İran menekşesi – Exacum affine

Hem bahçelerde hem ev içinde yetiştirilebilen, çok hassas, mevsimlik veya yıllık / iki yıllık kısa ömürlü bitkilerdendir. Güzel kokuludur. Evlerde çok aydınlık pencere önünde yetiştirebilirsiniz. Sabah veya akşam güneşi alabilmeli.

Ana vatanı Arap yarımadasının güneyi ve Afrikanın doğusu arasındaki adalardır. Aslında İran yerine Yemen menekşesi denmesi daha doğru olurdu.

Tohuma kaçarsa ömrü biter. Solan çiçeklerini derhal keserseniz yeniden çiçek açması devam eder. Yalnız bunu yaparken dallardan birinde bir veya birkaç çiçekte tohum oluşmasına izin verin ki tohum alabilesiniz.

Exacum affine, İran menekşesiİran Menekşesi
Familya: Gentianaceae – Cins: Exacum
Tür: Exacum affine
İran menekşesinin toprağını verimli bahçelerin toprağına biraz sığır gübresi (ve eğer evde yetiştirecekseniz 1/3 oranında ponza taşı) karıştırarak hazırlamalısınız. Böyle bir toprakta besin istemez.

Yazın toprak hafifçe kurudukça sulayın. Kışın daha seyrek.

Kuvvetli sabah güneşi alabilmesi iyi olur. Sonraki saatlerde yeri kuvvetli aydınlık olmalı. Evlerde, yerini severse çiçek açmasının zamanı yoktur. Her zaman çiçek açabilir. Yeter ki güneşsiz kalmasın.

İran menekşesinin kış soğuklarına dayanıklılığı -6°C derecedir.

Çoğaltmayı üretmeyi yaz aylarında dallarından kırıp direkt toprağa dikmekle kolayca yapabilirsiniz. Ama kışın ne olur bilinmez, elinizde tohumları da bulunsun.

Yazın çiçek açabilmesi için tohumları kış ortasında güneşli uygun iç mekânlarda dikilir. Bunlar yaza doğru çiçek açar.

Exacum affine, İran menekşesi

Açıklamalar:
1- Okuduğunuz yazı hakkında sorunuzu veya yorumunuzu aşağıya yazabilirsiniz.
2- Yazılarımı RSS ile takip edebilirsiniz.
3- Yazılarım izinsiz olarak birçok web sitelerinde yayımlanmaktadır. Lütfen kaynak belirtmeyenleri uyarınız. Tüm yazılarım kendi tecrübelerimin ve araştırmalarımın eseridir.

Sorunuzu veya Yorumunuzu Aşağıya Yazabilirsiniz.

LÜTFEN YAZI DİLİ KURALLARINA SAYGILI OLALIM.
Yazı kurallarına uygun yazılan sorulara öncelik verilir.

(Yazamıyorsanız Mozilladan deği I.E. ile giriş yapın.)