresini göremedim.
  ***
  Güneşten mahrum bırakmışsınız sebep bu. Güneş alsa kışın da çiçek açmaya devam ediyor. Budama melelesi yazımda anlattığım gibi. Sizinki madem yerini sevmiş şimdi de büyüyor o halde çok fazla güneş almasını sağlarsanız budarsanız yeni çıkan dallar tomurcuklu olur çiçek açar.

 10. Nuri Dikgöz, Mudanya / Bursa dedi ki:

  Demire ihtiyaç duyan çiçeklerde japon gülü gibi,saksıya metal malzemelerinde konabileceği söyleniyor. Bu yazdığım doğruysa saksılara salça, kola kutusu gibi metalleri ezip 2-3 parça atmak doğrumudur?
  ***
  Tamamıyla yanlış, hurafe bilgiler bunlar. Her bitkinin demire ihtiyacı var. Ayrıca her bitkinin kalsiyuma ihtiyacı var. Şu yazılarımı okuyun:
  http://www.bitkivecicek.com/kloroz-yaprakta-renk-kaybi-chlorosis
  http://www.bitkivecicek.com/yaprak-sararmalarina-dair-sorunlar-sebepler-cozumler
  http://www.bitkivecicek.com/kalsiyum-ihtiyaci-toprak-ph-dengesi-ve-musluk-suyu

 11. Limon, İstanbul dedi ki:

  Benim çelikle üretilmiş minik bir japon gülüm var. Sağlıklı canlı yaprakları var. Ama bir süredir üzerinde uçuşan minik beyaz sinekler görüyorum. haftada 1-2 defa yıkasam da durum aynı. Zirai ilaç kullanmak istemiyorum, ne yapabilirim?
  ***
  Bunlar çok tehlikeli parazitler. Şu sayfadaki tarife göre ilaç yapın http://www.bitkivecicek.com/yaprak-bitlerine-karsi-ev-yapimi-ilac İlik hafta iki günde bir, sonra haftada bir devam edin. Bitler tamamen yok olana kadar devam edin. Kimyasallı özel ilaç alırsanız aynı şey onun için de geçerlidir. Çünkü bu bittlerin yapraklar içine işlemiş larvaları var, olgunlaşıp ortaya çıkıyor yeniden yapraklara yumurta zerk ederler onlar da larva olur böyle devam eder. Bir defa ilaçlamayla kurtulmak mümkün değil.

 12. Seda Barut dedi ki:

  Bir hafta oldu yaprak aşısı yaptım 10 tane kadar kurumamışlar. Üzerindekini ne zaman acmam lazım?
  ***
  Beş hafta bekleseniz iyi olur.

 13. Eylem, Ankara dedi ki:

  Japon gülümde oluşan minik beyaz sinekler için verdiğiniz tavsiye işe yaradı, çok teşekkür ederim. Artık haftada bir uygulayacağım. Ama kaç hafta daha devam etmeliyim? Çünkü hiç kalmadı gibi görünüyor ama larvaları olabilir demiştiniz.
  Komşumun çiçeğindeki yapraklar halen koyu yeşil olmasına rağmen benim çiçeğimin büyük yaprakları büyük ihtimalle sonbahardan sararıyor. Diğer yaprakları ise ton olarak çok açık. Her ikisine de ben bakıyorum ve toprakları kurumadan su vermiyorum. Yaprakların renginin açılmasının nedeni ne olabilir?
  ***
  Bir defa daha yapmanız yeter. sonrasında ise bit görmeseniz bile ayda bir ilaçlamaya devam edin. Ara sıra dikkatle inceleyin çünkü bunlar yaprakları içten yiyip mahveden bitler olduklarından dolayı zararları çok fazla. Bir daha mini kelebekler görürseniz yine yumurta bırakacaklar, zararları devam edecek demektir. buna meydan vermemelisiniz.
  Sizinkinin yapraklarındaki sararmalar, renk bozuklukları sanıyorum havasızlıktandır. Esinti sağlayın. Japon gülü yeterince kuvvetli aydınlık, biraz da güneşli ve yeterli sıcaklıkta olan yerde bütün yıl yeşil kalır. Veya toprağı artık besleyemiyordur. Genel amaçlı bitki besini vermeye ayda bir devam edin. Hiçbir şey işe yaramıyorsa serin bir yerde bahara kadar dinlendirin, nisan sonunda toprağını değiştirin.
  Komşu teyzenizin çiçeğindeki böceklerin niteliğini bilemem. Her böcek zararlı değil. Yaprakların küçük olması toprağın kuvvetsizliğinden. Ona söyleyin bitki besini almalı. Ya afrika menekşeleri için özel satılanlardan ya da genel amaçlı besinden (bu daha iyi bence). Besini ayda bir versin. Şişe üstünde her sulama suyuna karıştırın yazıyor inanmayın. ancak gelişim çok hızlı ve gür olup öyle devam ederse o zaman 15 günde bir verilebilir.

 14. Defne, İzmit dedi ki:

  Ağaç hatmisi çalıştığım yerin bahçesinde var. Nasıl ve ne zaman çoğaltabilirim? Bir defa taze fidan şeklinde dalından almıştım ama olmadı, kısa zamanda soldu.
  ***
  Kış sonunda sağlıklı taze dallardan alın direkt toprağa dikin. Açık havada güneşin ısıttığı bir yerde tutun. Bu işi mart sonunda yapsanız mayıs ortasına kadar köklenir yapraklanır.

 15. Pir Ali, Trabzon dedi ki:

  iki saksı japon gülü aldım. daha önce hiç japon gülü bakmadım. japon gülleri üretim saksısında. saksılarını değiştirmemin mahsuru var mıdır? Trabzonda sahildeyim. Balkonda mı bakmam gerekir yoksa odada mı?
  ***
  Yanlış zamanda almışsınız. Hem kışın dışarda bırakırsanız belki Trabzon’un yumuşak ikliminde donmazlar ölmezler ama tüm yaprakları dökülecektir burası kesin. Evde tutmanız daha iyi olur. Günün çoğu zamanında pencereleri açık tutmalısınız evde iyi bir hava akımı olmalı. Saksıları değiştirmeye gelince, kökleri hiç rahatsız etmeden saksı değiştirin. Bu zamanda köklerin rahatsız edilmesi riskli. İsterseniz ilkbaharı bekleyin.

 16. Pir Ali, Trabzon dedi ki:

  İçeride pencereye yakın tutmami söylediniz o zaman kalalüfere yakın olacak neyapmam lazım?
  ***
  Kalorifer peteklerine yakınlığı en fazla 50cm olmalı. O zaman zarar görmezler. 1 metre kadar uzak olmaları daha iyi. Ortalama bir şey yapın. 50cm’den daha yakın olmaması yeterli olabilir. Kuvvetli gün ışığı, bir parça güneş ve sık sık esinti de alırlarsa japon gülü orada kış boyunca çiçek açar. Pencereler kapalı iken kalorifer peteğinin üstüne ıslak havlu koyun bitkilere nemli ısı gider çok iyi faydası olur.

 17. Özge Özsezer, KKTC dedi ki:

  Japon gülümü bitlerden temizleyemiyorum. Bu yaz çiçeklenmesi de çok az oldu. Her yeni tomurcuk larvalarla dolu sanki, açamadan eriyor. Sürekli ilaçlama yapıyorum ve yoğun bit olan (Beyaz,kabuklu bit) yerleri kesiyorum ama yeniden oluşuyor. Tüm gövdeden kesmiştim, buna rağmen yeni çıkan dallardan yine bitler üredi. Ne yapabilirim acaba? Denemediğim ilaç kalmadı da diyebilirim. Yine kesmeli miyim?
  ****
  İlaçlamayı yanlış yapıyorsunuz. Mutlaka işe yarar. Yeter ki iki üç gün arayla devam edin, on gün sonra ilaçlamayı yavaş yavaş seyrekleştirin haftada bire indirin. daha sonra her iki haftada bir ilaçlayın. Şurda iki ilaç tarifi var ikisi de işe yarar: http://www.bitkivecicek.com/bitki-bitlerini-hafife-almamaliyiz

 18. Fevzi, İstanbul dedi ki:

  Benim iki adet japon gulum var. Yazın bahçemde ve buyuk saksı içinde olup kışın donmasın diye saksılarını değiştirdim, derin saksıya aldım. Birini üst kattaki camekenli diğerini camekenli bahçe balkonuma aldım. Bol su verdim alttan bir kısmı aktı. Her geçen gün yaprakları buruşmaya başladı çiçekleri buruşup kurudu, yaprakları dökülmeye başladı. Hava alamadıklarını düşünüp gündüz camları uzun süreli açık bıraktım. çok farklı bir iyileşme olmadı. Daha sonra cam kenerına içeri aldım. Üst kattaki çiçeğin yapraklarının yarısı kurudu diğer kalanlar da buruştu. alt kattaki salona aldığım çiçek yaprakları daha diri ve canlı sadece çiçekleri soldu. Bu japongülü çiçeklerimi çok seviyor ve kazanmak istiyorum. Çünkü geçen sene iki büyük bir metre boyunda japongülü çiçeğimi kendimce dışarıda poşetlerle koruma altına aldım fakat koruyamadım kuruttum. bunları kurutmak istemiyorum. Bu süreçten sonra yapmam gereken işlem nedir, kurtarırsam bundan sonraki kışlara nasıl ve ne şekilde hazırlayabilirim?
  ***
  Uygunsuz zamanda toprak değiştirerek kökleri rahatsız etmişsiniz. Hava soğuyunca içeri almak yanlış. Sonbahar serinleri başlamadan önce içeri almak lazım yoksa soğuğa adapte olan bitkiler aniden sıcak ve havasız ortama girince ölümcül şoka uğrarlar ölürler. Çok az sulayarak bekleyin. Belki ilkbaharda canlanırlar. Ayrıca japon gülü alacaksanız mayıs / haziran aylarında almalısınız daha geç almayın sizin yere alışmaları çok zor olur.

 19. Arif Ç. -Kayseri dedi ki:

  Üç dört yıldır hiç çiçek açmayan japon gülüne nasıl çiçek açtırabilirim? Evde bakıyorum.
  ***
  Çiçek açması için gün içinde en az 8 saat çok şidddetli aydınlık ve bu 8 saat içinde en az 3 saat direkt güneş.. İşte bu şartları sağlayabilirseniz çiçek açar. Ayrıca gün içinde mümkün olduğunca sık esinti sağlamalısınız.

 20. Metin Çetin Edremit dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler çok aydınlatıcı teşekkür ederim.

 21. Feyza, İzmir dedi ki:

  Aldığım japon gülü ortasından kırıldı. Kırılan kısmı nasıl tutturabilirim?
  ***
  Köklenmesi çok zor. Büyük değilse kırık yer muhtemelen bir yıllıktır. Hemen dikin. Açık havada sabah güneşi ve rüzgar alan bir yerde olursa zamanla köklenebilir. Fazla büyükse dallı budaklı ise 15 – 20cm dallarını dikin.

 22. selin istanbul dedi ki:

  Selam.Ben size japon gulu haqqinda soru sormak istiyorum .Japon gulumun yapraklari az inksaf ediyor.Onun yapraklarinin iyi ve cabuk buyumesi icin ne yapmaliyim.Sizden rica ediyorum sorumu cevaplandirasiniz.hos cakalin.
  ***
  xais edirem farklı isimlerle yazmayın. ayın 17sinde “ilhame, baku” diye yazdınız. şimdi ise “selin, istanbul”.. niçun ehtiyac duyarsız böyle hareket etmeye? Men görürem siz azerbaycandasınız.. :)
  Sualınıza cevap: Güneşi, rüzgarı seviyor. 20 günde bir bitki besini verin. böylece çoh yahşı inkişaf eder. :)

 23. ilhame baku dedi ki:

  Selam.Sizden oncelilkle ozur dilerim ki,ismimi size yanlis yazdim.Sizden bir bitki haqqinda da soru sormak istiyorum.Benim etirsah gulumun yapraklari soluyor ben onu bahcede koyuyorum.Neden boyumuyor ve yapraklari soluyor. HOSCAKALIN. Size Azerbaycandan selamlar gonderyorum ve islerinizde ugurlar diliyorum.
  ***
  Sağolun. Çok teşekkür ederim. Etirşah gülü güneşli yerleri sever. Belki toprağını değiştirmelisiniz. Ayrıntılı bilgi için sayfasını okuyun: http://azbitki.com/itir

 24. Aynur, Baku dedi ki:

  Bu yazı ile çok yardımcı oldunuz bize. Annemin Güzel bir bahçesi var. Bu aralarda annem sitelerin birinden yurt dışından bu gülün tohumlarını sipariş vermiş. Ama nasıl becerileceyini bilmiyor. Men de sizden yardım istiyorum. Tohum halinde almış. Nasıl olucak, nasıl ekmeli? Suya mı koymalı yoksa direkt toprağa mı ekmeli? Sulaması nasıl olucak? Ne zaman ekmem lazım? Yardım etseniz sevinerik. Azerbaycandan da sizlere bol-bol selam.
  ***
  Tohumları hemen toprağa eksin. En fazla 1cm derine gömün. Tohumlar sıcakta çimleniyor. Güneşin ısıttığı hem rüzgarlı bir yerde tutun. Toprak hafiften kurudukça sulayın. Bahçeye dikmek istiyorsanız hangi tür hibiscus aldığınıza göre kış soğuklarına dayanıklılıkları değişir dikkatli olun.

 25. Uğur, Kocaeli dedi ki:

  Benim japon gülüm altı dal anaçtantan oluşuyor. yeri ise 7 saat bol güneş gören ikindiden sonra gölge bir yer. üç anaç dalda yapraklarda kuruma var. öbürleri gayet sağlıklı görünüyor. ne tavsiye edersiniz?
  ***
  O dalları yarından fazla kısaltarak budayın. Tam öğle vaktinde (saat 12 – 2 arasında) yaz boyunca direkt güneş almamalı. Bitki besini verin. Esinti de lazım. Dışarda ise sorun yok. Evde ise açık pencere yanında tutun.

 26. Koray, İstanbul dedi ki:

  Haziran ayında bodrumda bahceye dikilmiş bir japon gulunden 15 cm uzunlugunda tepe dalı alıp köklendirmek üzere suya koydum. Hala üzerinde beyaz tomurcuklar belirmesi haricinde değisiklik olmadı. Tomurcuklar da yok olmaya basladı. Ama ilk gunku diriliğini koruyor. Suda bekletmeye devam mı? Yoksa topraga mı dikmeliyim? Yardımcı olursanız sevinirim.
  ***
  Köklenmesi çok zor bir tür. Bir de rüzgarsız yerde tutarsanız aylarca da bekleseniz hiçbir köklenme olmaz. İstrseniz hemen dikin dışarda, sabah veya akşam güneşinde 1-2 saat ısınacağı bir yerde tutun.

 27. Nuray H. -Bodrum dedi ki:

  Merhabalar japon gülümün uç dalları 10 cm kadar beyazlaştı ve açacak olan tomurcuklar dökültü nasıl bir çözüm…
  ***
  Külleme hastalığı ise iyice silin temizleyin ve geceleri çok esintli olan yerde tutun. Değilse bakınız: http://azbitki.com/bitler

 28. Samire, Baku dedi ki:

  Selamlar. Benim yapon gulum cicek acmadan tomurcukken dokuluyor. ruzgarli yerde de diyil yeri, biti de yok ama nedense dokuluyor. Lutfen yardimci olun.
  ***
  Güneş ve esinti (rüzgar) alabilmeli. Ayrıca ayda bir defa bitki besini verseniz iyi olar.

 29. İlhame, Baku dedi ki:

  Benim japon gulumun yapraklari dokuluyor. yardimci olursaniz sevinirim.
  ***
  Yaprakları zaten kısa ömürlüdür. Aylardır yeni gelişmeler olmadıysa bu gidişle kel kalır. Bakımında mutlaka hatalarınız olmuştur sanıyorum. Evlerde havasız esintisiz yerler bitkilere uygun değil. Yerleri mutlaka havadar olmalı, esintili olmalı. En önemli şey budur. İkincisi güneş, üçüncüsü ayda bir defa bitki besini vermelisiniz. Ayrıca yapraklarını iyice kontrol edin. Bitlenme olmuş olabilir.

 30. Saliha, Istanbul dedi ki:

  Benim jopon gulum bes yilik agac oldu artik budama yaptigim dallardan aciyor hi cicek uzerinden eksik deyil evde bakiyorum. simdi budamak istiyorum kokten yukariya dogru. Budama yapmam uygunmu?
  ***
  Yukarda budama hakkında bilgi var. Yalnız şimdi bu zaman pek uygun değil.

 31. Sevil, Azerbaycan dedi ki:

  Benim japon gulum pencere onundedir. iyi isiq alir. besin de verirem. tez-tez cicek acir ama bezen tomurcugu acmadan dusur. sizce neden? ben gullerime iyi baxmaga calisiram. ayda 2 defa fosfor, azot, mineral karisimi olan besin verirem.
  ***
  Besin ayda bir defa verin. 15 günde bir güzelce yıkayın. Haftada bir pencereye bakan yönünü değiştirin.

 32. Bilge A. -Ankara dedi ki:

  Bu yaz üç japon gülü fidesi alıp plastik büyük saksılara diktik. Yaz bitene kadar balkonda çiçek açtı. Gayet iyiydi. Ancak havalar soğuyunca yaprakları sarardı ve dökülmeye başladı. İçeri aldık. Kışın güneş almayan ortamda nasıl bakmalıyım? Toprağını, saksısını değiştirebilir miyim? Besin versem olur mu? Bu çiçeği çok seviyorum kurutmak istemiyorum.
  ***
  Güneşsiz esintisiz ortamlarda yaşayamaz. En iyisi (varsa) soğuk bir odada seyrek sulayarak ilkbahara kadar dinlendirmenizdir. Kışın evde yaşayabilmesi çok havadar ve çok güneşli pencere önü varsa mümkündür.

 33. Hanife K. -Isvicre dedi ki:

  Balkonda üc japon gülü yazin güzeldi. Soguklarda yapraklari dökülmeye basladi. eve aldim ücü de farkli tepki verdi. agacimsi olani bir sürü yeni filiz verdi ama yapraklar cok kücük. Kücük calimsi olan bir tanesi bahar geldi zannedip tomurcuklanip acmaya basladi. Bir tanesi inatla tohum kapsüllerini besliyor hic baska bir gelisim göstermiyor. sorum, tohum kapsullerini kesersem büyür mü? Yada kapsüllerin olgunlasmasini beklersem tohumlar ise yarar mi?
  ***
  Japon gülü mevsimlere göre değil, hava sıcaklığının ve ışık şiddetinin yeterli olmasına göre yılın her zamanında çiçek açabilir. Evde bozulmamışlarsa yerini sevmişler demektir. Gelecek yıl yine yazın dışarda balkonda tutun ama tekrar içeri alamk için sonbahar serinleri tam başlamadan önce eve alın. Bu şekilde eve alındığında yer değişikliği pek etkilemez. Tohum kapsüllerinin çoğunu keserseniz daha iyi olur. Sadece bir iki tane bırakın onlar olgunlaşsın. İlkbahar geldiğinde ekersiniz. Sonuç ne olur bilemem.

 34. Melis Gül dedi ki:

  Japan gülü satın aldım. Üzerindeki tomurcuklar açmadan kurudu. Neden acaba? Bahçeye dikebilir miyim? Şu an verandada.
  ***
  Yer yadırgamasıyla farklı ısı sebebiyle olabilir, yerinin çok havasız olması yüzünden de olabilir. Bahçeye dikecekseniz ancak Akdeniz bölgesinin kıyı kesimleri kışın bu bitkiye güvenlidir. İstanbul, Trabzon, İzmir, Aydın illerinde ise alçak kesimlerde ve kuzeyli yönlerden direkt güneş almayan yerlerde kışın yapraklarını dökerek hayatta kalabilir. Ankara vb illerimizde kışın bahçede hayatta kalması mümkün değildir.

 35. Tuğba, Karaman dedi ki:

  Yeni aldığım japon gülünü balkonda tutuyorum. Sanırım bir gece soğuktan etkilenmiş. Tomurcukları ve yaprakları soldu döküldü. Şimdi sadece kuru dal var. Tekrar yeşermesi için ne yapmalıyım? Ağaç gibi uzamasının değil yanlara genişlemesini istiyorum. Nasıl bir bakım yapmalıyım?
  ***
  Sıcak mekanlara alışmış bitkileri aniden soğuğa çıkarınca böyle oluyor. Eve alışık bitkileri baharda dışarı çıkarmak için gece ısı 12C dereceden aşağı düşmeyen zamanın gelmesini beklemelisiniz. Artık kış soğukları yaşamayacağımız için yine balkonda dursun. Eğer kökleri soğuk şokunda çürümemişse çok yakında filizlenir. Eylül başında içeri alın. Budamalarla istediğiniz şekli verebilirsiniz.

 36. Sevda T. -Ürgüp dedi ki:

  Ben ilk kez bu sene japon gülü ile tanıştım. Seradan iki fidan alıp ayrı saksılara ektim. Hemen alıştılar bol çiçekler ve yapraklar vermeye başladılar. Ancak bir tanesinin tomurcuklarının üstü pütür pütür beyaz şeylerle kaplı. Sadece tomurcuklarda var yapraklarda yok. Evde kedilerimiz var kimyasal kullanamam. Ne tapmam gerek acaba?
  ***
  Islak pamukla onları silerek giderin. Yapamam diyorsanız sigara tütününden ilaç yapın. Kedilerinize hiçbir zararı olmaz. Tarifi şu sayfada: http://azbitki.com/bitler

 37. Alev, İstanbul dedi ki:

  Evimde iki cesit japon gülü var. Biri turuncu acıyor. Ancak fidelediğim gibi duruyor. İki dal üzerine uzayıp gidiyor. Yanlardan büyümedi. Budamalı mıyım? Nasıl ve ne zaman? Diğeri iki yıldır çiçek açmıyor.
  ***
  Yeri hem güneşli hem havadar olsa idi bol bol dallanırdı bol bol çiçeklenirdi. Doğru şartlar yoksa budamanın bir faydası olmaz.

 38. Taşkın B. -İzmir dedi ki:

  Japon gülü tohumu yurt içinden nasıl temin edebilirim?

 39. Emine Ş. -Adana dedi ki:

  Sarı japon gülümün yaprakları benek benek sararıyor. Çiçekler gayet iyi açıyor. Bitki güneşte. Güvercin gübresi, düzenli sulama ve püskürtme yapıyorum. Yaprakların hepsi hastalıklı gibi görünüyor. Ne yapmam gerekli?
  ***
  Yaz sıcaklarında öğle civarı güneşi zarar verebilir. Adana’da yapraklara su püskürtmek hiç gerekmez. Belki güneş batarken o sıralarda yıkayıp günün ısı birikiminden kurtarmak iyi gelir.

 40. İrem, Ankara dedi ki:

  Bizim japon gülünün tepesi elim bir kaza dolasıyla kırıldı ve odunlaştı. O yüzden bodur kaldı. Uzamıyor. Bunun için yapabileceğimiz bir şey var mı?
  ***
  Siz ne kadar kısaltmaya çalışsanız da uzar gider. Anlaşılan yerini ya da toprağını sevmemiş. Doğru bakımı doğru şartlarda yaparsanız gelişimi hızlı olur.

 41. Merve, Antalya dedi ki:

  Gövdesinden taze çıkan yapraklı minik bir dal aldım suda bekletiyorum. Henüz dalın ucunda beyaz tomurcuklar oluşmaya başladı. Bu onun köklendiğinin belirtisi mi? Köklendiğini nasıl anlıyoruz?
  ***
  Onlar kök değil. Kökler bildiğiniz kök gibi uzarlar. Daha bekleyin.

 42. Pelin T. -Aşkabat dedi ki:

  Şantiye ofisimde yeni aldığım japon gülüm aydınlık bir odada ancak güneşi direkt alamıyor. Gün içinde direkt güneş alması için dışarı çıkarmak yani yer değişikliği yarardan çok zarar mı getirir?
  ***
  Güneşten mahrum etmeniz yanlış. Bir içeri bir dışarı iyi değil. Sık sık ve uzun süre açık tutacağınız bir pencere yanında durmalı. Güneş alabilmesi önemlidir. Sadece yaz sıcakları fazla iken öğle civarı güneşini direkt almamalı.

 43. K. Akbaş, Bodrum dedi ki:

  Japon gülünün sürgünlerinde unlu bit oluşuyor. Tedavisi nedir?
  ***
  İspirtolu veya kolonyalı pamuk ile bastırarak silip yok edin. Tek tek uğraşın. 10-15 gün boyunca her gün kontrol ederek yeni oluşanları yine temizleyin. Böylece tamamen kurtarabilirsiniz. İlaçlar ya etkili olamıyor ya da etkili olsalar bile yapraklara ve tomurcuklara zarar veriyor. İyi bir ilaç bulmak zor.

 44. Ercan G. -Nevşehir dedi ki:

  Katmerli japon gülüm var. 5 gün önce iyi geleceğini düşünerek biraz boncuk gübre diye tabir ettiğimiz nitrat gübresi attım. Yapraklarını dökmeye başladı. Lavaboda yukarıdan su vererek aşağıdan akmasını sağlayarak suyunu değiştirmeye çalıştım ama fayda etmedi. Bunu kurtarmamak için bir öneriniz varsa hemen yazarsanız sevinirim.
  ***
  Galiba yapacağınız tek şey beklemek. Zehirlenip ölmemişse yakında yeniden filizlenir.

 45. Nursel Çelik dedi ki:

  Japon gülü çiçeğim tomurcuklanıp açıyor. Fakat bir gün açık kalıyor. O güzelim çiçeği ikinci gün sönüyor. Sebebini açıklarsanız çok sevinirim.
  ***
  Özelliği öyledir. Ben hep öyle gördüm.

 46. Özben, Manisa dedi ki:

  Dış mekanda, çim üzerinde yetiştirdiğim japon güllerim var. Soğuklar, kırağı ve don olmaya başladığında ne gibi müdahalede bulunmam gerekiyor?
  ***
  Dibini kuru yapraklarla ve toprakla örtün. Dalları bez çuval, hasır gibi şeylerle sarın.

 47. Güven Güneş dedi ki:

  Evdeki japon gülünün yapraklarında terleme gibi ve yaprağın altında su damlacıkları gibi şeyler oluşmaya başladı. Neden olabilir? Bir hastalık mıdır? Çözümü var mıdır?
  ***
  Hastalık olduğunu sanmıyorum. Esintisiz yerlerde böyle oluyor. Esinti olsa aynı terleme böyle su birikintisine sebep olmaz çünkü hava akımları hep dağıtır. Eğer yeri çok havasız ise devamlı ıslaklıklar hastalığa dönüşür. Zaten havasız yerlerde japon gülünün sağlığı bozulur. Yeni aldığınızı tahmin ediyorum. Toprakta kuruma olmadıkça sulamayın ve yerinin mümkün olduğunca havadar olmasını sağlayın.

 48. Aynur Atıcı dedi ki:

  Merhaba çok güzel japon gülüm şu sıralar yapraklarını sarartmaya başladı. Ne yapabilirim?
  ***
  Tam da en canlı en güçlü gelişim zamanı. Muhtemelen havasız yerde tutuyorsunuz. Ya dışarda tutun ya da uzun süre açık tutacağınız bir pencere kenarında..

 49. Kemal K. -Denizli dedi ki:

  Benim kırmızı bir japon gülüm var. Boyu 80 cm. Gövde kalınlığı 2,5 cm. Tam bir bodur ağaç olmuştu. Ancak bu kış Denizli’de biraz sert geçti. Kalorifer yanmayan odada kışı geçirdiği için yaprakları büzüştü. Yeni yaprak çıkacak gibi görünüyor ancak hiçbir ilerleme yok. Yaprak tomurcuğu var ama hiç büyümüyor. Yaklaşık 6 aydır aynı. Köklerinde çürüme var mı diye baktım. Çürük bir kök buldum. Onu kestim tekrar diktim. Hala aynı. Dallarını hafifçe çiziyorum yemyeşil ancak 6 aydır hala yaprak vermedi. Acaba ölüyor mu? ne yapabilirim?
  ***
  Hemen dışarıya güneş alacağı bir yere koymalısınız. Sıcak rüzgarların ve güneşin sayesinde kısa sürede canlanır.

 50. Filiz dedi ki:

  Japon gülünün çiçek ömrü ne kadardır acaba? Benim çiçeğim açıyor 1 gün sonra soluyor. Normal mi?
  ***
  Çoğu çeşitleri o özelliktedir. Normaldir.

 51. Elif, İstanbul dedi ki:

  Merhaba benim japon gülüm pencere kenarında yaz kış bolca güneş ışığı alıyor. Boyunun uzaması ve dallanması sorunsuz. Yalnız yaprakları minicik. Geçen yaz satın aldığımda yaprakları normaldi ve çiçekleri vardı. Onlar döküldükten sonra sonbahardan itibaren çıkan yapraklar minicik çıkmaya başladı. Yaprakları normal boyutuna getirmek için ne yapmalıyım?
  ***
  Eğer dallar uzatmadıysa, o yapraklar dalsız filiz yaprakları ise böyle olması normal. Ama dallar uzarken yapraklar çok küçük kalıyorsa toprak zayıf kalmış demektir. Ya toprağı değiştireceksiniz ya da bitki besini veya gübre vereceksiniz. Suya karıştırılan bitki besinlerden (genel kullanım bitki besini) ayda bir defa verin. Çok hızlı gelişim ve çok çiçeklenme olursa o zamanlarda 15-20 günde bir defa verin.

 52. Abdullah Ç. -İzmir dedi ki:

  Yaklaşık iki sene önce çelikten ektiğim beyaz japon gülü sadece iki küçük yaprak açıyor sonrasında hiç bir gelişme göstermiyor. Kazara kırılan-dökülen bu yaprakların yerine de yine 2 yaprak açıyor. Çeliğin toprak üstünde kalan kısmı 1 cm kadar. Şu an yine iki yapraklı. Gelişmesi için önerebileceğiniz bir yöntem olursa sevinirim.
  ***
  Nerede tuttuğunuzu yazmamışsınız. Japon gülü sıcağı ve güneşi çok sever. Bir de açık havada olursa gayet hızlı büyür. Eğer evde tutuyorsanız dışarı çıkarın. Zaten dışarıda ise ve bahçeye gölge yere dikmişseniz söküp güneşli bir yere dikin.

 53. Amine, Elazığ dedi ki:

  Ben geçen yıl japon gülünden bir yeşil dal koparıp toprağa diktim. Üzerine poşet geçirip hava almayacak şekilde bağladım. 1,5-2 ayda tutu ve şu anda yarım metreyi geçti. Bol bol çiçek açtı. Yalnız tek dal halinde uzadı. Ben tepesinden kestim dalları çoğalsın. Yine aynı yöntemle ektim.

 54. ali mersin dedi ki:

  … …
  ***
  Evet çiçekçi haklı şimdi hiç rahatsız etmeyin. Kış sonunda, mesela sizin iklime göre şubat ortası en uygun zamandır o zaman saksısını da toprağını da değiştirin. Kırmızı toprakla karışım yapmanız çok iyi gelir iyi düşünmüşsünüz. Yaprak sararmaları bu denli sık olmaz onda. Şimdilik sabredin. Şimdi yapabileceğiniz iyi bir şey şudur: Toprak üst yüzey biraz kuruduğunda eşeleyip kabartın. Bir adet yemeklik kabağı rendeleyip toprak üstüne yayın sonra sulayın. Toprağın dengesini düzeltip bitki besininin daha etkili olmasını sağlar bu da yaprak sararmalarını azaltır.


Sorunuzu / Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.
Lütfen yazı dili kurallarına saygılı olalım.


(Yazamıyorsanız Mozilladan deği Google Chrome ile giriş yapın.)